Accabadora přehled

Accabadora
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/189837/bmid_accabadora-OO6-189837.jpg 4 99 99

Podmanivý román italské prozaičky ověnčený hned několika literárními cenami vypráví příběh dvou žen zasazený do prostředí Sardinie padesátých let minulého století. Když se chudé vdově Anně Terese narodí nepříliš vítaná čtvrtá dcera Maria, ujímá se jí ve věku šesti let osamělá a bezdětná švadlena Bonaria, jež jako „accabadora“ pomáhá ze světa nevyléčitelně nemocným. Před dívkou je tato její role utajována, a když vyjde po letech najevo, Maria adoptivní matku opustí a vydá se do Turína, kde přijme místo vychovatelky. Poté co se dozví, že Bonaria vážně onemocněla, vrací se zpět, aby se o ni postarala, a když se ženin stav dále zhorší, začíná chápat, že přišla chvíle rozhodnutí, jak „accabadoře“ nejlépe posloužit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Accabadora , 2009


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Accabadora. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (35)

Kniho.mol.ka
24.03.2024 5 z 5

Nádherná kniha! Velmi zajímavé téma - accabadory byly na Sardinii ženy, které trpícím umírajícím poskytly milosrdnou službu - smrt. Na toto téma jsem nedávno narazila a přišlo mi natolik zajímavé, že když jsem zjistila, že je románově zpracováno, hned jsem knihu pořídila. Kniha se čte moc hezky, je psaná krásným jazykem a přiblíží život na sardském venkově v 50. letech 20.století.

"Bolest je nahá, a černá slouží k tomu, aby ji zakryla, ne aby ji ukázala."

Per-quiee
13.02.2024 5 z 5

Nádhera, četlo se to jako po másle. Ono rozšířit si obzory o sardské kultuře nikdy nemůže být na škodu. Otevírá to citlivě téma eutanázie, které tu s námi je už opravdu dlouho a jiné kultury se s tím vyrovnaly po svém.


huhuhu
14.09.2023 4 z 5

Velmi zajímavé vylíčení života na Sardinii v polovině 20. st., které na mě působilo, jako kdyby se příběh odehrával ještě tak nejméně o století dříve. Dítě duše, plačky, accabadora, zvláštní prolínání pohanských pověr a magie s křesťanstvím... Kniha, která vede k zamyšlení.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Accabadora v seznamech

v Přečtených121x
ve Čtenářské výzvě16x
v Doporučených10x
v Knihotéce43x
v Chystám se číst88x
v Chci si koupit18x

Štítky knihy

20. století venkov italská literatura rozhlasové zpracování osudy žen Sardinie

Autorovy další knížky

Michela Murgia
italská, 1972 - 2023
2014  88%Accabadora
2015  0%Stretnutie