Ignis Ignis komentáře u knih

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Tak mě Čtenářská výzva donutila si Manon přečíst. Doma jsme ji měli dávno, ale strašně se mi to nechtělo číst, ne proto, že by to mělo být špatné, ale proto, že to nedopadne dobře. Nicméně jsem ráda, že na ni nakonec došlo, je to moc dobré.
Plus to naše vydání je i moc hezky ilustrované.

09.10.2021 4 z 5

Zločin štábního strážmistra Zločin štábního strážmistra Otomar Dvořák

V knížce se proplétají asi 3 části. Ta nejlepší jsou historky z četnických případů a kolem těch četníků vůbec. Básnička.
Vzpomínání autora na dětství už občas sklouzává do kýčovitosti nebo nudy, ale ještě to jde.
No a pak je tam současnost, to je absolutně nejslabší část knížky. Rozhovory a prohlášení jednotlivých postav jsou přirozené asi jako milenky Karlose Vémoly a autor z nich vychází jako důchodce, co na stará kolena objevil blog.idnes a teď se tam vypisuje z pohoršení nad stavem světa. Ano, náš svět není zrovna ideální, ale existují nápaditější způsoby jak to popsat, než prvoplánové litanie.

01.10.2021 3 z 5

Nemocnice pro zvířátka Nemocnice pro zvířátka Fabrice Lelarge

Tyhle pohádky čtu moc ráda, některé vtípky jsou spíš pro dospělé, ale tím spíš je to osvěžující.
Syna také baví a to není žádný velký milovník zvířat.
Stávkující zajíci jsou opravdu nejlepší.
Dalším plusem jsou i moc hezké ilustrace.

08.09.2021 5 z 5

Modrá: Dějiny jedné barvy Modrá: Dějiny jedné barvy Michel Pastoureau

Člověk by nevěřil, co se dá všechno napsat o jedné barvě. Hodně zajímavé čtení.

02.09.2021 5 z 5

Kruté hvězdy Kruté hvězdy Kjell Eriksson

(SPOILER) Nuda. Ale strašlivá. Taky bodejť ne, když se stanou 3 vraždy osamělých, ničím výjimečných důchodců. Policie se nemá čeho chytit a čtenář to zoufalství prožívá s ní. No a pak začínáme dostávat víc a víc informací o Lauře, dceři zmizelého otce. Ze začátku si říkáte ok, asi bude něčím souviset s dějem, když s ní furt autor otravuje ale když se do toho přidají ještě životní problémy hlavní hrdinky, musela jsem se hodně nutit, abych četla dál. Fakt mě ani jedna nezajímala. Jedna by se tedy dala ještě snést, ale dvě už byly moc.
Časem mi začalo docházet, proč je tam Laury tolik a čekala jsem jen na důvod. Který byl tedy dost zklamáním. Hlavně se člověk vlastně úplně nedozvěděl proč. A proč teď, proč ne před rokem, proč ne za deset let? A na to odpověď není, jenže kvůli tomu detektivky čtu, chci příběh, který bude mít pěkně kompletní vysvětlení, pěkně zabalené a převázané mašličkou. Otevřené konce si nechávám pro jiné žánry.

25.08.2021 2 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Začíná to dobře. Začátek je velkolepý jako ono otevření barrandovských teras.
Linka s komorníkem není úplně originální, ale i tak je zábavná.
V druhé polovině to začíná ztrácet drive, hlavní nedostatek ale je, že jsem uhodla vraha poměrně brzo před koncem (ono už taky těch možností tolik nezbývalo).
Rozhodně je ale hlavní hrdinka sympatická a mohla by vyšetřovat i dál. jen si bude muset najít nové přátele :-)

23.08.2021 3 z 5

Satanské verše Satanské verše Salman Rushdie

Ufff, tak konečně to mám za sebou. A budu platit v knihovně megapokutu, protože jsem ji měla dávno vrátit. Bohužel jsem tu knížku začala číst relativně pozdě, protože to 1) tak vyšlo 2) myslela jsem si, že ji mám za chvíli přečtenou. Tvrdě jsem ji podcenila!
To se nedá číst najednou. Ze začátku to bylo po pár stránkách, pak když už si člověk zvykl, přečetla jsem i delší kus, ale musela jsem to proložit něčím normálním, to orientální vyprávění plné snů, obrazů, popisů, filozofických momentů a všeho možného jiného bylo vyčerpávající.
Ale stejně jsem tu knížku chtěla dočíst, chytilo mě to drápkem a nechtělo pustit. A zároveň jsem věděla, že pokud ji dám teď z ruky, už se k ní nevrátím.
Akorát - mírný spoiler - je to ve výsledku poměrně depresivní, na můj vkus tam umře moc lidí.

20.08.2021 4 z 5

Dítě Stasi Dítě Stasi David Young

O knížce jsem uvažovala, že si ji koupím, ale nakonec jsem usoudila, že ji stačí půjčit z knihovny. A dobře jsem udělala.
Není to úplně špatné, ale mělo to pár nelogičností včetně zápletky a konec mi přišel strašně na sílu.

15.08.2021 2 z 5

Kosti svaté Brigity Kosti svaté Brigity Philip Freeman

Je to takový odvar sestry Fidelmy, tomu srovnání se prostě nedá vyhnout a ta je minimálně po té detektivní stránce úplně jiná liga.
***Mírné spoilery****
Tenhle příběh má jinak všechny klišé, co mohl, láska z mládí, šéf pirátů, zlý opat od konkurence... A ani to rozhodnutí nemá úplně logiku, kdyby se rozhodla opačně, má mnohem větší možnosti.
****"
Ale líbil se mi popis Irska té doby, tak dávám o hvězdičku víc, než by si to zasloužilo.

15.08.2021 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Další kniha o holokaustu? Ne, díky. I když...hlavní hrdinka se jmenuje jako já a hodí se to do výzvy...No tak jo, beru.
A v zásadě jsem nelitovala, je to poměrně působivé čtení.
Trochu depresivní, kdy se z jednoho kamaráda stane ukázkový hajzl a druhý bez mrknutí oka sebere majetek své milované a zařídí si vlastní život jinde.
Nejvíc mě ale mrzí konec. Ne že by si to dotyčný nezasloužil, ale jako co pak? Jaký to mělo smysl? Jí zavřou na spoustu let (pokud jí rovnou neoběsí) a dítě půjde do sirotčince. Terno. Pokud z toho měla nějak vyváznout, chtělo to jiný způsob jak ho oddělat, tohle na nehodu neuhraje.
Ano, nemám ráda tyhle otevřené konce, autorka si mohla dát tu práci a vymyslet nějaký uzavřenější - ať už optimistický, kdy to tedy Zuzaně projde a kráčí dál ke světlým zítřkům nebo i pesimistický, kdy se za ní naopak zavírají brány vězení.

08.08.2021 3 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Za mě asi nejlepší autorčina kniha. Duchové, napětí a tak dál. Příběh nesrší originalitou, ale je dostatečně zajímavě napsaný, aby to nevadilo.

31.07.2021 5 z 5

Sexy mlékař Sexy mlékař Alice Clayton

Tohle hodnotit nemůžu, tenhle žánr je mimo můj zájem a vlastně ani nevím, proč jsem to četla. Vlastně jo, kvůli obálce a zvědavosti.
Ale v zásadě se to dalo číst a bylo to v rámci možností i zábavné.
A já teď mám zase na pár let pokoj, opravdu se nic nezměnilo a pořád to není nic pro mě.

31.07.2021

Písmenková polévka Písmenková polévka Barbora Hrůzová

Nebylo to špatné, taková jednorázová záležitost na jeden večer. Téma mě bavilo i když jsem scrabble hrála asi tak 2x v životě.
Co mě přišlo trochu přitažené za vlasy byl proslov maminky jedné z hrdinek a pak vrahův motiv. I když závěr byl rozehraný pěkně.

15.06.2021 3 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Líbilo se mi to? Ano, ne, ano...ano, nakonec vcelku ano. I když asi po jedné třetině mi hlavní hrdinka začala lézt na nervy, časem se to jakž takž srovnalo a začalo to být konečně napínavé.
Střídání dějových linek mě chvílemi bavilo, chvílemi rozčilovalo, především ta pravidelnost po kapitole.
Ale výsledný dojem byl pozitivní.

18.05.2021 3 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Překvapivě dobré. Teda nečekala jsem žádnou katastrofu, ale obvykle je přílišné očekávání spíš na škodu. Nejvíc strach jsem ovšem měla z popisů toho, co se těm dětem dělo, ale autor přece jen není sadistický šílenec, tak je to celkem decentní a není toho moc. Závěr byl správně překvapivý.

14.05.2021 4 z 5

Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství Lindsey Fitzharris

Fakt zajímavé, v druhé půlce se to četlo jako thriller, dokáže to? Člověk ví, že ano, ale stejně je napnutý jak špagát.
Četla jsem ji s tím, že se hodí i do čtenářské výzvy jako kniha z lékařského prostředí, ale úplně klidně bych ji mohla použít do tématu "Prostředí, kde se nechcete ocitnout", protože ocitnout se v té době ve špitále a v chirurgových rukách byl dost děsivý zážitek.

25.04.2021 4 z 5

Vůle Vůle Jeroen Olyslaegers

Pohled na 2.SV v Antvepách byl zajímavý, tahle část Evropy není v příbězích z války zase tak zastoupená.
Styl psaní odpovídá vypravěči, jde o vyprávění starého muže a básníka k tomu, takže takové trochu rozhárané.
Jako celek docela zajímavé, i když ten konec mohl být víc polopatický.

15.04.2021 4 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Zajímavé téma, filmy miluju, takže příběh režiséra mě bavil. Jednu chvíli mi to přišlo sice trochu překombinované, ale jako celek to bylo fajn. Jen ten konec mohl být propracovanější, přišlo mi to trochu odbyté.

11.04.2021 4 z 5

Sršeň Sršeň Vita Jamborová

(SPOILER) Docela příjemná detektivka, k dokonalosti tomu chybí širší spektrum podezřelých, od začátku se moc nejede kdo, ale hlavně jak.
Trochu mě mrzelo, že poklad vlastně nehrál žádnou roli, byl jen taková dekorace.

28.03.2021 3 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Kniha slibuje napětí, duchy a vůbec. Ano, jsou tam zvláštní události, nadpřirozeno, několik násilných úmrtí, ale celé je to vlastně strašně poklidné, že by se člověk bál, tak to ani náhodou, možná tak asi 3 momenty by se daly popsat jako trochu strašidelné a další 3 napínavé.
Ale přesto se autorce podařilo zaujmout mě tak, že jsem byla zvědavá, co se bude dít a jak to skončí.

03.03.2021 4 z 5