Jana K - Přečtené 650


Titanic: fakta, fikce, film
leden 2019 (10.-15.)
Titanic: fakta, fikce, film 1998, P. David

Útlá knížka těžící hlavně z úspěšného Cameronova trháku a s ním souvisejícího vzrůstu zájmu o tuto námořní katastrofu. Nabízí pohled na tragédii Titaniku ze tří různých stran. Mě nejvíce zaujala samozřejmě fakta, ale protože už mám o Titaniku něco načteno, tak to pro mě nebylo nic nového. Ale pěkně zpracováno pro toho, kdo nechce číst např. podrobnou knihu od Hubáčka a přesto se dozvědět, jak to ve skutečnosti bylo. Další dvě části knihy jsou slabší, fikce a pohyby planet mě nebaví vůbec a část o filmu je velmi slabá, jen spousta fotek a prakticky nic zajímavého. Ale pro fanoušky Titaniku, k nimž patřím, je určitě povinnost mít tuhle knihu ve své knihovničce.


Poslední habsburský císař Karel I.: Mýty a pravda
leden 2019 (02.-06.)
Poslední habsburský císař Karel I.: Mýty a pravda 2018, K. Unterreiner

Tak v prvé řadě musím říci, že Karel nepatří k mým oblíbeným Habsburkům, tudíž je tato kniha první, kterou jsem o něm četla. Chybí tudíž srovnání s jinými publikacemi. Kniha na mě ale působila spíš průměrným a jednostranným dojmem a myslím si, že o posledním císaři jsou k dostání lepší publikace. Více v mé recenzi.


Pohár císařovny Sisi
listopad 2018 (24.-25.)
Pohár císařovny Sisi 2018, J. Slavíček

Tak opět tu máme další román o císařovně Alžbětě k těm mnoha a mnoha, které už se objevily dříve. Po přečtení obsahu ze zadní strany nabudeme dojmu, že se konečně objevilo něco jiného a na první pohled zajímavého. Zdání ovšem klame. Odehrává se v současnosti v Bardějovských Kúpeľoch, kde se snaží mapovat krátký pobyt císařovny Alžběty v těchto lázních v létě roku 1895 prostřednictvím "pátrání" jedné z hlavních postav, bývalého policisty Karla Zacha, který je zde i se svou manželkou Idou na týdenním pobytu. Téma jistě zajímavé a v prvé řadě neznámé a neohrané, nabízející spoustu možností, jak ho co nejzajímavěji uchopit, což se v tomto případě bohužel nepovedlo. Takže v mém případě docela zklamání, ale tak alespoň si mohu knihu díky jedné z hlavních postav, kterou je lázeňský knihovník a archivář Karol Kertész, zařadit do čtenářské výzvy. Více v mé recenzi.


Kroměřížsko z nebe
říjen 2018 (30.-31.)
Kroměřížsko z nebe 2018, M. Paprčka

Nádherná publikace plná exkluzivních fotografií. Všechna důvěrně známá místa mého domovského kraje, na kterých se nejčastěji pohybuji na kole, jsou v této knize na překrásných leteckých záběrech. Opravdu pěkné. Na konci knihy vše doplněno o stručné medailonky obcí a měst na Kroměřížsku.


Češi 1948 - Jak se KSČ chopila moci
duben 2018 (10.-12.)
Češi 1948 - Jak se KSČ chopila moci 2016, P. Kosatík

"Pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal." Touto památnou větou, jež už navždy zůstane součástí té temnější stránky našich dějin se uzavírá ponurý komiks, jemuž předcházel úspěšný televizní cyklus České století. A je to určitě povedený komiks, byť pojednávající o neblahé kapitole naší historie. Rozhodně mohu doporučit.


Sex a jiné city
leden 2018 (10.-17.)
Sex a jiné city 2014, E. Urbaníková

Taková jednohubka vhodná pro přerušované čtení :-) Za mě ale velmi slabé, čtení mě prostě nebavilo. Nic pro mě.


36. týden
prosinec 2017 (23.-28.)
36. týden 2012, S. Sarenbrant

Průměr. Neurazí - nenadchne.


Retro ČS
prosinec 2017 (18.-20.)
Retro ČS 2013, M. Petrov

Opravdu krásná barevná publikace plná dobových lahůdek. Klobouk dolů před panem autorem, to muselo dát opravdu práci sesbírat tolik socialistických perliček. Nejsem sice pamětníkem, ale s chutí jsem si celou knihu prolistovala a přečetla. Je zaměřená na socialistický, zejména potravinový trh a je to opravdu více než zajímavá sonda do historie. Určitě hned sáhnu i po dalších dílech.


Ve službách Konopišťského pána: zaměstnancem nejen na zámku Konopiště v Čechách
prosinec 2017 (12.-15.)
Ve službách Konopišťského pána: zaměstnancem nejen na zámku Konopiště v Čechách 2014, L. Pavlík

Krásná publikace na křídovém papíře s mnoha dosud nezveřejněnými fotografiemi a především zajímavými vzpomínkami osob, které byly s Konopišťským pánem v každodenním styku a mohou tak vyvrátit a přehodnotit zažité a nepravdivé teze o osobě následníka trůnu, jež byly ve velkém šířeny zejména po rozpadu monarchie. Více v mé recenzi.


Deníček moderního fotra
prosinec 2017 (10.-11.)
Deníček moderního fotra 2014, D. Landsman

Děs běs a už nikdy více! Hloupé, vulgární, těžko uvěřitelné a silně přehnané. Po pár stránkách se navíc začne vše opakovat, takže kniha začíná nudit.


Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér!
prosinec 2017 (08.-09.)
Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! 2017, P. Macek

Tak režisér Vorlíček to není jen legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku, ale i spousta jiných nadčasových filmů a seriálů. V této knize zavzpomíná na natáčení svých nejznámějších projektů a na různé příběhy s nimi spojené. Jen mi přijde, že o některých se toho moc nedozvíme, například Princ a Večernice, Kouzelný měšec a ty novější věci moc prostoru nedostaly.


Zlín
prosinec 2017 (01.-02.)
Zlín 2017, L. Sváček

Pěkná fotografická publikace nám představí ty nejzajímavější budovy a zákoutí Zlína.


Panský dům
listopad 2017 (20.-30.)
Panský dům 2017, A. Jacobs

Pěkná, odpočinková kniha, ve které prostě děj jen tak nějak poklidně plyne, aniž by se něco zásadního dělo. Poměry tehdejší doby jsou ale vylíčeny hezky poutavě, takže si můžeme udělat představu o životě v takovém domě vyšší společenské vrstvy těsně před první světovou válkou. Ráda si přečtu i pokračování, abych se dozvěděla, jak se budou osudy hrdinů vyvíjet dále.


Za facku
listopad 2017 (15.-19.)
Za facku 2013, E. Urbaníková

Od této knihy jsem rozhodně čekala víc. Určitě stále aktuální téma, na něž byla napsána již řada příběhů. Ale tohle mi přišlo takové nijaké, nedotažené a nezáživné, příběh prostě uplynul a nedokázal mě zaujmout. První kniha od této autorky, ale jestli bude následovat další nevím, zatím mě vůbec nepřesvědčila. Uvidím, možná jí dám ještě jednu šanci :-)


Trojkoruna
listopad 2017 (08.-14.)
Trojkoruna 2017, F. Francis

Jeff Hinkley je zpět a tentokrát se ponoří do spletitého zákulisí amerického turfu, kde s ním absolvujeme ne nic menšího než americkou Trojkorunu. Za velkou louží přijde ke slovu opět jeho mistrná taktika převleků - aby se dostal přímo ke zdroji nepravostí neváhá se dokonce nechat zaměstnat coby stájník přímo u trenéra, v jehož péči je právě největší adept na zisk Trojkoruny. Z Jeffa se tak ze dne na den stane irský občan Patrick "Paddy" Sean Murphy, který rozjíždí pátrání během prestižních dostihů Kentucky Derby, Preakness Stakes a Belmont Stakes. Ze všech tří knih s Jeffem se mi tato líbila nejvíc, Jeff v roli stájníka mě prostě bavil a já doufám, že jsme se s ním nesetkali naposledy.


Živá investice
říjen 2017 (20.-30.)
Živá investice 1986, D. Francis

Opět naprosto vynikající Francisovka. Ze začátku jsem měla trochu strach z pro mě nudného a nezáživného prostředí banky a hlavního hrdiny bankéře. Nakonec mi to ale vůbec nevadilo, neboť sympatický Tim Ekaterin stráví většinu svého času právě řešením tohoto zapeklitého případu přímo u zdroje - v hřebčíně s majitelem chovného hřebce Sandcastlea, který je onou "Živou investicí," na niž si právě na doporučení Tima půjčil obrovskou částku. Detailně se tak seznámíme nejen se zákulisím chodu banky, ale především se zajímavým prostředím hřebčína, který odchovává budoucí hrdiny dostihových drah. Dostaneme se ale i jinam - byznys léčení koňských pacientů tajemným koňským léčitelem-šarlatánem versus seriózním veterinářem. Opravdu velmi povedená kniha; samozřejmě nechybí milostná zápletka hlavního hrdiny, na kterou jsem tentokrát byla zvědavá takřka stejně jako na celou detektivní zápletku a s napětím čekala na rozuzlení. Jednoznačně za pět hvězd, i za ten krásný hořkosladký konec.


Maličkým
říjen 2017 (14.-15.)
Maličkým 1967, B. Němcová

Po mnoha a mnoha letech znovu z nostalgie přečteno i v rámci čtenářské výzvy. Ponuré, dalo by se říci že i velmi strašidelné a drsné pohádky nikdy nepatřily k těm mým nejoblíbenějším. V knížce jsou ale opravdu pěkné jak barevné, tak i černobílé obrázky.


Vysoké sázky
říjen 2017 (10.-14.)
Vysoké sázky 2000, D. Francis

Přečteno jedním dechem. Hlavním hrdinou tentokrát sympatický "hračkář" a majitel několika dostihových koní. Jelikož se v tomto prostředí pohybuje teprve krátce je stále koňský laik, který ve všem důvěřivě spoléhá na svého jediného trenéra Jodyho Leedse a teprve postupně přichází na jeho četné větší i menší podvody na něž ve velkém doplácí. Ovšem záměna jeho nejlepšího koně Energise za jeho slabšího dvojníka je už trochu moc... Příběh má spád i napětí, velmi mě bavila rychlá záměna tří koní během dopravní kontroly; poutavá scéna, i když těžko uvěřitelná. Nechybí milostný příběh; za svou vyvolenou tentokrát hlavní hrdina letí až do Miami, na chvíli tedy změníme prostředí a z chladné lednové Anglie se dostaneme na slunečnou Floridu, kde absolvujeme jak místní dostihy, tak i dražbu koní, což je myslím příjemná změna.


Terapie v noci
říjen 2017 (07.-08.)
Terapie v noci 2017, I. Frühlingová

Ivu Frühlingovou mám velmi ráda coby zpívající modelku, mám všechna její vydaná alba a moc mě baví její francouzsky zpívané písně. I ty české jsou pěkné. Ovšem tohle... Tohle opravdu ne... Ať radši zpívá a psaní přenechá jiným. Možná kdyby to byla zpověď ve formě klasické prózy tak snad, ale ty básně jsou opravdu dost strašlivé.


Drahý čas
říjen 2017 (02.-06.)
Drahý čas 2000, D. Francis

Hlavní hrdina této Francisovky tentokrát není koňák, ale pilot malého letadla. Pro mě prostředí naprosto cizí, uvítala bych raději to koňské, ale v knize mi to vůbec nevadilo, ba naopak. Navíc o dostihy nepřijdeme, Matt Shore totiž létá po závodištích a vozí trenéry, majitele i žokeje a tak se seznámíme zase s jiným prostředím. Za mě moc povedené, včetně zápletky i nezbytné lovestory.


Smrt favorita
září 2017 (20.-25.)
Smrt favorita 1996, D. Francis

Krásná a pravá "stará" anglická detektivka, které nechybí vůbec nic, co má správná detektivka mít. Klobouk dolů vzhledem k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu. Určitě bych ji zařadila mezi jeho top díla. Ačkoli jsem velice záhy spolu s hlavním hrdinou odhalila, komu patří tajemný šeptavý hlas údajného pana "Clauda Thiveridge" vůbec nic mi to na čtenářském zážitku neubralo. Kniha udrží napětí po celou dobu, a zejména posledních pár stránek jsem doslova hltala. Velmi se mi líbila jedna ze závěrečných scén a to konkrétně útěk hlavního hrdiny přímo z dostihového závodiště na koni (se kterým mimochodem před pár okamžiky lehce vyhrál dostih) přes pole, louky a lesy před hordou ozbrojených taxikářů domlouvajících se vysílačkami, které řídil onen tajemný šeptavý hlas. Nepříliš uvěřitelné, ale rozhodně bavilo. Jednu hvězdu z hodnocení beru za těžko uvěřitelný vztah hlavního hrdiny ke Kate - takové rychlé zásnuby po tom všem?


Žihadlo
červenec 2017 (12.-21.)
Žihadlo 1996, D. Francis

Druhou Francisovku s Kitem Fieldingem jsem původně chtěla hodnotit stejně jako tu předchozí, ale jak jsem postupně četla, musela jsem názor přehodnotit. Zbraně (a byznys s nimi) sice nejsou zrovna mé hobby, ale kniha se přece jen více zabývá dostihovým prostředím, zde konkrétně překážkovými dostihy, které Kit jezdí. Jednu hvězdu přidávám za naprosto nečekané rozuzlení, se kterým jsem opravdu nepočítala a taky za šťastný konec týkající se Kitova osobního života.


Žralok
červen 2017 (16.-22.)
Žralok 2003, D. Francis

Pěkná Francisovka, ale moje úplně top to není. Příběh je fajn, hlavní hrdina sympaťák, stejně jako princezna, pro kterou jezdí, ale něco mi tam prostě chybělo. Možná trochu víc akce, těžko říct. Taky mi moc nesedlo novinářské prostředí a intriky v něm.


Předčasná úmrtí zapsaná do dějin
červen 2017 (08.-10.)
Předčasná úmrtí zapsaná do dějin 2016, T. Čechtický

Opět jedna velmi nekvalitní, rychle šitá novinářská publikace. Více v mé recenzi.


Dát sbohem Studené Lhotě
červen 2017 (04.-06.)
Dát sbohem Studené Lhotě 2012, B. Robošová

Kniha jako taková není špatná, určitě lepší než dvě předchozí knihy autorky, které jsem přečetla. Mám ale jiný problém. Příběh sledujeme očima hlavní hrdinky, ale nevím, jestli se mi to zdá, ale mám pocit, že vše je líčeno poněkud stroze a jednoduše, jakoby hlavní hrdinka stála kdesi mimo a nic se jí netýkalo. Prostě celý příběh plyne jednotvárně velmi úsporným způsobem takřka bez emocí. Dějová linka je zajímavá, i když průhledná, takže mi od začátku bylo jasné, kdo je oním "dcitelem."


Žárlivka
květen 2017 (28.-29.)
Žárlivka 2015, B. Robošová

Stejně jako předchozí autorčina kniha se stejnou hrdinkou velmi slabé. Ale pobavila mě představa sledování potenciálního nevěrníka v muslimském oděvu speciálně za tím účelem objednaného přes internet :-)


Na stejné lodi
květen 2017 (20.-22.)
Na stejné lodi 2012, B. Robošová

Kdybych si v anotaci nepřečetla, že je hlavní hrdince téměř třicet let, myslela bych si podle jejího chování že se jedná o čtrnáctiletou dívčinu. Neskutečně naivní. A divit se praktikám v supermarketech? I když jestli tam nikdy dřív nepracovala, tak snad...


Sisi - Osamělá císařovna
květen 2017 (01.-18.)
Sisi - Osamělá císařovna 2016, A. Pataki

odpad!

Po přečtení první knihy o císařovně Alžbětě této americké autorky jsem byla doslova znechucená. To jsem ještě netušila, že celý tento skvost bude mít bohužel pokračování a paní Pataki mě bude znovu týrat svou naprostou neznalostí života této pozoruhodné ženy. Předchozí díl skončil uherskou korunovací a já si nesmírně oddechla, že mám četbu konečně za sebou. Rok se však s rokem sešel a já musela absolvovat četbu dalších neuvěřitelných a nesmyslných kapitol z císařovnina života, tentokrát od konce šedesátých let až po její tragickou smrt. Ať se snažím, jak se snažím, žádná pozitiva na knize nemohu najít. Ani historická fakta, ani literární kvalita, ani čtivost, prostě nic. Velice nerada dávám knihám nulové hodnocení, ale tady v tomto případě opravdu nemohu jinak. Můžeme jen doufat, že příště si paní autorka vybere jiné, jí bližší téma, které bude schopná zpracovat, když jí evidentně poměry na císařském dvoře 19. století nic neříkají. Více v mé recenzi.


Dražby
duben 2017 (22.-28.)
Dražby 1998, D. Francis

Opět velmi povedená Francisovka, navíc z velmi zajímavého a atraktivního prostředí koňských dražeb, o jejichž zákulisí i nekalých praktikách obchodníků s koňmi se prostřednictvím hlavního hrdiny Jonase Derehama dozvíme spoustu podrobností. Velmi jednoduchý, čtivý děj: "Prostý, základní souboj dobra a zla," jak zmiňuje sám autor v doslovu ke knize. Původně jsem chtěla hodnotit za čtyři hvězdičky, ale tu pátou jsem nakonec musela přidat za vedlejší dějovou linku s bratrem alkoholikem a za (alespoň pro mě) velmi smutný konec.


Chladná zrada
duben 2017 (14.-21.)
Chladná zrada 1998, D. Francis

Zajímavá zápletka, i když už název knihy dává tušit, že půjde o zradu a tak celkové rozuzlení možná tak úplně nepřekvapí. Opět mě bavila atraktivnost prostředí; z Anglie se tentokrát dostaneme do chladného a drsného Norska, které je v knize velmi realisticky popsané.


Kouřová clona
duben 2017 (08.-12.)
Kouřová clona 1996, D. Francis

Kratinká Francisovka ve které je tentokrát hlavní postavou sympatický filmový herec Edward Lincoln. Ten nám sice záhy prozradí pachatele, na kvalitě knihy to však vůbec neubírá, ba právě naopak. Na atraktivitě knihy také přidá fakt, že tentokrát opustíme společně s "Linkem" kolébku turfu a podíváme se spolu s ním do dobrodružné jihoafrické buše za "olifanty." :-)


Uklizeno! Jednou provždy...
březen 2017 (28.-31.)
Uklizeno! Jednou provždy... 2016, T. Hammersley

Naprosto zbytečná záležitost. Nepotřebuji, aby mi nějaká potrhlá Američanka radila, jak a co mám uklízet a jak být "kreativní." Dvě hvězdičky za pěkné zpracování knihy a fotografie, které jsou rovněž autorčiným dílem.


Hazardní hra
březen 2017 (14.-25.)
Hazardní hra 1999, J. Francome


Tipař
únor 2017 (16.-28.)
Tipař 2001, J. Francome


Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!
únor 2017 (01.-02.)
Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej! 2016, J. Novák

Zajímavé komiksové zpracování osudů legendy československého sportu. Kniha mě bavila, ale na některých místech bych uvítala více textu; mnohdy je ho na stránce úplné minimum. I tak ale solidně mapuje nejen Zátopkovy sportovní úspěchy, ale i osobní život. Škoda jen, že končí zlatou helsinskou olympiádou (na kterou málem ani nejel), určitě by bylo zajímavé sledovat i další životní etapu nejen jeho, ale i jeho ženy Dany.


Královna Gabriela
leden 2017 (23.-24.)
Královna Gabriela 2016, P. Čermák

Jak vidno, pan Čermák nezahálí a zahlcuje trh svými četnými publikacemi nejen o sportovcích, ale i o dalších známých osobnostech. O tom, že se jedná o díla velmi nevalné kvality, se můžeme přesvědčit i v této knize o Gabriele Koukalové. Ty dvě hvězdičky dávám jenom kvůli ní a také tomu, že biatlon patří k mým oblíbeným sportům. Nabízí se mi otázka, jak je možné, že se takový s prominutím brak vůbec dostane na pulty knihkupectví. Připomíná totiž hodně nepovedený domácí úkol šitý velmi horkou, spíše přímo rozpálenou jehlou. Nevím proč autor plýtvá silami, když se nehodlá tématu obsáhleji věnovat a z knihy se nedozvíme absolutně nic nového. Zkopírovat Wikipedii dovede každý, stejně tak si najít starší články, kterých je plný internet. To celé proloženo autorovými poněkud vzletnými, oslavujícími a místy až trapně vyznívajícími komentáři. Celé to korunuje obrazová příloha - ve středu knihy 25 stran křídového papíru s barevnými fotkami - beru, ale proč je těmi samými fotografiemi, ve stejné velikosti, ovšem černobílými, proložená celá kniha? Aby bylo více stran a kniha více nabyla - o to se ostatně stará i velikost písma. Mnohé slovní spojení a obraty se často opakují, a co hůř, mnohdy nedávají ani smysl. Velmi nepříjemně na mě také působilo autorovo neustále se opakující oslovení "Má hrdinka" či "Moje hrdinka." Podtrženo, sečteno - tak mizernou a nekvalitní životopisnou knihu jsem snad ještě nečetla a doufám, že už ani číst nebudu. Gabriela je v posledních letech obrovský fenomén a určitě si zaslouží mnohem kvalitnější publikaci.


Čára života
leden 2017 (15.-22.)
Čára života 2002, J. Francome


Post bellum 1866
prosinec 2016 (05.-10.)
Post bellum 1866 1986, V. Körner

Nejprve jsem viděla film, který se mi velmi líbil a proto jsem se rozhodla přečíst i knižní předlohu. Co k tomu dodat... Jedná se o typický körnerovský bezvýchodně depresivní příběh mladého důstojníka rakouské armády, který není schopen vyrovnat se s krutou válečnou zkušeností v bitvě u Hradce Králové. Že tento místy přímo děsivý příběh končí tragicky je nasnadě.


Harry Potter a prokleté dítě
listopad 2016 (18.-30.)
Harry Potter a prokleté dítě 2016, J. K. Rowling

Pro mě velké zklamání... Jednu hvězdičku dávám jen z jakési nostalgie. Celou sérii s Harry Potterem jsem četla několikrát a tak jsem byla velmi zvědavá na pokračování příběhu. Nečekala jsem žádné veledílo, tím spíš, když se na úspěšný a už jednou uzavřený příběh snaží uměle navázat jiný autor. V knize se sice setkáme se svými starými známými postavami z kouzelnického světa, ale jakoby to ani nebyly ony. Jsou to pouhé karikatury skvělých postav, které paní Rowlingová vytvořila. Pokřivené charaktery, pitomé až trapné dialogy a nepovedená zápletka. Formát divadelního scénáře mi vůbec nevyhovoval, celý příběh je prostě jen jedna velká slátanina a v žádném případě bych ho neoznačila jako osmé pokračování Harryho Pottera.


Náš král je šílený!
říjen 2016 (14.-20.)
Náš král je šílený! 2016, H. Otto


1 2 3 4 5 6 >