Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství

Nemocnice 19. století představovala spíš bránu smrti než místo léčení. Úmrtnost byla masivní. Chirurgové pracovali bez anestezie za řevu pacientů a jejich nejcennější vlastností nebyla pečlivost, ale rychlost. Operační sál bylo divadlo s jevištěm a operace krvavou exhibicí pro lačné oči diváků. Scéna se mění teprve v letech 1860–1875. Chirurg, kvaker Joseph Lister vystupuje s nehorázným tvrzením, že původcem infekcí jsou bakterie, a svádí odvážný, nerovný, ale nakonec vítězný boj o prosazení antisepse a sterilizace. Dramatický příběh, který se odehrával v přízračných kulisách viktoriánské Anglie, líčí oceňovaná kniha sugestivním, téměř beletristickým stylem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417507/umeni-rezniciny-Oe3-417507.jpg 4.749
Literatura naučná, Historie, Zdravotnictví
Vydáno, Paseka

The Butchering Art: Joseph Lister's Quest to Transform the Grisly World of Victorian Medicine, 2017

Kniha Umění řezničiny: Joseph Lister a temný věk viktoriánského lékařství

Noisette73

No... Ale jo... knížku jsem našla pod stromečkem a pustila jsem se do ní už ten vánoční večer, všichni áchali nad knihami s vánoční tématikou a já se pustila do řezničiny.
Byť jsem zvyklá na hodně u tohoto jsem si řekla jedno velké fuj a musela jsem ji odkládat i prokládat knihou jinou.
Opravdu kniha jen pro silné žaludky, ale skvěle napsaná.

Corso
03.11.2020

Predstavte si serial Dobrodruzstvi kriminalistiky, ale o nemocniciach, chirurgii, chirurgoch, vyskume a objavoch vo viktorianskej Anglii. Pribehy legendarnych chirurgov, objavitelov. A mate priblizne obraz o com tato kniha bude. Je to o ceste od zakrvavenych nozov, pilok, zahnisanych plastov, vecneho zapachu zavsivenych posteli, pilinami zasypanych operacnych salov a marnic, cez objavy az po zaciatky modernej chirurgie. Od teorii o skazenom vzduchu az po objavy bakterii, virov, k stale dokonalejsim liecebnym postupom. Od umrtnosti 9 z 10 amputacii a bez anestezy operovanych bolestou jaciacich pacientov az po .... tiche operacie :) Uzitocna kniha ktoru doporucujem kazdemu, ukazuje akym pokrokom presla medicina a ze si ludia 20. 21. storocia vlastne mozeme blahozelat, ze je to uz prec.

ještěrka38
24.09.2020

Opravdu čtivé, zajímavé, někdy až neuvěřitelné, ale stojí za přečtení.

bagel
09.07.2020

Jen potvrzuji níže uvedené - úžasná a zajímavá kniha, která se velmi dobře četla a navíc byla doplněna i rejstříkem a poznámkami.

Iwaeu
20.06.2020

Vynikající kniha, obsahuje spoustu historických faktů a dat, která obohacují příběh z období Viktoriánské Anglie, jenž zapadá do klasické beletrie. Autorce se podařilo neskutečným způsobem propojit historická fakta z oboru medicíny s dobovým popisem Londýna a Anglie a vytvořit tak dramatický a misty i napínavý příběh. Čtenář, který má odborné vzdělání, má trošku výhodu, že si vše dokáže reálně představit. Nicméně, celkově velmi zajímavý životní příběh Josepha Listera.

Zathira
07.05.2020

Jakožto zdravotnice jsem tuto knihu prostě musela přečíst, to byla nutnost!

Krásně se četla, obohatila mé vědomosti a navíc i vyrazila dech tím, jak to vlastně dříve se zdravotnictvím bylo, v tom špatném světle samozřejmě. Když si vezmete, že takové hrůzné metody se používaly ještě zhruba sto let zpátky, tak můžeme být rádi, že naše zdravotnictví je na takové úrovni, na jaké je.

P.S. - Stejně se najde mnoho lidí, co na něj bude nadávat a právě těm bych vřele doporučila tuto knihu přečíst, ať se jim trochu rozsvítí. :)

kristyna3877
08.03.2020

Kniha je na pomezí non-fikce a beletrie, ale velmi příjemně napsána (a přeložena). Téma by nabízelo mnoho bulvárně zpracovaných nechuťáren, ale každá operační scéna je popsána čistě funkčně, bez přibarvování i zjemňování. Člověka přivede na mnoho myšlenek o křehkosti života a (ne)samozřejmosti kvality péče, kterou nyní máme k dispozici. Po přečtení si dovolím doporučit první sérii seriálu The Knick, která zpracovává podobné období optikou kamery.

Nickuoff
16.02.2020

Perfektní kniha. Nejen styl psaní, kterým mě autorka opravdu zaujala, ale i téma, o kterém psala, se nedá zhodnotit jinak, než 5 hvězdičkami.

dějiny lékařství viktoriánská doba

Autor knihy