Archa knih

Skutečná pravda se skrývá mezi řádky… Jednotvárný a poklidný život v malé komunitě se zdá být bezproblémový. Všichni žijí v souladu s přírodou a Bohem, který je ochraňuje před tím, co na ně číhá za branami vesnice. Ale přesto vše není takové, jaké se na první pohled zdá, a někdo začíná pokládat nepříjemné otázky… Člověk nebude nikdy spokojený a vždycky bude chtít víc a víc, a to se dá získat jen na úkor druhých. Lidé nejsou a nikdy nebyli stejní, nikdy si nebyli rovni a nikdy jim nešlo o stejné cíle. A je jedno, jestli se jedná o osm miliard lidí, nebo malou komunitu. K tomu stačí jeden dva lidé bez svědomí, bez empatie – dokáží dokonale strhnout a rozložit celou společnost. Zbylá masa nejenže ty psychopaty nezastaví, ale pak jde ještě slepě za nimi a bezmyšlenkovitě je následuje a podporuje a přejímá jejich pravdy za své. A zbytek mlčí. Lidé totiž vždycky mlčí – jen knihy říkají pravdu…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480996/big_archa-knih-r8A-480996.jpg 4.360

Kniha Archa knih

Chytuš
20.12.2022

Archa knih je můj knižní objev roku. Je to kniha žánrově obtížně zařaditelná a překvapující. Navíc krutě aktuální. Příběh je zajímavý a neotřelý, děj napínavý, hlavní postava ujde v knize hodně dalekou cestu (a to nemám na mysli cestu, kterou Jan fyzicky absolvuje)... Nejlepší ale pro budoucí čtenáře je, aby po detailech nepátrali a prostě se pustili do čtení, rozhodně to stojí za to. Nechte se vést nádherně trefnou obálkou - jak název, tak motto "Skutečná pravda se skrývá mezi řádky..." tuhle knížku zcela vystihují, i když se to čtenáři, zvláště zpočátku, nemusí takhle vůbec zdát.
"Venku byla pravda - čistá a ryzí, a tak musela zmizet. Musela být pošlapána, aby mohli lidé dál v klidu žít své životy. Pravda je totiž vždycky nebezpečná.
...
Kdo nepřemýšlí, neptá se, nebo věří, že je imunní, ten je pro manipulaci vždy nejsnazší cíl. A kdo neví, že slouží, slouží vždycky nejlépe.
Ideály nakone vystřídá strach a pochopení, ale už je pozdě. Pomocí strachu a vnějšího nebezpečí se vládne nejlépe.
Lež je pohodlná a pravda nad vlastní hloupostí často bolí. Pravda je vrtkavá děvka, kterou ve skutečnosti nikdo nechce." str. 267
"Sám také nechci přijmout tu pravdu, že je lidstvo stále stejné a nepoučitelné, protože jakmile bych to udělal, naděje zmizí.
Nevědomost je síla a pravda je prokletí.
A naděje je motorem našich životů." str. 276

Sonča2
03.12.2022

(+ SPOILER) Přečteno na jeden zátah. Děj rychle ubíhá, myšlenka knihy je zajímavá, takové jiné postapo, které v podstatě nemá očekávaný happyend, protože si ho ani nezasloužíme (S ohledem na to, jaké psychopaty si volíme a zvolíme do čela státu).
Potřebovala bych se dozvědet víc o vesnici, kolik lidí v ní vlastně žilo, jak přežili a jak se učili. Víc o vztahu hlavních hrdinů, na konci už mi přišlo, že autor potřebuje vypsat své názory o fungování dnešního světa nějakým originálním způsobem, tak to narve do myšlenek patnáctiletého kluka, který k tomu přišel během jednoho výletu a vše pochopil? Nebo jsem to nepochopila já.
Každopádně kdyby autor plánoval další pokračování a víc se rozepsal, ráda si ho zase přečtu

Hobo
21.10.2022

Čekal jsem na vyústění a zatím jsem se dobře bavil dějem. A nakonec byl v první chvíli zklamán; přišlo mi, že svést všechno na nepolepšitelnou lidskou povahu je příliš beznadějné. V druhé chvíli jsem si však vzpomněl na Norberta a uvědomil si, že autor ukazuje jedinou možnou cestu. A není jí ani cesta pravdu vědoucího, leč rezignujícího Tomši, ani cesta otcovského, leč pravdu tajícího vychovatele. Ta cesta je u patnáctiletého kluka, který sice zatím neví, co s tím, ale jednou vyroste. Pravdu je nutno znát, abychom se dokázali vyrovnat s Norberty a Bohdany!

zandu
04.09.2022

Mno... co napsat. Na začátku jsem čekala,že to bude čtení o nějaké sektě. Bylo, ale tak trochu jiné, než jsem očekávala.
***
Konečně chápu, jak to Tomša myslel.
***

Rubyn
05.06.2022

Tak to bylo pošušňáníčko. Paráda, kniha mne velmi bavila.

Len2očka
15.05.2022

Tuto knihu jsem si nahodně vybrala kvůli krásné obálce a uvnitř mě čekal příběh,který mě zcela pohltil.

Kiki222
09.05.2022

Tak tohle byla opravu lahůdka. Doporučuji všema deseti a raději neprozradím nic z děje, protože byste přišli o hlavní tajemství knihy.

Danago
08.05.2022

A jé je , literatura pro náročné. Tak já jdu proti proudu. Nápad zajímavý, ale určitě ne nový. Nechci být zlá , ale podle mě složeno z vícero knih. A takový ohlas. Smekám nad autorem. Povedlo se mu něco! A to, že se nikdo neodváží, tak silné téma kritizovat. Ani současní ekologové a vyznavači bio potravin a čisté energie ani odpůrci jaderných elektráren. No, tak to už je na zamyšlení. Já osobně se spoustou názorů souhlasím, klidně i se všemi , ale přiznávám, že tak hluboce do dané problematiky nevidím. Ovšem divím se tomuto hodnocení. Kniha je pravdivá. Ale podle mě nic nového nepřináší , vše už bylo napsáno. Navíc mě vůbec nebavila. 2.5*