Jana K Jana K komentáře u knih

Císařovna Sisi a její milovaná místa Císařovna Sisi a její milovaná místa Katrin Unterreiner

Sympatický pokus bývalé kurátorky Muzea císařovny Sisi přijít s nějakými novými informacemi o této pozoruhodné ženě. Knížka je sice záležitostí na jeden či dva večery, na cca 180 stranách mnoho textu nenajdeme, navíc jsou součástí knihy už xkrát zpracovaná témata na téma zásnub císařovny, jejího kultu těla atd. Z tohoto pohledu je více zajímavá druhá polovina knihy, která se už plně věnuje císařovniným pobytům a neúnavným pěším pochodům po Solné komoře.
Velkým plusem knihy je i nádherná a neokoukaná obrazová příloha. Kniha by určitě neměla chybět žádnému příznivci císařovny Sisi.

14.02.2019 4 z 5

Zachraň se, kdo můžeš Zachraň se, kdo můžeš Beryl Bainbridge

Slabé. Kniha mě vůbec nebavila. Nesympatický hlavní hrdina a spousta zbytečných a nudných postav. Kdyby se děj neodehrával na Titaniku a kniha nebyla vkusně prokládána historickými fakty, ani bych ji nedočetla.

31.01.2019 2 z 5

Titanic: Fakta, fikce, film Titanic: Fakta, fikce, film Petr David

Útlá knížka těžící hlavně z úspěšného Cameronova trháku a s ním souvisejícího vzrůstu zájmu o tuto námořní katastrofu. Nabízí pohled na tragédii Titaniku ze tří různých stran. Mě nejvíce zaujala samozřejmě fakta, ale protože už mám o Titaniku něco načteno, tak to pro mě nebylo nic nového. Ale pěkně zpracováno pro toho, kdo nechce číst např. podrobnou knihu od Hubáčka a přesto se dozvědět, jak to ve skutečnosti bylo.
Další dvě části knihy jsou slabší, fikce a pohyby planet mě nebaví vůbec a část o filmu je velmi slabá, jen spousta fotek a prakticky nic zajímavého.
Ale pro fanoušky Titaniku, k nimž patřím, je určitě povinnost mít tuhle knihu ve své knihovničce.

15.01.2019 3 z 5

Poslední habsburský císař Karel I.: Mýty a pravda Poslední habsburský císař Karel I.: Mýty a pravda Katrin Unterreiner

Tak v prvé řadě musím říci, že Karel nepatří k mým oblíbeným Habsburkům, tudíž je tato kniha první, kterou jsem o něm četla. Chybí tudíž srovnání s jinými publikacemi.
Kniha na mě ale působila spíš průměrným a jednostranným dojmem a myslím si, že o posledním císaři jsou k dostání lepší publikace.

06.01.2019 2 z 5

Pohár císařovny Sisi Pohár císařovny Sisi Jiří Slavíček

Tak opět tu máme další román o císařovně Alžbětě k těm mnoha a mnoha, které už se objevily dříve. Po přečtení obsahu ze zadní strany nabudeme dojmu, že se konečně objevilo něco jiného a na první pohled zajímavého. Zdání ovšem klame.
Odehrává se v současnosti v Bardějovských Kúpeľoch, kde se snaží mapovat krátký pobyt císařovny Alžběty v těchto lázních v létě roku 1895 prostřednictvím "pátrání" jedné z hlavních postav, bývalého policisty Karla Zacha, který je zde i se svou manželkou Idou na týdenním pobytu. Téma jistě zajímavé a v prvé řadě neznámé a neohrané, nabízející spoustu možností, jak ho co nejzajímavěji uchopit, což se v tomto případě bohužel nepovedlo.
Takže v mém případě docela zklamání, ale tak alespoň si mohu knihu díky jedné z hlavních postav, kterou je lázeňský knihovník a archivář Karol Kertész, zařadit do čtenářské výzvy.

25.11.2018 1 z 5

Kroměřížsko z nebe Kroměřížsko z nebe Milan Paprčka

Nádherná publikace plná exkluzivních fotografií. Všechna důvěrně známá místa mého domovského kraje, na kterých se nejčastěji pohybuji na kole, jsou v této knize na překrásných leteckých záběrech. Opravdu pěkné.
Na konci knihy vše doplněno o stručné medailonky obcí a měst na Kroměřížsku.

31.10.2018 4 z 5

Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci Pavel Kosatík

"Pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal." Touto památnou větou, jež už navždy zůstane součástí té temnější stránky našich dějin se uzavírá ponurý komiks, jemuž předcházel úspěšný televizní cyklus České století. A je to určitě povedený komiks, byť pojednávající o neblahé kapitole naší historie. Rozhodně mohu doporučit.

12.04.2018 3 z 5

Sex a jiné city Sex a jiné city Eva Urbaníková

Taková jednohubka vhodná pro přerušované čtení :-) Za mě ale velmi slabé, čtení mě prostě nebavilo. Nic pro mě.

17.01.2018 2 z 5

36. týden 36. týden Sofie Sarenbrant

Průměr. Neurazí - nenadchne.

28.12.2017 3 z 5

Retro ČS Retro ČS Michal Petrov

Opravdu krásná barevná publikace plná dobových lahůdek. Klobouk dolů před panem autorem, to muselo dát opravdu práci sesbírat tolik socialistických perliček.
Nejsem sice pamětníkem, ale s chutí jsem si celou knihu prolistovala a přečetla. Je zaměřená na socialistický, zejména potravinový trh a je to opravdu více než zajímavá sonda do historie. Určitě hned sáhnu i po dalších dílech.

20.12.2017 4 z 5

Ve službách Konopišťského pána: zaměstnancem nejen na zámku Konopiště v Čechách Ve službách Konopišťského pána: zaměstnancem nejen na zámku Konopiště v Čechách Lukáš Pavlík

Krásná publikace na křídovém papíře s mnoha dosud nezveřejněnými fotografiemi a především zajímavými vzpomínkami osob, které byly s Konopišťským pánem v každodenním styku a mohou tak vyvrátit a přehodnotit zažité a nepravdivé teze o osobě následníka trůnu, jež byly ve velkém šířeny zejména po rozpadu monarchie. Více v mé recenzi.

15.12.2017 4 z 5

Děs běs a už nikdy více! Hloupé, vulgární, těžko uvěřitelné a silně přehnané. Po pár stránkách se navíc začne vše opakovat, takže kniha začíná nudit.

11.12.2017 1 z 5

Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! Petr Macek

Tak režisér Vorlíček to není jen legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku, ale i spousta jiných nadčasových filmů a seriálů. V této knize zavzpomíná na natáčení svých nejznámějších projektů a na různé příběhy s nimi spojené.
Jen mi přijde, že o některých se toho moc nedozvíme, například Princ a Večernice, Kouzelný měšec a ty novější věci moc prostoru nedostaly.

09.12.2017 3 z 5

Zlín Zlín Libor Sváček

Pěkná fotografická publikace nám představí ty nejzajímavější budovy a zákoutí Zlína.

02.12.2017 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Pěkná, odpočinková kniha, ve které prostě děj jen tak nějak poklidně plyne, aniž by se něco zásadního dělo.
Poměry tehdejší doby jsou ale vylíčeny hezky poutavě, takže si můžeme udělat představu o životě v takovém domě vyšší společenské vrstvy těsně před první světovou válkou.
Ráda si přečtu i pokračování, abych se dozvěděla, jak se budou osudy hrdinů vyvíjet dále.

30.11.2017 3 z 5

Za facku Za facku Eva Urbaníková

Od této knihy jsem rozhodně čekala víc. Určitě stále aktuální téma, na něž byla napsána již řada příběhů.
Ale tohle mi přišlo takové nijaké, nedotažené a nezáživné, příběh prostě uplynul a nedokázal mě zaujmout.
První kniha od této autorky, ale jestli bude následovat další nevím, zatím mě vůbec nepřesvědčila. Uvidím, možná jí dám ještě jednu šanci :-)

19.11.2017 2 z 5

Trojkoruna Trojkoruna Felix Francis

Jeff Hinkley je zpět a tentokrát se ponoří do spletitého zákulisí amerického turfu, kde s ním absolvujeme ne nic menšího než americkou Trojkorunu.
Za velkou louží přijde ke slovu opět jeho mistrná taktika převleků - aby se dostal přímo ke zdroji nepravostí neváhá se dokonce nechat zaměstnat coby stájník přímo u trenéra, v jehož péči je právě největší adept na zisk Trojkoruny. Z Jeffa se tak ze dne na den stane irský občan Patrick "Paddy" Sean Murphy, který rozjíždí pátrání během prestižních dostihů Kentucky Derby, Preakness Stakes a Belmont Stakes.
Ze všech tří knih s Jeffem se mi tato líbila nejvíc, Jeff v roli stájníka mě prostě bavil a já doufám, že jsme se s ním nesetkali naposledy.

14.11.2017 5 z 5

Živá investice Živá investice Dick Francis (p)

Opět naprosto vynikající Francisovka. Ze začátku jsem měla trochu strach z pro mě nudného a nezáživného prostředí banky a hlavního hrdiny bankéře. Nakonec mi to ale vůbec nevadilo, neboť sympatický Tim Ekaterin stráví většinu svého času právě řešením tohoto zapeklitého případu přímo u zdroje - v hřebčíně s majitelem chovného hřebce Sandcastlea, který je onou "Živou investicí," na niž si právě na doporučení Tima půjčil obrovskou částku.
Detailně se tak seznámíme nejen se zákulisím chodu banky, ale především se zajímavým prostředím hřebčína, který odchovává budoucí hrdiny dostihových drah. Dostaneme se ale i jinam - byznys léčení koňských pacientů tajemným koňským léčitelem-šarlatánem versus seriózním veterinářem.
Opravdu velmi povedená kniha; samozřejmě nechybí milostná zápletka hlavního hrdiny, na kterou jsem tentokrát byla zvědavá takřka stejně jako na celou detektivní zápletku a s napětím čekala na rozuzlení. Jednoznačně za pět hvězd, i za ten krásný hořkosladký konec.

30.10.2017 5 z 5

Maličkým Maličkým Božena Němcová

Po mnoha a mnoha letech znovu z nostalgie přečteno i v rámci čtenářské výzvy. Ponuré, dalo by se říci že i velmi strašidelné a drsné pohádky nikdy nepatřily k těm mým nejoblíbenějším. V knížce jsou ale opravdu pěkné jak barevné, tak i černobílé obrázky.

15.10.2017 3 z 5

Vysoké sázky Vysoké sázky Dick Francis (p)

Přečteno jedním dechem. Hlavním hrdinou tentokrát sympatický "hračkář" a majitel několika dostihových koní. Jelikož se v tomto prostředí pohybuje teprve krátce je stále koňský laik, který ve všem důvěřivě spoléhá na svého jediného trenéra Jodyho Leedse a teprve postupně přichází na jeho četné větší i menší podvody na něž ve velkém doplácí. Ovšem záměna jeho nejlepšího koně Energise za jeho slabšího dvojníka je už trochu moc...
Příběh má spád i napětí, velmi mě bavila rychlá záměna tří koní během dopravní kontroly; poutavá scéna, i když těžko uvěřitelná. Nechybí milostný příběh; za svou vyvolenou tentokrát hlavní hrdina letí až do Miami, na chvíli tedy změníme prostředí a z chladné lednové Anglie se dostaneme na slunečnou Floridu, kde absolvujeme jak místní dostihy, tak i dražbu koní, což je myslím příjemná změna.

14.10.2017 5 z 5