Romance pro křídlovku

Romance pro křídlovku představuje lyrickoepický vrchol Hrubínovy básnické tvorby.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155/romance-pro-kridlovku-9Xr-155.jpg 3.9653
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Československý spisovatel

Ronnie68
15. listopadu

Jsou to především vzpomínky ... neustále se tam objevují srpnová data ... ale není to chronologické ... jinak se to nečetlo špatně ...

miska331

I když přečteno jen kvůli referátu do češtiny, byla jsem celkem překvapená, že se mi to líbilo.

SSTknihy

Oživlý předobraz srpnové noci, mrazivá přítomnost neodkladné smrti, nostalgická vzpomínka na dávnou lásku, bolestný proces dospívání, stíny horkého léta, vzdálené hlasy pouťového vyvolávače a nad tím vším tklivé tóny křídlovky, která dokáže pobavit i vyprovodit na poslední cestě. „Navždy mne bude víc o tu noc, kdy jsem tě vyvolal z měsíčních par a popel na žhavém srdci chtěl držet tvar něčeho, co už není.“ Nádhera.

intelektuálka

Mám zapůjčenou publikaci Městského divadla Brno, kde jsou uvedeny i první básníkovy verše :

Živote postůj, já jsem jen tvůj
mám ústa oči noc a řeku
miluji vidím hořím teku
radostem pláč můj obětuj
na čelo polož vrásku k vrásce
mé rty dej nocím smrt mou lásce !

A zdálo se nám, že se srdcem
už dotýkáme svého dna
zatím však se v nás otvírala
nová hlubina.

V druhé části je zpracován motiv romance - prolínání života a smrti v různých časových rovinách...

"Navždy mne bude víc o tu noc,
kdy jsem tě vyvolával z měsíčních par
něčeho,co už není.."
Krása ...

Péťa1950

Krásná knížka, mládí - stáří, úcta, láska, smrt, tak jak to je v životě. I filmové zpracování se povedlo, kniha ale vede.

Aleh

František Hrubín a jeho Romance pro křídlovku. Příběh o velké nenaplněné lásce, o duši mladého člověka, která touží po lásce, o dlouhém čekání a odloučení, ale také o smutku, žalu a o smrti..... Nic mezi tím. Jen láska a život nebo smrt.

" Láska a život.
Jedno vždy pro mne budou. Kdyby mělo
být pro mě závažím, i přátelství se zřeknu,
ani stáří, až zaklepá, se nezaleknu,
a stále zůstanu dokořán otevřen jí,
která bude život roubovat na můj sen,
ať se i smrti podobá, nikdy to přece
nebude smrt, její věrný obraz je v řece,
věčně jiná voda žene se peřejí,
jen pěnu chytíš z ní a kdovíkde je jí
už konec, stále se budu do ní hroužit, znovu
chtít ji zadržet, dát ji trvalost kovu,
a stále na křídlech i křídla odhodiv,
budu ji žíti tak dlouho, co budu živ."

Sandy007

Neuznávám rozbory básní, ale měla jsem možnost poslechnout si a zúčastnit se opravdu detailního rozboru Hrubínovy romance a můj dojem z ní to zlepšilo tak o sto procent. Je to jedna z básní, u níž si myslím, že opravdu potřebuje hluboký rozbor, který ji posune ještě o něco dál.

tovlasek

Prosté, plné klasického motivu kontrastu mezi láskou emoční a láskou sexuální, mezi životem a smrtí. Přesto velmi originálně napsané, plné roztodivných metafor. Dílo mi evokovalo surrealistickou náladu, mlžný opar vzdálených vzpomínek. Nostalgie.

malazluta

Krásná... taková poezie je v dnešní době vzácnější než šafrán.

micha-ella
08.11.2017

Po čase znovu a znovu krása...

HoyaCarnossa
03.10.2017odpad!

Pro mě je to něco děsného. Knihu jsem četla dvakrát, film jsem viděla jednou. Zůstává nepochopena. Ale třeba se k ní někdy vrátím.

rarášek
17.08.2017

Nádherná knížka. :)

Katranis
03.07.2017

Povinná četba.

simecef
08.06.2017

Nádherná sbírka z doby, kdy poezie ještě byla poezií.

kara

ale láska, jež v krvi žil a cév
divoce tepá"

TheMelorry
30.11.2016

Asi jsem knihu úplně nepochopila, protože mě nijak zvlášť neoslovila. Nebyla špatná, některé pasáže se mi hodně líbili, ale celkově znám lepší díla.

buccaneerka
18.10.2016

Před 12 lety jsem ji musela přečíst za trest, protože jsem naštvala češtináře ... a on netušil, jak mě tím potěší. :)

Jass
03.09.2016

Je to pěkné dílo, ale musím říct, že mě osobně nijak příliš neoslovuje. Jiné básně mě zasáhly přímo do srdce, ale tahle nějak nezabírá...

Petula19
11.07.2016

Přečteno jen z nutnosti k maturitě. Poezie není můj šálek čaje a asi ji proto neumím náležitě ocenit. Nicméně co mě zaujalo nebyl příběh nebo verše, byla to spousta kontrastů, které se v knize objevují a nad kterými se člověk musí zamyslet

zazvorek
25.06.2016

Terina si stříhá vlasy sama jako před autodafé a miluje Františka.
František ale taky miluje svého dědečka.
Osudové letničky bolí a trápí, ale díky Hrubínovi tak krásně! Opravdová nádhera prodchnutá dusnou letní atmosférou, láskou, lehkým erotičnem, mládím, životem a hlavně smrtí.

Hanka_Bohmova
24.04.2016

To je taková krása!

už dnes je mne víc o hrůzu, s níž jednou lidé
uvidí šílený negativ svého díla,
už dnes je mne víc o město, jež se octne
jen na vteřinu a samo v nitru slunce
a vyjde s ňadry upálenými, bez klína,
už dnes je mne víc o ty nejzoufalejší,
pro něž budoucnost vždycky bude dar
nad veškeré lidské síly

...

Navždy mne bude víc o tu noc,
kdy jsem tě vyvolával z měsíčných par
něčeho, co už není, zatímco tys žila
a žiješ, ne přízrak, ne stín, jenž vstává z már,
ne bludička, ne bysta náměsíčně bílá,
ale láska, jež v krvi žil a cév
divoce tepá.

Weiler
02.04.2016

Víte co? Tenhle způsob předávání lyriky jsem schopnej zkousnout. Skladba se navíc zdá celkem přímočará, čímž bude čtenáři dozajista okamžitě sympatická, ale nenechte se zmást, opakovaná čtení pomohou objevit nové hloubky pod tím zdánlivě jednoduchým romantickým příběhem. Pro tu stravitelnost hodnocení zlepšuju, na čem ale může knížka tratit je užití celkem experimentálního verše – ani tak volného, ten se přežije, ale celkově grafickou formou a vysunutím určitých řádků mě Romance vyloženě mátla. K čemu? Zajímalo by mě, jestli je někde publikace, která by to osvětlila, no já jsem žádnou nenašel ani se mi na to samotnýmu nepodařilo přijít. A že je poezii třeba číst pozorně, na to jsem si už zvyknul, ale neměla by čtenáře nutit ji analyzovat.

sarka1285
23.02.2016

Člověk snáze pochopí, když ví, co Hrubín v mládí zažil... Podle mě nádherná knížka, ze které člověku jezdí mráz po zádech. Jen si říkám, že když při ní pláču teď na konci, za 50 let budu asi plakat už, když uvidím jen přebal. Báječná práce.

.Verča.
26.01.2016

Přijde mi, že nerozumím poezii. Nebo fakt nevím. Jako verše hezké, příběh hezký, ale že bych z toho byla na větvi jako všichni ostatní, to těžko. Moje reakce po dočtení byla spíš "Chm, ok. Zajímavý." než "To je tak krásný a smutný a romantický, nejlepší knížka na světě."

Leonka23
07.12.2015

Navždy mám tuto knihu spojenou s jednou milou osobou. Pro mne neopakovatelný zážitek :).

Hrefna
17.09.2015

Tak tento žánr není vůbec šálek mého čaje. Samotný příběh je hezký, použití retrospektivy osvěžující, protože v té záplavě citů člověk může přemýšlet, ale ta naléhavost lásky umocněná opakováním veršů mě dusila.

doroth28
02.09.2015

opravdu krásný příběh

Liv
08.08.2015

Kdybych neviděla film před otevřením knihy, tak si to asi chronologicky neposkládám. Ale jinak se mi to vcelku líbilo.

anetka.repova
10.07.2015