ivana02 ivana02 komentáře u knih

Ptáci bouře Ptáci bouře Einar Kárason

Novelka inspirovaná skutečnou událostí, kterou vypráví jeden z přeživších. Psáno zvláštním, strohým stylem. Kniha se mi samozřejmě líbila :-)

05.10.2019 4 z 5

Skála Skála Peter May

Tři hvězdičky s odřenýma ušima a jenom protože, že se děj odehrává na skotském ostrově. Příběh není detektivka, jak je avizované, ale román trošku šmrncnutý detektivkou. Zdlouhavé, nezáživné a konec překombinovaný.

05.10.2019 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tento měsíc už druhá klasika, kterou jsem si přečetla a jsem ráda, že i ta se mi líbila, ba přímo jsem jí byla nadšená. To je ten typ knihy, kterou by člověk měl mít doma, třeba si v ní i podtrhávat a vracet si k ní.

05.10.2019 5 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Nádherná obálka a popis přesně podle mého gusta. Přečetla jsem víc než půlku a pak to vzdala. Nebavila mě, děj nic moc, hlavně se řešily problémy místního obyvatelstva, migrace mladých do většího města. Já chtěla detektivku.

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Krásný smutný román. Moc se mi líbily popisy hub a způsob jejich úpravy, vše zasazeno nenásilně v ději. Někomu může vadit, že zabírají v knize až moc místa, ale pro mne by tam podobných pasáží mohlo být klidně i víc. Rozčarovaná jsem byla z konce, je takový nijaký, nejsem si jistá, jestli jsem ho pochopila.

Faraonova šifra Faraonova šifra Lincoln Child

To teda byla blbost... Přitom sérii o Crewovi mám ráda. Nicméně stále jsem si nezvykla a asi ani nezvyknu a hlavně nepochopím, proč tři hlavní postavy začínají na stejné písmeno! Gideon Crew, Garza, Glinn... Stále jsem se musela ujišťovat a kontrolovat, že vím, o kom je momentálně řeč.
Děj byla neskutečně neuvěřitelná slátanina. Dobrodružné knihy s nepravděpodobným příběhem čtu ráda, ale tohle bylo přehnané.

05.10.2019 2 z 5

Kniha je již klasikou a já na ní dostala chuť až teď. Ale znáte to - vše má svůj čas a její přišel až nyní. Měla jsem trochu obavy, aby se mi kniha líbila, když se líbí tolika lidem - abych já nebyla ta divná výjimka :-) Líbila se mi velice a při čtení jsem věděla, které věty bych si nejraději podtrhla. To samozřejmě ve vypůjčené knize nedělám, ale vím, že si ji určitě pořídím.

Antarktida: Můj životní sen Antarktida: Můj životní sen Mike Horn

Na to, jak je kniha útlá, tak anotace je moc zdlouhavá. Tento typ literatury vyloženě vyhledávám, ale tahle byla velkým zklamáním. Polovina knihy jsou vzpomínky, které se střídají se současností. Sám autor mi nebyl moc sympatický, na výpravu vyrazil bez povolení a cesta byla útrpná, to až hraničilo se sebepoškozováním. Kniha kupodivu neobsahuje vůbec žádné fotografie, což je u tohoto tématu udivující.

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Kniha se bude líbit každému, kdo se zajímá o objevování Severozápadní cesty. Loď Erebus budete znát například z knihy Terror (je i seriál). Toto je příběh pouze Erebusu - první polovina se věnuje objevování Antarktidy, druhá je věnována společné cestě s Terrorem a hledáním Severozápadní cesty. Jedná se o naučnou literaturu, čtivě zpracovanou.

05.10.2019 4 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Manželský psychothriller a rozhodně výborný. Manžel byl správný psychopat, od začátku měl vše perfektně promyšlené. Olivia pochopila, kam manžel směřuje a začala připravovat odvetu... Vedlejší příběhy policistů mě nikdy v knihách nezajímají, pokládám je za zbytečné a zde tomu nebylo jinak. Jsem upnutá na hlavní, silný příběh a toto považuji za omáčku. Ale vydržela jsem to :-)

30.05.2019 4 z 5

Wild: Příběh Shackletonovy expedice Wild: Příběh Shackletonovy expedice Reinhold Messner

Frank Wild byl průzkumník a objevitel, který se mimo jiné, zúčastnil i známé Shackletonovy výpravy. Ta nedopadla vůbec nedobře, vlastně ztroskotala hned na začátku a to doslova, pokud je zničení lodi ledem možno nazvat ztroskotáním. Expedice se vydala na cestu domů, což bylo vlastně nemožné. Byli nuceni zůstat na nehostinném Sloním ostrově, kde doslova přežívali. Kapitán s pár členy posádky se vydal v malé bárce na pomoc a trosečníci časem už ani nedoufali, že se pro ně vrátí. Právě Frank Wild je povzbuzoval a udržoval při smyslech, kdy už to bylo nelidské přežívání. Zima, vítr, hlad, chatrná střecha nad hlavou...
Obdivuji všechny ty muže, kteří v té době byli plni hladu po objevování, za každou cenu chtěli být první, něčeho dosáhnout. Zmíněn ji i krutý osud Roberta Scotta, který až fanaticky chtěl být první na jižním pólu a cestou zpět zemřel. Věděl, že skupině nemohou zbýt potraviny na zpáteční cestu, přesto šel... a zbytečně. "Přeběhl" ho R. Amundsen.
Za mne dobrá kniha na pomezí beletrie a literatury faktu.

30.05.2019 4 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Zajímavý nápad. Ze začátku se mi kniha moc líbila, pak už to začalo být hodně politické a vršily se neuvěřitelné náhody. Jsou ještě další díly, ale zatím nevím, jestli se do nich pustím.

03.05.2019 3 z 5

Prosinec už je takovej Prosinec už je takovej Donal Ryan

Kniha je náročnější a nebude pro každého - není to pouhé plynutí příběhu. Přesně něco podobného jsem očekávala, když jsem nedávno četla Knihu o hřbitově a jež se mi nelíbila. Tady je to úplně jiná úroveň, hlavní postavou také jednodušší mladík, ale příběh není primitivní. V knížce je všechno - vtip i smutek.

03.05.2019 4 z 5

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

Popis života neandrtálců byl zajímavý, i když trošku plochý. Hlavní hrdinka ze současnosti mi byla vyloženě nesympatická. Ač těhotná, tak se absolutně nepřipravuje na dítě, na prvním místě je pro ni práce. Propojení obou příběhů jsem nepochopila... Snad jenom to, že obě byly těhotné...
Nejzajímavější mi přišla myšlenka, že neandrtálci nám byli bližší, než si myslíme a jejich geny v sobě nosíme.

03.05.2019 2 z 5

Planeta Interterra Planeta Interterra Robin Cook

Autora jsem kdysi ráda četla a anotace zněla lákavě, na knížku jsem se vyloženě těšila. Jenže tohle byla totální blbost... Nápad zajímavý, ale co mi vadilo nejvíc - dva potápěči ze skupiny se chovají jako totální debilové. Pardon, to se ale nedá napsat slušněji. Vědci se na ně dívali jako na póvl, vždyť to jsou "jenom hloubkoví potápěči". Silně pochybuji, že by tuto profesi vykonávali lidé s IQ pod 70, protože přesně tak vystupovali. Vymyšlený podvodní svět se mi zdál naivní, ač pod vodou, tak bez hloubky...

03.05.2019 2 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Anotace mě nalákala, vypadalo to na příběh přesně podle mého gusta. A co z toho vyšlo? Kniha plná fekálií (autor trpí asi nějakou úchylkou). Podobných příběhů jsem četla dost, tady jsem žádnou atmosféru nenašla, jenom ta h...

23.03.2019 1 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Děj byl tak neskutečně překombinovaný a nepravděpodobný, že to už bych spíše uvěřila jakékoliv fantasy knížce. Ač thriller, tak jsem se nebála. Za mne neskutečná slátanina. Na knize je nejlepší originální obálka.

23.03.2019 2 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

Thriller z českého prostředí, jehož jedna dějová linka se odehrává v současnosti. Obojí je pro mne velké plus. Autorka skvěle popsala atmosféru starého domu a přilehlého hřbitova. Ač se v knize objevují duchové, není děj přitažený za vlasy a je v rámci žánru uvěřitelný. Hlavní postavy se chovají normálně, čtenář s nimi bude sympatizovat.
Občas na YT slýchám arogantní výrok - "české autory nečtu". Pokud je někdo nečte, nemůže je kritizovat. Možná to zkusil jednou, dvakrát a měl smůlu, ale ruku na srdce - líbí se snad všem všichni zahraniční autoři? Jsem ráda, že česká autorka napsala tak kvalitní thriller a možná tím u některých čtenářů změní názor na české autory. Vždyť už její první kniha rozhodně stojí za přečtení.

18.03.2019 5 z 5

Můj život s Blonckou Můj život s Blonckou Alena Kučerová

Seznámíte se s Blonckou (dozvíte se, proč se tak jmenuje) a prožíváte její milé a vtipné příhody s paničkou. Kniha se bude líbit každému milovníkovi psů.

08.03.2019 5 z 5

Černá řeka Černá řeka Tom Harper (p)

Vůbec žádné napětí, záhady, nic. Kniha nebyla dobrodružná, jak by se to mohlo zdá. Hlavní postava je člověk z města, který zázrakem všechno zvládne. Ač lékař, léků si s sebou moc nevzal. Přestože od začátku tuší, že je všechno špatně, zcela nelogicky v cestě pokračuje. Dopředu tušíte, jak se děj bude vyvíjet a jste jenom překvapeni odolností hlavního hrdiny.

08.03.2019 2 z 5