INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Po přečtení Zmizení Sáry Lindertové jsem se na druhou knihu od Kateřiny Šardické těšil.
První kniha mě opravdu nadchla a byla pro mě jedna z top knih v roce 2020.
Noci běsů mají úžasný potenciál. Využít staré pověry a vystavit na nich příběh, který je zhmotní v reálném světě zní prostě fantasticky.
Bohužel, ale jen zní. Není to špatná kniha. To ne. Jen to prostě není wow kniha. Příběh je poměrně pomalý a nějaké rychlejší tempo nabírá až v závěrečné třetině knihy. A závěr by si zasloužil ještě pár stránek a ideálně doslov kde by autorka mohla odkrýt z čeho čerpala.
Příběh se odehrává v takové dost nezařaditelné době. Je to takový zvláštní mix a vlastně není nikdy nějak více řečeno kdy by to mělo být.
Za mě by knize slušelo více příběhu a méně popisů.
Překlepy jsou bohužel i tady a opravdu to zamrzí.
Obálka je krásná.

21.06.2021 3 z 5

Kámošky až za hrob Kámošky až za hrob Noelle Stevenson

Všechno co platilo pro první díl platí i pro druhý. Kresba je hezká. Děj je šílený. Ale dohromady to dělá zábavný mix. Ve dvojce je teda děj asi šílenější než v jedničce..

13.06.2021 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Čtvrtou opici jsem četl ještě v době kdy Pátá oběť nebyla venku a tak jsem musel čekat. Nakonec jsem si řekl, že jí nebudu číst dokud nevyjde i Šesté dítě, ale pak už to bylo tak dlouho, že jsem detaily z prvního dílu zapomněl. Naštěstí mi je kamarádka připomněla a já se mohl vrhnout do čtení. Asi nemá cenu říkat, že se knihy MUSÍ číst postupně, jinak to nejde. Příběh na sebe navazuje a bez znalosti předhozího dílu budete ztraceni. Já jsem se z počátku úplně nechytal, ale autor lehkými náznaky připomene detaily z předchozího dílu a chytnete se. Já kombinoval čtení papírové knihy a audio, která je opravdu úžasně načtená. Je zde obrovské množství postav a příběh se zamotává víc a víc. I když je zde velká část děje o vyšetřování tak je kniha opravdu hodně napínavá.

Jediná moje výtka míří k překladu.
Neviděl jsem chyby a překlepy, ale spíše špatně přeložené výrazy - židle místo křesla lazy boy.
Oslovení postavy, která se ve scéně vůbec nevyskytuje a v ději knihy je zrovna tisíce kilometrů daleko a jako poslední je přepis čísla 1812, který je napsaný jako tísíc dvě stě osmnáct.

11.06.2021 4 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Naprosto skvěle vystavěný thriller, který kazí jen dvě věci.
Čte se rychle. Krátké kapitoly. Napětí se buduje postupně. Různé pohledy od různých postav. To vše je skvělé. Dojem kazí jen lehce předvídatelný závěr, ale.to je maličkost. Větší výtka směřuje k nakladatelství, že vydá třetí díl ze série bez předchozích dílů. V knize jsou odkazy na minulost a věřím, že by knížka byla ještě o hvězdu lepší vědět co se dělo předtím.

04.06.2021 4 z 5

Vražedná sonáta Vražedná sonáta Natasha Korsakova

Jedná se o detektivku, která pracuje s docela neotřelým prostředím Říma. Většina detektivek, které jsem četl byla z USA nebo UK. Maximálně někdo z této země cestoval. Ale tady se jedná opravdu o italského vyšotřovatele a italské prostředí. Celou knihou se line hudební linka. Máme zde vlastně dvě dějové linky kdy dojde k vražde hudební agentky v přítomnosti a potom linka z minulosti, která odkrývá tajemství Stradivariho. Jedná se opravdu o detektivku, takže sledujeme postup při všetřování. Tempo je pozvolné a lehce graduje k závěru. Pokud máte rádi vyšetřování tak se vám kniha bude líbit. Líbil se mi i popis Říma a vlastně celé zasazení děje do Itálie. Je to osvěžující změna.

26.05.2021 4 z 5

Záleskautky Záleskautky Noelle Stevenson

Přesně něco takového jsem hledal. Je to bláznivé, je to nenáročné a hlavně je to zábavné!
Kresba je pěkná, příběh je docela zajímavě "ujetý".
Rozhodně můžu doporučit a pustím se do dalsích dílů.

21.05.2021 4 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Kvalitativní sešup dolů od prvního dílu. Vyšetřování se táhne jak pořádně ohřátá žvýkačka. Je to docela nudné. Absolutně chybí napětí. I finále naprosto postrádá jakýkoliv prvek thrilleru. Opravdu zklamání. Není to vyloženě špatné, ale dalo mi problém se knihou prokousat na konec.

20.05.2021 2 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Už hodně dlouho jsem si říkal, že je škoda, že neexistuje třeba film, seriál nebo kniha, která by zpracovávala alternativní verzi událostí roku 1989 tak jako ve světě existuje hodně podobných projektů zpracovávající třeba alternativní konec druhé světové války.

Kniha se jako všechny knihy Aleny Mornštajnové čte dobře a rychle.
Při čtení jsem měl pocit, že je to takový "dystopický miš-maš". Chvíli jsem měl pocit, že čtu Hunger games nebo Příběh služebnice s kapkou Svědectví o životě v KLDR.
Za mě rozhodně skvělé a odvážně zvolené téma nebylo využito na plno. O fungování režimu a vlastně i celé té alternativní verze reality se moc nedozvíme. Celý děj se vlastně točí okolo našich hlavních postav, které ale dění ve státě z různých důvodů nevidí.
Já bych "moc rád" nahlédnul právě pod pokličku režimu, který listopad 1989 přežil. Zároveň si myslím, že i pohled z venku tedy ze západu na celou situaci i třeba až na konci knihy by byl rozhodně zajímavý.

17.05.2021 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Pro mě nejočekávanější kniha roku 2020 kdy byla následně posunuta a stala se z ní nejočekávanější kniha roku 2021.

Ten pocit kdy konečně máte to na co roky čekáte nemůžete přestat číst a zároveň si říkáte, že když to zhtnete za jeden víkend tak pak budete zase roky čekat na další díl! Tohle už jsem hodně dlouho nezažil.

A jak píše kramver : Do prasečí říti!

Stejně jako končí Faja tak podobný pocit mám po Nasteree.

Já chci víc! A hned!

Je to prostě neuvěřitelný jak moc dobrý tohle je.

Je to tak dobrý, že si přejete aby si toho všimnul někdo z Netflixu nebo HBO vysolil pěknou hromadu peněz za práva a pak ještě mnohem větší hromadu peněz za seriál.

Dnes studia pořád hledají svou Hru o trůny a tady máme něco co je naprosto úžasný. S úžasným světem, historií i spoustou postav.

Moc se mi líbí, že s tím jak Ilan dospívá se i příběh stává temnější. Podobně jako u Harryho Pottera.

Víc k příběhu nechci říkat.

Pokud někdo pochyboval z mých předešlých vět tak to říkám otevřeně tohle je naprostá bomba.

11.05.2021 5 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Na Kruh jsem se moc těšil.
A tady podle mě víc než u jakékoliv jiné knihy platí čím víc toho víte tím je to víc špatně.

Pokud chcete knihu číst tak přestaňte číst. Příběh se točí okolo Mel a Lukea. Mel je úspěšná soukromá konzultantka a tak občas musí pracovat i o víkendech.
Její manžel Luke jel na dovolenou s jejich dvěma dětmi už v pátek. Mel, ale musí pracovat a tak vyrazí až v neděli.
Luke zamluvil chatu uprostřed lesů. Mel z toho není dvakrát nadšená, ale doufá, že si to užijí.
Když dorazí na místo v chatě se svítí a je odemčeno. Vypadá to jakoby si všichni jen na chvíli odskočili.
Ale ani po dvou hodinách nikde nikdo.
Mel tedy kontaktuje horskou službu a potom i policii.
Musím říct, že ani Mel ani Luke mi nebyli sympatičtí. V knize je probíráno téma, které se nejen v knihách moc často neobjevuje a to je rozhodně plus.
Knize, ale strašně ubližují nadšené ohlasy s tím, z kniha je plná zvratů.
Potom je očekávání na plot twist ve stylu Útočiště nebo Šestého smyslu. Ale nic z toho v knize není.
Spíš bych to označil za postupné odkrývání a upravování "vyslovené pravdy". Každopádně, ale žádné tohle postupné odkrývání pravdy pro mě bohužel nebylo šokující. Děj je vlastně docela předvídatelný.
Epilog celý dojem z knihy jen potvrdil.

08.05.2021 3 z 5

Bílá past Bílá past Maureen Johnson

Po pro mě trochu slabším druhém díle přichází finále.

Bez zbytečných odkladů začínáme tam kde předchozí díl končí a i když uplynul už nějaký čas autorka vás nenásilně vtáhne do děje a lehce zopakuje co je třeba vědět, takže pauza mezi díly nevadila.
Část tajemství byla sice odhalena v předchozí knize, ale stale toho zbývá na dořešení dost.
Trochu jsem se bál jak se to autorce podaří celé ukončit a musím říct , že to zvládla s grácií.
Tajemství jsou odhalena viník je nalezen a i vztahy se nám nějakým způsobem vyřeší.
Za mě rozhodně velká spokojenost a super zakončení trilogie.
Co, ale super není je množství chyb a překlepů. Já bych si na knihu klidně o měsíc déle počkal, pokud by se knize věnovala větší péče a zákazník by dostal produkt, kde by bylo vidět, že se na vydání tak strašně nespěchalo. Chtěl jsem ubrat jednu hvězdičku za chyby, ale to si příběh nezaslouží.
Každopádně za korekturu si na druhou stranu někdo nezaslouží ani tu jednu hvězdičku.

03.05.2021 5 z 5

První muž První muž Lenka Křížová

Podle obálky jsem si nebyl úplně jistý co čekat. Možná to je jen dobře, protože mě kniha nadchla. Může se směle rovnat zahraničí produkci jako On a My.
Příběh je jednoduchý, ale o to v rámci žánru opravdu nejde. Co můžu říct, tak se tady nejede úplně podle tradičních kolejí romantických příběhů což naprosto oceňuji.
Ano je tu "láska" na první pohled, ale to mi v rámci žánru nevadí. Postavy jsou sympaťáci a chovají se přirozeně.
Líbí se mi i to, že je tu epilog.
Jedná se o první knihu autorky. A podle obálky kde je číslo 1 předpokládám, že budou následovat další. Těším se.

30.04.2021 5 z 5

Tahle kniha vyšla v pořadí jako první a asi by jako první měla být i čtená. Mě se nejdříve dostala do rukou druhá kniha autorky Svědectví o životě v KLDR a ta na mě zapůsobila mnohem více asi i tím, že obsahuje rozhovory se skutečnými lidmi, kterým se povedlo z KLDR utéct.
Tato kniha obsahuje pohled autorky ze studií v KLDR. Je to určitě zajímavý pohled, ale pokud už máte přečtenou právě zmiňovanou knihu, další informace už nedostanete.
Spíše jen takový jiný pohled cizince na to jak to v KLDR chodí pokud vás tam pustí.
Je to samozřejmě dané tím, kam vás režim pustí atd.
Za mě rozhodně doporučuji Svědectví....

30.04.2021 3 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Jak už zmínil trudoš níže kniha ve mě vyvolávala podobný pocit jako Amélie z Montmartru.
Ale chybělo jí takové to kouzlo.
Je to směs podivných charakterů, které jsou svedeny dohromady, ale potenciál, který tato směska nabízí je nevyužítý.
Humor, který je v knize použitý se neshoduje s humorem mě vlastním a tak pro mě kniha nakonec není ani úsměvná.
Škoda.
I když je kniha hodně krátká a nezabere moc času, doporučit ke čtení úplně nemůžu.

28.04.2021 2 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Varování na obálce "Jen pro silné povahy" evokuje něco drsného.
Kniha, ale zase tak drsná není. Pokud jste četli další krimi nebo thrillery tak se dá narazit na mnohem brutálnější knihy, které podobně varování neobsahují.
Co, ale už docela drsné je, je psychologie hlavních postav.
Celou dobu při čtení máte pocit, že se zatáhlo a už nikdy by slunce nemělo vyjít.
Kniha vás nutí neustále přemýšlet o tom co se děje a pokusit se to "pochopit".
Líbilo se mi, tě jsou stránky označeny jako "přítomnost" a "minulost" a to hodně pomáhat se orientovat.
Každopádně i po dočtení jsem pořád zmatený a nevím.
Ono to ani jinak nejde. Kniha vlastně nekončí.
Je nutné přečíst další dva díly a brát trilogii jako spíše jako jeden celek.

27.04.2021 4 z 5

Dítě ohně Dítě ohně S.K. Tremayne (p)

I když nebudete číst anotaci stejně jako já, tak hned na začátku vám bude jasné o co tady půjde.
Je to poměrně standartní zápletka kdy se velmi bohatý a stále krásný vdovec znovu ožení. Ženu si nastěhuje do svého velkého, odlehlého a chátrajícího sídla, kde je jeho syn z předchozího manželstí. Ale manžel sám vždy od pondělí do pátku pracuje v Londýně. Takže nová žena má spoustu času na to, aby se jí začaly dít podivné a děsivé věci.
Tohle je poměrně vyzkoušené a už v hodně knihách a filmech zpracované téma.
V tomto případě, ale docela nudně a nedokáže vás vtáhnout do děje a vytvořit napětí.
Bohužel mě kniha zklamala.

23.04.2021 2 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Lizzie byla v 17ti letech unesena sériovým vrahem, ale jako jediné se jí podařilo utéct.
Teď po 14 ti letech kdy se snaží přežívat a ne jen být paralyzovaná strachy kdy si vrah pro ni znovu přijde, se její noční můra vrací.
Sériový vrah, kterému se přezdívá Sklípkan se opravdu vrátil. Ale tentokrát je to jiné. Osobní. Jde o pomstu.
Lizzie pracuje jako soukromý detektiv a má nyní výcvik sebeobrany a zbraň. Ale bude ji tohle všechno k něčemu když Sklípkan je vždy o krok před ní i před FBI?

Kniha se nedá odložit. Přečteno za dva dny. Napětí se stupňuje až do samotného finále.
Skvělý start nové série!
Kde je další díl?

20.04.2021 5 z 5

Z lásky k vám Z lásky k vám Amanda Prowse

Na knihu jsem se moc těšil, to co jsem o ní věděl mě totiž velice zaujalo. Manžel brutálním způsobem týrá manželku 16! let až jednoho dne ho manželka zabije. Věděl jsem jen tohle a to mě opravdu zaujalo.
ALE!
Podle mě je toto rozhodně menší část knihy.
Příběh je vyprávěný tak, že nejdříve sledujeme co se stalo před deseti lety a postupně se přibližujeme k současnosti. A sledujeme spíše Kate na cestě z toho pekla zpět do normálního života a na cestě zpět ke svým dětem.
Je to rozhodně čtení pro ženy. O tom není pochyb.
To co Jste zažívá je strašné, ale na mě kniha jako celek moc nefungovala. Kate mi nebyla sympatická a její jednání ať v manželství nebo potom mi nepřišlo uvěřitelné.
Kniha není špatná, ale nebyla pro mě.
Navíc font v knize je opravdu malý a špatně se čte.

19.04.2021 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Posloucháno jako audiokniha. Atmosféra hutná. Blata, močály a přízračný pes. Taková rychlá oddechovka. Za mě určitě doporučuji.

13.04.2021 3 z 5

Zeměpisná šířka nula Zeměpisná šířka nula Windsor Chorlton

Skupina ochránců přírody je násilně vržena přímo do středu toho co chtějí chránit.
Bouře zastihne jejich vzducholoď nad mořem a oni ztroskotají na pustém ostrově.
I když jsou v moderní době, tak veškeré vybavení je ztraceno a jakákoliv technika, která by je z ostrova mohla dostat je zničena.
Začíná boj o přežití nejen s živly, predátory, piráty, ale hlavně mezi trosečníky.
Napadlo vás co se stane když militantní skupina veganů a ochránců přírody ztroskotá v divočině se skupinou lidí, kteří klidně půjdou lovit, aby přežili?
Kam až jsou lidé ochotni zajít , aby přežili?
A co když uděláte všechno a přežijete? Budete schopni se svým svědomím dál žít?

11.04.2021 4 z 5