Jana K Jana K komentáře u knih

Váňa: Dělám si, co chci! Váňa: Dělám si, co chci! Martin Hašek

Moc poutavě napsaný příběh legendy Velké pardubické.

12.10.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, bohužel jsem zažila zlamání. Příběh mě vůbec neoslovil, nazačetla jsem se. Možná i proto že fikce a fiktivní příběhy vůbec nejsou mým šálkem.

14.06.2021 2 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tak tohle je pecka. Doslova. Začátkem knihy jsem se sice prokousávala trochu pomaleji, dlouho jsem si nemohla zvyknout na autorčin strohý a jednoduchý styl psaní postrádající přímou řeč. Jakmile se ale děj přehoupnul od Zuzanina dětství k dospívání úplně mě pohltil a já se nemohla od čtení odtrhnout.
Jedná se o velmi silné téma, navíc skvěle zpracováno prostřednictvím zajímavých postav. Líbilo se mi také prostředí cukrovaru, ve kterém se zpočátku příběh odehrává. Jedinečný literární zážitek, trochu bych snad vytkla konec, možná by si kniha žádala pokračovaní, ale asi sama autorka ví své a zvolila to nejlepší.
Pochopitelně se nabízí srovnání s knihou Hana od Aleny Mornštajnové. Stejné téma, silná hlavní hrdinka, zmar a utrpení, návrat zpět, to vše mají společné a přece je každá svým způsobem jiná. Nechť se každý rozhodne, která je mu bližší, já jsem nadšená z obou.

20.05.2021 5 z 5

Posílám to dál Posílám to dál Lucie Bílá

Lucie Bílá je bezesporu jednou z našich nejlepších a také nejsympatičtějších zpěvaček. Vždycky jsem ji měla v oblibě a ráda si pustím její starší skladby z produkce autorského dua Osvaldová/Soukup, i když typický skalní fanoušek nejsem.
Její předchozí knihy jsem taktéž nečetla, i na tuhle jsem narazila v podstatě náhodou v oddělení novinek v naší knihovně. Sáhla jsem po ní a rozhodně nelituji; Lucie se nám zde otevírá ve svých pocitech a myšlenkách a dokazuje, jak velká osobnost je. Určitě překvapí, čím vším se zabývá, nad čím přemýšlí, nebo jak si poradila ve všemožných příjemných i nepříjemných situacích.
Lucie je především zpěvačka, ne spisovatelka, proto jí musíme po stránce literární mnohé odpustit, i přesto se jedná o milou publikaci, která rovněž obsahuje velký počet nádherných fotografií.

04.05.2021 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Opět skvělá záležitost z pera paní Mornštajnové. Velký, rozvětvený příběh jedné rodiny, která provozuje hotýlek na okraji města a v rámci možností se snaží proplouvat pohnutými československými dějinami 20. století.
Kniha obsahuje spoustu postav, jedná se ale o jakousi rodinnou ságu, tudíž je jejich množství pochopitelné a příběhy se samozřejmě úzce prolínají a není vůbec žádný problém se v nich zorientovat. Příjemné počtení, kniha mne opravdu bavila.

18.04.2021 5 z 5

Krize Krize Felix Francis

Opět vynikající záležitost. Někteří čtenáři ještě stále rozlišují a srovnávají Dicka a Felixe, ale já už ne. Za mě jsou famózní oba, otec i syn, každý svým způsobem jiný, ale přece jen to nejdůležitější je spojuje - napsat čtivou, chytlavou knihu se sympatickým hlavním hrdinou, jejíž příběh nenudí, naopak udrží napětí po celou dobu a ve správný čas dokáže vygradovat.
To vše Krize naprosto splňuje, i s nenásilným poučením čtenáře, jelikož hlavní hrdina je tentokrát naprostý laik ve světě koní a dostihů.

23.03.2021 5 z 5

Harry Potter – Sbírka hůlek Harry Potter – Sbírka hůlek Monique Peterson

Další z četných doplňkových sběratelských publikací k potterovskému fenoménu, tentokrát bych ale řekla, že trochu slabší než předchozí knihy, jež se zabývaly postavami, kouzelnými tvory, magickými místy, nebo artefakty.
V prvé řadě bych vytkla velmi nepraktický, podlouhlý formát, který se nevejde do knihovny. U hůlek se to pochopitelně nabízí, ale úplně klidně by mohly být i v knize klasického formátu nastojato.
Dalším velkým záporem knihy je opravdu velmi přemrštěná cena - 599,-!!! je myslím opravdu hodně na 154 stránkovou knihu, kde sice jsou nádherné fotografie hůlek, ale to je tak vše.
V úvodu knihy se dozvíme např. něco málo o výrobcích hůlek, o Ollivanderových, o výběru hůlky, o technice pohybů s hůlkou nebo soubojích. Celkem je textu v knize velmi málo - na levé straně vždy malá fotografie postavy s velmi slabým popisem s prakticky nulovými novými informacemi, na pravé straně pak už následuje fotografie hůlky dané čarodějky či kouzelníka.
V knize mi také chybí jakákoliv zmínka o dalším výrobci hůlek Gregoroviči. I když jeho význam není sice pro knihy nijak zásadní, přeci jen nějakou dobu vlastnil bezovou hůlku a s jeho zabitím se obtěžoval lord Voldemort osobně, tak by si určitě menší kapitolku v knize zasloužil. Není o něm dokonce ani zmínka u představení hůlky Viktora Kruma, která byla jednou z posledních co vyrobil.
Očekávala jsem rozhodně více informací o jednotlivých hůlkách, z jakého dřeva jsou vyrobeny, jaké mají jádro atp.
Také se opět - stejně jako u předchozích knih tohoto typu - ptám, proč nebyl svěřen překlad někomu, kdo se lépe orientuje v harrypotterovském tématu. Jinak by se v knize nemohly objevit nepřesnosti jako Gryffindorův meč, místo Nebelvírův meč, kletby, které se neodpouštějí namísto kletby, které se nepromíjejí, profesor zaříkání místo profesor kouzelných formulí, proroctví místo věštby aj.
Téma hůlek je určitě nesmírně zajímavé a dalo by se daleko více rozvinout, v případě této knihy se tak ale bohužel nestalo a potenciál zůstal nevyužit. Normálně bych asi hodnotila jen dvěmi hvězdičkami, že se ale jedná o HP dávám o jednu navíc.

14.03.2021 3 z 5

Harry Potter - Sprievodca k filmom Harry Potter - Sprievodca k filmom kolektiv autorů

"Je naozaj veľmi čudné, že práve vám je súdený prútik, ktorého brat... ktorého brat vám zanechal na čele tú jazvu." Tento a spoustu dalších citátů Harryho nebo o Harrym najdeme v útlé knížečce, jejíž přečtení zabere sotva deset minut. Spousta fotografií z filmu s doplňujícími texty a velká písmena dávají tušit, že se jedná o knihu určenou mladším čtenářům.

12.03.2021 2 z 5

Ron Weasley - Sprievodca k filmom Ron Weasley - Sprievodca k filmom kolektiv autorů

"Červené vlasy a habit z druhej ruky? Ty musíš byť Weasley." Tento a spoustu dalších citátů Rona nebo o Ronovi najdeme v útlé knížečce, jejíž přečtení zabere sotva deset minut. Spousta fotografií z filmu s doplňujícími texty a velká písmena dávají tušit, že se jedná o knihu určenou mladším čtenářům.
Zatímco v knížce o Hermioně byl výčet jejích úspěchů u Rona je to něco úplně jiného - kapitola "Magické nehody" se věnuje nejrůznějším Ronovým průšvihům, a že jich nebylo zrovna málo :-)

12.03.2021 2 z 5

Hermiona Grangerová - Sprievodca k filmom Hermiona Grangerová - Sprievodca k filmom kolektiv autorů

"A teraz, ak dovolíte, idem spať, kým niekto z vás nedostane ďalší nápad, ako nás pripraviť o život alebo ako sa dať vylúčiť zo školy." Tento a spoustu dalších citátů Hermiony nebo o Hermioně najdeme v útlé knížečce, jejíž přečtení zabere sotva deset minut. Spousta fotografií z filmu s doplňujícími texty a velká písmena dávají tušit, že se jedná o knihu určenou mladším čtenářům.
Zajímavá je kapitola "Najmúdrejší nápady" - jakýsi výčet všech Hermioniných úspěchů a nápadů, kterými Harrymu výrazně přispěla a dopomohla tak k poražení lorda Voldemorta. "Neprežili by sme bez nej ani dva dni." Je to pravda :-)

Dobrá čtvrť Dobrá čtvrť Lucie Konášová

V TV právě reprízují tento povedený a zejména velmi dobře herecky obsazený český seriál z prostředí studentů a profesorů jednoho pražského gymnázia. Tak jem se rozhodla sáhnout i po knize a ještě více si po letech tento pěkný seriál připomenout.
Počtení je to příjemné, oddechové, při kterém si ráda zavzpomínám na svá studentská léta na střední škole.
Škoda jen, že si nakladatelství Práh lépe nepohlídalo korekturu knihy, ta obsahuje na můj vkus až příliš mnoho překlepů, které při čtení celkem ruší.

10.03.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Zpočátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, teprve s ubíhajícími stránkami jsem dokázala docenit naprosto strhující příběh, který mě zcela pohltil. Zajímavé odhalování rodinného tajemství, složitý vztah otce a dcery, kteří se po jednotlivých kapitolách střídají v líčení svých příběhů, které sice žijí spolu, ale přece jsou od sebe na hony vzdáleni, neschopni najít jeden ke druhému cestu.
Trošku zklamáním pro mě byl jen otevřený konec, ale to snad bylo autorčiným úmyslem - aby si každý z nás příběh dotvořil a popřemýšlel, jak by se jednotlivé postavy mohly zachovat a co by pro ně bylo nejlepší.
Za mě ale skvělé počtení a už teď se těším na autorčiny další knihy.

06.03.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po mém velkém nadšení po dočtení Hany jsem sáhla po debutu autorky a opět musím říct, že mě nezklamala. Výborný a čtivý příběh nás provede dějinami celého pohnutého 20. století prostřednictvím 3 generací pozoruhodných hrdinek.
Mohu jen a jen doporučit k přečtení a znovu připomenout, že na některé události našich dějin bychom rozhodně neměli zapomínat.

10.02.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak tohle je opravdu velký, přímo fascinující příběh. Vše do sebe dokonale zapadá, do posledního detailu skvěle promyšlený a dotažený příběh. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout dokud jsem se nedozvěděla celou, velmi pohnutou historii jedné rodiny z Valašského Meziříčí, příběh emotivní, smutný, syrově opravdový a vybízející k zamyšlení.
Myslím si, že bychom nikdy neměli zapomínat na hrůzy, které jsou v knize velmi barvitě vylíčeny. Doporučila bych přečíst všem, kteří si tak rádi a pořád stěžují na dnešní dobu.
Příběh by dle mého názoru stál i za zfilmování.
Určitě si přečtu i další knihy autorky.

06.01.2021 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

"Medaile jsou hezké, ale ke štěstí je nepotřebuju." Tato a mnohé další zpovědi zazní v této knize, která v době svého vydání vzbudila nemalý rozruch.
Gabriela Koukalová je prostě fenomén. Přiznejme si - nebýt jí, kde by byl český biatlon? Sport na okraji zájmu, sport, který sledovalo pár nadšenců, ale dnes ho sledují masy v přímých přenosech. Kdo to změnil? Určitě úspěšné ZOH v Soči, ale především právě Gabriela Koukalová, která svými velkými úspěchy i roztomilými přešlapy prostě přitáhla spoustu fanoušků, kteří před pár lety ani nevěděli, že nějaký biatlon existuje.
Gábinu můžeme milovat i ji nenávidět za to, jak je svá, ale musíme si přiznat, že nikdo neudělal v posledních letech pro český biatlon víc než ona.
V této zpovědi se odkrývá až na dřeň, nic nezůstává tabu - dětsví, léta dospívání, soukromý život a vztahy, svatba a zejména vrcholový sport, v němž se ocitla rychle na vrcholu i díky ambiciózním rodičům. Odkrývá také že biatlon (a zejména biatlon na vrcholové úrovni), který několik sezon provozovala, není jen to pozlátko, co vidíme při televizních přenosech na stupních vítězů, ale především spousta dřiny a odříkání, rivality (nejenom rivality mezi závodníky ze zahraničí, ale také rivality mezi soupeřkami z českého týmu), pomluv, vyhrožování a těžkých stavů, bez kterých by se jistě ráda obešla.
Kniha se mi moc líbila, četla se lehce, i když možná na někoho může působit trochu chaoticky, protože ne vždy je dodržována časová posloupnost.
Gabriela Koukalová zůstane myslím dlouho nepřekonaná. Ráda bych se mýlila, ale zatím to vypadá, že bez ní bude český biatlon opět jen paběrkovat.
"Nějaké knížky už o mně vyšly. Ale až v téhle jsem to opravdu já." Nezbývá než souhlasit, tahle kniha se skutečně povedla.

28.12.2020 5 z 5

Kroměříž v oslnivém lesku a eleganci Kroměříž v oslnivém lesku a eleganci Zdeněk Motalík

Krásná publikace kroměřížského historika.
Kniha dopodrobna mapuje setkání rakouského císaře Františka Josefa I. s ruským carem Alexandrem III. v srpnu 1885 a odhaluje mnoho dosud nezveřejněných informací, fotografií a kreseb souvisejících s touto velkolepou událostí, které Kroměříž poskytla své překrásné prostory.

10.12.2020 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Považuji pana Ebena za jednoho z nejlepších moderátorů, kteří se u nás momentálně vyskytují. Vlastně za vůbec nejlepšího, obdivuji jeho decentní, milý způsob humoru, kterým umí vždy skvěle pobavit.
Tady v této útlé, v kroužkové vazbě vázané knížečce nám předkládá své drobné postřehy k nejrůznějším aktuálním tématům. Z mnohými z nich se řada z nás určitě velmi dobře dokáže ztotožnit.
Nemám co vytknout, opravdu milé počteníčko na jeden večer.

06.12.2020 5 z 5

Harry Potter: Filmová kouzla (druhé, doplněné vydání) Harry Potter: Filmová kouzla (druhé, doplněné vydání) Brian Sibley

Naprosto jedinečná, famózní záležitost a takřka nutnost pro každého správného HP fandu :-)

30.11.2020 5 z 5

Návrat diplomata Návrat diplomata Dick Francis (p)

"Jako cizinec jsem vstoupil do budoucnosti vlastní minulosti." - tato věta hovoří za vše a zcela vystihuje celý příběh, který mě opravdu uchvátil. Těžko říci, čím více. Jestli skvělým, výborně vystupňovaným dějem, sympatickým hlavním hrdinou nebo opět oborem, ve kterém jsme ještě s Francisem nebyli - tentokrát se ocitáme v prostředí zavedené veterinární kliniky, ve které působí jako partneři šest veterinářů, každý se svou vlastní specializací. Právě do téhle zavedené party se hrou osudu a náhod dostane náš hlavní hrdina, který se vrací do kraje svého dětství a je ihned vtažen do případu podezřelého úhynu několika koní, ke kterým postupně došlo za velmi podezřelých okolností v krátkém sledu za sebou. Sympatický Peter má jednu velkou výhodu - v kraji vyrůstal, velmi dobře zná místní poměry a vzpomínky na určité lidi, kteří by mohli být zapleteni do kauzy mu postupně pomohou při rozklíčování celého případu.
Celý příběh se mi moc líbil, snad i proto, že můj dědeček byl veterinář. Možná by se dal trochu vytknout uspěchaný konec, kniha by určitě snesla pár stránek navíc, abychom si lépe vychutnali a prožili rozuzlení celé kauzy. Co bylo ale naprosto jedinečné je tentokrát hlavní padouch. Do posledních okamžiků jsem netušila, kdo by to mohl být, nebo spíš tušila, ale veškeré mé tipy se ukázaly jako mylné, proto jsem na konci knihy zůstala naprosto šokovaná - padouchem byl ten poslední, na koho bych vůbec pomyslela. I to je Dick Francis - překvapení až do samotného konce.

22.11.2020 5 z 5

Hurikán Hurikán Dick Francis (p)

Za mě asi jeden z nejslabších Francisových kusů, co jsem zatím přečetla. Příběh mě příliš nezaujal, nebavil mě, místy jsem se i ztrácela v ději a nemohla se zorientovat v postavách.
Tentokrát nejsou v hlavní roli dostihoví koně, ale meteorologové a vše co souvisí s předpovídáním počasí. Opět další profese, se kterou nás autor ve svých knihách seznámí, leč tentokrát si nejsem tak úplně jistá, zda se to podařilo. Meteorologové a meteorologické termíny mě nebavily a připadaly mi poněkud nezáživné, neatraktivní, nudné a nepochopitelné.
Na knize se mi ale velmi líbila novodobá robinsonovská zápletka, ta mě opravdu bavila, stejně jako scény v letadle a hlavně v oku hurikánu. Hlavní zápletka celého příběhu mi přišla poněkud nepravděpodobná a nedotažená.
Velmi hezky je v knize vylíčen Perryho osobní život a jeho pěkný vztah k babiččce, která ho vychovala.

11.11.2020 3 z 5