Jakubisko Jakubisko komentáře u knih

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Aneb jak může být filosofie zábavná...pro ty, kdo mají chuť filosofovat, obsahuje kniha nepřebernou hloubku moudrostí. Pro ty ostatní pak mnoho poučení nebo aspoň záživnou četbu plnou silných emocí.

Labuť Labuť Sebastiano Vassalli

Tak trochu atypický mafiánský román, odehrávající se v době, kdy slovo mafie bylo nové a na Sicílii nikdo netušil co to je. Kniha vás donutí pohlédnout na tématiku z odlišného úhlu než na jaký jsme zvyklí a umožní lépe pochopit jižanskou mentalitu a proč měla mafie v Itálii vždy tak silnou pozici. Pro fanoušky žánru naprostá nezbytnost.

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Romantická klasika...dnes by bylo považované za kýč, má však nějaké dobové kouzlo, které vás zasáhne a dojme.

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Takové postapokalyptické Kdo chytá v žitě...cesta odnikud nikam, lemovaná tou nejautentičtější atmosférou, jakou si dovedete představit. Cesta je typickým příkladem díla, které v podstatě po celou dobu četby staví pouze na atmosféře a pocitech. A daří se mu to výborně.

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Jeden den na 160 stranách (i když s mnohými přesahy a flashbacky do minulosti) je jev poněkud nezvyklý, nicméně v tomto případě se pokus celkem vydařil. Místy se sice děj lehce zasekává a není nejzáživnější, konečný výsledek je však veskrze pozitivní. Zájemcům o vztahovou a "psycho"literaturu rozhodně doporučuji.

04.07.2011 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Kundera se prostě umí trefit...jeho dílo je sice často spojováno s politickou tématikou, ale já bych spíše vyzdvihl jak úžasně umí odhadnout lidskou povahu a vztahy. Po každé Kunderově knize mám zaděláno na bezesné noci plné přemýšlení a následných depresí. :)

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Kniha plná hnusného horka, stísněnosti, deprese, podivných lidí a smradu...přečetl jsem jedním dechem a opravdu to ve mně vyvolalo mnohé až fyzické reakce, na druhou stranu částečně souhlasím s JP, hlubší myšlenku jsem tam také nenašel. Chválím filmové zpracování, které atmosféru knihy vystihlo velice přesně. Fuj.

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Výborný a nezvyklý pohled na moderní "divoký západ". Nejde o zrovna můj oblíbený žánr, přesto mě však román dokázal dostatečně vtáhnout do děje a vyvolat pěknou dávku emocí. I tak ho ale v autorově bibliografii řadím níž než Cestu.

Úvod do současné filosofie Úvod do současné filosofie Miroslav Petříček

Studovaní filosofové nemohou od této knihy čekat zázraky, funguje spíš, jak již název napovídá, jako takový úvodník pro začínající zájemce o tuto oblast lidského poznání. Přestože není nijak zvlášť čtivá, má ucházející délku a odnesl jsem si z ní víc než ze všech hodin filosofie na střední škole.

04.07.2011 3 z 5

Informace, komunikace a myšlení Informace, komunikace a myšlení Jiří Cejpek

Nezbytný informační základ pro každého studenta knihovnictví.

Dějiny knihoven a knihovnictví Dějiny knihoven a knihovnictví Pravoslav Kneidl

Snad jediná kniha, kterou jsem se na zkoušku naučil celou nazpaměť...což samo o sobě svědčí o tom, jak kvalitně je napsána. Dá se říct že je tam opravdu vše, co běžný student či fanoušek knihovědy potřebuje najít.

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Jako doplněk k Šifře rozhodně ucházející a neméně čtivé a strhující.

04.07.2011

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Stejně jako u ostatních autorových knih je to prvoplánové a lehce naivní. Zde to však tak nějak bylo nejvíc vidět...

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Skvělé, čtivé, vzrušující, napínavé...stejně tak ale kýčovité, manipulující a prvoplánové. To však nic nemění na tom, že se právem jedná o Brownovu nejslavnější knihu (zejména první polovina by určitě vydala za 5*, konec se bohužel nechává více strhnout k lacinosti).

04.07.2011

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Uznávám že je to úžasně čtivé a napínavé...na druhou stranu ale taky šíleně postavené na hlavu a hlavně jedoucí stále ve stejném schématu jako Brownovy ostatní knihy. To už člověku časem začne lézt krkem...

04.07.2011 2 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

K této knize už bylo řečeno vše potřebné. Dodám snad jen, že kniha dechberoucím způsobem ukazuje hrůznost 1. světové války, na kterou se ve stínu její druhé sestry tak trochu pozapomíná.

Idlewild Idlewild Nick Sagan

Skvěle napsané sci-fi s výbornou dějovou linkou a překvapivými zvraty. Nejedná se sice o nic přelomového, ale pro fanoušky žánru doporučuji všemi deseti. A nenechte se odradit nesmyslným výtvarným ztvárněním českého vydání, nejedná se o žádnou postapokalyptickou střílečku a navíc "symbolem" hlavního hrdiny není znázorněný lišaj, nýbrž motýl monarcha...trošku designérský úlet.

Andělé všehomíra Andělé všehomíra Einar Már Gudmundsson

Fascinující knížka, poetická a hluboká a přitom svižná a čtivá. Úplně stejně mohu doporučit i filmové zpracování, které jsem měl možnost vidět ještě před přečtením knihy a doslova mi sebralo dech. Vzhledem k emoční síle možná doporučuji právě film shlédnout jako první a až poté přečíst knihu pro plné pochopení detailů, poetičnosti jednotlivých obrazů a nuancí v Pállových duševních pochodech. Tak jako tak ale rozhodně nebudete zklamaní.

Boris I., král andorrský Boris I., král andorrský Antoni Morell

Přes útlost knihy jsem měl velký problém ji přelouskat až do konce. Zajímavý a slibný námět, pojatý však podprůměrně.