Jakubisko Jakubisko komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Vodník, Svatební košile a Zlatý kolovrat jsou snad nejhororovější příběhy, které jsem kdy měl možnost číst. Některé jiné balady ale bohužel padají do nudného průměru.

Pondelok v galérii Pondelok v galérii Jana Kantorová-Báliková

Autorka se mi tak nějak trefila do nálady. Používá celkem obyčejné obrazy, jazyk je také průměrný, ale mně se to prostě líbí. Tečka. :)

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Hezké...ve světovém měřítku bych dal tři hvězdy, ale musím si trošku přihřát českou polívčičku a tu jednu hvězdu navíc přidat. :) Některé obrazy (vězení) jsou opravdu silné a dechberoucí. Zas tolik mě nebraly romantické momenty.

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Plné krásných momentů, ale jako celek poněkud rozvláčné.

04.07.2011 3 z 5

Prázdné hory jsou plné větru a deště Prázdné hory jsou plné větru a deště * antologie

Typické asijské krátké básně, plné zejména přírodních obrazů. Pro běžného čtenáře snadno srozumitelné a příjemné, nic zásadně hlubokého v nich ovšem nehledejte. Ačkoli možná právě v primitivnosti některých věcí je právě jejich duchovní síla...

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Malá sbířečka, leč plná velkých skvostů. Můj osobní favorit je závěrečné Moře. A při čtení rozhodně nemám pocit, že bych začal rudnout. :)

04.07.2011 4 z 5

Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Zajímavé čtení, ale (zatím) ne tak prorocké jaké by zřejmě chtělo být. Přesto však k jistému zamyšlení donutí a určitě si z něj čtenář nemálo odnese.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Při čtení tohoto románu je až k neuvěření, že vznikl více než před půl stoletím. Jeho nadčasovost a modernost, hraničící až s šílenstvím, dává dohromady neopakovatelnou směs geniality, dobrodružství, akce, pravdy, minulosti i budoucnosti. Kdo může, ať co nejdříve přečte a kdo nemůže, ať raději nečte vůbec. :)

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Poutavě popsané hnusy z prastaré venkovské lékařské ordinace v carském Rusku. Myšlenková hodnota sice není tak vysoká jako u jiných Bulgakovových děl, ale to nic nemění na jeho kvalitě. Nic pro slabší povahy!

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Za svým starším bratrem vůbec nezaostává, naopak staví laťku možná ještě výše. Oproti prvnímu dílu, dráždícímu hlavně čtenářovu představivost a obrazotvornost, 2010 se zaměřuje více filosoficky a nutí člověka častěji k zamyšlení. I tak je to ale perfektní dobrodružství.

Pásmo Pásmo Guillaume Apollinaire

Apollinaire i Čapek byli frajeři. Doporučuji i těm, kteří si jinak k poezii hledají cestu hůře, protože tohle je jeden z vrcholů básnické tvorby, jako jsem doposud mohl číst.

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Řekl bych že veškeré severské ledovce musely vedle Čapkových slov roztát, jak jsou hřejivá. Ohromně zábavné čtení.

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Stejně jako Čapkovy ostatní cestopisy - prostě žrádlo...lepší než osobní návštěva. :)

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Čapek by snad mohl napsat i příbalový leták k Aspirinu a nadchl by mě. Nevím čím to je, ale u všech jeho cestopisů jsem se od začátku do konce neubránil přiblblému úsměvu...

Jezerní básníci Jezerní básníci Samuel Taylor Coleridge

Opravdu vkusně vybraný sborník. Některé básně jsou pro mě bohužel příliš nečitelné, ty co jsem přelouskal však překypují krásou. Zejména Píseň starého námořníka od S. T. Coleridge je něco, co se mi vrylo do paměti asi navěky...

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Jde o příběh, ve kterém Puzo spojuje všechny své klasické zbraně - rodina, zločin, akce a samozřejmě filmový průmysl. Bohužel se mi však zdá, že už mu zde trochu dochází dech a začíná se opakovat, navíc dílo už nemá tu správnou kontroverzi a šťávu, kterou měla díla starší. I přesto se jedná o dílo zajímavé, které se běžnému čtenáři líbit může. Ve srovnání s Kmotrem, či Siciliánem je to však jako nebe a dudy. Já však musím přiznat, že jelikož šlo o první Puzovu knihu, kterou jsem četl, byl jsem jí tehdy doslova nadšen. Všechny mouchy jsem pak našel hlavně při srovnávání se slavným Kmotrem.

Synnøve ze Slunečného návrší Synnøve ze Slunečného návrší Bjørnstjerne Bjørnson

Krásný a dojemný příběh. Z mrazivého severu přichází překvapivě hřejivé čtení. Na zvednutí nálady a příjemné rozbušení srdíčka rozhodně doporučuji. :)

Temná aréna Temná aréna Mario Puzo

Tato kniha je Puzovým románovým debutem, jenž je zasazený do prostředí poválečného Německa, kde sám autor několik let působil jako úředník pro styk s veřejností. Ústřední postavou je Walter Mosca, voják, který se na začátku knihy vrací po válce domů do USA. Je však určitým způsobem poznamenán válkou a nedokáže se zařadit zpět do klidného rodinného života. Kromě toho v Německu nechal ženu, Hellu, se kterou udržoval milostný poměr a ke které si vybudoval dost intimní vztah. Rozhodne se tudíž k návratu do Brém, kde se mu podaří sehnat místo u americké okupační správy.

Celá kniha sice má nosný příběh, většinou založený na vztahu Waltera a Helly, ale daleko více na mě působí spíš popisným, až reportážním dojmem, ukazujícím situaci v poválečném Německu. Autor se zaměřuje např. na psychologii vztahů Američanů a Němců, kdy jsou Američané navenek považováni za osvoboditele a chvalořečeni na každém rohu, leč uvnitř je mají “pouze” za vítěze války. Velmi působivá je scéna, při které se jakýsi komik převlékne za Hitlera, načež publikum začne halasně požadovat návrat vůdce.

Dalším ústředním tématem je obchodní zločin všeho druhu, produkovaný americkou armádou. Mnoho Američanů zde totiž zůstává zejména proto, že se zde na černém trhu dá sehnat spousta zboží prakticky “za hubičku”, pouze z jejich postavení, jakožto okupantů.

Zajímavostí na Temné aréně je, že hlavní hrdina, Walter, je krajně nesympatický, arogantní zoufalec a v podstatě zločinec. V jiných Puzových knihách jsou sice hrdinové také zločinci, ale přesto si k nim člověk vybuduje pozitivní vztah. I přes, nebo možná právě pro tuto věc mě však tato kniha v kontextu jeho ostatních děl příliš nenadchla. Příběh má velmi pomalý spád a ony popisné scény atmosféry strachu a zničeného města by podle mě také šly vyřešit ještě působivěji. I přesto, že jsem byl v napětí až na posledních cca dvaceti strankách, však nemohu knihu tak úplně zavrhnout. Své čtenáře, zejména se zájmem o válečnou literaturu, si určitě najde.

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Prostě Puzo...pokud se vám líbil Kmotr, Sicilián je naprostá povinnost. Fakt, že je založený na skutečné postavě sicilského partyzána, dodává celému příběhu ještě sladkou třešničku navrch. Nedá se nedočíst jedním dechem.

Dubliňané Dubliňané James Joyce

Povídková sbírka o obvyklých i neobvyklých starostech Dubliňanů...dnešnímu českému čtenáři asi neposkytne příliš hlubokého ponaučení, ale i tak četba ubíhá poměrně svižně a najde se tam pár zajímavých a zábavných momentů. Z Joyceovy tvorby asi čtenářsky nejpřijatelnější dílo.