Pařížský architekt

Napínavý příběh z okupované Paříže o lidech, kteří riskovali své životy, aby zachránili životy ostatních. Paříž, 1942. Nadaný architekt Lucien Bernard váhá, zda přijmout práci, která mu vynese hodně peněz, ale také ho může naprosto zničit. Má navrhnout důmyslnou skrýš pro bohatého židovského muže ukrývajícího se před deportací. Prostor musí být naprosto neviditelný, nesmí ho objevit žádný nacistický čmuchal. I když jsou pro architekta zásadním motivem peníze, přelstít nenáviděné okupanty je stejně velká výzva. Projekt vytvoří. A následují další. Jenže pak jedna z jeho skrýší fatálně selže…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414406/big_parizsky-architekt-6zb-414406.jpg 4.4148
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Paris Architect, 2013

Kniha Pařížský architekt

Jenny46

Další krásný román z okupované Paříže. Zase trochu jiný příběh zajímavé téma z druhé světové války, kde hlavní hrdina navrhuje úkryty a pomáhá zachraňovat židy..
Některé pasáže drastické, smutné čtení, ale kniha se četla dobře a určitě stojí za přečtení.

ydnac
01.12.2021

ORIGINÁLNÍ PŘÍBĚH :-)
Lucien je architekt s velkým potenciálem, talentovaný, chytrý, čekající na svou velkou příležitost.
Ta přichází za druhé světové války. Je mu nabídnuto, aby pomohl vytvořit důmyslné skrýše pro prchající židy a s tím jde ruku v ruce možnost pracovat na velkých továrnách pro Němce - kde se budou vyrábět zbraně.
Lucien je na počátku příběhu člověkem, který se stará jen o své záležitosti a nepřemýšlí nad osudy ostatních lidí.
Měla jsem velkou radost z jeho prozření, pochopení a ochoty pomáhat druhým :-)
Celý příběh byl napínavý do poslední stránky.

janasim
29.10.2021

Námět knihy je bezpochyby zajímavý. Ještě jsem se nesetkala s knihou, kde by hlavním motivem bylo vymýšlení úkrytů pro Židy. Bohužel si myslím, že román není zpracován do hloubky. Bylo zde zbytečně moc postav, k jejichž příběhům nebylo možné proniknout. Některé dialogy mi připadaly poměrně neadekvátní situaci, scéna se zahlédnutím Januského dost pitomá a závěr uspěchaný. Myslím, že kdyby tu nebylo tolik postav a méně scén, knize by to jen přidalo. Za mě celkem zklamání.

Pavčule
06.10.2021

Spousta krutosti, zejména na starých Židech (zřejmě, aby autor extra ukázal, jak jsou Němci krutí) a spoustu důmyslných úkrytů - více či méně. Docela mě mrzelo, že skoro nikdo komu jsem fandila nepřežil a scéna s krbem nezapomenutelná. Přesto plný počet hvězdiček.

Kekik
03.08.2021

Až do scény s krbem jsem si říkala, že kniha není taková pecka, jakou jsem očekávala. Od krbu (scéna je částečně popsána na přední vnitřní straně přebalu) jsem se pak již nemohla od knihy odrhnout, a už jen četla a četla.

Vynikající dílo. Děj se odehrává v době druhé světové, ale tentokrát je téma knihy originální. A to se mi moc líbilo. Lucien sice není hrdina, kterého si oblíbíte od prvních stran, o to více mě potěšil jeho vývoj. A také mě těší, že jsem správně odhadla jednu z postav. Dlouho jsem se usmívala, když jsem zjistila, že mé tušení bylo správné.

V některých situacích jsem trnula hrůzou. V jednu chvíli se na vás soused usmívá, v druhé už podává udání na Gestapu. Hrozná doba.

JanuldaN
19.05.2021

Za mne je Pařížský architekt tak trochu jiná kniha z druhé světové války - konečně se zde neocitáme v koncentračních táborech, nebo na bojištích. Námět je zkrátka originální. Autor nám předkládá jedinečný lidský příběh, který je krásně napsaný. Děj čtenáře naprosto pohltí. Oceňuji především charakterovou proměnu hlavního hrdiny, jehož původní motivací bylo obohacení se a proslavení - je to lidské a uvěřitelné. Maličký problém mám ale s koncem. Za mne mohl být více rozvinutější. Mám pocit, že kniha byla ukončena až překvapivě rychle.

tittanie
11.05.2021

Tuhle knížku jsem si vyhlídla strašně dávno a nemohla si ji půjčit z knihovny. Uvažovala jsem, že si ji odstraním ze seznamu chystám se číst, ale jsem ráda, že jsem to neudělala. Velice napínavý příběh až do konce. Promyšlený děj, postavy. Kniha podle mě neměla hluché místa v příběhu a hlavně se autor nesnažil naplácat do jedné knihy pět zápletek. Tím pádem není nic přilepované na sebe a výsledek stojí za to.

rilajaan
08.05.2021

Zajímavý příběh z 2. světové války. Hlavní hrdina se nám mění před očima, ta změna bylo možná až moc velká, ale k příběhu to patřilo a muselo to tak být. Jen konec bych ocenila trošku rozvinutější.