Romance pro křídlovku

Romance pro křídlovku

Romance pro křídlovku představuje lyrickoepický vrchol Hrubínovy básnické tvorby.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155/romance-pro-kridlovku-9Xr-155.jpg 3.9539
Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel

rarášek

Nádherná knížka. :)

Katranis

Povinná četba.

simecef

Nádherná sbírka z doby, kdy poezie ještě byla poezií.

kara

Půvabná knížka. Doporučuji.

holkaslebkou

Jednoduše kouzelné.

"Navždy mne bude víc o tu noc,
kdy jsem tě vyvolával z měsíčných par
ale láska, jež v krvi žil a cév
divoce tepá"

TheMelorry
30.11.2016

Asi jsem knihu úplně nepochopila, protože mě nijak zvlášť neoslovila. Nebyla špatná, některé pasáže se mi hodně líbili, ale celkově znám lepší díla.

buccaneerka
18.10.2016

Před 12 lety jsem ji musela přečíst za trest, protože jsem naštvala češtináře ... a on netušil, jak mě tím potěší. :)

Jass
03.09.2016

Je to pěkné dílo, ale musím říct, že mě osobně nijak příliš neoslovuje. Jiné básně mě zasáhly přímo do srdce, ale tahle nějak nezabírá...

Petula19
11.07.2016

Přečteno jen z nutnosti k maturitě. Poezie není můj šálek čaje a asi ji proto neumím náležitě ocenit. Nicméně co mě zaujalo nebyl příběh nebo verše, byla to spousta kontrastů, které se v knize objevují a nad kterými se člověk musí zamyslet

zazvorek
25.06.2016

Terina si stříhá vlasy sama jako před autodafé a miluje Františka.
František ale taky miluje svého dědečka.
Osudové letničky bolí a trápí, ale díky Hrubínovi tak krásně! Opravdová nádhera prodchnutá dusnou letní atmosférou, láskou, lehkým erotičnem, mládím, životem a hlavně smrtí.

Hanka_Bohmova
24.04.2016

To je taková krása!

už dnes je mne víc o hrůzu, s níž jednou lidé
uvidí šílený negativ svého díla,
už dnes je mne víc o město, jež se octne
jen na vteřinu a samo v nitru slunce
a vyjde s ňadry upálenými, bez klína,
už dnes je mne víc o ty nejzoufalejší,
pro něž budoucnost vždycky bude dar
nad veškeré lidské síly

...

Navždy mne bude víc o tu noc,
kdy jsem tě vyvolával z měsíčných par
ale láska, jež v krvi žil a cév
divoce tepá.

Weiler
02.04.2016

Víte co? Tenhle způsob předávání lyriky jsem schopnej zkousnout. Skladba se navíc zdá celkem přímočará, čímž bude čtenáři dozajista okamžitě sympatická, ale nenechte se zmást, opakovaná čtení pomohou objevit nové hloubky pod tím zdánlivě jednoduchým romantickým příběhem. Pro tu stravitelnost hodnocení zlepšuju, na čem ale může knížka tratit je užití celkem experimentálního verše – ani tak volného, ten se přežije, ale celkově grafickou formou a vysunutím určitých řádků mě Romance vyloženě mátla. K čemu? Zajímalo by mě, jestli je někde publikace, která by to osvětlila, no já jsem žádnou nenašel ani se mi na to samotnýmu nepodařilo přijít. A že je poezii třeba číst pozorně, na to jsem si už zvyknul, ale neměla by čtenáře nutit ji analyzovat.

sarka1285
23.02.2016

Člověk snáze pochopí, když ví, co Hrubín v mládí zažil... Podle mě nádherná knížka, ze které člověku jezdí mráz po zádech. Jen si říkám, že když při ní pláču teď na konci, za 50 let budu asi plakat už, když uvidím jen přebal. Báječná práce.

.Verča.
26.01.2016

Přijde mi, že nerozumím poezii. Nebo fakt nevím. Jako verše hezké, příběh hezký, ale že bych z toho byla na větvi jako všichni ostatní, to těžko. Moje reakce po dočtení byla spíš "Chm, ok. Zajímavý." než "To je tak krásný a smutný a romantický, nejlepší knížka na světě."

Leonka23
07.12.2015

Navždy mám tuto knihu spojenou s jednou milou osobou. Pro mne neopakovatelný zážitek :).

sunflower95
07.11.2015

Tuto maličkou knížku jsem četla třikrát v rozmezí 5 let. Až tenhle rok jsem ji pochopila a konečně si ji mohla užít plnými doušky. Je to krásný příběh.

Hrefna
17.09.2015

Tak tento žánr není vůbec šálek mého čaje. Samotný příběh je hezký, použití retrospektivy osvěžující, protože v té záplavě citů člověk může přemýšlet, ale ta naléhavost lásky umocněná opakováním veršů mě dusila.

doroth28
02.09.2015

opravdu krásný příběh

Liv
08.08.2015

Kdybych neviděla film před otevřením knihy, tak si to asi chronologicky neposkládám. Ale jinak se mi to vcelku líbilo.

anetka.repova
10.07.2015

Srdeční záležitost :P

SuperFrankie
21.04.2015

''Bdím. Musím bdít.
Už dnes láska a smrt křižují se ve mně,
noc lásky a smrti žíhá jasně a temně
mých dvacet let, těch dvacet zlatoploutvých
ryb.
A letmý dotek tvých úst je věčný slib.
Musím bdít.''

Hrubín v sobě snoubí motivy smrti, života, lásky, žárlivosti a utrpení. Přesně takový je život. Koktejl hořskosladkých pocitů, který si vypijeme až do dna.

Fafyna
08.03.2015

Vždycky když na Romanci vzpomenu, hned bych si ji znovu přečetla! Neskutečně krásný příběh, který nezanechává v hlavě otázky - zanechává emoce, pocity a vzpomínky. A ty jen tak nevyprchají.

julythreemosen
19.02.2015

Taková krásná poezie! Na to, jak básničkám moc neholduji, tenhle příběh byl napsaný moc hezky, srozumitelně, a chytl mě za srdce. :) Chystám si knížečku koupit a určitě si ji ještě několikrát přečtu!

monika7306
22.09.2014

Ráda bych knihu koupila, neprodává ji někdo?

Cacolinka
09.09.2014

"Láska je dar nad tvoje síly."

Zrovna jsem si vzpomněla na gymplovské období, kdy jsme zrovna Hrubína probírali. V hodině jsme se dívali na zfilmovanou verzi Romance pro křídlovku od Vávry, která, nevím teda jak na ostatní, ale na mě zapůsobila dost pozitivním dojmem. Shodou okolností jsme ten stejný den šli večer do kina na Sweeneyho Todda - The Demon Barber of Fleet Street, což je sice taky tak nějak o lásce, ale hlavně o krvavé pomstě. A že tam teklo umělé krve...důležité je ale to, že po skončení filmu, zrovna jak jsme se sbírali ze sedaček, si to kolem nás na schodišti štráduje náš učitel češtiny, který nám dopoledne ještě pouštěl Romanci, a jak nás míjí, tak s úsměvem prohazuje:"A já na vás s Romancí pro křídlovku..."

RH faktor
12.07.2014

Netuším kolikrát jsem romanci přečetla, ale vím jistě, že ji ještě mnohokrát číst budu...

GeekMonkey
19.04.2014

"Chci si ji vypodobnit, je však nevypodobitelná."

maja.davidova
23.02.2014

Ač se jedná o úzkou knížečku, je bohatá na děj a vždy mě pohladí po duši

Lenka4
07.11.2013

Výjimečná poezie, zajímavá stylem i obsahově. Je to příběh nejen o lásce k dívce, ale hlavně o hluboké lásce k člověku, a to k člověku starému a nemocnému - dědečkovi. Ve všední péči o něj, která je psychicky hodně náročná a ve snaze o přizpůsobení se jeho světu, se projevuje hrdinova (autorova) hluboká lidskost.

HDosoudilová
28.08.2013

Děkuji za svou střední, díky které jsem přečetla a objevila spoustu krásných knih. Tato je jedna z nich.... vřele doporučuji...