iiiccc iiiccc komentáře u knih

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Na elitním dívčím táboře s dlouhou tradicí došlo před lety k tragédii a jeho provoz byl ukončen. V současné době jeho majitelka rozhodla o obnovení a do prvního ročníku pozvala i účastnice a vedoucí toho posledního léta. Obě dějové linky (současnost a minulost) mě dokonale vtáhly. Už jen ten popis táborového života, přírody a postav byl perfektní, natož pak postupné rozplétání toho, co se skutečně stalo a proč k tomu došlo. Z téhle knihy jsem si sedla na zadek a jen tak na ní nezapomenu.

09.07.2021 5 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Jo, třetí díl je rozhodně lepší než ten druhý! Akce od začátku až do konce. A když už jsme u toho konce.. Páni!

21.04.2021 4 z 5

Sleduješ mě? Sleduješ mě? Vincent Ralph

Dobrý námět, ze kterého mohl autor udělat thriller, na který se nezapomíná. Tak třeba příště.

21.04.2021 2 z 5

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

(SPOILER) Ze začátku knihy jsem byla trochu na rozpacích. Ač anotace slibuje něco poměrně netradičního, kniha se na začátku profiluje jako tuctový příběh z druhé světové války, se kterými se v poslední době roztrhl pytel. Až těsně před polovinou se něco zlomilo a bylo mi jasné, že tohle úplná řadovka nebude. Architekt Lucien v nouzi souhlasí s vytvořením skrýše pro významného žida, čímž zároveň získá velkou zakázku pro Říši. Tato jednorázovka na sebe postupně nabaluje další a další činnosti a události. Nebylo to černobílé. Všechny postavy z knihy hrály několika barvami, někdy světlejšími, jindy ponuřejšími, ale nikdy nejednali prvoplánově. A to se mi strašně líbilo.

27.01.2021 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Jan Bezzemek za pomoci dalších upírů a lidí pokračuje v boji proti kartanské nadvládě. Tentokrát už je jejich nepřítelem číslo 1. Zase to bylo napínavé, akční a místy vtipné, ale prvnímu dílu to nesahá ani po kotníky. Uvidíme, co přinese třetí díl.

18.01.2021 4 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Prvních asi 90 stran z pohledu Sophie mi připadalo zmatených, divných a prostě jsem se vůbec nedokázala začíst a zvažovala, že knihu odložím. Jenže pak přišlo vyprávění Frantze. Tohle budu trávit hodně dlouho, ač mi pár Frantzových kousků připadalo už trochu přitažených za vlasy. Nevím, jestli jsem spíš rozhořčená nebo smutná, v každém případě mám hodně o čem přemýšlet.

18.01.2021 5 z 5

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

Kniha je vyprávěna ve dvou dějových linkách. Po tom, co se to stalo a před tím, než se to stalo. TO je napadení dvanáctileté Cory místní legendou, Josephem Whitterem, kterému by ale mělo být kolem devadesátky, kdyby žil. Což nikdo neví. Cora tvrdí, že si s Josephem píše. Jenže kdo vlastně Coře píše? A jak to, že zná tolik reálií, včetně dosud neobjasněných zmizení mladých dívek a dalších podrobností, o kterých nikdo neví a které všechny předává Coře? A kdo jí teda ublížil? Podezření postupně padá na všechny postavy, až je případ poněkud zvláštním způsobem uzavřen. Thriller s mysteriózními prvky, který mě bavil. Bohužel konec pokládám na nevydařený a zkazil mi celý pohled na knihu, kterou bych jinak doporučila.

18.01.2021 4 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Moc mě to nechytlo. Takové nemastné neslané.

18.01.2021 3 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

K Romanci pro křídlovku jsem se dostala již na základní škole, kdy mě naprosto uchvátila. Pamatuji si i zběsilou jízdu po antikvariátech, které se účastnila celá rodina, protože nikde nebyla k sehnání a já jí prostě potřebovala. Bylo v tom i kouzlo předvánoční Prahy. Achjo, úplně se mi chce plakat :D Četla jsem jí tisíckrát a pokaždé v tom objevím jinou nádheru. Dokonce i film jsem viděla snad stokrát.

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Tohle bylo utrpením i jedné mladé čtenářky. Pamatuji si, jak mě vytočila před spaním a dokonce jsme se naštváním probudila uprostřed noci a v kuchyni ji do rána dočetla, protože jsem to nemohla dál snést. Možná proto stoupl počet sebevražd po vydání této knihy, jak nám kdysi vyprávěl učitel na střední škole. Samozřejmě bráno s nadhledem ;) V každém případě to ve mně dojem zanechalo.

25.11.2020 1 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Většinu sci-fi literatury z minulého století pokládám, v dobrém slova smyslu, za úsměvnou. Tohle tak úplně ne. V každé povídce je něco hlubšího, pravdivějšího a děsivějšího. Tohle mi zůstane v paměti dlouho, a ne díky bizarnosti.

25.11.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Tak tohle bylo super! Skvělý thriller, rozhodně doporučuji.

Prokletá krev Prokletá krev Sabine Thiesler

Na začátku to vypadá na běžnou detektivku s vyšetřujícím detektivem, který postupně bude odhalovat vraha. Jenže nás ale vůbec nezajímá, kdo vlastně Sarah zabil a nezajímá to vlastně ani toho detektiva. Sarah je vykreslena jako obyčejná žena středního věku se dvěma dospívajícími dětmi, která se živí jako ilustrátorka dětských knih. Detektiv chce rychle vyřešit případ a ze zapadlé vesnice vypadnout. Postupně ale zjišťujeme, že Sarah nebyla tak úplně obyčejná, neměla tak úplně obyčejnou minulost a rozhodně neměla ani trochu obyčejné děti. Při čtení jsem tajila dech a na knihu nedokázala přestat myslet. Detektivní linka je vedlejší, tohle je psychologické rodinné drama jak víno. A to nejen z pohledu rodiny Sarah, ale i z pohledu rodiny vyšetřujícího detektiva.

Návraty domů Návraty domů Debbie Macomber

Klišé a nuda. Cassie sledujeme totiž až v době, kdy se dostane ze špatného období a začne se jí postupně dařit zkvalitňovat svůj život. Nové bydlení, úžasná dospívající dcera, chápavý a dokonalý přítel, spolehlivé kamarádky a rodina toužící dát se znovu dohromady. Všichni vlastně jen trpělivě čekají, až na to všechno bude Cassie připravená a jemně kolem toho trpícího chuďátka našlapují. Jediný zvrat tvoří její pád ze žebříku, při kterém si pohmoždí rameno nebo co, ale do týdne je zase fit. Nic pro mě.

25.11.2020 2 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Babička mi jednou vyprávěla, že si jako mladé holky tajně s kamarádkami předávaly "Milence" a bylo to hrozně dobrodružné. Jak si ho dokonce přepisovaly, protože se některé stránky zatoulávaly nebo se ztratil (byl zabaven) i celý svazek. Proto jsem ke knize přistupovala s nadhledem a uvědomovala si kontext doby, ve které vyšla. Bylo to takové nemastné neslané. Zajímalo by mě, co by na ní babička a její kamarádky říkaly dnes.

25.11.2020 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Na tohle jsem se strašně moc těšila. Přece jenom, když má tuto sérii přečtenou i někdo, kdo jinak příliš nečte, a dokonce o ní nadšeně vypráví i za pár let, naláká Vás to. Začátek, kde Feyre bojuje, myšlenkami i činy, za záchranu své rodiny mě uchvátil. I její seznamování se světem víl vypadalo velmi slibně. Pak to ale všechno nějak vyšumělo a byla to nuda. A ten konec? Plnění nesmyslně překombinovaných úkolů, ač byla odpověď na hádanku tak naprosto jasná? Proč jako? Dokazovat ženskou sílu? Na tohle už jsem asi vážně stará. A jenom tak mezi námi.... Chlapi jako vznešené víly jsou neskutečná legrace (čti dehonestace) :D

25.11.2020 3 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Jarvi je opravdu antihrdina a ještě ke všemu silně nesympatický. V průběhu knihy si mě sice trochu získal, díky vytrvalosti a schopností dělat si ze sebe legraci, ale i přesto mu příliš nefandím. Ale mám ráda námořnické příběhy a prostě celkově mě ten příběh úplně pohltil. Z finálního zvratu se mi roztřásla kolen a těším se na další díl.

16.09.2020 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Ač mi bylo od začátku jasné, že to bude trochu jinak, než jak nám Amber předkládá, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a napjatě hltala písmenka. To, co pak přišlo, když se vyprávění ujala Daphne předčilo moje očekávání. Všichni tři - Amber, Daphne i Jackson - jsou skvělí manipulátoři, ale prim může hrát jen jeden. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla.

16.09.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Knihu mi půjčila kamarádka, s tím, že je to super a měla bych si to přečíst. Příběh z Japonska mě bavil, ale že bych byla zvědavá na další kapitoly, to rozhodně ne. Příběh české Jany byl o ničem, nuda. Líbil se mi styl psaní a místy vtipné autorčiny připomínky. Když jsem kamarádce po třech měsících (!) knihu vracela a řekla své dojmy, tak mi sdělila, že už si ani nepamatuje o čem to bylo.

16.09.2020 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Předvídatelný děj s jednoduchými zápletkami, ale moc se mi líbil svět, ve kterém se kniha odehrává. Příjemná, lehoučká oddechovka, bavilo mě to.

16.09.2020