INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Proces změny Proces změny Martha Wells

Po přečtení prvního dílu, jsem se už nechtěl k sérii vracet. ALE to bych udělal chybu. Druhá díl je o level výš a rozhodně je zábavnější. Moc se mi líbilo přidání ARTa do děje a klidně bych ocenil, aby se objevoval v dalších dílech. Na třetí díl se vyloženě teším a jsem rád, že jsem celou séríi ve výprodeji sehnal.

22.03.2022 4 z 5

Nešťastně až do smrti Nešťastně až do smrti Skottie Young

Čtvrtý a poslední díl série, která prvním dílem měla opravdu brutálně vymrkaně našlápnuto. Bohužel mi přijde, že první díl opravdu zástává nepřekonaný a poslední díl a jeho závěr je naprosto nevyužitý. Závěrečný zvrat je tady velice uspěchaný a čekal jsem nějaké brutální totální wau. Není to špatné, ale konec jaký by si série zasloužila to podle mě není.

21.03.2022 3 z 5

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Druhý díl volně navazuje na díl první. Ocitáme se 18 měsíců po událostech v muzeu. Čtenář samozřejmě ví co se odhalilo na konci prvního dílu a tak má před hlavními hrdiny docela náskok. Trvá docela dlouho než hrdinové zjistí všechno to co my čtenáři víme už z konce předešlé knihy.
Začátek byl tudíž pro mě trochu pomalejší než bych nutně čekal, protože se jedná o druhý díl. Podzemí New Yorku je opět docela zajímavé prostředí a nechybí ani napětí. Na druhou stranu jako čtenář tak nějak víte o jaké postavy se nemusíte obávat, takže potenciál jaký by mohlo tohle uzavřené a temné místo vyvolat není využítý na 100%.

21.03.2022 4 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Série, která mi dlouho leží doma. Některé díly jsou už bohužel dnes nesehnatelné :-( Až při čtení jsem zjistil, že je mi příběh, který začíná v jihoamerickém deštném pralese a pokračuje do muzea v New Yorku nějaký povědomí. Zjistil jsem totiž, že existuje filmová adaptace Relic z roku 1997, kterou jsem před lety viděl. Film by se dal označit za takové standartní Béčko. Ale kniha se rozhodně dá označit jako akční thriller. Pokud se vám líbí knihy od Jamese Rollinse a jeho série Sigma Force tak tady budete jako doma. Akce, napětí, tajemno... V sérii rozhodně chci pokračovat. Doufám, že BB art vydá některé díly znovu.

17.03.2022 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

I když i předchozí dvě knihy ze série bych označil rozhodně za pomalejší klasické detektivky, tak díl třetí je určitě aspoň že začátku nejpomalejší.
Ve vesničce Three pines se koná seance. A v jejím průběhu někdo zemře hrůzou. A nebo mu snad někdo pomohl?
Líbilo se mi to propojení klasického vyšetřování a nadprirozena. Zároveň se mi líbí, že vedlejší příběh, který opravdu začíná od prvního dílu se tady dal rozvíjí a dostává mnohem větší prostor. Líbil se mi i klasický konec ala Hercule Poirot. Rozhodně budu v sérii pokračovat. Pokud jsou další díly stále ve stejné vesničce tak by mě zajímalo kolik lidí na konci série zůstane naživu?

15.03.2022 4 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Nejsem cílovka, ale když jsem viděl tolik nadšených recenzí tak jsem se do knihy taky pustil. Máme zde jedničkářku
Pipu, která se pouští do školního projektu, kde chce dokázat, že pět let starý zločin nespáchal ten, o kom je celé městečko a policie přesvědčena, že je vinný. Tímhle zdánlivě nevinným krokem se rozjede mašinérie, která změní život nejen jí, ale i hodně dalším lidem. Nejsem rozhodně cílová skupina, ale kniha se mi líbila. Děj napínavý, i když v určitých záležitostech lehce předvídatelný.
Co mě trochu u čtení rušilo jsou změny formy vyprávění. Kapitoly, kde čteme školní práci a poznámky jsou vyprávěné z pohledu první osoby (Pipy). Ostatní děj je naopak vyprávěný z pohledu třetí osoby. Vždy mi trvalo si na změnu zvyknout.

04.03.2022 4 z 5

Poslední zapálí vesnici - Válka v Náhorním Karabachu Poslední zapálí vesnici - Válka v Náhorním Karabachu Lenka Klicperová

V současné době je to velice, ale velice aktuální. Tohle je příklad války, která byla stejně hrozná, jako ta co se děje teď, ale o té v Arménii se skoro v médiích nemluvilo. Je to hodně silné čtení a musel jsem si ho dávkovat. Zde Rusko hraje roli "míro tvůrce" a okupanti jsou jiné země. Ale princip je pořád stejný. Někdo má hlad po území a potřebuje si "něco dokázat" a tohle celé nakonec zaplatí životy obyčejných lidí.
Kniha obsahuje příběhy obyčejných lidí a ukazuje jak s takovými lidmy zamává válka.
Navíc obsahuje Epilog kde je vše uvedeno do historických souvislostí.
Rozhodně doporučuji přečíst.

01.03.2022 5 z 5

Lovec Lovec Jack Heath

To co začalo v Mrchožroutovi se v Lovci rozjíždí na plné obrátky a my sledujeme opět Blakea jak se připojí k FBI, aby pomohl vyřešit zmizení. Blake se do toho, ale zamotá mnohem víc a musí s FBI pracovat i když sám nechce, aby byl u zdroje informací a mohl případně manipulovat s vyšetřováním. Občas je to opravdu nechutné a ironie je tady na nejvyšší úrovni. Třeba když Blake vyslýchá jednu svědkyni a zároveň si ukusuje sendvič z jejího otce .... Jedná se opravdu o strhující jízdu, která ani na okamžik nezpomalí a nemá hluché místo. Kniha se opravdu dobře čte. Ale co ten konec?!!! Kde je sakra ten třetí díl?!!!!!

25.02.2022 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Na začátek nutno podotknout, že se nejedná o plnotučný horor. Je to takové lehce strašidelné. A to mi vyhovuje. Já jsem srab co se boji i u Věřte nevěřte. Jedná se tady o docela standartní příběh o strašidelném domě. Který se, ale velice dobře čte. Je napsaný svižně a i stopáž 250 stran nedává moc prostoru pro zbytečnou vatu. Přiznám, že hlavně v první polovině dokáže kniha vyvolat lehké mrazení. Celkový dojem bude hodně záležet jak vám sedne samotné odhalení okolo strašení. Za mě to byla dobrá kniha a pustím se do dalších dílů.

23.02.2022 4 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Velice dlouhá kniha. V novém vydání 624 stran. Za mě až moc dlouhá a tím se bohužel stalo, že neubíhala zase tak moc rychle. Děj je velice zdlouhavý a řekl bych překombinovaný. Ze začátku to vypadá na vyšetřování případu docela šíleného a geniálního sériového vraha, ale nic není takové jak se zdá. Co rozhodně nepotěší, nebo bych se zde nebál použít výraz naštve, je otevřený konec. 624 stran a není to ukončené!?
Myslím, že tady by se rozhodně vyplatilo škrtat a knihu zeštíhlit. Dodalo by se na čtivosti a možná by závěr opravdu nemusel být tak moc překombinovaný. Dávno už neplatí čím víc pruhů tím víc Adidas.

21.02.2022 3 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Tohle je teda brutální krvavý nářez! Kresbě jsem musel postupně přijít na chuť, ale příběh je krásně temný. Záhadný. Děsivý. Moc se mi první díl líbil a potřebuju pokračování.

17.02.2022 5 z 5

Utajené orákulum Utajené orákulum Rick Riordan

Pro mě po letech návrat do tábora polokrevných. Autor tak trochu vykrádá sám sebe, ale s tím se podle mě u jeho sérií počítá. Změna hlavního hrdiny na Apollóna mi nevadila. Ze začátku je to takový samolibý hejsek, ale postupem času samozřejmě musí projít určitou proměnou. Děj letí kupředu a akce střídá akci a i na nějaké to odhalení a překvapivý moment dojde. Líbí se mi, že autor dokáže navázat a naroubovat nové knihy na ty starší až to vypadá jako záměr úplně od začátku. Za mě určitě super oddechovka a doporučení. Rád si přečtu další díly.

16.02.2022 4 z 5

Pochod dřevěných vojáčků Pochod dřevěných vojáčků Bill Willingham

Nářez! Příběh se pořádně rozjíždí. Dostaneme i flashback a uvidíme jak probíhala invaze. Navíc se poprvé setkáme s nepřítelem i ve všedňáckém světě. Uvidíme i novou postavu. Na scénu se přidá Červená Karkulka.
Kresba mi přijde opět trošku jiná.

13.02.2022 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Už 11. díl a začíná hned pěkně zostra! Hned v prologu je brutálně zavražděna starší amiška a její vnučka je unesena. Musím uznat, že i tento díl se liší od všech předchozích. Máme zde samozřejmě stejné hrdiny, ale případ, který se řeší je jiný a jiný je i styl vyprávění. Tady jde opravdu o thriller od samého začátku. Napětí pomáhá i to, že každá kapitola je označena počtem hodin, jak dlouho už je dívka pohřešovaná. Postupně se odhaluje tajemství a možný motiv pro takhle brutální čin. Kniha se četla opět úplně sama hltal jsem stránku za stránkou. Osobní život Kate se zde prakticky vůbec neřeší, ale to mi vůbec nevadilo. Díky tomu, že kniha obsahuje hodně zkrácené a stručné informace, které čtenáře uvedou do děje dá se číst i samostatně. Za mě rozhodně jeden z nejlepších dílů série.

10.02.2022 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Severská krimi se vším všudy! Jedná se o začátek série, kde na začátku je takové množství postav až jsem si chtěl malovat "pavouka". Po pár stránkách to ale vykrystalizuje a čtenář se zorientuje a dojde mu, kdo je hlavní postava. Sebastian rozhodně není pozitivní postava a sympaťák, se kretým všichni rádi pracují a zvou ho k sobě na večeři.
Děj se točí okolo brutální vraždy 16ti letého chlapce, kterou začne po čase vyšetřovat státní kriminálka ke které se po letech znovu připojí i Sebastian. Ten opravdu není oblíbený a nikdo s ním vlastně nepracuje rád. Po vzoru dalších severských krimi má Sebastian pár vnitřních démonů, které ho pronásledují a taky nějakou tu závislost. Snad neprozradím moc, když řeknu, že k mému nadšení to není alkoholik, ani feťák, ani nebere velké množství prášků, ale má zavislot na sexu. Nebo lépe řečeno na tom co sexu předchází. Svádění, lov... Tohle bylo vcelku originální a tak mi to vůbec nevadilo. Vlastně celkově mi Sebastian byl sympatický. Vyšetřování se pořádně zamotává a jak se do něj zakusuje Sebastian víc a víc stejné to bylo i u mě. Vraha jsem neodhadl ani omylem. A ten konec!!! Paráda.
Jediná výtka kterou mám je velikost fontu. Opravdu se to nečetlo dobře.

08.02.2022 5 z 5

Archa knih Archa knih Jan Tománek

Normálně se snažím psát hodnocení hned po dočtení, ale v tomto případě, jsem musel počkat a dojmy přes noc "zpracovat".
V tomto případě je opravdu těžké cokoli napsat, protože úplně nejlepší je když do knihy půjdete a nebudete nic vědět stejně jako já. Ideálně si ani nezjišťovat do jakého žánru je zařazená. Četl jsem přechozí autorovu knihu Lustr pro papeže a jen co jsem zjistil, že existuje další, tak to stačilo k tomu abych si ji přečetl.
Zvládnul jsem ji přečíst za dva večery. Tak moc mě děj vtáhnul a já potřeboval co nejrychleji zjistit o co, že to vlastně jde. Kde je pravda. Celou dobu mi v hlavě šrotovala kolečka a pořád jsem přemýšlel.
Jsou tu narážky na další knihy, takže se bude určitě libít všem knihomolům. Knihy tu vlastně hrají dost zásadní roli - ještě aby ne vzhledem k názvu.
Na závěr bych si zde vypůjčil něco z anotace: Člověk nebude nikdy spokojený a vždycky bude chtít víc a víc, a to se dá získat jen na úkor druhých. Toto naprosto knihu a její příběh vystihuje.

26.01.2022 4 z 5

Páni mají radši blondýnky... ale žení se s brunetkami Páni mají radši blondýnky... ale žení se s brunetkami Anita Loos

Už dlouho patří tato kniha mezi moje TOP, možná úplně TOP. Jediná, kterou jsem četl opakovaně a to už asi 5x. Rozhodně není pro každého, protože je psaná opravdu hodně specifickým způsobem a je potřeba na toto přistoupit. Obsahuje velké množství humoru. Nestává se mi často abych se u knihy smál nahlas. Ale v tomto případě ano a to opravdu vždy. Český překlad musel být peklo vytvořit a smekám.

22.01.2022 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Zajímavé čtení. Hodně dlouho dobu při čtení jsem přemýšlel proč se kniha jmenuje tak jak se jmenuje... nedávalo to smysl. Ale nakonec to smysl dává. Lehce naivní Cathrine jede na několik týdnů do lážeňského města a musí si projít radosti a strasti společenského života. Musím uznat, že satira je tady opravdu ostrá! Až mě to překvapilo. Na druhou stranu dlouhá, květnatá souvětí u dialogů tak úplně nepomáhají rychlému čtení. Líbilo se mi i shazování principů tradičních gotických románů.

21.01.2022 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Velice opěvovaná kniha. Věděl jsem do čehu jdu, že je to autobiografie a že to nebude zrovna veselé vzpomínání na krásně dětství.
To co jsem četl, ale bylo mnohem "víc" než na co jsem byl připravený.
Příběh Tary, která vyrůstala v mormonské rodině, kde táta je prepper a ještě k tomu má pár duševních poruch které nikdy neléčil - protože doktoři jsou socanský ďáblové. Její dětství se odehrává na "farmě", kterou otec pomalu přeměňuje na šrotiště a zároveň na útočiště až na stane konec světa. Většina dětí chodí do školy, jezdí s rodiči na výlety a uživají si život. Takhle to, ale v rodině Westoverových nechodí. Do školy se nechodí, protože ve škole sídlí ďábel a snaží se tak všem vymýt mozky. A jinak se připravují zásoby na konec světa a do hromadění zásob jdou i všechny utržené peníze. Na zdravotnictví se nevěří, protože i tam je ďábel. To stejné platí o jakékoliv státní instituci, bezpečnostních pásech, bezpečnosti práce a prakticky všem co my považujeme za "normální" součást života. Otec i když psychicky nemocný tak řídí rodinu pevnou rukou a pokud se mu někdo vzepře tak si to odskáče. Takže jak to může dopadnout, když se Tara rozhodne, že chce studovat? Následuje obrovský střed s realitou a Tara postupně přichází na to, že vymývání mozků neprobýhá ve školách, ale u nich doma a to soustavně a prakticky od narození. Při čtení jsem měl velké návaly vzteku a pořád jsem se ptal, jak je tohle možné?
Jak je možné, že úřady tohle dovolí. Ale pokud se někdo ani neobtěžuje nahlásit narození dětí (natož aby si pamatoval datum narození), a nikdy je do školy nepošle (a doma je vůbec nevyučuje). Tak bohužel nemají jak zjistit, že se něco takového děje. Ale i tak se divím, že v určitých momentech úřady nezasáhly.

19.01.2022 5 z 5

Přímo před očima Přímo před očima Jack Jordan

Je zde použit hodně zajímavý prvek a to nevidomá hlavní hrdinka, kterou terorizuje sériový vrah. Čistě náhodou ho potká "při práci" a od té doby se začínají dít zvláštní věci a je v ohrožení. On viděl ji, ale ona neviděla jeho. Pro policii je jako svědek vlastně nepoužitelná, ale to nic nemění na tom , že je v ohrožení.
Víc bych k ději nechtěl prozrazovat.
Je zde velké množství postav, které se chovají tak, že si zaslouží "pár facek". Policie a její způsob vyšetřování nebo nedej bože ochrana ohrožených občanů města. Nebo i samotná Naomi, která je nevidomá a v ohrožení, ale i tak při každém zazvonění jde klidně otevřít dveře.
Epilog je hodně překvapivý. Musím naprosto uznat, že konec je velice, ale velice originální.

16.01.2022 4 z 5