Romance pro křídlovku

kniha od:

Romance pro křídlovku https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155/bmid_romance-pro-kridlovku-9Xr-155.jpg 3.9 947
Koupit Koupit eknihu Bazar

Romance pro křídlovku představuje lyrickoepický vrchol Hrubínovy básnické tvorby.

Komentáře (115)

Komentáře 115 Recenze 2

Zemlja
Zemlja
03.09.2023 5 z 5

Povinná četba na gymplu. Krásná kniha s atmosférou, o mládí i stáří, o lásce různé, o probouzení sexuality, a určitě i o mnohém dalším. Záleží na čtenáři.

Clumsy
Clumsy
12.07.2023 5 z 5

Nevěřila jsem chvále, a neuvěřila bych, že tomu dám plné hodnocení, dokud jsem nepřečetla. Líbí se mi, jak pan Hrubín po celou dobu používá repetici, člověku se tak slova opakovaně zarývají pod kůži i zůstávají na ní jako pyl, poprašek, a on je hltá a klouže očima po řádcích se zvědavostí, jaké zvraty a jaká přeházení přijdou tentokrát a k jakému dojde vyvrcholení. "Život je dar nad mé síly." Františku Hrubínovi se vlastně duchem klaním už od dětství.


ZaOndra
ZaOndra
15.06.2023 1 z 5

2 body z 10
Kniha se mi velmi obtížně četla. Vybral jsem si ji, abych si přečetl i něco z poezie. Bohužel jsem si nevybral knihu příliš šťastně, vše ale samozřejmě záleží na individuálních preferencích. Náhodné rýmy, pro mě dosti složitý jazyk se zmateným slovosledem a podivné výrazy mi můj čtenářský požitek určitě znepříjemňovaly. Musím uznat, že se mi ale velice líbil nápad psát dílo ve stylu deníku každá kapitola je psaná ich formou a začíná datem, kdy byla napsána.
Knihu bych doporučil všem, kteří si rádi počtou poezii, nebo chtějí vyzkoušet něco jiného než klasickou četby.

Kabuky
Kabuky
19.05.2023 5 z 5

Klasika povinné četby na SŠ.

Morana107
Morana107
18.02.2023 4 z 5

Tolik moudrosti!
Dvě struny, přiblížily se jedna k druhé, vydaly tón a pokračovaly dál po vlastní dráze života...
Příběh dvou milenců, který je vyprávěn téměř opile zmámeným prožitkem. Všechno uvnitř duše radostí exploduje a rozprskne se do vesmíru. Horké letní noci, koncert cvrčků, vůně sena, kopřiv, kopru, vody v rybníce... tak živé vjemy, tak příjemné a zostřené mládím a životem.
Františkovo nadšení postupně klesá, za zrcadlem životem tepajícího mládí, které hledá jen svou druhou strunu, je svět, kterým žije dědeček. Svět minulosti, vzpomínek, neboštíků. Možná že už byl jednou nohou na místě, kam se jednou odebereme všichni. Jak František stárne, začíná vzpomínat. Dar života byl nad jeho síly, jsme smrtelní a přitom toužíme po nesmrtelném, abychom si z něj malou hrst vypůjčili a jednou je ji bude třeba vrátit.

Vendula897
Vendula897
16.02.2023 5 z 5

Jak rozdílné vidění má čtenář, dostane-li se mu tato kniha do rukou v 15-ti letech a jak rozdílné , pokud již nějak začínáte bilancovat.
Verše , které vás možná v pozdějším věku ještě více dostanou na kolena než v mládí, neboť ... život nepostojí, přesto že byl jen můj....

Ella161
Ella161
08.02.2023 2 z 5

Přečteno v rámci maturitní četby. Poezii nemám ráda, moc mě to nebavilo. Ovšem musím podotknout, že jsem vše krásně pochopila a četlo se to rychle, k maturitě ideální.

ZÓNA
ZÓNA
11.01.2023 5 z 5

Základ básnické interpretace slov.
Lhostejna rýmům běží Hrubínova slova vpřed.
Opakující se a zesilující motivy příběhu. Bolest, naděje a smutek.
V básni vyvrhl Hrubín ze svého srdce nepřeberné množství citu. Jeho žalmy nad ztrátou milované dívky jdou až za obzor zapadajícího slunce a končí v hlubinách nepoznaného světa.
Skloubením motivů dospívání a dospělosti, lásky a smrti, vytvořil František Hrubín dojemnou směs lidského bytí, ve kterém musíme, chtíc nechtíc, existovat.
Několik rýmovaných pasáží je naprosto dokonalých, obživnou uprostřed oceánu přímých veršů a vět.
Básnickému skvostu z pera pana Hrubína nelze nic vytknout. Nadčasová sbírka se dá číst stále dokola a já věřím, že i po sté zjistíte, že být očarován láskou je největší dar, který nám byl Bohem (ať již šlo o kohokoliv) svěřen. Navazuje na ni úcta a smrt.
V Romanci pro křídlovku je vše zastoupeno s citlivostí, jakou nám bylo svěřeno.
"Už dnes je mne víc..."

andrii24
andrii24
06.01.2023 5 z 5

Kolotoč citu, růži do dekoltu. Milencům "z nedělní školy." Cukrovou vatu. Lásce. Ku/s/ taktu.

kopeceli
kopeceli
01.01.2023 5 z 5

Taková krása! Slova skládaná do veršů jako perly do náhrdelníku.
Verše vytvářejí křehký příběh lásky a smrti, které tak často jdou ruku v ruce, protože jen obě dohromady vypovídají o životě.
Hrubín se tímto dílem dotkl hvězd a stal se nesmrtelným…

Kackap
Kackap
20.11.2022 5 z 5

Myslím, že Romance pro křídlovku si nezaslouží tak nízké hodnocení, jako má teď. Asi je to důsledek povinné četby k maturitě. Já jsem se k ní naštěstí dostala až o několik let později, v době, kdy začínám poezii pomaličku přicházet na chuť a mohla jsem si ji díky tomu přečíst ryze dobrovolně a vychutnat plnými doušky.

Magdalena5
Magdalena5
03.11.2022 5 z 5

Od mládí miluju film Romance pro křídlovku s Jaromírem Hanzlíkem a Zuzkou Cigánovou, nádherný, křehký, laskavý i smutný. Viděla jsem jej mnohokrát a s léty na něm nalézám a oceňuji vždy něco nového, dalšího, co s mým věkem rezonuje. Už několik desetiletí se mi líbí ztvárnění péče mladého kluka o postiženého dědečka, noční procházky, konverzace s dávno mrtvými příbuznými a sousedy, konečně i postarání se o zemřelého. Tato tabu tak citlivě a normálně ztvárněná, to se ve filmové tvorbě nevidí. Krve z obrazovky teče plno, ale přirozený odchod člověka je pro nás zapovězený.

anezka1711
anezka1711
23.09.2022 4 z 5

Z povinné četby se tato kniha stala dobrovolnou, ktrroibych si milé ráda přečetla znova

Anna 13
Anna 13
10.09.2022 4 z 5

Jedna z povinné četby, u které mi srdce zaplesalo láskou ke psanému slovu... U které jsem si stýskala na nedostatek času na čtení.

Pozoruhodná kompozice, hříšně krásný jazyk...

Kéž bych si ji mohla přečíst jen tak... Bez toho, aniž bych se ji poté musela učit a strachovat se, že ji budu u maturity vykládat. Bez donucení a potřeby cokoliv z Hrubínových veršů rozebírat.

Číst tyto autory, až se nám je bude chtít objevit... Sáhnout po nich z vlastní iniciativy. To by se mi líbilo.

Hakate
Hakate
28.08.2022 2 z 5

Další z knih, která mě doprovázela v rámci příprav k maturitě. Tato kniha mě vůbec nebavila. Poezie mi nevadí, ale tato kniha se mi hůře četla.

Thackery14
Thackery14
31.07.2022 5 z 5

Krásná poezie️

JointlieKat94
JointlieKat94
30.06.2022

Asi neumím číst mezi řádky, nebo byla jen špatná doba na toto dílo, které je mnou nepochopeno..

Snad jednou pochopím.

a304
a304
27.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Plachá prosba života: dovol kráse působit na tvé nitro, otevírá netušené, utajené bohatství, tím je nekonečně osvobozuješ a už bude jen těšit ... , to umí básník Hrubín.

marketa3815
marketa3815
24.06.2022 5 z 5

Básnická skladba, která se mi vryla navždy. Oceňuji jemnost a senzitivitu, která se neomrzí v žádném věku.

janavom
janavom
12.06.2022 5 z 5

Dlouho mi trvalo, než jsem tuto knihu zařadila k přečtení. Teď si říkám, že je to škoda, že jsem to neudělala dříve.
Krásná. JV

vlkove
vlkove
10.03.2022 5 z 5

Moc krásná a citlivá záležitos, občas si na knihu vzpomenu a vždy mě přepadne pocit tíhy života. Čteno k maturitě ale zapamatováno a zamilováno i dlouho poté.

lubtich
lubtich
04.02.2022 4 z 5

Ten námět je celkem banální, jenže o syžet tady nejde, byť pasáže s odpovídáním dědečkovi za jiné lidi, které si plete s bezovým keřem, mi přijdou vtipný i situačně. Spíš je to rafinovaně konstruovaný, jediná metafora a přirovnání zde není jen tak zbůhdarma pro zdobnost, naopak se týkají dějového rámce. Líbí se mi to vybalancování abstraktního a konkrétního, když si autor všímá i lopuchů ve škarpě pod hospodou, nevyznívají pak ty obecné výrazy "břímě lásky a smrti" či život je jako dar nad jeho síly" jako odemletá klišé. I to variování a repetice dávají slovům, větám i strofám jiný význam, jak se postupně vyskytují v různých časových a místních rovinách. To pak vůně kopřiv není jen tak! A kontrasty, jasně, různé podoby mezních poloh. Ještě je teda zajímavá ta časová dvojitá hradba, či jak to říct: psáno roku 1961, ale deníkové záznamy jsou datovány třicátými léty, což vytváří jakousi fiktivní přítomnosti či budoucnost, co už se stala. Vypořádávání se vzpomínkami z dětství není jen tak.
Nic objevného, nic pro mě, ale kvality tomu nelze nepřiřknout. Cítím tam jakýsi cit pro míru všeho, i z hlediska čtenářského mi to přijde moc přístupný.

(...)
za šestadvacet let, až na jaře přijdu
k tvému čerstvému hrobu a spatřím tam
kvést jako první rostlinu zlatý kopr,
poroste zrovna z těch hlubokých míst,
kde jsou tvá ústa, a z vysokého stonku
bude se smát všem neživým uschlým věncům.
(s. 12)

Kontryhelka
Kontryhelka
02.02.2022 5 z 5

Krásné dílo, skvělý autor.

101evca
101evca
23.01.2022 5 z 5

Nádherná něžná báseň plná vzpomínek, barvitých obratů a smutku po životě, který už není. Líbil se mi rytmus básně, její prolínání mezi časy, prostory, neobyčejná hra smrti a lásky, ve smyčce se vracející verše a vůně kopřiv a kopru znatelná na každé stránce.

"Musím bdít nad tichem světnice, aby se nerozlilo po celém vesmíru."
"Je všechno, co naráz zastavuje srdce, a přece to není smrt."
"...a je to noc všech nocí, prvně v žítí nesu strašné břímě lásky a smrti současně..."

Kattari02
Kattari02
18.01.2022 3 z 5

k maturitě
někdy se k ní vrátím a snad i lépe pochopím

sgjoli
sgjoli
21.11.2021 5 z 5

Když jsem brala Romanci pro křídlovku prvně do ruky, bylo to do školy kvůli povinné četbě. Trochu jsem se bála, zda budu rozumět, ale obavy byly zbytečné. Byť se podle mne od čtenáře v nějaké míře vyžaduje určitá trpělivost a určitá potřeba či nutnost číst mezi řádky, tuto knihu jsem si nad míru užila. Nádherný jazyk, nádherný příběh, nádherná atmosféra. Jedná se o dílo, které se mi vepsalo do srdce – je to dílo, se kterým jsem si vnitřně sedla, se kterým jsem se potkala. A které vřele doporučuji. Je to dílo, se kterým člověk potřebuje strávit trochu více času (byť je to rozsahem docela krátké), ale stojí to maximálně za to. Tahle kniha se nečte, tahle kniha se musí procítit.

Jasmine111
Jasmine111
14.11.2021 5 z 5

Viděla jsem dokonce ve skvostné divadelní adaptaci. Tento příběh se jednoduše vpil do srdcí nespočtů diváků, čtenářů i filmových fanoušků u nás i v zahraničí. František Hrubín vše vybásnil skvostně, nepřekonatelně. Citové vazby jsou vykreslené fantasticky. Retrospektivně se vrací do prázdnin prožitých před II. světovou válkou. Líbí se mi, že František a básník je stejnou osobou, kdy niterně vypisuje své skutečné prožitky a vytváří nádherný kontrast mezi platonickou a fyzikou láskou. Napsané neskutečně dojemně a s obdivuhodnou malebností. Jímavost tohoto příběhu je obrovská!

Cortegos
Cortegos
12.10.2021 5 z 5

Báseň jsem přečetl na zkoušku z literatury a asi jsem jí nevěnoval dostatek pozornosti. Poté jsem viděl film a ten mě donutil se k básni vrátit. Tentokrát jsem chápal vše, vnímal vše a za necelou hodinu jsem ji pln dojetí dočetl přesvědčen, že tentokrát můj čtenářský zážitek byl jeden z nejsilnějších vůbec. Škoda, že nejde dát více hvězdiček.

sika444
sika444
31.08.2021 5 z 5

Četl jsem to mnohokrát ve svém mládí a stále mě ta báseň dojímá. Snad i díky Vávrovu filmu. "Navždy mě bude víc..."

boxas
boxas
13.02.2021 4 z 5

Smutné...

MilaSliacka
MilaSliacka
01.01.2021 5 z 5

Na střední škole, když jsem jela do zahraničí na výměnný pobyt, dala mi paní učitelka českého jazyka Romanci pro křídlovku, abych si s sebou vzala kousek českých luhů a hájů. Knížka mě nečekaně pohltila svou atmosférou dusného léta. Hrubín používá krásné metafory, když mluví o životě, smrti a lásce, a nechává se inspirovat přírodními motivy. Líbí se mi i melancholická napůl malátná atmosféra, což je vlastně pohled/postoj hlavního hrdiny na svět/k světu.

Damato
Damato
16.12.2020 5 z 5

Živote postůj, já jsem jen tvůj.....Kniha rozhodně napsaná skvostně, leč mě se bohužel dostala do ruky v době, kdy se pomalu moji rodiče ohlížejí a uklízejí svůj živit, kdy se pomalu dostávají do cílové rovinky a i já už začínám pomalu bilancovat a otáčet se a bát se o to, abych po sobě nezanechala nějaký "balast" . Asi i proto jsem polovinu knihy probrečela, polovinu provzdychala a vzpomínala na tu nádhernou naivitu mládí. Proč mladí nevěří, že ten život tak strašně rychle letí..Proto ta věta: ŽIVOTE POSTŮJ ....U čtení této nádherné a velice citlivě napsané knihy jsem si utřídila své myšlenkové pochody a trochu se uklidnila a trochu i znervózněla. Nebojím se absolutního odchodu, mám čím dál větší strach ze ztráty soběstačnosti a ze ztráty mého JÁ.
Co se týče knihy a myšlenky, jak praví češtináři: "Co tím chtěl básník říci..." ? Pro mě jasná výzva- važme si života, opravky se tady netolerují...

MichaelŠtorek
MichaelŠtorek
12.12.2020 5 z 5

Osobně je pro mě tato kniha jedním z nejoblíbenějších děl co se poezie (možná i celkově literatury týče). Musím říct že je to až zvláštní, jakým způsobem se pro mě změnila ve chvíli, kdy jsem ji někomu předčítal nahlas. Stejně jako říká František o Terině, musím já o Romanci...
Chci si ji vypodobnit, je však nevypodobitelná...

hanavka
hanavka
30.11.2020 5 z 5

K této knize se vracím aspoň jednou ročně, je moje nejoblíbenější a má čestné místo v mé knihovně. A přitom, pokaždé, když ji čtu, je něčím jiná :)

iiiccc
iiiccc
25.11.2020 5 z 5

K Romanci pro křídlovku jsem se dostala již na základní škole, kdy mě naprosto uchvátila. Pamatuji si i zběsilou jízdu po antikvariátech, které se účastnila celá rodina, protože nikde nebyla k sehnání a já jí prostě potřebovala. Bylo v tom i kouzlo předvánoční Prahy. Achjo, úplně se mi chce plakat :D Četla jsem jí tisíckrát a pokaždé v tom objevím jinou nádheru. Dokonce i film jsem viděla snad stokrát.

jozik_v_tumane
jozik_v_tumane
16.11.2020 5 z 5

(...) Je všechno,
co mých dvacet let do mne nanosilo
z vůní a tvarů a z čeho si dnes ona
jak z pláství vybrala strašné sladkosti.
Je všechno, co naráz zastavuje srdce,
a přece to není smrt. A je všechno,
čím vždycky člověk poprvé vydechne.

bosorka
bosorka
20.10.2020 5 z 5

Vzala mě. Fakt nádhera. Nejraději bych předčítala nahlas.

leny.wood
leny.wood
25.09.2020

Že je pro mě poezie utrpení, zjišťuji každým dalším čtením (v rámci vzdělávání musím). Ale "křídlovka" je úplně jiný level, to snad ani nemá s poezií nic společného. Vzhledem k mému nepochopení složitého básnictví nehodnotím, necítím se k tomu kompetentní.

martineden
martineden
07.08.2020 5 z 5

To je taková nádhera! A ty horké srpnové dny, člověk je úplně cítí. Jenže řeka, louky, první láska.. co lze víc?

Alfonsie
Alfonsie
19.07.2020 5 z 5

Romance pro křídlovku je čarokrásný příběh z autorova kraje z Lešan. Hrubín byl geniální básník, tak to prostě je. 77%? Nechápu.

Štítky knihy

láska smrt zfilmováno

Autorovy další knížky

František Hrubín
česká, 1910 - 1971
1966  78%Romance pro křídlovku
1978  95%Špalíček veršů a pohádek
1958  91%Pohádky z tisíce a jedné noci
1965  95%Dvakrát sedm pohádek
1990  88%Dětem

Kniha Romance pro křídlovku je v

Právě čtených6x
Přečtených1 630x
Čtenářské výzvě136x
Doporučených69x
Knihotéce161x
Chystám se číst189x
Chci si koupit33x
dalších seznamech16x