Bůh má smysl pro humor - Rozhovory s Markem Šmídem

Bůh má smysl pro humor - Rozhovory s Markem Šmídem https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527338/mid_buh-ma-smysl-pro-humor-rozhovory-s--65671fc507960.jpg 5 4 3

Knižní rozhovor s pražským arcibiskupem a českým primasem vznikal na jaře a v létě roku 2023 v Arcibiskupském paláci na Hradčanech. V rezidenci pražských arcibiskupů rozmlouval historik Marek Šmíd s Janem Graubnerem o jeho dětství, mládí a dospívání, o kněžské formaci, pastoračním působení za normalizace i aktivitách v čele olomoucké a pražské arcidiecéze. Významný prostor je věnován osobním otázkám, zaměřeným mj. na jeho rodinu, přátele, postoje, hodnoty či osobnosti, kterých si váží, záliby, místa jeho srdce... V rozhovoru je též nazírána současná situace a perspektivy katolické církve v měnícím se světě či pontifikát papeže Františka. Čtenáře však především potěší neformální, upřímný a srdečný dialog. Na jeho hloubce a otevřenosti mají zásluhu obě strany: Jan Graubner díky jasně formulovaným postojům, které se nebál a nebojí zastávat v jakékoli době a bez ohledu na názorové protivníky, díky své křesťanské pokoře a v neposlední řadě díky smyslu pro humor. A Marek Šmíd jako uznávaný a erudovaný historik a pedagog, profesně i osobně spjatý s historií a současností katolické církve.... celý text

Vojslava
11.02.2024 4 z 5

Nebylo to nezajímavé počtení; vzhledem k tomu, že se s panem arcibiskupem osobně znám, byla jsem zvědavá spíš na otázky Marka Šmída než na odpovědi. Ale i tak jsem pár zajímavostí zachytila a nejspíš se i něco dozvěděla mezi řádky. Zkrátka to nebyl marný autorský vánoční dárek...

Jana K
30.12.2023 5 z 5

Opravdu zajímavé otázky kladl Marek Šmíd panu arcibiskupovi a ten neméně zajímavě odpovídal. Nejzajímavější je dle mne první část knihy zabývající se dětstvím a mládím, kde pan arcibiskup líčí strasti tehdejší doby a to, jak vůbec nebylo jednoduché dostat se na studia a stát se knězem.

Jana512
11.12.2023 5 z 5

Arcibiskup Graubner odpovídá Marku Šmídovi velmi názorně a srozumitelně.
V knize popisuje dětství, dospívání, studium a kněžské svěcení. Dále nás seznamuje s místy, kde působil jko kněz, až do jmenování biskupem.
V čele Olomoucké arcidiecéze byl od roku 1991 až do roku 2022, kdy byl jmenován arcibiskupem pražským. K tomu vysvětluje, že když onemocněl na covid a bojoval o život, tehdy slíbil Bohu, že je ochoten odejít do náručí jeho milosrdenství, ale také se nezdráhá pracovat pro něj dál. I když netušil, jaké s ním Bůh má plány, uvědomil si svůj slib, když byl požádán o převzetí Arcidiecéze pražské - a tak si říkal: "Bůh má smysl pro humor." - a volbu přijal.
Rád vzpomíná na všechna svá působiště a zodpovídá zde i na otázky svého vztahu k politice, umění a kultuře, školství. Otec arcibiskup má široký rozhled a velké srdce pro každého.

Autoři knihy

Jan Graubner