Dějiny knihoven a knihovnictví

Dějiny knihoven a knihovnictví https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56623/bmid_dejiny-knihoven-a-knihovnictvi-YjP-56623.jpg 4 43 7

Učební text zahrnuje vybrané kapitoly ze světových dějin knihoven a knihovnictví i dějin knižní kultury a souvislý přehled dějin českých knihoven a knihovnictví

Vidlička
14.06.2021 4 z 5

Základní čtení pro všechny knihovníky. A na to, že se jedná o odborný text, člověk se dočte i pár "zajímavůstek". Kéž by všechna skripta byla takto čtivá.

Medasek
16.02.2021 4 z 5

Knížka by mě bavila mnohem více, kdybych se jí nemusela naučit v podstatě nazpaměť kvůli zkoušce.

Knišíl
05.10.2020 4 z 5

Zajímavá starší publikace, která pokrývá zhuštěně (rozuměj ve formě skript) dějiny českého knihovnictví od jeho počátků v knihovnách především klášterních po knihovny soukromé a zámecké až k rozkvětu veřejných knihoven během první republiky. Nejvíce oceňuji úvodní kapitolu, kde se Jiří Cejpek věnuje obecným dějinám knihovnictví, a poté poslední část opět od Cejpka, která pokrývá prvorepublikové knihovnictví a jsou zde i představeni osobnosti československého knihovnictví. Zaujaly mě i dvě prostřední části, jen škoda, že často byly spíše výčtem různých knihoven a počtu jejich svazků, ale to lze u tohoto typu odborné publikace očekávat, že se jde spíše do šíře než hloubi. Určitě mě pobavila zmínka o svůdci Casanovi a jeho dožití na zámku Duchcov, kde strávil své poslední dny jako knihovník tamější zámecké knihovny.

martina2704
08.10.2017 3 z 5

Moc fajnová knížka, jenom je znát, že jednotlivé části psali různí autoři. Nejlepší byla hned první kapitola od Cejpka, to jsem fakt hltala jedním dechem. V dalších částech mi už trochu chyběly obecné souvislosti. Ale pro účely státnicových otázek z kodikologie fakt super čtení.

tatafa
07.01.2017 5 z 5

Velice zajímavá kniha, které rozhodně neuteče žádný student knihovnictví ani informační vědy. Za hlavní klad považuji, že je na naučnou/vědeckou knihu napsaná velice čtivě a poutavě. Vřele doporučuji!

fauziya
23.04.2015

Zvláště pasáže od Cejpka jsou fakt super, líbí se mi jeho styl myšlení a tak vůbec.

Jakubisko
04.07.2011 4 z 5

Snad jediná kniha, kterou jsem se na zkoušku naučil celou nazpaměť...což samo o sobě svědčí o tom, jak kvalitně je napsána. Dá se říct že je tam opravdu vše, co běžný student či fanoušek knihovědy potřebuje najít.

knihovny knihovnictví dějiny knihoven

Jan Činčera
česká, 1973
Ivan Hlaváček
česká, 1931

Kniha Dějiny knihoven a knihovnictví je v