František Josef a jeho rodina

Sigrid-Maria Grössingová, odbornice na dějiny habsburského rodu, necharakterizuje Františka Josefa I. a jeho éru z historické perspektivy, nýbrž tím, že dává slovo samotnému císaři. Tímto neotřelým způsobem vykreslila velmi osobitý, lidský portrét vladaře, který se již za svého života stal legendou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/369278/frantisek-josef-a-jeho-rodina-z4J-369278.jpg 2.84

Franz Joseph und seine Familie (2016)

Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha František Josef a jeho rodina

Sisssi
16.04.2018

Jak už je u této autorky zvykem, text má daleko blíže k beletrii než k literatuře faktu. Je neuvěřitelné, že i po tolika letech psaní o Habsburcích si autorka plete arcivévodkyni Isabelu a Terezu a neví, že arcivévodkně Marie Josefa zemřela dávno po Františku Josefovi. Už po pětatřiceti stranách je jasné, že autorka opět nepřekročila svůj stín.

zbt81
16.04.2018

Z tejto knižky sa veľa nového nedozvieme. To som ja osobne od nej ani nečakala. Ide samozrejme o fikciu. František Jozef žiadne memoáre na sklonku života nezanechal. Denník si viedol ešte ako chlapec na príkaz svojej matky. Boli to len strohé zápisky z každodenného života, z ktorých by sme sa zaujímavosti nedozvedeli. Taká už bola jeho povaha. So svojimi pocitmy a myšlienkami sa nezvykol zverovať ani denníku. Jediné písomnosti, z ktorých sa dá preniknúť k jeho osobnosti sú snáď iba listy písané jeho najbližším trom ženám: matke, manželke a jeho "priateľke" K. Schrattovej.
Z tohto pohľadu to mala autorka naozaj ťažké - priblížiť sa uzavretému človeku akým František Jozef bol. Dalo sa samozrejme z toho vyťažiť viac. Mne tam napr. chýbala zmienka o jeho dcérke Žofii, ktorá zomrela ako dvojročná. Bola to zbytočná smrť ku ktorej vôbec nemuselo prísť. Bolo by preto zaujímavé si prečítať čo si o tom asi cisár na sklonku života myslel. V listoch matke ho to ako mladého otca veľmi mrzelo. Taktiež v pasáži o jeho detstve sa vôbec nevyskytovala jeho jediná sestra, ktorá zomrela ako štvorročná. Prečo autorka ako odborníčka na posledných Habsburgovcov zabudla na tieto jeho dve príbuzné a to napriek tomu, že obe zomreli ako malé deti? Miesto toho tam boli často zmieňovaní ľudia, ktorí mu boli vzdialení a vlastne pre neho ako človeka úplne nepodstatní. Pre mňa je to nepochopiteľné.
Napriek všetkým negatívam sa knižka veľmi ľahko a rýchlo číta preto som jej dala skôr vyššie hodnotenie. Pôvodne som chcela dať priemer lebo téma ostala z polovice takmer nevyužitá. František Jozef je tajomná a hlavne v súvislosti so začiatkom prvej sv. vojny určite aj kontroverzná osobnosť. Dva mesiace pred svojou smrťou bol na tom už zle fyzicky a určite aj duševne - mnohé veci si už podľa mňa neuvedomoval, a ani nad nimi nepremýšlal.

Martin12345
16.04.2018

Ne, autorka nedává slovo císaři, ale píše, co si myslí, že by si myslel císař. Proto i podtitul Císař vzpomíná není pravdivý, takže na rovinu, nejde o žádné vzpomínky císaře. Na druhou stranu, procházka císaře po Kapucínské hrobce a ohlédnutí za životem jeho blízkých je docela zajímavý nápad, ale je to opravdu jen okrajově a velmi stručné.