Šofér, který změnil dějiny

Šofér, který změnil dějiny https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345418/bmid_sofer-ktery-zmenil-dejiny-WfJ-345418.jpg 5 6 3

Říkává se, že každá generace by si měla pro sebe znovu nalézt a opětovně zpracovat všechny zásadní události světové historie. Může se to týkat i tak známé a mnoha historiky dopodrobna zpracované události, jakou je atentát na následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda rakouského-dEste a jeho ženu Žofii, vévodkyni z Hohenbergu, dne 28. června 1914 v Sarajevu. Tato kniha představuje pokus o interpretaci sarajevských událostí přímo očima jejích hlavních aktérů: moravského šlechtice, velkostatkáře a majitele zámku ve Velkém Meziříčí, doktora práv Františka Alfréda Marii hraběte Harracha a jeho tehdejšího zaměstnance, českého řidiče Leopolda Lojky, společně s vylíčením jejich pestrých životních osudů. Otevření a vytěžení některých dosud neznámých archivních pramenů je nyní na místě i z toho důvodu, že jsme si v roce 2014 připomněli právě sté výročí sarajevského atentátu. Není bez zajímavosti, že toto výročí vrátilo do obecného povědomí dnes již polozapomenuté termíny, dříve zhusta užívané pro popis fenoménu, kdy zcela neznámý a z pohledu historie naprosto obyčejný člověk dokáže nevědomky způsobit radikální zvrat v běhu dějin. Jejich přesné znění je „Lojka-efekt“, případně „Lojkovi to neřekli“.... celý text

Jana K
26.02.2024 4 z 5

O osobu následníka trůnu Františka Ferdinanda se zajímám už léta, vlastním o něm mnoho knih a spoustu z nich mám už přečtených. K této jsem se dostala teprve teď a musím říci, že se rozhodně jedná o knihu velmi zajímavou a plnou nových, nikde dosud nepublikovaných informací. Věnuje se zejména osobě hraběte Františka Harracha, v jehož automobilu Gräf & Stift Double Phaeton byl v Sarajevu následnický pár zastřelen. Další, neméně zajímavou osobou je Harrachův osobní řidič Leopold Lojka, který byl v osudnou chvíli za volantem vozu a o němž se často s jistou dávkou nadsázky tvrdí, že jeho špatné odbočení při slavnostním průjezdu Sarajevem změnilo zcela běh dějin.
Jen jednu drobnou chybu v knize najdeme na straně 61: 28. červen 1914 je zde autorem označen jako den 14. výročí svatby Františka Ferdinanda a Žofie Chotkové. Není tomu tak, 28. června 1900 proběhla v Hofburgu tzv. renunciace, při které se František Ferdinand musel vzdát veškerých nároků na trůn a tituly pro svou nastávající ženu a potomky. Žofie se tak nikdy nemohla stát císařovnou a potomci z tohoto manželství pozbyli dědická práva a nemohli nosit jméno Habsburk. Svatba se konala až po tomto aktu, 1. července 1900 na zámku v Zákupech.
A na závěr si dovolím citát, jehož autorem je britský ministr zahraničních věcí sir Edward Grey, muž, jenž v noci na 4. srpna 1914 vypověděl Německu válku:
„Svět se pravděpodobně nikdy nedozví všechno o pozadí vraždy arciknížete Franze Ferdinanda. Podle všeho neexistuje a ani nikdy neexistoval někdo, kdo by věděl vše, co by se o tom dalo vědět.“
Je to stále ještě pravda.

Lenka4
13.05.2019 5 z 5

„Velké“ dějiny propletené s „malými“ událostmi života jednoho člověka jsou čtenářům předkládány formou svižnou a zábavnou. Autorovi se podařilo získat o pestrých osudech Leopolda Lojky (a nejen jeho) překvapivé množství informací. Pochvalu zasluhuje i pozornost věnovaná detailům, hlavně z oblasti automobilismu.

ostyja
16.10.2018

Velice zajímavá kniha o zákulisí Sarajevského atentátu a také ze života Leopolda Lojky. Četl jsem již více knih o této historické události a zde je spousta dalších
zajímavých údajů o těchto skutečnostech včetně zajímavých fotografií.