Romance pro křídlovku

Kniha Romance pro křídlovku

vlkove

Moc krásná a citlivá záležitos, občas si na knihu vzpomenu a vždy mě přepadne pocit tíhy života. Čteno k maturitě ale zapamatováno a zamilováno i dlouho poté.

lubtich

Ten námět je celkem banální, jenže o syžet tady nejde, byť pasáže s odpovídáním dědečkovi za jiné lidi, které si plete s bezovým keřem, mi přijdou vtipný i situačně. Spíš je to rafinovaně konstruovaný, jediná metafora a přirovnání zde není jen tak zbůhdarma pro zdobnost, naopak se týkají dějového rámce. Líbí se mi to vybalancování abstraktního a konkrétního, když si autor všímá i lopuchů ve škarpě pod hospodou, nevyznívají pak ty obecné výrazy "břímě lásky a smrti" či život je jako dar nad jeho síly" jako odemletá klišé. I to variování a repetice dávají slovům, větám i strofám jiný význam, jak se postupně vyskytují v různých časových a místních rovinách. To pak vůně kopřiv není jen tak! A kontrasty, jasně, různé podoby mezních poloh. Ještě je teda zajímavá ta časová dvojitá hradba, či jak to říct: psáno roku 1961, ale deníkové záznamy jsou datovány třicátými léty, což vytváří jakousi fiktivní přítomnosti či budoucnost, co už se stala. Vypořádávání se vzpomínkami z dětství není jen tak.
Nic objevného, nic pro mě, ale kvality tomu nelze nepřiřknout. Cítím tam jakýsi cit pro míru všeho, i z hlediska čtenářského mi to přijde moc přístupný.

(...)
za šestadvacet let, až na jaře přijdu
k tvému čerstvému hrobu a spatřím tam
kvést jako první rostlinu zlatý kopr,
poroste zrovna z těch hlubokých míst,
kde jsou tvá ústa, a z vysokého stonku
bude se smát všem neživým uschlým věncům.
(s. 12)

Kontryhelka

Krásné dílo, skvělý autor.

101evca

Nádherná něžná báseň plná vzpomínek, barvitých obratů a smutku po životě, který už není. Líbil se mi rytmus básně, její prolínání mezi časy, prostory, neobyčejná hra smrti a lásky, ve smyčce se vracející verše a vůně kopřiv a kopru znatelná na každé stránce.

"Musím bdít nad tichem světnice, aby se nerozlilo po celém vesmíru."
"Je všechno, co naráz zastavuje srdce, a přece to není smrt."
"...a je to noc všech nocí, prvně v žítí nesu strašné břímě lásky a smrti současně..."

Kattari02

k maturitě
někdy se k ní vrátím a snad i lépe pochopím

sgjoli
21.11.2021

Když jsem brala Romanci pro křídlovku prvně do ruky, bylo to do školy kvůli povinné četbě. Trochu jsem se bála, zda budu rozumět, ale obavy byly zbytečné. Byť se podle mne od čtenáře v nějaké míře vyžaduje určitá trpělivost a určitá potřeba či nutnost číst mezi řádky, tuto knihu jsem si nad míru užila. Nádherný jazyk, nádherný příběh, nádherná atmosféra. Jedná se o dílo, které se mi vepsalo do srdce – je to dílo, se kterým jsem si vnitřně sedla, se kterým jsem se potkala. A které vřele doporučuji. Je to dílo, se kterým člověk potřebuje strávit trochu více času (byť je to rozsahem docela krátké), ale stojí to maximálně za to. Tahle kniha se nečte, tahle kniha se musí procítit.

Jasmine111
14.11.2021

Viděla jsem dokonce ve skvostné divadelní adaptaci. Tento příběh se jednoduše vpil do srdcí nespočtů diváků, čtenářů i filmových fanoušků u nás i v zahraničí. František Hrubín vše vybásnil skvostně, nepřekonatelně. Citové vazby jsou vykreslené fantasticky. Retrospektivně se vrací do prázdnin prožitých před II. světovou válkou. Líbí se mi, že František a básník je stejnou osobou, kdy niterně vypisuje své skutečné prožitky a vytváří nádherný kontrast mezi platonickou a fyzikou láskou. Napsané neskutečně dojemně a s obdivuhodnou malebností. Jímavost tohoto příběhu je obrovská!

Cortegos
12.10.2021

Báseň jsem přečetl na zkoušku z literatury a asi jsem jí nevěnoval dostatek pozornosti. Poté jsem viděl film a ten mě donutil se k básni vrátit. Tentokrát jsem chápal vše, vnímal vše a za necelou hodinu jsem ji pln dojetí dočetl přesvědčen, že tentokrát můj čtenářský zážitek byl jeden z nejsilnějších vůbec. Škoda, že nejde dát více hvězdiček.