INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Hodně spletitý děj, hlavně z počátku. Sledujeme vlastně tři příbehy, které se postupně zamotávají do sebe. Tess, Cecílii a Rachel. Příběh Rachel mě bavil asi nejméně.
Celá kniha plyne hodně pozvolně a pomalu. Čekal jsem, že se konečně něco stane, nějaký zvrat, který něco změní. Ale i když tam k nějakému odhalení dojte, tak pro mě nebylo tak nečeká a překvapivé. Vlastně jsem jen pokrčil rameny a čekal co bude. A nedočkal se. Děj negraduje jede tak pořád v tom stejném tempu a je to škoda. Sedmilhářky byly výborná kniha. Tady se pro mě jedná o docela zklamání.

07.04.2021 3 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Je dobré v dnešní době číst knihu, která vypráví o tom, že 99% lidské populace zemřelo na chřipku a civilizace tak jak ji známe zanikla? Ano i ne. Pořád si můžeme říkat, že naše situace je o dost lepší.
Musím říct, že mě kniha moc nebavila. Děj skáče z roku 20 po Konci do období před Koncem a sice odhaluje motivaci postav a prohlubuje charaktery, ale tím pádem zpomaluje děj.
Já bych byl raději, kdyby byla jen jedna časová rovina a děj byl více svižný.

04.04.2021 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Podruhé posloucháno jako audiokniha a dojem je stále stejný. Výborné! Audiozpracování se mi líbilo i výběr Terezy Vilišové pro mě dosud neznámé interpretky. Opravdu moc doporučuji. Co je zajímavé, tak na mě příběh působil trochu jinak a konec si teď vykládám jinak než po prvním přečtení. A to je to pravé kouzlo této knihy.

31.03.2021 5 z 5

Pech Pech Klára Aycox

Autorčina prvotina. A hned 500 stánek napsaných v ich formě.
Máme hlavní postavu policistu Olivera Pecha, ale příběh není vyprávěný jen z jeho pohledu. Střídají se nám tu různé postavy. A že jich není málo! Díky tomu a formě vyprávění jsem se chvílemi ztrácel kdo že tu konkrétní kapilu vypráví, protože není velký rozdíl ve stylu vyprávění jednotlivých postav aby to jen podle toho šlo vyvodit a musel jsem nalistovat začátek kapitoly a připomenout si jméno kdo je vypravěč.
Kniha je napsaná hovorově, tak jak většina z nás normálně mluví a také v plzeňském dialektu. Na toto jsem si musel chvilku zvykat a tak zhruba do strany 50 se mi kniha nečetla lehce. Ale potom jsem si zvykl a začetl se. Příběh mě pohltil.
Kniha je rozdělená na 3 části a tři oddělené případy, které propojuje právě vyšetřovatel Pech.
Musím se přiznat, že bych raději jeden případ, který by byl vybroušený a vypilovaný do detailu než tři případy, kde detaily nebo motivaci vraha si čtenář musí domyslet.

Pokud by se jednalo o tři knihy, které půjdou víc do detailu tak by z toho mohla být super detektivní série a vzhledem k tomu, že se jedná o autorčinu prvotinu si myslím, že další knihy mají velký potenciál.

31.03.2021 3 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Hodně zajímavý příběh a audio zpracování načtené Alešem Procházkou ve mě původně vyvolávalo obavy, ale musím uznat, že naprosto neoprávněně.
Příběh sériového vraha, který na místě vraždy zanechává jízdní řád.
Řekl bych, že se jedná o standartní díl ze série. Není špatný to vůbec ne, jen existují některé lepší a geniálnější díly.

30.03.2021 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Je tu dlouho očekávaný závěr. Dostojí očekávání, které na něj čtenáři mají? To je docela složitá otázka.
Záleží jak moc nad příběhem budete přemýšlet a co od konce očekáváte.
Nutno říct, že kniha se stejně jako předchozí díly čte rychle a dobře, 563 stránek jsem měl za dva dny přečteno.
Zpočátku příběh přeskakuje v několika časových rovinách a úplně v orientaci nepomáhá, že chybí letopočet a rok má vždy jen jméno.
Většina děje se odehrává tři roky po údálostech na konci druhého dílu.
Pokud nejste fanoušci Tonistů tak zde jich dostanete vrchovatou dávku a některé pasáže už na mě byly moc a musel jsem přeskakovat.
Další otázka je, jestli bylo opravdu nutné tolik tlačit na hyperkorektnost, která pro děj samotný nemá žádný význam a je tam jen aby tam byla.
Pokud máte rádi Citru a Rowana tak vás kniha asi trochu zklame. Děj se jich tolik nedrží a jsou skoro až vedlejší postavy.
Jinak celkový příběh jak to asi tak dopadne lze odhadnout dopředu.
A jaký je konec samotný? No konec je takový neukončený. Hodně otázek zůstává nedořešených a další jsou položeny. Přišlo mi, že je tam i pár dějových nelogičností, které popírají dřívější zákony a pravidla.
Podle mě by to chtělo přeskočit zbytečnou akci v průběhu knihy, která je tam jen aby tam byla akce a více rozpracovat konec, protože to v jaké podobě konec je to vypadá, že konečný počet stran byl daný a tak se na konci muselo škrtat.

25.03.2021 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha je napsána neuvěřitelně čtivě. Přečetl jsem jí jedním dechem. Severní Korea me zajímá, ale do teď jsem se spíše soustředil na sledování dokumentů. Zde se odhaluje život obyčejných lidí, těch z vyšších i nižších vrstev. Příběhy jsou silné. A dají vám hodně podnětů k přemýšlení a srovnávání. Pokud jste někdy četli něco o životě obyčejných Němců v době Třetí říše tak se zde najde dost podobných praktik, které režim v Koree používá do dnes.Myslím si, že člověk, který žije ve svobodné zemi si to ani nedokáže představit, jaké to je mít kompletně celý život řízený státem. Knihu rozhodně doporučuji.

22.03.2021 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Mám nakoukaný seriál, který je podle mě skvělý. A tady se ukazuje, že je aspoň pro mě lepší než kniha. Místy mě kniha i nudila. Až ke konci to začalo být zajímavé. Seriál se naštěstí až tak moc knihy nedržel a bylo to jen dobře. Stojí za přečtení, ale existují mnohem lepší díly s Herculem.

19.03.2021 3 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Tak tohle bylo skvělé!
Sympatická hlavní hrdinka, která sice má nějaké ty problémy, ale ty jí jen dělají víc lidskou. Příběh začíná zmizením dívky, které je záhy změněno na únos. Naše hlavní vyšetrovatelka Jossie je suspendovaná a ze všeho nejdřív se chce zapojit a pomoct.
Tohle je jen začátek a stejně tak jak má Jossie komplikovaný osobní život se zkomplikuje i tenhle případ.
Moc se mi líbilo, že vprávění nekončí tam kde většina detektivek končí, ale jde dál a ukazuje i části, které ve většině podobných knih nejsou a musíte si je domýšlet.
Naprosto perfektní začátek série a už mám objednaný druhý díl.

19.03.2021 5 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Jedná se už o desátý díl v sérii. Kde sledujeme policejní náčelnici Kate, která bývala amiška.

Nemůžu ani popsat jak jsem se na další díl těšil. Sérii mám moc rád a doporučuji ji kudy chodím.

V tomto díle se jedná o požár amišské stodoly kde se následně najdou lidské ostatky.

Začátek knihy nám ukáže více detailů jak už je v sérii zvykem. Potom už se Kate ujímá vyšetřování.

Je zde hodně postav a je tak problém odhadnout kdo může za tím vším být.

Navíc nic není tak jednoduché jak to vypadá a postupem času vyplouvají na světlo další a další tajemství.

Amišská komunita je nesmírně zajímavé prostředí a jejich uzavřenost a zatvrzelost bohužel může někdy dost ubližovat i když to tak není míněno aspoň v počátku.

Kniha se mi opět moc líbila. Rychle se čte. Jen jsem ji prolétnul.

Jediné co mě mrzí je množství chyb, které zde jsou. Hlavně se jedná o chybějící slova nebo přebívající "se". To se dost opakovalo.

18.03.2021 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Hodně jsem se ztrácel v ději a celkově mi to přišlo takové zmatené. Vůbec mi to nesedlo a v sérii pokračovat nebudu.

18.03.2021 1 z 5

Posvátné lži Minnow Blyové Posvátné lži Minnow Blyové Stephanie Oakes

Anotace zní skvěle. Téma sekt a náboženských fanatiků taky. ALE!!! Je to dost podobné jako v případě Zahrady spáčů. Celé to jen tak klouže po povrchu a skrývá za brutální scénou to, že příběh není moc propracovaný. Obálka je podle mě omyl. Konec je... jak to říct... vlastně není. Jakoby autorka nevěděla tak ho nenapsala. Pro cílovku YA to bude podle mě dostačující. Čte se rychle a dobře. Jen by to chtělo jít více do hloubky.

18.03.2021 3 z 5

Věštba Věštba Chloe Benjamin

Anotace zde byla opravdu hodně slibná. Realita už bohužel taková nebyla. Čtyři sourozenci jdou k věštkyni a dozvědí se datum své smrti. Nesmějí o tom spolu mluvit. Následně sledujeme jejich životní osudy až do jejich smrti. Vůbec mi nepomáhalo, že jejich matka je někdy popsána jako matka a jindy jménem. Ztrácel jsem se. Není to špatné, ale podle anotace jsem opravdu čekal více.

13.03.2021 3 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Napsat originální detektivku / thriller je docela oříšek. Zde máme dvě hlavní postavy Zoe - psycholožku, která jako poradkyně pracuje pro FBI a Tatuma, který je agent. Oba jsou přiděleni k případu sériového vraha, který své oběti po vraždě balzamuje.
Tohle počínání vraha je docela originální a přidejme k tomu i fakt, že v knize máme kapitoly z pohledu vraha, ale ne tak jak bývá obvyklé. Nesledujeme jen co dělá, ale jsou zde i pohledy na to jak přemýšlí a proč dělá to co dělá a jak si to vysvětluje.
Máme tady i linku z minulosti kdy sledujeme dospívající Zoe, která mě z počátku nedávala úplně smysl, ale nakonec byla opravdu zajímavá a dala celé postavě další rozměr.
Jediná moje výtka míří k malému množství postav a tak není problém vraha odhadnout.
Knihu jsem přečetl v ten nejlepší čas za pět dní vychází pokračování a já se do něj moc rád pustím.

05.03.2021 4 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Ari Folman

Komiksové zpracování klasiky je podle mě dobrá cesta jak takové dílo přiblížit více lidem. Deník Anne Frankové jsem četl hodně dávno v rámci povinné četby ve škole a tak si ho už prakticky nepamatuji.
Výtvarná stránka hezky doplňuje deník mladé dívky a vybraný styl k tomu přesně sedí.
I humor tady vyznívá ještě více. Pokud někdo váhá jestli přečíst, tak komiks určitě je cesta jak se ke knize dostat.

01.03.2021 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Útlá a malá kniha, která ale skrývá neskutečný příběh. Musel jsem si čtení dávkovat. Až tak na mě příběh působil. Tady opravdu nejde o žádné veselé čtení, které hraje na nostalgickou notu. Moc se mi líbí ten kontrast kdy autor vždy uvede rok tím co se dělo ve světě a nebo u nás a pak se zase hned ponoříme do příběhu.
Kdy čtěte příběhy z Osvětimi je to hrozné, ale pořád si říkáte, že je to tak nějak vzdálené. Tohle je ale jiné, tohle je přímo tady. U nás. A děla se vlastně dost podobná hrůza. A ještě v docela nedávné histori. A pokud se říká, že nacisti nebyli potrestání tak o komunistech to platí dvojnásob.
Už nikdy se nebudu dívat na podnik Preciosa stejně. A asi bych si po dočtení doslovu od nich nic nekoupil. Pokud se ve světě rozjíždí odpovědnost západní společnosti za otroctví neměla by se u nás rozjet odpovědnost za zločiny proti lidskosti a lidským právům z doby ne tak úplně dávno minulé? A měli by opravdu takový lidé dostávat vyznamenání od prezidenta republiky?

28.02.2021 5 z 5

Když blesk udeří dvakrát Když blesk udeří dvakrát Joshua Williamson

Uf. Upřímně říkám, že kosiksy o superhrdinech moc nemusím a tento je dalším důkazem. Děj mi přišel neuvěřitelně zmatený. Přeskakování z děje do děje bez nějakého hlubšího vysvětlení co a proč se vlastně deje. Na obálce je napsané "ideální start pro nové čtenáře" a s tím nemohu souhlasit. Kresba mi přišla místy nevyrovnaná. Za mě nemůžu doporučit.

24.02.2021 2 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Trochu mě od knihy odrazoval všude přítomný hype. Teď krátce po dočtení můžu říct, že je absolutně zasloužený!
Sedmdesátá léta z knihy přímo srší! Všude jsou drogy, sex a samozřejmě rock and roll!
Autorka, ale jde mnohem dál. A ukazuje, že třeba i velká hvězda může o sobě pochybovat.
Kniha je psaná formou rozhovorů se členy kapely a lidí okolo. Je neuvěřitelné, že každá z postav má svůj charakter a po chvíli už vůbec nemusíte číst kdo tu konkrétní část zrovna vypráví, protože to jde naprosto jasně rozeznat. Charaktery jsou jako živé. Ideální pro audio zpracování.
Během čtení mi, ale vadila jedna věc a to, že Daisy Jones & The Six jsou fiktivní kapela. Tak moc jsem chtěl při čtení jejich hudbu poslouchat!

22.02.2021 5 z 5

Černý řád Černý řád James Paul Czajkowski

Opět jsem poslouchal jako audioknihu. Opět je načtení skvělé.
Co už není tak skvělé je příběh. Teoreticky se jedná o naprosto úžasné téma.
Začínáme v období druhé světové války a celý děj by se měl točit okolo vylepšování lidí a dovedení myšlenky nadřazené árijské rasy do úplného a "dokonalého" konce.
Zní to dobře, co?
Výsledek bohužel tak dobrý není. Kniha je hodně roztříštěná a děj skáče z několika lokací, aby se spojil ve velkolepé finále. Bohužel to tak úplně nefunguje a knize ubližuje jak její délka tak i dlouhé vysvětlovací pasáže o vědě. Ano zde se kniha přiklání více k vědě a fyzice.
Úplné finále a epilog celkový pocit z knihy jen srazí ještě níže.
Za mě se zatím jedná o nejslabší díl série.

19.02.2021 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Toto je kniha kde mi opravdu citelně chybí půl hvězdičky. Není to čistá 4 ani 3. Je to prostě 3,5⭐.
Je to milý YA příběh. To YA je zde velice důležité.
Taky je to knižní debut.
Každopádně když se na příběh podíváme střízlivým pohledem a odtrhneme LGBT tak nám zůstane opravdu takový jednodušší romantický YA příběh.
Na tom samozřejmě není vůbec nic špatného. Kniha se čte dobře a rychle - já přečetl za odpoledne. Jen jsem asi čekal, že se bude řešit možná nějaké trochu hlubší téma.
Prostředí internátní školy zní zajímavě, ale zde je vykresleno hodně zvláštně a hodně mě zarážel prakticky absolutní nedostatek dozoru nebo učitelů a samozřejmě i absolutní zákaz elektroniky na škole.

17.02.2021 3 z 5