Smrtící zkouška

Smrtící zkouška

Randall Drew jezdil překážkové dostihy, ale bez brýlí nevidí, a s nimi nesmí v této kariéře pokračovat. Poklidně farmaří a do Moskvy se mu vůbec nechce. Ale rozumí koním a lidem kolem nich a cítí občanskou zodpovědnost. A jeden člen královské rodiny chce na blížících se olympijských hrách bojovat o zlato v jezdecké soutěži. Z fám po smrti mladého německého jezdce však lze soudit, že vysoce postavenému sportovci možná hrozí nebezpečí... A tak se amatérský špion vydává do předolympijské Moskvy rozptýlit pochybnosti a především vyhledat jakéhosi Aljošu. Patří snad Aljoša ke KGB? Kdo by jinak stál za surovými útoky na Randallův život? A proč? Z nejasností vyplývá, že proti němu stojí profesionálové... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/834/smrtici-zkouska-834.jpg 4.388

Trial run (1978)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Olympia

Jack93
06.01.2016

Dick Francis se spolu s Nesbøm, Forsythem a McBainem řadí mezi mé nejoblíbenější autory. Ze všech čtyř zmíněných spisovatelů mi příběhy tohoto krále dostihového sportu přijdou nejoddychovější, což míním jen v pozitivním slova smyslu.

Smrtící zkouška byla mou 28. Francisovou knihou. Nejvíce se mi na ní líbil fakt, že se odehrávala v Moskvě, kde autor mrazivě vylíčil atmosféru a nesvobodu tehdejšího centra Sovětského svazu. Většina jeho příběhů se odehrává v Británii, a tak je změna prostředí vždy příjemná. Po USA, Jižní Africe, Norsku a Austrálii je Moskva dalším místem, kde se odehrává detektivní příběh z dílny Dicka Francise.

Ani zde pochopitelně nebyla nouze o překvapení, jinak to zkrátka ani nejde; především asi nikdo nemohl tušit, co se nakonec vyklube z Aljoši.

Představa, že vás pronásledují na každém kroku a nesmíte prakticky vůbec přijít do styku s tamními obyvateli, je dost děsivá a vzhledem k tomu, kde žijeme, i nepředstavitelná.

Jako sportovní fanoušek jsem toho názoru, že se Francis trochu více mohl zaměřit na olympijské hry, trochu zmínit jejich historii nebo zajímavá fakta. Největším paradoxem ovšem je, že v knize jde o to, zdali britskému závodníkovi nebude na olympiádě hrozit nějaké nebezpečí. Jak známo, kvůli sovětské invazi do Afghánistánu v prosinci 1979 většina západního světa OH bojkotovala (to samé učinil SSSR a další východní země sovětského bloku o čtyři roky později v LA, vyjma Rumunska a Jugoslávie). Přesto Británie vyslala na Hry 170 sportovců, protože rozhodnutí nechala čistě na nich. Sportovci pocházející se zemí podporujících bojkot ale museli startovat pod olympijskou vlajkou. Ať si každý říká co chce, ale politika se sportem souvisí. A někdy dost úzce.

Rup
21.03.2015

Jak jinak, opět nezklamal. Velmi dobře (až orwellovsky) popsaná atmosféra tehdejšího CCCP. I když se obávám, že se od té doby až tak moc nezměnilo. Doporučuji.

mimidra
13.02.2013

Čtivá a napínavá detektivka, prostředí Moskvy jí dodává ten správný "říz".

vitavita
08.03.2012

I v Moskvě je D.F. skvělý.