Podle náhodného výběru

Kniha Podle náhodného výběru je příběhem utrpení, strachu a žalu mladého chlapce ve strašlivé době na strašlivém místě. Více než sedmdesát let po osvobození nacistických koncentračních táborů spojenci podrobně líčí Max Eisen ve své biografi i deportace do Osvětimi -Březinky, ničivou otrockou práci v Osvětimi I, neblaze známý „pochod smrti“ v lednu 1945, bolestnou dobu po osvobození i cestu k fyzickému a psychickému uzdravení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319301/big_podle-nahodneho-vyberu-eYx-319301.jpg 4.461
Válečné, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , CPress

By Chance Alone, 2016

Kniha Podle náhodného výběru

INCOGNITOREADER

Mohlo by se zdát, že je to "jen další kniha o holocaustu", ale není. Už jsem přečetl spoustu knih na podobné téma a musím říct, že Podle náhodného výběru mi dala nové informace a nový vhled. Kniha začíná před válkou a postupně ukazuje změny jak ohledně státního zřízení tak represivních zákonů až po násilné vysídlení a transporty. I část v koncentračním táboře dává nahlédnout na trochu jiný pohled na to jak tam přežít. Líbí se mi, že děj nekončí osvobozením, ale jde dál a to i několik let a dává nahlédnout na to jaké to bylo pro přeživší po válce.

emve
22.10.2021

Každá taková výpověď člověka, který tohle vše prožil a přežil mi vždy připomene, co všechno lidské tělo a hlavně síla osobnosti dokáže. Je to pro mě v tomto směru čím dál víc nepředstavitelné, čím víc takových knih čtu. Tato kniha je navíc velmi zajímavá v tom, že nekončí osvobozením, ale mapuje i další osud a putování přeživšího. Nese sebou poslání, které hrdina slíbil svému otci, když ho viděl naposled - že předá to, co zažil dalším generacím...

Uma
13.09.2021

Kniha mě ze začátku vůbec nebavila, ale postupem čtení to bylo lepší. Musím uznat, že kniha Tatér z Osvětimi je mnohem lepší.

Janča1532
29.08.2021

Další příběh o holokaustu,který sem přečetla.Byla sem i na místech v Osvětimi,kde se tato zvěrstva děli.Max měl to štěstí.že to vše přežil,tím mohl vykřičet do světa jak slíbil svému otci co se tam vše dělo.Toto nebyla první,ale určitě ani poslední kniha kterou sem o tomto tématu přečetla.

Tina.orl
12.08.2021

Zajímavé, čtivé, trochu jiné. Takto bych jednoduše popsala tuto knihu.
Četla jsem hodně knih o holokaustu a myslím si, že si jich ještě hodně přečtu. Nicméně, toto bylo trochu jiné. Max (dříve Tibor) se zas až tolik nezabývá pobytem v táboře jako takovém, ale o životě po osvobození. Je zajímavé si přečíst, co musel zvládnout v táboře (i když se příběhy samozřejmě opakují), ale hlavně o tom, co si prožíval po táboře.
Kniha se dá přečíst během chvíle. Není to náročné čtení jak emočně tak literárně. I když samozřejmě smutné to je. Stojí za to si to jednou přečíst.

XenaTaurus
06.05.2021

Měla jsem po přečtení knihy, a vlastně i během jejího čtení smíšené pocity. Bylo mi velmi smutno spolu s autorem, když popisoval odloučení od rodiny, domova, a zároveň nešlo neobdivovat vnitřní sílu, nejen autora, ale všech lidí, kteří toto peklo přežili.
Je vlastně těžké doporučovat k přečtení knihu, ze které budete mít svíravý pocit u srdce, ale je nutné to vše znát jako odkaz těch, co měli méně štěstí, a alespoň v duchu a ve své mysli uctít jejich památku.

Hani77
16.03.2021

Nedá se hodnotit méně než pěti *. Zpracování příběhu se mi líbilo, dobře se to četlo a všechny historické nepřesnosti jsou "pod čarou" uvedeny na pravou míru. Ráda jsem si přečetla příběh maďarského Žida, protože zatím jsem nejvíc knih četla o Polácích a dále o Češích a Slovácích. Řadím k jedné z těch lepších knih na toto smutné téma. Skoro mi to přijde, že v tomto prostředí té doby platilo "bez štěstí nepřežiješ".

Michaelabla
08.02.2021

Další silný příběh na smutné téma holocaustu. Určitě doporučuji jej přečíst. Kromě už známých a často popisovaných procesů transportů, selekcí a života v osvětimském táboře, mne velmi zaujala část o působení hlavního hrdiny na bloku č. 21, jako asistenta na chirurgii. Navíc tyto příběhy často končí pochodem smrti a osvobozením tábora, zde se mi líbí, že autor nás seznámil se svým osudem i v poválečných letech.