Jana K Jana K komentáře u knih

Maličkým Maličkým Božena Němcová

Po mnoha a mnoha letech znovu z nostalgie přečteno i v rámci čtenářské výzvy. Ponuré, dalo by se říci že i velmi strašidelné a drsné pohádky nikdy nepatřily k těm mým nejoblíbenějším. V knížce jsou ale opravdu pěkné jak barevné, tak i černobílé obrázky.

15.10.2017 3 z 5

Vysoké sázky Vysoké sázky Dick Francis (p)

Přečteno jedním dechem. Hlavním hrdinou tentokrát sympatický "hračkář" a majitel několika dostihových koní. Jelikož se v tomto prostředí pohybuje teprve krátce je stále koňský laik, který ve všem důvěřivě spoléhá na svého jediného trenéra Jodyho Leedse a teprve postupně přichází na jeho četné větší i menší podvody na něž ve velkém doplácí. Ovšem záměna jeho nejlepšího koně Energise za jeho slabšího dvojníka je už trochu moc...
Příběh má spád i napětí, velmi mě bavila rychlá záměna tří koní během dopravní kontroly; poutavá scéna, i když těžko uvěřitelná. Nechybí milostný příběh; za svou vyvolenou tentokrát hlavní hrdina letí až do Miami, na chvíli tedy změníme prostředí a z chladné lednové Anglie se dostaneme na slunečnou Floridu, kde absolvujeme jak místní dostihy, tak i dražbu koní, což je myslím příjemná změna.

14.10.2017 5 z 5

Terapie v noci Terapie v noci Iva Frühlingová

Ivu Frühlingovou mám velmi ráda coby zpívající modelku, mám všechna její vydaná alba a moc mě baví její francouzsky zpívané písně. I ty české jsou pěkné. Ovšem tohle... Tohle opravdu ne...
Ať radši zpívá a psaní přenechá jiným. Možná kdyby to byla zpověď ve formě klasické prózy tak snad, ale ty básně jsou opravdu dost strašlivé.

08.10.2017 1 z 5

Drahý čas Drahý čas Dick Francis (p)

Hlavní hrdina této Francisovky tentokrát není koňák, ale pilot malého letadla. Pro mě prostředí naprosto cizí, uvítala bych raději to koňské, ale v knize mi to vůbec nevadilo, ba naopak.
Navíc o dostihy nepřijdeme, Matt Shore totiž létá po závodištích a vozí trenéry, majitele i žokeje a tak se seznámíme zase s jiným prostředím. Za mě moc povedené, včetně zápletky i nezbytné lovestory.

06.10.2017 4 z 5

Smrt favorita Smrt favorita Dick Francis (p)

Krásná a pravá "stará" anglická detektivka, které nechybí vůbec nic, co má správná detektivka mít. Klobouk dolů vzhledem k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu. Určitě bych ji zařadila mezi jeho top díla.
Ačkoli jsem velice záhy spolu s hlavním hrdinou odhalila, komu patří tajemný šeptavý hlas údajného pana "Clauda Thiveridge" vůbec nic mi to na čtenářském zážitku neubralo. Kniha udrží napětí po celou dobu, a zejména posledních pár stránek jsem doslova hltala. Velmi se mi líbila jedna ze závěrečných scén a to konkrétně útěk hlavního hrdiny přímo z dostihového závodiště na koni (se kterým mimochodem před pár okamžiky lehce vyhrál dostih) přes pole, louky a lesy před hordou ozbrojených taxikářů domlouvajících se vysílačkami, které řídil onen tajemný šeptavý hlas. Nepříliš uvěřitelné, ale rozhodně bavilo. Jednu hvězdu z hodnocení beru za těžko uvěřitelný vztah hlavního hrdiny ke Kate - takové rychlé zásnuby po tom všem?

25.09.2017 4 z 5

Žihadlo Žihadlo Dick Francis (p)

Druhou Francisovku s Kitem Fieldingem jsem původně chtěla hodnotit stejně jako tu předchozí, ale jak jsem postupně četla, musela jsem názor přehodnotit. Zbraně (a byznys s nimi) sice nejsou zrovna mé hobby, ale kniha se přece jen více zabývá dostihovým prostředím, zde konkrétně překážkovými dostihy, které Kit jezdí.
Jednu hvězdu přidávám za naprosto nečekané rozuzlení, se kterým jsem opravdu nepočítala a taky za šťastný konec týkající se Kitova osobního života.

21.07.2017 4 z 5

Žralok Žralok Dick Francis (p)

Pěkná Francisovka, ale moje úplně top to není. Příběh je fajn, hlavní hrdina sympaťák, stejně jako princezna, pro kterou jezdí, ale něco mi tam prostě chybělo. Možná trochu víc akce, těžko říct. Taky mi moc nesedlo novinářské prostředí a intriky v něm.

22.06.2017 3 z 5

Předčasná úmrtí zapsaná do dějin Předčasná úmrtí zapsaná do dějin Tomáš Čechtický

Opět jedna velmi nekvalitní, rychle šitá novinářská publikace. Více v mé recenzi.

10.06.2017 2 z 5

Dát sbohem Studené Lhotě Dát sbohem Studené Lhotě Barbora Robošová

Kniha jako taková není špatná, určitě lepší než dvě předchozí knihy autorky, které jsem přečetla. Mám ale jiný problém. Příběh sledujeme očima hlavní hrdinky, ale nevím, jestli se mi to zdá, ale mám pocit, že vše je líčeno poněkud stroze a jednoduše, jakoby hlavní hrdinka stála kdesi mimo a nic se jí netýkalo. Prostě celý příběh plyne jednotvárně velmi úsporným způsobem takřka bez emocí. Dějová linka je zajímavá, i když průhledná, takže mi od začátku bylo jasné, kdo je oním "dcitelem."

06.06.2017 2 z 5

Žárlivka Žárlivka Barbora Robošová

Stejně jako předchozí autorčina kniha se stejnou hrdinkou velmi slabé. Ale pobavila mě představa sledování potenciálního nevěrníka v muslimském oděvu speciálně za tím účelem objednaného přes internet :-)

29.05.2017 1 z 5

Na stejné lodi Na stejné lodi Barbora Robošová

Kdybych si v anotaci nepřečetla, že je hlavní hrdince téměř třicet let, myslela bych si podle jejího chování že se jedná o čtrnáctiletou dívčinu. Neskutečně naivní. A divit se praktikám v supermarketech? I když jestli tam nikdy dřív nepracovala, tak snad...

22.05.2017 2 z 5

Sisi - Osamělá císařovna Sisi - Osamělá císařovna Allison Pataki

Po přečtení první knihy o císařovně Alžbětě této americké autorky jsem byla doslova znechucená. To jsem ještě netušila, že celý tento skvost bude mít bohužel pokračování a paní Pataki mě bude znovu týrat svou naprostou neznalostí života této pozoruhodné ženy. Předchozí díl skončil uherskou korunovací a já si nesmírně oddechla, že mám četbu konečně za sebou. Rok se však s rokem sešel a já musela absolvovat četbu dalších neuvěřitelných a nesmyslných kapitol z císařovnina života, tentokrát od konce šedesátých let až po její tragickou smrt.
Ať se snažím, jak se snažím, žádná pozitiva na knize nemohu najít. Ani historická fakta, ani literární kvalita, ani čtivost, prostě nic. Velice nerada dávám knihám nulové hodnocení, ale tady v tomto případě opravdu nemohu jinak. Můžeme jen doufat, že příště si paní autorka vybere jiné, jí bližší téma, které bude schopná zpracovat, když jí evidentně poměry na císařském dvoře 19. století nic neříkají. Více v mé recenzi.

18.05.2017 odpad!

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Opět velmi povedená Francisovka, navíc z velmi zajímavého a atraktivního prostředí koňských dražeb, o jejichž zákulisí i nekalých praktikách obchodníků s koňmi se prostřednictvím hlavního hrdiny Jonase Derehama dozvíme spoustu podrobností. Velmi jednoduchý, čtivý děj: "Prostý, základní souboj dobra a zla," jak zmiňuje sám autor v doslovu ke knize.
Původně jsem chtěla hodnotit za čtyři hvězdičky, ale tu pátou jsem nakonec musela přidat za vedlejší dějovou linku s bratrem alkoholikem a za (alespoň pro mě) velmi smutný konec.

28.04.2017 5 z 5

Chladná zrada Chladná zrada Dick Francis (p)

Zajímavá zápletka, i když už název knihy dává tušit, že půjde o zradu a tak celkové rozuzlení možná tak úplně nepřekvapí. Opět mě bavila atraktivnost prostředí; z Anglie se tentokrát dostaneme do chladného a drsného Norska, které je v knize velmi realisticky popsané.

21.04.2017 4 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Dick Francis (p)

Kratinká Francisovka ve které je tentokrát hlavní postavou sympatický filmový herec Edward Lincoln. Ten nám sice záhy prozradí pachatele, na kvalitě knihy to však vůbec neubírá, ba právě naopak. Na atraktivitě knihy také přidá fakt, že tentokrát opustíme společně s "Linkem" kolébku turfu a podíváme se spolu s ním do dobrodružné jihoafrické buše za "olifanty." :-)

12.04.2017 4 z 5

Uklizeno! Jednou provždy... Uklizeno! Jednou provždy... Toni Hammersley

Naprosto zbytečná záležitost. Nepotřebuji, aby mi nějaká potrhlá Američanka radila, jak a co mám uklízet a jak být "kreativní." Dvě hvězdičky za pěkné zpracování knihy a fotografie, které jsou rovněž autorčiným dílem.

31.03.2017 2 z 5

Zajímavé komiksové zpracování osudů legendy československého sportu. Kniha mě bavila, ale na některých místech bych uvítala více textu; mnohdy je ho na stránce úplné minimum. I tak ale solidně mapuje nejen Zátopkovy sportovní úspěchy, ale i osobní život.
Škoda jen, že končí zlatou helsinskou olympiádou (na kterou málem ani nejel), určitě by bylo zajímavé sledovat i další životní etapu nejen jeho, ale i jeho ženy Dany.

02.02.2017 3 z 5

Královna Gabriela Královna Gabriela Petr Čermák

Jak vidno, pan Čermák nezahálí a zahlcuje trh svými četnými publikacemi nejen o sportovcích, ale i o dalších známých osobnostech. O tom, že se jedná o díla velmi nevalné kvality, se můžeme přesvědčit i v této knize o Gabriele Koukalové. Ty dvě hvězdičky dávám jenom kvůli ní a také tomu, že biatlon patří k mým oblíbeným sportům.
Nabízí se mi otázka, jak je možné, že se takový s prominutím brak vůbec dostane na pulty knihkupectví. Připomíná totiž hodně nepovedený domácí úkol šitý velmi horkou, spíše přímo rozpálenou jehlou. Nevím proč autor plýtvá silami, když se nehodlá tématu obsáhleji věnovat a z knihy se nedozvíme absolutně nic nového.
Zkopírovat Wikipedii dovede každý, stejně tak si najít starší články, kterých je plný internet. To celé proloženo autorovými poněkud vzletnými, oslavujícími a místy až trapně vyznívajícími komentáři. Celé to korunuje obrazová příloha - ve středu knihy 25 stran křídového papíru s barevnými fotkami - beru, ale proč je těmi samými fotografiemi, ve stejné velikosti, ovšem černobílými, proložená celá kniha? Aby bylo více stran a kniha více nabyla - o to se ostatně stará i velikost písma. Mnohé slovní spojení a obraty se často opakují, a co hůř, mnohdy nedávají ani smysl. Velmi nepříjemně na mě také působilo autorovo neustále se opakující oslovení "Má hrdinka" či "Moje hrdinka."
Podtrženo, sečteno - tak mizernou a nekvalitní životopisnou knihu jsem snad ještě nečetla a doufám, že už ani číst nebudu. Gabriela je v posledních letech obrovský fenomén a určitě si zaslouží mnohem kvalitnější publikaci.

24.01.2017 2 z 5

Post bellum 1866 Post bellum 1866 Vladimír Körner

Nejprve jsem viděla film, který se mi velmi líbil a proto jsem se rozhodla přečíst i knižní předlohu. Co k tomu dodat... Jedná se o typický körnerovský bezvýchodně depresivní příběh mladého důstojníka rakouské armády, který není schopen vyrovnat se s krutou válečnou zkušeností v bitvě u Hradce Králové. Že tento místy přímo děsivý příběh končí tragicky je nasnadě.

10.12.2016 4 z 5

Pro mě velké zklamání... Jednu hvězdičku dávám jen z jakési nostalgie. Celou sérii s Harry Potterem jsem četla několikrát a tak jsem byla velmi zvědavá na pokračování příběhu.
Nečekala jsem žádné veledílo, tím spíš, když se na úspěšný a už jednou uzavřený příběh snaží uměle navázat jiný autor. V knize se sice setkáme se svými starými známými postavami z kouzelnického světa, ale jakoby to ani nebyly ony. Jsou to pouhé karikatury skvělých postav, které paní Rowlingová vytvořila. Pokřivené charaktery, pitomé až trapné dialogy a nepovedená zápletka.
Formát divadelního scénáře mi vůbec nevyhovoval, celý příběh je prostě jen jedna velká slátanina a v žádném případě bych ho neoznačila jako osmé pokračování Harryho Pottera.

30.11.2016 1 z 5