INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

(SPOILER) Na začátek řeknu, že bych knihu označil spíš jako detektivní thriller než jen jako thriller. Přece jen tady celou dobu sledujeme vyšetřování. Jedná se o případ sériového vraha, který své oběti mučí a upaluje.
Hlavní dvojice vyšetřovatelů je jak nesourodá tak vtipná a vytváří skvělou dynamiku. To pomáhá hlavně v začátku knihy, kde by se jinak čtenář mohl začít nudit.
Od zhruba poloviny ovšem nastává pořádná jízda, která nezastaví až do samotného finále. Musím říct, že jsem objevil novou super sérii. Doufám, že další díly laťku udrží! Vraha se mi podařilo odhadnout dříve než autor chtěl. Ale to je spíše použitím určitého klišé, než tím, že bych byl tak dobrý.
Jediné moje výtky směřují k českému vydání. První problém vydím ve špatně zvoleném fontu, který je rozhodně dost malý a nečetl se úplně dobře. Druhá míří k překladu. Je zde velké množství poznámek pod čarou, které aspoň podle mě narušují děj. Je naprosto jasně, že zkratky anglických agentur a organizací nejsou tak provařené jako třeba FBI, ale na druhou stranu by se to dalo jednoduše vyřešit prostě překladem dané agentury a ne poznámkou pod čarou. Například státní zastupitelství by podle mě bylo naprosto v pořádku a používá se to i v dalších knihách.

13.01.2022 4 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Původně jsem se stavěl k prequelu dost skepticky. Filmové moc nefungují a je to jen způsob jak z diváků vytriskat víc peněz. Tady to funguje na výbornou. Dostáváme se do minulosti a rozhodně nedoporučuji začít tímto dílem. Nebude tak fungovat a nebude mít takovou emocionální reakci bez znalosti předchozích dílů. Je super, že odhaluje určité věci které potom dokonale západnou a hned dávají smysl. Opravdu jsem nadšený a moc se kniha líbila.

08.01.2022 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Jedná se o hodně zajímavý příběh, kdy máme jednovaječná dvojčata a jedno zemře. Můžeme si být jistí, které opravdu zemřelo? Příběh začal svižně, ale postupně mu docházel dech. Finále bylo napínavé, ale musím říct, že jsem se v tom docela motal. Protože to vypadalo, že nám autor honem rychle musí říct vše co vymyslel a hodně rychle.
Ze začátku jsem poslouchal jako audioknihu, ale načtení mi naprosto nesedlo. I když paní Regina Řandová je zkušená dabérka, tak tady jí to moc nesedlo. Ale musím říct, že to je z části způsobené i tím jak je kniha psaná. Přešel jsem tedy od kapitoly 4 na papír a dočetl knihu klasicky.

03.01.2022 3 z 5

Kulma drát Kulma drát Skottie Young

Oproti prvnímu dílu ubylo násilý a autor se zaměřil na prohlubování charakteru hlavní hrdinky.
Kresba je krásná a i hostojící kreslíř potěšil.
Objektivně, jsem se, ale u prvního dílu bavil víc.

03.01.2022 5 z 5

Podle náhodného výběru Podle náhodného výběru Max Eisen

Mohlo by se zdát, že je to "jen další kniha o holocaustu", ale není. Už jsem přečetl spoustu knih na podobné téma a musím říct, že Podle náhodného výběru mi dala nové informace a nový vhled. Kniha začíná před válkou a postupně ukazuje změny jak ohledně státního zřízení tak represivních zákonů až po násilné vysídlení a transporty. I část v koncentračním táboře dává nahlédnout na trochu jiný pohled na to jak tam přežít. Líbí se mi, že děj nekončí osvobozením, ale jde dál a to i několik let a dává nahlédnout na to jaké to bylo pro přeživší po válce.

03.01.2022 4 z 5

Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Kieron Gillen

Star Wars komiksy od Egmontu jsou na databázi, sice rozděleny do několika séríí, ale jsou vzájemně propojené. Takže tady uvedený první díl Vader vlastně tak jako trochu navazuje na Skywalker útočí atd.
Komiksy krásně rozvíjejí příběh původní trilogie aniž by došlo k jeho narušení a to se mi moc líbí. Drobné dějové mezírky, které ve filmu vysvětleny nejsou, a divák se nad nimi nepozastaví se dají zde v komiksu krásně rozehrát aniž by se naboural filmový děj.
To se mi opravdu moc líbí. Kresba je opravdu krásná, jediná moje výtka míří k Palpatinovi, který se mi zdá si není tak úplně s filmovým předobrazem až tak podobný. Jinak humor zde je také a líbil se mi. Vytvoření takové "evil" verze dua RD-D2 a C3PO je skvělé :-)

22.12.2021 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Klasický vánoční příběh, který nemá smysl abych tu opakoval. Co, je ale naprosto výjimečné, je audio zpracování, kde knihu načetl Eduard Cupák. Prostě dokonalost pro uši.

10.12.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Přiznávám, že tady jdu naprosto proti většině. Není to tím, že bych si myslel, že je kniha špatná. Jsem přesvědčený o tom, že jen není pro mě. Poslouchal jsem jako audio. Ale i bravurně načtené Pavlem Soukupem mě to bohužel nebavilo. Připadalo mi to, jako Prázdné místo od J. K. Rowlling. Obrovské množství postav, a velmi pomalý děj. Navíc téma hokej. Dalsí vyjímka = nemám rád hokej .... První půlka knihy, byla pro mě doslova utrpení a musel jsem se nutit do poslechu, než jsem se nakonec rozhodl, že i když je audtor tak oblíbený a jeho knihy tak vysoko hodnocené, tak není naprosto nic špatného na tom si přiznat, že mě prostě nesedí.
Už druhá kniha autora a dopadla stejně. Odložená. Myslím, že je jasné, že není pro mě.

10.12.2021 1 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Adaptace dnes už klasického díla ve stylu grafického románu. Jde tady vlastně o český počin, tedy aspoň v ohledu na grafickou stránku věci. Příběh ja samozřejmě stále stejný a původní od George Orwella. Je až neuvěřitelné jak moc jsou některé paralely z příběhu aktuální. Spíš než neuvěřitelné bych měl říct děsivé.
A teď k tomu hlavnímu a tedy tomu jak moc se povedlo adaptovat román do grafické podoby. Kresba je černobílá, jen na několika místech jsou akcenty červené. Tento styl podle mě krásně podtrhuje příběh a hodí se k sobě. Někdy je kresba opravdu krásná, jindy působí ne tak úplně dokonale provedená. Jediná moje výtka směřuje k vlastní adaptaci jako takové. Já mám osobně raději pokud grafický román dokáže plně využít toho přidaného rozměru a tím dokáže ubrat na množství textu, které je třeba. Tím nemyslím dialogy. Pro mě obsahuje někdy až zbytečně moc textu a šlo by využít grafické podoby více.

07.12.2021 4 z 5

Umění války (komiksová adaptace) Umění války (komiksová adaptace) Pete Katz

Komiksové zpracování slavného díla slibovalo mnohé. Bohužel provedení není úplně nejlepší. Komiks jako takový je vlastně jen vymyšlený pseudo příběh, který spojuje jednotlivé kapitoly, ale pusobí tak trochu nedotaženě. Jinak se vlastně jedná o kompletní dílo doplněné o ilustrace než o komiks jako takový. Kresba mi tady popravdě úplně nesedla.
Tady bych asi spíše sáhnul po klasické knize, kde jsou často i dovětky a vysvětlení.
Rohodně nejlepší na celé knize, je originální vazba.

03.12.2021 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat Bill Willingham

Hned na úvod musím říct, že změna kreslíře je za mě vidět, protože jsem při prolistování komiksu některé postavy na první pohled hned nepoznal.
V druhém díle se podíváme na místo, které bylo v prvním jen zmíněné. Tím, tedy některé postavy z prvního dílu jdou stranou a senamujeme se s novým prostředím a postavami.
Líbí se mi vtipné narážky na známé pohádkové postavy. Jen některé části a hlavně repliky ohledně revoluce podle mě byly až moc a klidně bych krátil.
Každopádně se stále jedná o zábavnou sérii a já budu samozřejmě pokračovat.

03.12.2021 4 z 5

Zemřu o Vánocích Zemřu o Vánocích Tammy Cohen (p)

Máme zde dvě dějové linie kde jedna je z pohledu hlavní postavy a druhá sleduje vyšetřování případu.
Rozhodně bych knihu doporučil na čtení spíše pro ženy. Nejsem si jistý, že by primárně mužům sedla.
Přiznám se, že jsem od začátku měl trochu problém s hlavní hrdinkou a tím jak se chovala. Celkově mi nebyla sympatická a vlastni nikdo z knihy nebyl...
Co, ale rozhodně musím uznat, že se opravdu skutečně jedná o psycho thriller a tedy fanoušci žánru budou podle mě spokojeni.
Celou první část knihy jsem přemýšlel co bude ten zvrat. A vlastně se i trochu bál, jestli moje představa nepřekoná finální zvrat v knize. Uznávám, zvrat jsem neodhadl a tak mě nezklamal. Jen upřímně první část knihy pro mě byla trochu dlouhavá a nečetl jsem ji úplně rychle. Druhou část jsem zvládnul za odpoledne.

02.12.2021 3 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Už obálka vám napoví, že tady se o nějaké ťuťu ňuňu barevné pokoukání jednat nebude. Obálka mi připadá asi tak jako kdyby šmoulí vesnici navštívil masový vrah.
Ďěj bych přirovnal k Alence v říší divů, kde nemáme Alenku, ale Gertrudu a u které návštěva Pohádkova nejde tak úplně podle plánu a tak se s tím Gertruda prostě musí poprat sama jak nejlépe umí.
Jedná se o barevou, krvavavou řezničinu se skvělým humorem kde jsem se opravdu nahlas smál. A i když se jedná o krvák není vůbec vulgární. Opravdu se mi libí slovní hříčky. Takže abych se držel nastaveného jazyka. Tohle bylo zastlaně dobrý!

26.11.2021 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Pro mě naprosté zjevení. Přiznávám, že film jsem viděl dřív a moc se mi nelíbil. Ale novela v audio zpracování naprosto bravurně načtená Lenkou Vlasákovou je naprosté zjevení. Tohle mám nejraději, nic od toho nečekáte a dostanete opravdový skvost. Dostal jsem i pořádnou dávku knižní kocoviny a to je známka toho, že se jedná o výbornou knihu. Rozhodně doporučuji.

24.11.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pro mě jedna z nejoblíbenejších knih vůbec. Když si vezmu, že originál je z roku 1813 a samozřejmě my máme moderní překad, ale stejně. Ten příběh... Je to sice pokládáno za romantiku, ale tady je toho mnohem, mnohem víc. Mě je moc blízký sarkasmus. A tady je ho tolik a je tak krásně skrytý. No prostě úžasné! A tady se musí nechat, že i filmová adaptace z roku 2005 je naprosto dokonalá.

21.11.2021 5 z 5

Dar z nebe Dar z nebe Lenka Křížová

Druhá kniha od autory a laťka nastavená v první knize je tady opravdu na stejné úrovni. Je to samozřejmě romantika.
Autorka se rozhodně nebojí do toho šlápnout a tak na nějakou ostřejší scénu se tady vůbec dlouho nečeká.
Opět plus je zasazení do čekého prostředí, což zde funguje jako příjemné osvěžení.
Líbí se mi střídání kapitol z pohledů obou hlavních postav.
Oproti předchozí knize jsem měl zde jen trošku problém s jednou z hlavních postav a to jak se chová. Jasně, je mu 22, ale i tak se na můj vkus choval až moc "na facku". Ale to je jen můj osobní problém. Tohle bude mít každý jinak.
Opět se tu nabízí srování se sérii On. A je to naprosto srovnatelné a jak jsem už říkal, u nás nemá autorka konkurenci. Těším se na další knihy.

19.11.2021 4 z 5

Smrt favorita Smrt favorita Dick Francis (p)

Taková standartní detektivka z dostihového prostředí. Nebylo to špatné, ale rozhodně se nejednalo o něco vyjímečného.

10.11.2021 3 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Tak tohle je prostě nářez! Musím uznat, že tato série si nejen nastavenou laťku drží, ale třetí díl je s přehledem nejlepší dosavadní díl. A já bych tak řekl "uzavírá" trilogii. V prvních dvou dílech byly náznaky z Josiiana dětství a v díle třetím se do její minulosti ponoříme pořádně a vytáhneme na světlo úplně, ale úplně všechno.

Hlavní postava dostává od prvního dílu naloženo tolik, že všichni ostatní už by dávno leželi ve vypolstrovaném pokoji někde v v místním blázinci. A dostává pořádné rány i v tomto díle a ještě se podíváme na rány z dětství.

Příběh je napínavý od saméh začátku a nedá se prostě odložit. Budete hltat každou kapitolu, stránku za stránkou a nepůjdete spát dokud nedočtete. Stejně jako já.

Série má v originálu už 13 dílů, takže myslím, že se my i Jossie máme opravdu na co těšit do budoucna.

Rozhodně doporučuji. Opravdu úžasná série.

10.11.2021 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Pokud čekáte podobný díl jako byla Šifra mistra Leonarda nebo Andělé a démoni tak bohužel. Zde dostáváme spíše technothriller. To by nebylo samořejmě nic špatného, kdyby ovšem děj nebyl neúměrně natahovaný a počet 504 stran je prostě moc. Pokud by se kniha zkrátila na obligátních cca 350 stran, tak by to rozhodně prospělo.
Poslouchal jsem jako audio a narovinu říkám, že kdybych měl knihu číst tak bych to vzdal. Za největší mínus celé knihy považuji to, že jsem to "velké" překpavení odhadl už někde ve třetině knihy a to je rozhodně špatně. Série má pro mě dost nevyrovnanou kvalitu, kdy první dva již zmníněné díly jsou super, ale třeba Ztracený symbol, který byl přeskočený v rámci filmové série je velmi slabý. Doporučit lze asi jen vyloženě skalním fanouškům. Za mě rozhodně nejslabší díl série.

08.11.2021 2 z 5

Pod křídly smrti Pod křídly smrti Stjepan Šejić

Moje druhé setkání s autorem. Musím uznat, že příběh je docela originální. Máme zde pohled na smrt - naprosto jinou než jakou si ji většina z nás představí.
Líbí se mi humor, ironie a příběh. Kresba je krásná, ale musím říčt, že ne dokonalá a tady musím zmínit moje první setkání s autorem - Harleen. Tady je kresba naprosto dokonalá. Zde jsem měl někdy "problém" hned poznat, která postava je zrovna v detailu. Může za to hlavně fakt, že po "setkání s kosou" mají všichni bílé vlasy.
Ale jinak je příběh super, finále patřičně monumentální. Škoda, že další díl asi nebude.

03.11.2021 4 z 5