Jana K Jana K komentáře u knih

Cílová rovinka Cílová rovinka Dick Francis (p)

Další velmi zdařilé dílo z pera mistra dostihové detektivky. Svižný a poutavý příběh mě zaujal hned od samotného začátku. Jako obvykle nepřijdeme o dostihové prostředí, tentokráte v souvislosti se zajímavým způsobem dopování koní.
V hlavní roli se ale tentokrát objeví jiný obor a to konkrétně obchodování s drahokamy. Zpočátku jsem měla z tohoto zaměření strach, myslela jsem si, že bude nezáživné a nudné, opět se ale ukázalo, že Francisův záběr je velmi široký. Nezaměřuje se jen na dostihy, ale dokáže velmi mistrně a bravurně vtáhnout i do jiných profesí, aniž by to znamenalo, že příběh sklouzne k menší akčnosti nebo snad dokonce začne nudit.
Za mě plný počet i za sympatického hlavního hrdinu, který si ihned získal můj obdiv, když musel ze dne na den vyměnit rajtky a dostihový dres za košili a sako a usednout místo do sedla dostihového koně za bratrův pracovní stůl, pokusit se řídit prosperující firmu a nadělat přitom pokud možmo co nejméně chyb. Že mu zemřelý bratr nechal víc otázek než odpovědí je nasnadě, on ale touto pro něj neznámou cílovou rovinkou projede se ctí.
Jediné, co bych vytkla, (to je ale výtka k českému vydání, nikoli k příběhu) je tentokrát příliš mnoho chyb v textu, jakoby páni korektuři tentokrát svou práci odbyli. Také překlad - jeden z hlavních koňských hrdinů se jmenuje Dozen Roses. Pěkné jméno pro hřebce, později valacha, jméno, které má hlubší význam pro zemřelého Grevilla a v jednom místě v knize jej bylo potřeba přeložit. Proč ale Dvanáct růží, když Tucet je správně a zní to mnohem lépe?

29.10.2020 5 z 5

Harry Potter: Rekvizity a artefakty Harry Potter: Rekvizity a artefakty Jody Revenson

Poslední ze série doplňkových knih z pera Jody Revenson. Tentokrát je zaměřena na nejrůznější filmové rekvizity, artefakty a další vychytávky, které se ve filmech objevily - a že jich bylo :-)
Dozvíme se s jakou nápaditostí a pečlivostí tvůrci a návrháři tvořili nejrůznější dokumenty bradavické školy, Ministerstva kouzel, doplňky kouzelnických příbytků, kouzelnické knihy, noviny, časopisy a jiné. Samostatná kapitola je věnována kouzelnickým pokrmům, neboť ty se objevovaly na filmovém plátně co chvíli - ať už se jednalo o velkolepé hostiny ve Velké síni, cukrovinky v Medovém ráji nebo na svatbě Weasleyových. Můžeme jen žasnout jaké úsilí filmaři vynaložili pro ztvárnění velkolepé scény z kouzelnického obchodu dvojčat Weasleyových Kratochvilné kouzenické kejkle. Byť se tento obchod na Příčné ulici objevil ve filmu na ani ne dvě minuty, přesto ho vybavili čtyřiceti tisíci kusy nejrůznějšího kouzelnického zboží. Nechybí samozřejmě kapitola o košťatech a potřebách pro famfrpál. Samostatnou kapitolu tvoří zřejmě nejdůležitější rekvizity ve světě Harryho Pottera - viteály Lorda Voldemorta a Relikvie smrti. Uvidíme tak nejrůznější návrhy a koncepty Zmijozelova medailonku nebo Gauntova prstenu. Příjemným zpestřením knihy je povedený rodokmen rodiny Blackových, který najdeme v obálce na zadním přebalu knihy.
I v této nádherné publikaci se nicméně vyskytly drobné chyby. Např. v kapitole o Relikviích smrti je uvedeno, že Voldemort získá bezovou hůlku krádeží z Brumbálovy hrobky na konci filmu Princ dvojí krve, což je samozřejmě nesmysl, získá ji až na konci filmu Relikvie smrti - část 1. Stejně tak je chybně zařazena scéna z kavárny Luchino, kde Harryho a spol. napadnou dva Smrtijedi - to je scéna z filmu Relikvie smrti - část 1, nikoli část 2, jak je chybně uvedeno. Také se - stejně jako předchozích knihách této série - objevují chyby a nepřesnosti v překladu - Ďábelský/Ďáblův oheň místo Zložár, Stopa místo Hlídáček, nebo zapomenuté přeložení příjmení profesora Flitwicka - samozřejmě Kratiknota. I přes tyto drobné chybky se jedná o knihu, která hezky doplní předchozí publikace v sérii a rozhodně by neměla žádnému příznivci světa Harryho Pottera chybět.

22.10.2020 4 z 5

Harry Potter: Magická místa z filmů Harry Potter: Magická místa z filmů Jody Revenson

Opět překrásná publikace, stejně jako předchozí knihy z této série. Tentokrát se vše točí kolem míst, kde byla tato filmová sága natáčena.
Od domu Dursleyových, přes Příčnou ulici až po vlakovou stanici King's Cross, Bradavice, jednotlivé bradavické učebny a kabinety, bradavické pozemky, Prasinky,... Navštívíme i Ministerstvo kouzel a jednotlivé domovy kouzelníků - Weasleyových, Blackových, Malfoyových, Láskorádových a další.
Zcela bez zmínky a opomenuto ale zůstalo jedno místo - podle mně dost důležité na to, aby o něm zmínka byla, tím spíš, že se přímo na místo vypravil Harry s Brumbálem - onen útes, jež použil Tom Raddle coby úkryt jednoho z viteálů - tuším že bylo natáčeno na Moherských útesech na západě Irska.
V knize se dozvíme, s jakou pečlivostí vybírali designéři, výtvarníci a další členové filmového štábu jednotlivé lokace, styly a slohy budov atp. nebo třeba kde všude výtvarnice se svými spolupracovníky sháněla nejrůznější rekvizity pro vybavení kouzelnických příbytků a učeben.
Kniha obsahuje spoustu překrásných fotografií z filmů, nejrůznější náčrty, návrhy, koncepty atd.
Stejně jako její předchůdkyně v sérii se ani tato publikace nevyhnula drobným přehmatům a chybkám.
V kapitole o Nástupišti Devět a tři čtvrtě je fotografie z filmu Harry Potter a Tajemná komnata vydávána za fotografii z filmu Harry Potter a Kámen mudrců. V kapitole o hostinci U Tří košťat je uvedeno, že by mohla představovat protějšek Děravého kotle v Prasinkách. Zřejmě byla myšlena hospoda U Prasečí hlavy, ta se nachází v Prasinkách, nikoli Děravý kotel, ten je v Londýně. V kapitole Grimmauldovo náměstí je chybně uvedeno jméno herečky, která ztvárnila paní Weasleyovou - místo Julie Walters je uvedena jako Waters. Také se objevují nepřesnosti v překladu - Obranná magie místo Obrana proti černé magii, Jasnovidec místo Jinotaj, učebna Kouzlení místo učebna Kouzelných formulí.
Kniha také obsahuje přílohy - Obrazy z Bradavic a plánek Příčné ulice.

14.10.2020 4 z 5

Harry Potter: Panoptikum postav Harry Potter: Panoptikum postav Jody Revenson

Další z nádherně zpracovaných publikací zabývající se kouzelnickým světem Harryho Pottera se tentokrát detailně zaměřuje na jednotlivé postavy z této velkolepé ságy.
Jednotlivé kapitoly se věnují bradavickým studentům, bradavickým zaměstancům, Fénixovu řádu, Smrtijedům, Ministerstvu kouzel i rodinným kouzelnickým klanům jako jsou Weasleyovi, Malfoyovi a další (tady byli ale zcela opomenuti Brumbálovi; v knize se dočteme pouze o Albusovi - Aberforth a Ariana jsou zcela opomenuti).
Kniha je plná fotografií, nákresů a skic a dozvíme se spoustu překvapivých informací o tom, jak vznikaly jednotlivé kostýmy, kolik jich bylo zapotřebí či jak dlouho trvalo namaskovat skřety v Gringottově bance.
Nějaké chyby se v knize nicméně vyskytly, snad se v tomto případě jedná pouze o nesprávný překlad - např. u Rona Weasleyho se dočteme, že se stal novým nebelvírským chytačem, Nymfadora Tonksová je označena jako auror ale pošuk Moody už správně bystrozor nebo profesor Kratiknot je profesor "kouzlení" a nikoli kouzelných formulí.
I přes tyto drobné nesrovnalosti se ale jedná o zdařilou publikaci, která se jistě bude dobře vyjímat v knihovničce každého fanouška této kouzelnické ságy.

30.06.2020 4 z 5

Puls Puls Felix Francis

Na další knihu Felixe Francise jsme si museli počkat o něco déle než obvykle, ale čekání se určitě vyplatilo. Především tu máme hlavní hrdinku ženu - věc u Francise dosud nevídaná, ale jak se můžeme přesvědčit, knize to na kvalitě neubírá, ba právě naopak.
Hlavní hrdinkou je tentokrát sympatická lékařka z urgentního příjmu Cheltenhamské všeobecné Chris Rankinová, která se musí vyrovnat nejen s padouchy, ale především se svými vlastními démony. Ani v tomto Francisově románu ale nepřijdeme o dostihové zákulisí; doktorka Rankinová příležitostně slouží na dostihových závodištích, kde zajišťuje lékařskou službu.
Čtivě napsaná kniha nás nenechá ani na okamžik vydechnout, stále máme s hlavní hrdinkou o čem přemýšlet. Co bych možná malinko vytkla je snad jen pocit, že doktorka Rankinová ví o policejních postupech daleko víc než policie samotná, které v tomto případě až příliš radí, snad by celý případ zvládla sama :-)

21.06.2020 5 z 5

Bestiář Harryho Pottera Bestiář Harryho Pottera Jody Revenson

(SPOILER) Nádherně vyvedená, velká publikace na křídovém papíře nás postupně seznámí snad se všemi tvory, kteří se během celé potterovské ságy objevili na filmovém plátně.
Přes první skicy a návrhy až po detailnější kresby, makety či animatronické modely se detailně přesvědčíme, jak postupně vznikali kouzelní tvorové i kouzelné rostliny, nebo jaké triky používali cvičitelé na zvířecí herce, kteří ztvárnili Hedviku, Křivonožku, Prašivku a další. Kniha přináší spoustu zajímavostí ze zákulisí natáčení, věděli jste např. že na výrobu maďarského trnoocasého draka do Ohnivého poháru byly použity části baziliška z Tajemné komnaty?
Kniha je plná krásných obrázků, fotografií z filmů i bonusů v podobě vloženého katalogu z Velkoprodejny Mžourov (tady mi ale chybí popis druhů jednotlivých sov) nebo vloženého plakátu s portréty jednotlivých tvorů.
Nějaké chybky se nicméně vloudily, např. v kapitole o paní Norrisové jsou přehozeny popisky k obrázkům, nebo oslovení Pána zla je psáno s malým p. To jsou ale jenom drobné chybky.
Kniha rovněž obsahuje nejrůznější citace z filmů, týkajících se právě představovaných tvorů. V kapitole o Lupinovi je uvedena citace z Vězně z Azkabanu: "O šílenství duše ty přece víš nejvíc, že ano, Remusi?" kterou ve filmu k Lupinovi pronesl Sirius Black a nikoli Severus Snape, jak je chybně uvedeno. Další mylná informace uvedená v knize je v kapitole o Papušíkovi: "Ron dostane v knize Harry Potter a Ohnivý pohár od své rodiny náhradou za krysu Prašivku neobyčejně malou sovičku jménem Papušík." To ale pravda není, Ron dostane sovu na konci Vězně z Azkabanu a pošle mu ji Sirius Black spolu s dopisem Harrymu.
Ale to všechno jsou jen drobné vady na kráse, které nijak neubírají pěknému zážitku z knihy, jež by rozhodně neměla chybět v knihovničce správného potterovského fandy.

10.06.2020 4 z 5

Koně - Temperament a elegance ve fotografiích Koně - Temperament a elegance ve fotografiích Gabrielle Boiselle

Jakožto velká milovnice koní jsem si pořídila tuto publikaci plnou překrásných fotografií těchto fascinujících zvířat. Gabrielle Boiselle je pro mne coby fotografka koní pojem. Její práci znám už léta, ať už z nejrůznějších kalendářů, kterých mám doma několik, nebo z mnoha a mnoha fotografií, které jsou dostupné na internetu.
Fotky jsou poskládány v jednotlivých kapitolách, ve kterých se nám koně postupně představí z různých úhlů pohledů. Objevíme jejich půvab a krásu, sílu a energii, citlivost a křehkost, solidaritu a něhu a další. Z každé fotografie se můžeme přesvědčit, že koně jsou pro Gabrielle vším, celý její život. Jediné, co bych knize trošku vytkla, jsou možná někdy až rozvláčně psané průvodní texty a komentáře k jednotlivým fotografiím, které si občas neodpustí určitou dávku patetismu a sentimentality. Na tom ale kniha nestojí, stojí především na kvalitních fotografiích, kterých si užijeme dosytosti.

02.06.2020 4 z 5

Graficky dokonalá publikace, která na první pohled zaujme svým zpracováním, vyšla k dvacátému výročí původního vydání Harryho Pottera. Za krásnou obálkou se však skrývá poněkud slabší obsah a první otázka, kterou jsem si položila zní: "Pro koho je vlastně tato kniha určena?" Na zadním přebalu knihy se dozvíme že pro čtenáře od osmi let. Tak nevím, nevím, zda osmiletí čtenáři budou chtít podrobně číst o historii magie, nebo např. o astrologii, apatykářích, Ripleyho svitku, Arabském astrolábu, Thajském věšteckém manuálu atp. Popravdě řečeno mě tato část knihy vůbec neoslovila, tak nevím, jestli osloví tak mladé čtenáře.
Dalším problémem knihy je (a to dosti velkým problémem) chybějící překlad faksimilí. Publikace obsahuje spoustu v originále psaných pracovních verzí nejrůznějších částí jednotlivých knih, které se mnohé nakonec v knize vůbec neobjevily (např. věděli jste, že v původní verzi kapitoly o divokém příjezdu do školy Fordem Anglia neměli Harry s Ronem havarovat do Vrby mlátičky ale do bradavického jezera?), nebo byly nejrůznějším způsobem přepsány či upraveny. Určitě velmi zajímavé, ale proč si nakladatelství nedalo tu práci a nepřeložilo tyto ukázky, aby se jimi mohli potěšit i ti, co anglickým jazykem nevládnou? Nějak si nedovedu představit osmileté děti, kterak tyto ručně psané poznámky Rowlingové luští...
Co už je o něco srozumitelnější a poutavější jsou originální kresby samotné Rowlingové, které vznikly dávno předtím, než celý příběh spatřil světlo světa. V knize jich najdeme hned několik a můžeme se tak přesvědčit, že Rowlingová je nejen nadanou spisovatelkou, ale že by si své příběhy zvládla i sama ilustrovat. Každá tato kresba je ale z nepochopitelných důvodů opatřena zevrubným popiskem (Harry se usmívá, Dudley stojí se založenýma rukama, teta Petunie a strýc Vernon stojí za dvojicí chlapců, teta Petunie svírá Dudleyho rameno...). Proč? Obrázek máme před sebou a vidíme co na něm je, netřeba zbytečného popisku.
Vedle těchto mnoha a mnoha nečitelných faksimilí a skic v knize působí poněkud násilně rádoby dobré rady a úkoly pro děti, které jsou vždy označeny nadpisem "Aktivita." Sice jich není mnoho, takže se to dá přežít, stejně mě ale rozčilovaly, tím spíš, když se v každém, byť sebejednodušším úkolu opakovalo "Poproste někoho dospělého,..." Jediná aktivita, která snad nevyžadovala dohled dospělého, byla rozluštění pozpátku psaného nápisu na Zrcadle z Erisedu :-)
Kniha taky obsahuje podle mého zbytečně mnoho úryvků ze všech knih o Harrym, které každý čtenář dobře zná a tady jsou tím pádem zbytečné.
Velká část knihy je rovněž postavena na překrásných ilustracích Jima Kaye, kterými jsem se s chutí pokochala, protože nevlastním žádná z ilustrovaných vydání jednotlivých dílů HP a jsou pro mne tudíž nové. Ti šťastní, co tato nádherná ilustrovaná vydání vlastní jistě namítnou, že už zveřejněny byly a chtělo to přijít zase s něčím novým.
Takže podtrženo, sečteno - za mě se jedná o knihu poněkud dosti rozstříštěnou, nevyváženou a také chaoticky uspořádanou, která nám nic moc nového nepřináší. Myslím si, že dvacáté výročí vydání Harryho Pottera by si zasloužilo lepší a zajímavější publikaci, než je tato.

31.05.2020 1 z 5

Kouzelnický svět J. K. Rowlingové: Filmová magie 2 - Neobyčejné bytosti Kouzelnický svět J. K. Rowlingové: Filmová magie 2 - Neobyčejné bytosti Ramin Zahed

Druhý díl filmové magie je zaměřen na magická zvířata a bytosti, na které můžeme ve světě Harryho Pottera narazit. Stejně jako první díl je kniha plná nádherných fotografií a nejrůznějších bonusových materiálů. Škoda jen, že text není obsáhlejší a informace bohatší, v tomto směru se mi první díl líbil více.
I tato kniha se ale (stejně jako první díl) nevyhne několika přehmatům, např. v kapitole o Nagini: "Kluzký plaz, který je také Voldemortovým viteálem, se pokusí na Ministerstvu kouzel zabít Rona Weasleyho," nebo na přiloženém plakátu kouzelnických rostlin jsou zaměněny fotografie Úponice jedovaté a Řiditelné švestky.
I přes tyto nesrovnalosti se jedná o milou publikaci, která by neměla chybět v knihovničce žádného fanouška.

28.05.2020 3 z 5

Kouzelnický svět J. K. Rowlingové: Filmová magie 1 - Pozoruhodní lidé a kouzelná místa Kouzelnický svět J. K. Rowlingové: Filmová magie 1 - Pozoruhodní lidé a kouzelná místa Jody Revenson

Tak jsem se nechala zlákat a pořídila si na Albatrosu oba dva díly Filmové magie, které zaujmou už na první pohled nádherně zpracovanými obálkami. Jsou to moje první knížky k HP filmům, takže nemám žádné srovnání.
Za dnešní večer jsem přečetla první díl - ten se zabývá postavami a kouzelnými místy, postupně se dozvíme zajímavosti nejen o hlavní trojce, ale i o včech bradavických profesorech a dalších postavách, Ministerstvu kouzel, Prasinkách, Doupěti atd. Pěkné zpracování, ale také zklamání - textu je nemnoho a navíc - všimli jste si chyby ve výčtu dalších postav? Fotka Nigela je vydávána za Colina Creeveyho.
Kniha obsahuje spoustu obrázků a fotografií z filmů a také několik dalších vychytávek, nad kterými určitě zaplesá srdce nejednoho fanouška této čarodějnické ságy.
Pár zajímavostí z filmů jsem se nicméně dozvěděla, např. věděli jste, že Hermiona měla mít i na filmovém plátně - stejně jako v knižní předloze - velké přední zuby? Jedny falešné pro ni byly vytvořeny, ale neosvědčily se a tak zůstaly pouze v jediné scéně v Kameni mudrců. A takových perliček se z knihy dozvíme víc.
Co by se dalo knize vytknout - některé průvodní věty k jednotlivým kapitolám jsou jednoduché až chybné. Např. o Belatrix Lestrange: "Byla dvanáct let uvězněna v Azkabanu, ale utekla a stejně jako její bratranec Sirius šla okamžitě po Harrym Potterovi." To myslí opravdu vážně?
Na konci knihy pak ještě najdeme In memoriam Alanu Rickmanovi. Krásné.

26.05.2020 4 z 5

Vilma hraběnka Lanjus z Wellenburgu: Dvorní dáma Žofie vévodkyně z Hohenbergu Vilma hraběnka Lanjus z Wellenburgu: Dvorní dáma Žofie vévodkyně z Hohenbergu Lukáš Pavlík

Takových knih kdyby bylo na našem trhu více! Pěkná publikace přináší zejména 86 unikátních fotografií, z nichž naprostá většina z nich byla pro mě naprosto neznámá, zejména krásné fotky ze setkání Františka Ferdinanda s německým císařem Vilémem II. na Miramare a na Konopišti.
Hlavním motivem knihy jsou ale vzpomínky hraběnky Lanjus, která byla půl roku, až do osudných výstřelů v Sarajevu, jichž byla očitým svědkem, dvorní dámou manželky následníka trůnu. Z jejího pohledu se tak dozvíme nejrůznější perličky a drobnosti z každodenního velmi nenuceného a rodinného života následníka trůnu.
Více v mé recenzi.

21.10.2019 5 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

Tak coby náctiletá jsem knihy paní Lanczové doslova hltala jednu za druhou a mnohé jsem četla dokonce několikrát. Teď po letech nostalgický návrat k tomuto žánru, který mě dříve tak bavil, teď už je ale moje hodnocení poněkud střídmější a vlažnější.
Paní Lanczová své hrdinky postaršila - už to nejsou žádné náctileté puberťačky, ale dospělé samostatné ženy, každá se svými vlastními "dospěláckými" starostmi a problémy. Styl autorčina psaní se však nezměnil, takže mám stejně pocit, že čtu o náctiletých, byť už řešících zaměstnání, svatby, potomky, nepříjemné tchyně aj.
Přijde mě to všechno zkrátka moc jednoduché, předvídatelné a bez pořádného děje. Ze začátku jsem měla i problém se do knihy začíst a zorientovat se ve skrumáži celkem nesympatických postav. Postupem jsem se ale rychle prokousala typickým jednoduchým stylem psaní paní Lanczové, takže kniha celkem rychle ubíhala a že přišel typický kýčovitý happy end je nasnadě.
Jako letní oddychovka na pláž proč ne, ale je-li hrdinkou již dospělá žena, čekala bych něco sofistikovanějšího.

25.09.2019 3 z 5

Motiv koní Motiv koní Dick Francis (p)

Za mě trošku slabší a méně akční, než je u ostatních Francisovek zvykem. Tentokrát je hlavním hrdinou malíř koní Charles Todd, který se vydává pátrat po zločincích až do daleké Austrálie a na Nový Zéland. Změna prostředí je sice příjemná, ale celý děj mi připadá velmi zjednodušený, málo propracovaný a jak už tady někdo zmínil v komentáři pode mnou, vše zkrátka vychází tak jak má a policie se vzmůže tak akorát přihlížet, jak to za ně superhrdina vše jednoduše vyřešil.
Spolu s Charlesem a jeho přáteli navštívíme i slavný Melbourne Cup, ale většina času uplyne po nejrůznějších galeriích a toto prostředí mi není příliš blízké. Nicméně se alespoň blíže seznámíme s anglickým malířem koní Alfredem Munningsem, jehož díla také mimo jiné v knize vystupují.

30.05.2019 3 z 5

Hra na fanty Hra na fanty Dick Francis (p)

Tak tohle je skutečně mistrovský kousek a perla mezi Francisovkami. Rozhodně ne nadarmo je právě tato kniha oceněna cenou E. A. Poea.
Velmi přesvědčivě popsané prostředí redakce bulvárního periodika, kde ústřední hrdina pracuje coby dostihový zpravodaj a právě připravuje reportáž o nadcházejícím významném dostihu Lamplighter Gold Cup. Objíždí vytipované majitele, trenéry a jezdce, kteří chystají své čtyřnohé svěřence na tento dostih a sbírá podklady pro svůj článek. Nebude dlouho trvat a přijde na stopu rafinovaného podvodu a utká se s nebezpečnými protivníky, kteří se nezastaví před ničím. Jako vždy brilantně napsáno, kniha chytne a nepustí až do konce.
Je zde na místě také vyzdvihnout poutavou a bohužel velmi smutnou dějovou linku ze soukromého života hlavního hrdiny, jež se zmítá mezi vážně nemocnou manželkou a atraktivní milenkou.

16.05.2019 5 z 5

Nervy Nervy Dick Francis (p)

Opět perfektní Francis, i když tentokrát kniha nemá takový spád jako např. Oheň a bič nebo jiné, ale to vůbec nevadí a na kvalitě to vůbec neubírá, ba právě naopak. Kniha se velmi příjemně četla, vyhovovalo mi, že tentokrát jsme přímo v centru dostihového dění prostřednictvím hlavního hrdiny - žokeje stojícího teprve na začátku své kariéry. Trošku mě překvapilo brzké rozuzlení jeho potíží, které přišlo už zhruba v polovině knihy, ale vůbec mi to nevadilo, i po zbytek příběhu bylo co číst a já s napětím čekala, jak se Rob za všechna ta příkoří, které byl nucen absolvovat nejen on, ale i spousta jeho kolegů z branže, odhalenému pachateli pomstí. A byla to pomsta více než povedená. Ani v tomto příběhu nechybí tentokrát dosti netradiční milostná zápletka.

12.05.2019 5 z 5

Oheň a bič Oheň a bič Dick Francis (p)

Skvělá, řekla bych že jedna z nejlepších, co Dick Francis napsal. Velmi čtivý příběh se sympatickým hlavním hrdinou mě pohltil hned od samého začátku a nepustil až do konce, který je za mě hodně povedený.

06.05.2019 5 z 5

Smrtící zkouška Smrtící zkouška Dick Francis (p)

Svižný příběh odehrávající se v ponuré atmosféře bývalého Sovětského svazu, konkrétně přímo v Moskvě. Trochu mi tam chybělo větší zaměření na koně - jak dává tušit už obálka knihy, tentokrát jsou na scéně místo těch obvyklých dostihových koně parkuroví a vše se točí kolem připravovaných LOH v Moskvě 1980.
Jinak ale pěkný příběh.

30.04.2019 4 z 5

Cena krve Cena krve Dick Francis (p)

Standartní Francisovka byť s trochu nestandartním hrdinou a s překvapivým a dosti smutným koncem.

19.04.2019 4 z 5

František Josef a jeho rodina František Josef a jeho rodina Sigrid-Maria Größing

Velmi slabé. O císaři Františku Josefovi máme na trhu spoustu publikací, takže je velmi těžké přijít s něčím novým, neočteným a objevným. Paní Grössingová mu dává slovo prostřednictvím svých myšlenek, což je jistě zajímavý nápad, leč v tomto případě vyšel naprázdno a potenciál zůstal nevyužit.
Tristní je také to, že jako letitá odbornice, zabývající se problematikou Habsburků, se autorka nevyvaruje hrubých chyb, které tak sráží nepříliš vysokou úroveň knihy ještě o stupínek níž.
Více v mé recenzi.

10.04.2019 1 z 5

Dostih s Taxisovým příkopem Dostih s Taxisovým příkopem Miloslav Nehyba

Nádherná publikace, která by rozhodně neměla chybět žádnému příznivci koní, dostihů a zejména Velké pardubické.
Na rozdíl od autorovy předchozí knihy Od Fantoma po Peruána, která se zaměřuje na detailní popisy a výsledky jednotlivých ročníků, je tato zaměřena více na představení nejzajímavějších osudů těch nejznámějších a nějakým způsobem zajímavých aktérů. A nejedná se jenom o koně a jezdce, ale o celý tým, jehož součástí je samozřejmě majitel, trenér, ošetřovatel i pracovní jezdec, ve kterém se musí v den D všechno sejít na sto procent a ještě mít druhou říjnovou neděli i notnou dávku štěstí k tomu, aby právě jejich kůň proběhl cílem na prvním místě a nesmazatelně se tak zapsal do historie našeho nejznámějšího a nejtěžšího dostihu s nejdelší tradicí.
Samozřejmostí knihy je spousta nádherných fotografií. Jediné, co bych knize vytkla je podlouhlý formát, který se hůře čte a také je nešikovný na manipulaci.

12.03.2019 5 z 5