Rozkazem

Sid Halley, s nímž jsme se naposledy setkali v příběhu V nemilosti se znovu vrací jako vyšetřovatel na dostihová závodiště. Tentokrát přijíždí na přání lorda Enstonea, jemuž se zdá podezřelé, že jeho koně začínají nápadně často prohrávat. Bývalý špičkový žokej Halley zná všechna rizika závodění a ví, že smrt na závo... celý text

Bývalý špičkový žokej Halley zná všechna rizika závodění a ví, že smrt na závodišti není, bohužel, ničím neobvyklým. Ovšem tři úmrtí během jednoho dne, to už je trochu moc. A právě třetí úmrtí během Cheltenhamského poháru dělá Halleyovi největší starosti. Je to smrt Huwa Walkera, který se teprve před několika hodinami stal šampionem v jednom z nejtěžších překážkových závodů. Halley postupně nachází souvislosti mezi Huwovou smrtí a prohrami Enstoneových koní a pokouší se odpovědět na několik neodbytných otázek: Jsou závody podplacené? Jak vysoké jsou vsazené částky? Hrají žokejové, trenéři a bookmakeři nebezpečnou hru?
Pátrání po odpovědích zavede Halleyho do temných zákoutí, v nichž se spřádají jemné nitky zločinu. Ve hře na život a na smrt si sáhne v profesním i osobním životě až na dno. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/855/rozkazem-855.jpg 4.497

Sid Halley (4.)

Under Orders (2006)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Olympia

Jana K
31.07.2016

Poslední samostatnou knihou Dicka Francise, kterou napsal ještě bez přispění svého syna Felixe, je čtvrtý příběh Sida Halleyho. Příběh jako takový není špatný, ale možná by mu prospěl větší spád a větší akce, namísto některých nudnějších pasáží; např. popisu zákonodárství v demokracii, zbytečně podrobně rozepsané získávání profilu DNA nebo podle mě poměrně zdlouhavých scén z nemocnice.
Co mi ale celý zážitek z knihy dokonale pokazilo je neuvěřitelně mizerný a neodborný překlad celého díla. Dick Francis knihu věnoval památce své dvorní překladatelky Jaroslavy Moserové, která se už bohužel jeho poslední knihy nedočkala. Jak velká to je ztráta je patrné od prvních stran knihy.
Celou knihu mě silně rozčilovalo zaměňování pojmu dostihy za "závody", termínem "skokové závody" byly dokonce označeny slavné překážkové dostihy v Cheltenhamu; na "závodech" se dokonce objevil jakýsi podivný prostor označený coby "cvičiště" - snad to měl být padock? Paní překladatelka patrně příznivkyní dostihů není - to by snad ani nemusela být, stačilo by jen vidět alespoň část televizního přenosu ze "závodů" v Chuchli či Pardubicích.
Nezbývá mi než se zeptat, proč byl překlad knihy svěřen do tak nepovolaných rukou, jistě by se našel zapálenější odborník, který by dílo tak světově profláknutého autora, jakým Dick Francis bezesporu je, nedegradoval na tak mizernou úroveň.

Jack93
12.10.2015

Po Poslední šanci, V nemilosti a Biči čtvrtá kniha se Sidem Halleym, nejznámější postavou ze všech detektivek Dicka Francise. Vzpomínám si, že se na Sida Halleyho jednou dokonce ptali v A-Z kvízu!

Knihy Dicka Francise jsou oddychové, myšleno jen v dobrém slova smyslu. Takový Nesbo má mnohem složitější děj a hlavně mnohem více kombinuje. Ale porovnávat Francise s Nesbom je jako srovnávat Jágra s Haškem. Fakt je ten, že oba dva patří mezi mé nejoblíbenější autory (spolu s Forsythem a McBainem).

Vždycky jsem obdivoval, jak Francis dokáže přijít s napínavým příběhem, ve kterém se pokaždé objeví nějaké (ne)milé překvapení, zvrat.

Návrat Sida Halleyho mě moc potěšil, Rozkaz jsem nemohl položit z rukou a musel jsem číst dál a dál, dokud nepřišlo zklamání po zjištění, že jsem na samém konci. Detektivky Francise jsou takové pohádky pro dospělé, protože dobro vždy zvítězí nad zlem, ale právě tenhle aspekt dává knihám Dicka Francise něco navíc. A jak patrno z úplného závěru, tentokrát zvítězila i lidskost nad nenávistí.

Bohužel nemůžu porovnat Rozkaz s předchozími knihami se Sidem Halleym, protože jsem je četl už před několika lety a nepamatuju si je. Jednu věc vím jistě - moc se mi líbily (to ostatně všechny francisovky). Teď mi nezbývá nic jiného, než se ponořit do Odmítnutí poslušnosti, abych mohl porovnat, jak moc dobře či špatně navázal Felix na svého geniálního otce.

Rup
22.10.2013

Opět výborně napsané, ale chybí tomu ona pověstná jiskra. Možná už je Sid Halley poněkud profláklý.

LenkaKa
23.09.2013

Přečíst se to dalo, ale nic moc.

Peršanka
06.01.2013

Jak jsem jen mohla myslet, že Francis je dobrý spisovatel. Tohle mě nepotěšilo. Vyhodila bych všechny popisy sázení, čímž by se dílo scvrklo na polovinu a dalo se přečíst. Je to napůl kýč (Marina van der Meer-co je to za jméno?) a napůl užvaněná slátanina. Pahýl a protéza, uf!

vitavita
08.03.2012

Zase je tu Sid Halley a opět plno problémů a brilantně je vyřeší ....