iveta3689 iveta3689 komentáře u knih

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Tohle není detektivka ani omylem. Absolutně zde chybí jakékoliv vyšetřování. Jde o pěkný společenský román, dobře se čte, autorka psát umí. Ale vyšetření vraždy stylem "teď mě to napadlo a on se hned přiznal", je obrovská škoda. Ráda si přečtu další knihu, ovšem detektivku v ní hledat nebudu. Hodnotím 3,5*.

01.03.2022 3 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Dobře napsané, uvěřitelné, hrdina není žádný superman. Příjemná detektivka.

06.12.2021 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Moc nechápu negativní komentáře, ale proti gustu... Za mě je kniha úžasná. Naprosto výborně popsané myšlení mladíka, který je asi víc problémový, než by musel být. Ty neustálé změny nálad a okamžité nápady, které potřebuje realizovat. A pokud máte možnost vyslechnout si to jako audioknihu, pak doporučuji. Geniální přednes Jana Třísky to ješte povyšuje.

03.12.2021 4 z 5

Včelař z Aleppa Včelař z Aleppa Christy Lefteri

Nechala jsem se strhnout reklamou a jsem celkem zklamaná. Kniha má potenciál, protože jde o silné téma. Zpracování ale dost pokulhává. Autorčin styl je neslaný nemastný, nijak mě nezaujaly postavy ani popisy prostředí.

25.10.2021 3 z 5

Dítě Stasi Dítě Stasi David Young

Velkým plusem knihy je neokoukané prostředí. Samotná detektivní linka je pak dost fádni, ale právě ono prostředí a doba to dost vyváží. Bohužel tak poslední třetina už byla dost nereálná a závěr už byla opravdu slátanina. Za čtivý styl bych dala 3,5*.

01.08.2021 3 z 5

Accabadora Accabadora Michela Murgia

Zvláštní příběh o věcech, kterým třeba nerozumíme nebo se nedají pochopit. Autorka nesoudí, předkládá věci jako fakt a nechá čtenáře, ať se přikloní na tu kterou stranu. Hezky napsané, čte se samo. Atmosféra a prostředí jsou popsané tak, jako by tam čtenář seděl s hrdinkami.

25.07.2021 4 z 5

Žena, po které se slehla zem Žena, po které se slehla zem Lone Theils

Úplně špatné to nebylo, ale celkový dojem mám dost rozpačitý. Autorka celkem psát umí, ale občas přešlapuje na místě, opakuje témata a příběh to brzdí. Osobní život hlavní hrdinky není vůbec pro děj důležitý a kdyby tam nebyl, kniha by velmi svižně ubíhala a byla by to dobrý detektivka. Vlastní vyšetřování je nedotažené, spousta věcí spadne hrdince do klína. Je to škoda, protože námět má velký potenciál.

29.05.2021 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Člověk se neubrání srovnání s filmem, který je úžasný. Ale těžko by byl bez kvalitní předlohy. Na malém prostoru jsou skvěle popsané všechny detaily, které jsou pro příběh nutné, ale vše je bez zbytečné omáčky. Příběh je napínavý a čtivý, i když víte, jak dopadne.

05.01.2021 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Příjemná detektivka. Autorka dobře popisuje krajinu a atmosféru, to mě hodně baví. Stejným způsobem ale rozvíjí i charakteristiku hrdinů a hlavně jejich vztahy, to už mě baví méně. Je to detektivka bez prvoplanových hektolitrů krve a nesmrtelných superhrdinů. Zápletka má hlavu a patu, rozuzlení je nečekané. Hodnocení je na lepší 3*.

18.08.2020 3 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Postavy byly dost nesympatické. Marie příšerně ufňukaná, její sestra Veronika zakyslá a protivná. To, jak Marii nadbíhali všichni muži, které potkala, bylo dost nevěrohodné. Ale i přes to všechno se příběh čte jedním dechem. Autor umí krásně popsat krajinu a atmosféru. I osoby a charaktery. Ty se mi sice nelíbily, ale svým chováním, ne tím, jak to bylo napsané.

14.06.2020 4 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Téměř bez děje, ale vůbec ne nudné. Skvěle popsaná místa, prostředí a charaktery. Je toho tak akorát, aby měl čtenář dokonalou představu, ale ne moc, aby to nudilo.

21.04.2020 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Od autorky jsem četla jen tuto knihu, takže nevím, co všechno je známkou jejího stylu. Ale kniha se mi moc líbila. Mám ráda severskou krimi a ona dobře vystihla prostředí. Hlavní hrdina není samotářský alkoholik nebo jiný podivín, což je sympatické. Popisy krajiny jsou tak akorát, aby nastínily, ale neobtěžovaly. Pro mě tu bylo trochu víc popisů vztahů mezi osobami, než je nutné na krimi, ale to zas může někdo jiný považovat za výhodu. V tomto směru je vidět na knize ženská ruka.

25.01.2020 4 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Tuctový námět, ale autor z toho vytvořil bombu. Nenápadně do základu příběhu doplňoval detaily a další zápletky, ale bez zbytečné vaty. Kniha je velmi čtivá a napínavá.

19.10.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

(SPOILER) Příběh se odvíjí v malém hotýlku na kraji nejmenovaného města v průběhu 20. století. Sledujeme život jedné rodiny, přátel a kolegů od 2. světové války až po sametovou revoluci a lehce za ní.

Na začátku knihy je majitelem hotýlku Leopold Mánes, který svou práci miluje natolik, že přimhouří oči i nad hosty, kteří z jeho podniku udělají hodinový hotel. Pochopí, že takto může prosperovat víc a začne vše podporovat a využívat pro svůj prospěch.

Sledujeme život jeho dětí a vnoučat, hlavní děj se točí kolem jeho vnuka Václava Mánesa, jehož osud sledujeme až do sametové revoluce. Leopold po válce a politických změnách v republice neudrží vlastnictví hotelu, ale díky svým zákazníkům mu zůstane pozice provozního. Postupně v hotýlku zaměstná další členy rodiny, později předá správu svému vnukovi Václavovi.

Václavův život je velmi pestrý, i když o to sám nestojí. Je přitažlivý pro ženy, což mu způsobí řadu problémů. Sám se snaží jen být se svou životní láskou, což mu nepřeje ani osud ani někteří lidé kolem. Chce proplout životem bez velkých starostí, dělá vše pro rodinu a hotýlek i za cenu vlastního sebezapření.

Objevujeme životní peripetie ostatních členů rodiny. Nevlastní bratr Václava Oldřich se díky své volnomyšlenkářské povaze dostane do potíží, posléze i do vězení. Bohužel ne jednou, i když ne vlastní vinou (je donucen se přiznat ke zločinu) a to ho poznamená až do tragického konce života. Sledujeme Marcelku, servírku volných mravů, která si v hotýlku přivydělává jako prostitutka, otěhotní a několik mužů přesvědčí, aby platili na jejího syna. A to se jí také stane osudným. Václavova nevlastní sestra Jindra je do něj celý život zamilovaná, trápí se, usiluje o něj, snaží se zapomenout, získá ho, neustále se bojí o společný život. Takto se dá pokračovat o každém členu rodiny.

Jednotlivé postavy se v knize objevují postupně, autorka je zapojuje s citem. Čtenář má neustále přehled, kdo je kdo a jak do děje patří. Na pozadí se odvíjí historické změny v Československu, které ovlivní jednotlivé životy členů rodiny. Únorový převrat sebere hotýlek z rukou Leopolda, politická situace po okupaci vojsky v roce 1968 donutí řadu lidí k ústupkům a dožene Václava až ke vstupu do komunistické strany. Po sametové revoluci společenské změny zase umožní návrat hotýlku do rodinných rukou a jeho následný rozvoj. Autorka ale dějiny nekomentuje, jsou zde zobrazeny pro dokreslení situace a upřesnění času. Vše nechá na čtenáři.

Celkově je kniha napsaná velmi lehce, čtivě. Nenápadně vtáhne čtenáře do děje tak, že prožívá jednotlivé příběhy velmi emotivně, aniž by si toho vůbec všiml.

19.03.2019 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Hlavní problém knihy vidím v její hrdince. Nemám ráda nesmrtelné a nepřemožitelné postavy. Ještě bych překousla, kdyby šlo o mladíka v plné síle, ale předdůchodová žena - to už byl opravdu úlet. Ale když odmyslím tuto absurditu kolem hlavní hrdiny, tak je příběh velmi čtivý. Střídání dvou časových rovin mám ráda, příběhu to dodá větší šťávu.

09.03.2019 4 z 5

Dítě ohně Dítě ohně S.K. Tremayne (p)

Kniha využívá atmosféru "nevíme, co je pravda a co představy". Také to asi má být duchařina, ale spíš je to splácanina všeho možného. Bohužel je to napsané tak plytce, že mě to nedokázalo pořádně zaujmout. Autor se navíc neustále vrací ke vzpomínkám hrdinů a míchá je s dějem, takže je to celkově nepřehledné a otravné.

24.02.2019 2 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Skvělá atmosféra maloměsta. Každý má své tajemství a každý strká noc do věcí ostatních. Do města se vrací po dlouhé době hlavní hrdina, kterého ne všichni přijmou. Smrt jeho kamaráda je dost podivná, navíc oba z minulosti něco skrývají. Vražda celé rodiny také ukazuje právě i na tajemství z minulosti. Je to hodně čtivé, napínavé. Vraha jsem do konce neodhalila.

22.09.2018 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Velmi dobrá, moje první od autora a určitě ne poslední. Velmi jednoduchý námět a děj a přesto neuvěřitelně čtivé. Výborně vykreslená atmosféra beznaděje a postupné rezignace vesničanů. Také skvělá mozaika jednotlivých osob a příběhů.

26.04.2018 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Mám ráda střídání časových linek, to mě také nejvíc nalákalo k této knize. Už ze začátku to bylo velmi slibné, protože oba příběhy se střídaly přesně ve stejnou chvíli. Oba příběhy mají děsivou atmosféru připomínající 1984. Skvěle napsané. Oba se vyvíjí podobně dramaticky, je škoda dočíst jeden, ale hned jsem se těšila na druhý. První půlka knížky byla moc dobrá, příběh ubíhal rychle a bavil mě. Pak se ukázalo, kdo je v příběhu magor a druhá půlka byla neuvěřitelná, nemohla jsem se odtrhnout.

29.03.2018 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Z pokračování jsem měla obavu, protože na Saturnina se prostě nesahá. Ale byla jsem příjemně překvapená a velmi spokojená. Autor navázal na Jirotkův styl, ale nekopíroval ho. Nové příhody byly vtipné, jen jich mohlo být víc. Autor totiž dost opakoval zápletky z původní knihy. Ale rozhodně stojí za přečtení.

14.01.2018 4 z 5