Dítě Stasi

U berlínské zdi je nalezeno tělo mrtvé dívky. S udanou příčinou smrti však není něco v pořádku. Východní Berlín, 1975. Nadporučici Karin Müllerové je přiděleno vyšetřování smrti náctileté dívky, která se podle všeho snažila prchnout přes zeď – ale ze Západu. Vyšetřování smrdí od počátku. Karin má jako členka Lidové policie z Východu omezené pravomoce, Stasi chce znát identitu mrtvé dívky, ale nepřeje si, aby vyšetřovatelka znala příliš mnoho odpovědí. Brzy je jasné, že místo činu někdo kompromitoval. Müllerová navzdory doporučením sleduje stopu, která překvapivě souvisí s někým jí velmi blízkým… Dítě Stasi Davida Younga vyhlásily The Times krimi knihou měsíce a The Telegraph tipem týdne. Jde o poutavý příběh, který kombinuje napínavé vyšetřování s retrospektivním vyprávěním, které mu předchází. Jde o thriller z pozadí Berlínské zdi, od kterého se nebudete moct odtrhnout. Z anglického originálu Stasi Child vydaného nakladatelstvím Twenty7 Books, imprint Bonnier Publishing Fiction v roce 2016 přeložila Eva Brožová. Obálka dle originálu René Senko. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356299/big_dite-stasi-1VD-356299.jpg 4.2130

Karin Müller 1.

Literatura světová, Thrillery, Historické romány

Vydáno: , Jota

Stasi Child, 2015

Kniha Dítě Stasi

hlenicka

Výborný thriller!! Doporučuji všemi deseti! Když jsem si ho kdysi koupila, dala jsem ji na bok a zapomnela. no neco mi říkalo, podivej se zpet do knihovny... vzala sem ji a nepustila celý týden, jen jsem četla a četla. Napinavé do poslední stranky.

Madelisi
20.11.2021

Začala jsem číst po návštěvě Berlína, takže místa v ději jako KDW, Charlottenburg, Checkpoint Charlie měly pro mě své speciální kouzlo.
Nedokážu zhodnotit reálnost příběhu, nicméně šablona hodná policie versus zlá tajná služba versus zlá tajná služba chvíli na mé straně funguje.

Nedokážu pochopit příběh Karinina manžela. Ale zřejmě to má navozovat tehdejší atmosféru, kdy se spousta věcí děla bez důvodu.

V závěru zůstala otevřených několik vrátek pro další příběhy. Mně by zajímala jedna věc - to Karin není divné číst si dopis od blízké osoby psaný na stroji? Já bych takové dopisy psala ručně.

1T0S_
15.11.2021

Zpočátku bych hodnotil pěti hvězdami, protože Dítě Stasi působilo jako fajn historická detektivka, nikterak realistická, ale zábavná. Ke konci však autor tuto cestu opustil a rozhodl se pro překombinované klišé rozuzlení, které je použito snad v každém druhém severském krimi, což u mě knihu dost srazilo.

LutherKing
05.10.2021

Krásně, svižně, promyšlený příběh s originální zápletkou uvěřitelnými reáliemi.

Katka2382
07.09.2021

U mě dobrý.
Jako jo něco bylo až přes,ale bylo to napínavý.

jprst
24.08.2021

Dobře vykreslená atmosféra v tehdejší NDR a praktiky Stasi, jejíž moc byla v té době téměř neomezená. Poněkud na škodu celého příběhu je až neuvěřitelně překombinovaná zápletka, ta nakonec vyústí v závěr, který vyzní,jako by si s ním nevěděl příliš rady.

Ignis
15.08.2021

O knížce jsem uvažovala, že si ji koupím, ale nakonec jsem usoudila, že ji stačí půjčit z knihovny. A dobře jsem udělala.
Není to úplně špatné, ale mělo to pár nelogičností včetně zápletky a konec mi přišel strašně na sílu.

ArwenAragorn
15.08.2021

80%
"Pět ran!" vykřikne Neumann. A pak, s ústy těsně mého ucha, sykne:
"To tě naučí. A jestli budeš křičet nebo se bránit, dostaneš dvakrát tolik. Rozumíte, mladistvá Behrendtová?"
Mezi vzlyky zopakuju stejná slova, která jsem řekla před chvílí. "Ano, pane řediteli. Rozumím."

Nepříjemné, mrazivé čtení.
Jako detektivka to bylo spíš průměrné, ale připomenutí té doby, kdy nikdo si nemohl být jistý před nikým, odporné praktiky "demokratického systému", policie, Stasi, to bylo velmi poučné a oceňuji to. Celkově hodnotím knížku vysoko a myslím, že by si ji měli přečíst hlavně ti, kteří v těch letech ještě nebyli na světě, aby si udělali obrázek. Ale samozřejmě nejen ti.