Daisy Jones & The Six

Daisy Jones & The Six
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446870/bmid_daisy-jones-a-the-six-RP1-446870.jpg 4 880 880

Fascinujúci román o sláve, láske, hudbe a o tom, čo sa stane, keď sa šťastie pominie a zhasnú reflektory. Daisy Jones & The Six je príbeh raketového vzostupu rockovej kapely, ktorej hudba charakterizovala jednu éru a ktorej náhly rozpad vyvolal množstvo nezodpovedaných otázok. Pripravte sa na bláznivý, nezabudnuteľný výlet do Los Angeles 70. rokov, sex, drogy a rock and roll! Len čo sa úspešná rocková kapela The Six spojila so začínajúcou speváčkou Daisy Jonesovou, vypuklo hotové šialenstvo. Ich piesne ovládli hitparády, ich albumy zneli z každého gramofónu, ich koncerty po celej krajine boli beznádejne vypredané. A potom, 12. júla 1979, sa z ničoho nič rozpadli. Nikto netušil prečo. Až doteraz. Ich vzťahy boli divoké rovnako ako ich hudba – boli priateľmi, milencami, bratmi aj rivalmi. Sami neverili tomu, aké mali šťastie, kým oň neprišli. Táto kniha zachytáva príbeh ich začiatkov i búrlivých nocí, ale každý z nich si pravdu pamätá trochu inak. Jediné, čo všetci vedia s istotou, je fakt, že od chvíle, keď Daisy Jones bosá vystúpila na pódium v klube Whisky, kapela sa navždy zmenila. Pri tvorbe hudby totiž nikdy nejde iba o hudbu. A niekedy môže byť veľmi ťažké určiť, kde sa končí melódia a začínajú sa city.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ
Originální název:

Daisy Jones and The Six , 2019


více info...

Přidat komentář

Leusee
16.06.2024 5 z 5

Oh, Daisy Jones, jaká to neskutečná žena jsi! Seriál jsem viděla jako první před přečtením knihy a milovala jsem ho! A teď po přečtení dokážu ještě více ocenit celé to obsazení! Nedokážu si představit lepší Daisy Jones než Riley Keough. Jak spousta lidí řeklo - Ona nehrála Daisy Jones. ONA JE Daisy Jones!
Knihu jsem si taky užila. Jsem milovník 70. let a hudby celkově, takže takový druh příběhu je pro mě nejlepší. Pořád mám problém přijmout, že ta kapela je jen vymyšlená!

Jidu
14.06.2024 4 z 5

Druhá kniha od autorky, která se mi dostala do rukou, a já jsem opět nadšená. Člověk má tendence postavy googlit, hledat a zkrátka má pocit, že sedí vedle něj a vypráví mu svůj životní příběh. Fakt, autorka umí absolutně dokonale.

Příběh je vyprávěn zajímavým stylem. Jakoby dokumentárním. Vždy dostane slovo nějaká postava, která řekne, jak viděla danou situaci, kapelu, Daisy apod. Vyprávění se ujmou všichni členové kapely, ale také jejich producent a mnoho dalších. Ze začátku jsem si na styl musela zvykat, ale ve výsledku se to k této tématice hodilo úžasně.

Samotný příběh kluků a Daisy je plný všech možných emocí. Od radosti ze slávy, z peněz apod. po smutek, závislosti a nevydařené vztahy. Někdy jsem jim fandila, někdy bych je propleskla a někdy mi jich bylo líto. Moc a sláva hne asi s každým.

Samotný konec knihy byl skvělý. Něco jsem nečekala a celkově to bylo dost emotivní. Sedm manželů se mi líbilo o maličko víc, proto hodnotím na 80% a vřele doporučuji.


teepe
03.06.2024 5 z 5

Knihu jsem si koupila, když byl kolem ní největší hype.... takže je to tak 4 roky? Anotaci jsem si přečetla, až když kniha byla doma a říkala jsem si, kapela, drogy? no to není pro mě a založila knihu do knihovny, že možná jednou se k ní dostanu. Každopádně po sedm manželu Evelyn Hugo jsem si řekla, že to zkusím. A musím říct, že autorka vážně umí. Bavilo mě to, ač se jedná o téma, které mi není ani trochu blízké a je to mimo můj obvyklý žánr. Doporučuji.

Petras_ka
12.05.2024 3 z 5

Po knihe o rokenrolovej kapele Daisy Jones and The Six som siahla kvôli autorke, od ktorej som čítala Malibu v plameňoch a veľmi sa mi táto kniha páčila. Sprvu mi vadil spôsob akým je napísaná, teda vo forme akéhosi interview. Rozmýšľala som ako sa takýmto spôsobom bude dej posúvať dopredu. Autorka to však zvládla. Postavy, ich umelecké duše, ich vyjadrovanie pocitov a správanie vykreslila realisticky. Takisto sa mi páčil popis hudby – od písania textov až po samotné koncerty. Napriek skvelej atmosfére som mala dojem, že je to stále o tom istom – hudba, drogy, zvady, láska. Ale je to predsa len kniha o hudobnej skupine. Dávam knihe 3,5*.

ivca79
11.05.2024 4 z 5

Třetí kniha od TJR, která opět zmíní nějaké postavy z knih předchozích - asi má autorka vybudovanou vlastní uměleckou scénu :).
Psáno formou rozhovorů, což jsem ještě neviděla. Je to jak koukat na dokument o kapele v televizi.

Tereza0107
22.04.2024 3 z 5

Knížku jsem si koupila na základě hodnocení zde a podle doporučení na Reessesbookclub, kde se na ní pěly úplné ódy. Bohužel to nebyl můj šálek čaje.
Hned ze začátku mě zaskočilo, že knížka je psaná formou rozhovorů. Na to jsem si ale po pár kapitolách zvykla a už mi to ani nepřišlo. Asi mi nesedlo to prostředí hudebního průmyslu, drog a alkoholu, které mě až tolik netáhne a nezachránily to ani postavy, ke kterým jsem si kvůli formě vyprávění nezvládla vytvořit téměř žádný vztah.
Jelikož mě knížka moc nebavila, prokousávala jsem se jí celkem dlouho. Jsem zvědavá, jestli se mi nebude více líbit seriálová podoba, na kterou se v blízké době, pro porovnání, chystám.

"Člověk musí druhým věřit ještě předtím, než si to zaslouží. To by jinak nebyla žádná víra, nemyslíte?" (Camilla)

"Láska a pýcha nejdou dohromady." (Camilla)

"Někteří lidé se nikdy nezmění. Máte pocit, že se z nich zblázníte, ale později, když z vašeho života zmizí, právě proto si na ně vzpomenete." (Billy)

"Vášeň je...jako oheň. A oheň je fajn, to ano. Ale člověk je spíš z vody. Vodu potřebujeme k životu. Nepřežijeme bez ní. Rodina byla moje voda. Proto jsem dal přednost vodě. Vždycky bych to udělal. A přál jsem Daisy, aby našla svoji vodu. Protože ode mě ji nemohla dostat." (Billy)

marketa.ul
21.04.2024 3 z 5

Bohužel, tohle nebyl příběh pro mě. Nerozumím tomu nadšení, které se kolem knihy točí.
Dvě hlavní postavy - Daisy a Billy - jsem si za celou dobu nebyla schopná oblíbit, aby mi vlastně záleželo na tom, jak to s nimi dopadne. Tady tohle předbíhání, kdo je lepším skladatelem atd.. absolutně mě to nebavilo.
A chemii, kterou autorka chtěla vybudovat, jsem necítila ani z rychlíku.
Víc mě zajímaly příběhy “vedlejších postav..
Kniha se mi četla velmi pomalu, asi to bylo i tou formou rozhovoru.
Hodnotím necelými 3*. Nad 2 to právě vynesla jedna vedlejší dějová linka, která mi naopak přišla velmi uvěřitelná.

Vanocni_skritek
08.04.2024 5 z 5

Daisy Jones... Co k tobě říct? Asi takhle, poprvé v životě u mě vyhrála verze seriálová oproti knize. Ta forma rozhovorů mě někdy v polovině čtení nějak přestala bavit a dál jsem četla hlavně ze zvědavosti. Pro mě v tomhle případě kniha a seriál patří k sobě do jednoho balíčku, knihu mám jako takovou biografii mé oblíbené kapely, jejíž příběh na plátně mě uhranul a album Aurora na Spotify patří k mým nejposlouchanějším.

patricia8137
23.03.2024 5 z 5

V prvom rade som bola prekvapená z formy rozprávania, autorka napísala príbeh vo forme rozhovorov. Vďaka tomu mala každá postava priestor na prerozprávanie svojho príbehu, pohľadu na situácie, odhalili svoje emócie, myšlienky. Zo začiatku príbeh pekne odsýpal, ale musím sa priznať, že niektoré časti boli pre mňa nezáživné a v druhej polovici som sa pristihla, že sa musím do čítania nútiť.
Aj v tomto prípade som autorke už od prvých strán uverila, že čítam o skutočnej speváčke a skupine. Páčilo sa mi, ako ma autorka preniesla do obdobia 70.rokov a autenticky mi priblížila hudobný svet a jeho temné stránky.
Kladne hodnotím originálnu formu rozprávania, tému, prostredie, postavy a celkovú atmosféru príbehu. Bohužiaľ, po obsahovej stránke ma príbeh sklamal, chýbalo mi tam niečo viac, čo by vo mne vyvolalo emócie.
Na záver by som chcela vyzdvihnúť texty piesní z albumu Aurora (slovenský preklad aj anglický prepis).
@bibliophile_patricia

Nicoletta1681
17.03.2024 5 z 5

Upřímně jsem se ze začátku bála formy vyprávění,ale postupem času jsem byla za něj víc a víc ráda, protože nejlépe ukázal celý obraz děje z více pohledů.
Celý příběh je popsán tak uvěřitelně, že je vám až líto, že to není pravda. Postavy jsou uvěřitelné svým charakterem i rozhodnutími a svým vývojem. A prostředí? To nemohlo být lepší! Svou krásou 70. let v LA, ale i temnou stránku drog, které byly na každém rohu.
Opravdu jsem si příběh užila a žila s ním a s postavami ještě dlouho po přečtení.

Mortisha
08.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Drogy, ztracenost, láska, zlomená srdce, rozpad. Příběh si vypráví každá zúčastněná osoba sama, každý má na situace jiný pohled a vidíme jak dochazí k nedorozumením. Všechny postavy v podstatě kladné ale se svými hříchy a zavislosti, nakonec všichni dojdou ke svému happpyendu, moc optimistické a nereálné, ale samozřejme jim to přejete. Naštestí (pro mne) romantická linka nakonec nesměřovala tam, kam byla směřována. spoiler byl bohužel už na obalce knihy a od začátku víte, kam to povede. Jako milovnice hippies a rockové hudby jsem to musela zkusit, je to příjemné čtení, milé, neurazí ale ani nenadchne. Je to čtivé, děj plyne ale také se po čtení rozplyne a nic moc nezanechá. Příjemná rocková odpočinkovka.

Hanys_
06.02.2024 3 z 5

Tuhle knížku jsem sháněl víc než dva roky. Mezitím vznikl seriál, kterému jsem se vyhnul (napřed knihu), přečetl jsem Evelyn Hugo, která to moje natěšení na Daisy Jones ještě zvýšila, a nakonec....jsem vlastně zklamaný, že mě to neodrovnalo a že Evelyn Hugo měla menší hype, ale je o tolik lepší.

kate9326
29.01.2024 5 z 5

Pohled do oldies rockové kapely- fiktivní. :-))
Pro ty později narozené pěkné sci-fi.

Forma rozhovorů, čte se snadno.
Seriál jsem zatím neviděla, ale mám v plánu.

Janamed
25.01.2024 3 z 5

3,5*

Abych byla hned na začátku upřímná, po obsahové, té příběhové, stránce mi zřejmě více sedla Evelyn. V případě Daisy a spol. se ji však musí nechat, že forma, kterou k vyprávění příběhu o vzniku a příčinách rozpadu slavné fiktivní kapely formou rozhovorů s jejími členy (i nečleny), působila přirozeně realisticky! Jako kdybych místo četby sledovala dokumentární film, a jeho jednotlivé aktéry viděla rovnou gestikulovat. Tak to bylo výborný. Ba co víc, troufla bych si na ni i v originálním jazyce. Oproti výše zmíněnému mne však nezaujalo prostředí (ale do toho jsem s tím už šla), kterého se rozhovory týkají. Ladění, riffy, nahrávání, zpívání (koks jako droga celebrit mi tolik asi ani nevadila), tohle není nic pro mne. Rozhovory osobnější povahy byly poutavější. Velké překvapení pro mne bylo, že songy této fiktivní kapely existují! Nakonec se z příběhu z muzikantského světa vyklubala svižná jednohubka, kterou ráda pošlu dál. K autorce se však do budoucna určitě ještě vrátím. Nevnímám ji tedy jako úplně wau, ale pozornost si zaslouží.

roman9276
25.01.2024 4 z 5

Nechal jsem se nalákat hezkými recenzemi, kdy kniha hypovala před nějakou dobou na českém bookstagramu, ale v knihovně jsem jí měl tak dlouho až jsem zapomněl, o čem je. Kniha je psána formou rozhovorů a moc mě bavila a až v poslední třetině jsem si snažil vyhledat kapelu, abych si přiřadil obličeje ke jménům z knihy a jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že to není skutečná kapela, ale fiktivní. Tak moc dobře autorka píše, že mě přesvědčila, že postavy jsou skutečné. A doufám, že seriál bude tak dobrý jako kniha.

Tess.96
18.01.2024 5 z 5

Kniha mě od začátku vtáhla. Nevadilo mi, že je to psané formou rozhovoru, naopak mi to přišlo lepší. Nezacházelo se nikam do zbytečných popisů a vypravování. Vše se řeklo na rovinu a příběh se tak krásně posouval a gradoval. Jednotlivé postavy jsou krásně popsané slovy jiných postav, takže představu si o každém uděláte. Nemohla jsem vůbec knihu dát z ruky a pořád chtěla jen číst. Navíc podle knihy vznikl i stejnojmenný seriál, který jsem viděla před knihou a i tak mi to dojem z příběhu nezkazilo. Seriál se v jistých detailech liší, ale ne o moc. A je navíc fajn si poslechnout přezpívané a nahrané písně z knihy.

Téra
10.01.2024 4 z 5

Skvělé čtení. Originálně napsáno, moc mě bavilo sledovat příběh z tolika pohledů a každá postava ten pohled měla jiný, nebo si danou situaci pamatovala jinak. A vy se můžete přiklonit k variantě, která je vám nejbližší, kterou byste si přáli.

alsae
09.01.2024 5 z 5

Tak to byla pecka, až mě mrzí, že už mám přečteno. Na knihu jsem narazila náhodně a bylo to velké překvapení. Netradiční forma napsání, která je ve výsledku super. Příběh vás vtáhne do děje, se všemi ty emoce prožíváte.
Teď se ještě podívat na seriál.

Sixtinka144
03.01.2024 2 z 5

Tyjo, tahle kniha pro mě osobně byla hrozně velkým zklamáním. Možná je to tím, že jsem ji četla hned po knize Sedm manželů Evelyn Hugo, nebo protože jsem měla velkou čtecí krizi (přesně po téhle knize), ale vůbec mě příběh nebavil a nemohla jsem se do něj začíst. Přišlo mi ze začátku hrozně originální a nápadité, jak je celá kniha pojatá a formy rozhovorů se mi jako nápad moc líbil. Bohužel mi tento styl nakonec vůbec nesedl a přišlo mi, že tu stejnou věc slyším poněkolikáté, přesně kvůli tomu jsem se nemohla dokopat k dalšímu čtení, protože jsem nechtěla to stejné slyšet třeba po páté. Co musím ale naopak ocenit je téma knihy a její atmosféra, kterou nám nám autorka krásně vybuduje, což mě jediné drželo, abych knihu dočetla. Nebylo to nejhorší, co jsem kdy četla, ale čekala jsem něco lepšího, bohužel. Za mě tato kniha ne.

iceVS
09.10.2023 3 z 5

Částečně sympatický počin - příběh formou rozhovorů... Jenže pokud stále dokola čtu pohled pěti až šesti lidí na tutéž banalitu, přestane mě to fakt bavit. Kafemlejnek. Nějak to nemělo koule.
A miluju rock a metal. A ženský do nich patří jen jako fanynky a múzy :-)