Honza89 Honza89 komentáře u knih

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Medvědín představuje smyšlený příběh, ale mé vnímání je takové, že velmi přesně vystihuje dnešní společnost. Líbilo se mi, jak autor zabrouzdal do lidských charakterů a vykreslil postavy. Celkově je kniha perfektně napsaná a zasahuje dál než jen do sportu. I když se vymyšleným příběhům vyhýbám, v tomto případě sáhnu i po volném pokračování My proti vám.

22.01.2020 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Knihu jsem vyhrál na šachovém turnaji a díky tomu jsem zabrouzdal do žánru, který běžně nečtu. Jsem za to rád, fenomén Nesbo mě oslovil. Knížku jsem chtěl číst pořád dál, čili pro čtenáře je nesmírně atraktivní, a to považuji za měřítko nejvyšší kvality.

28.04.2019 5 z 5

Robinsoni a donkichoti Robinsoni a donkichoti Aleš Palán

U prvních tří příběhů jsem byl nadšený, bylo v nich nejlépe znát, jak jsou dotyční přirozeně sami sebou, na základě své osobnosti a svého způsobu myšlení. To mě pokaždé nejvíc inspiruje. Další rozhovory už mi přišly vyloženě jako životní příběhy a stylem mi připomínaly knihy se samotáři. Mé zaujetí už nebylo tak silné a ke konci jsem s dočtením spěchal. Nicméně dávám plné hodnocení, zpracování knihy pana Palána je opět perfektní, rozhovory byly zajímavé a četly se samy.

16.07.2022 5 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Mimořádně skvěle sepsaná kniha, s přesahem cestopisného vyprávění, která se četla úplně sama. Navíc mi byl autor velmi blízký svým nastavením a pohledem na život. Fandím mu a rád si přečtu jeho případná další díla.

01.02.2022 5 z 5

Atlas štěstí Atlas štěstí Helen Russell

Naprosto famózní knížka. Marně pátrám v paměti po další knize, která by mě tolik obohatila. Nadchlo mě, že vedle perfektního znázornění národního přístupu byly k zemi vždy napsány i jiné zajímavé informace. Řadu mentálních technik a aktivit jsem ve svém životě začal praktikovat a vůbec jsem nevěděl, že jsou takto rozeseté po světě. Knížka má i nejkrásnější obálku, jakou jsem kdy viděl, naopak se mi nelíbily jednoduché obrázky v textech a moc mi neladil ani styl, kdy autorka použije citaci a do toho ji glosuje. Přesto díky hodnotě díla dávám plný počet hvězd a jednoznačně knihu doporučuji.

19.04.2020 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Knížka má perfektní myšlenku a celkově je velmi originální, ale bohužel ani mně nesedl styl, jakým je napsaná. Po anotaci a prvotních recenzích jsem čekal víc. Doporučuji opravdu jen ke kávě jako čistě relaxační čtení.

08.02.2020 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

No, zajímavé, kniha mi vyvolala hodně pocitů. Ten hlavní je ale rozpačitost. Knížka je mnohdy velmi informativní, je v ní dost historie a navíc je poměrně dlouhá, takže mě osobně to ubíralo na čtivosti a zajímavosti. U cestopisu si představuji větší zapojení autora, jeho pocity, myšlenky a podobně, což tady bylo pramálo. Neseděl mi ani psací styl na tento žánr, dílo je psané hodně profesionálně, jsou neustále vykreslované kulisy a nemohl jsem se zbavit dojmu, že často jde až o přílišnou snahu zaujmout. Oproti tomu forma příběhů, ať už lidí, nebo navštěvovaných míst, měla cosi do sebe, některé mě hodně bavily a přinesly mi obohacení či inspiraci k návštěvě. Ve finále kniha vcelku fajn, ale pro mě za očekáváním po vlně nadšení.

02.03.2022 4 z 5

Petr Koukal: Jsem Petr Koukal: Jsem Martin Moravec

Hezky zpracovaná autobiografie, ve které jsem některé kapitoly hltal s otevřenou pusou, u jiných jsem trochu ztrácel pozornost, ale pokaždé jsem oceňoval upřímnost a otevřenost Petra Koukala. Nabídl svůj reálný pohled a neřešil, že místy může působit nesympaticky. Prostě odkryl karty a nechal na každém, ať si udělá vlastní názor. Já osobně mám raději trochu jiné typy sportovců, neimponuje mi například touha po popularitě, nicméně to není důležité. Podstatné je, že bývalý reprezentant v badmintonu překonal zákeřnou nemoc, pomáhá lidem a má krásný přístup ke svým nejbližším. Vyprávění o Gábině bylo názorné pro všechny chlapy a to nejpěknější, co kniha nabídla. Zapomenout ale nesmím ani na zajímavé zasvěcení do badmintonu, kde by mě nikdy nenapadlo, o jak náročný sport se jedná. Klobouk dolů před Petrem Koukalem za tu dřinu, kterou podstoupil.

05.08.2019 4 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Knihu jsem nechal na období, až pomine okolní humbuk a musím říct, že jsem s ní strávil velmi příjemné chvíle. Pro milovníky perliček jde o dokonalé dílo, na mě bylo některých Gábiných detailů ze soukromého a biatlonového života příliš, přesto autobiografii dávám nejvyšší hodnocení díky pěknému zpracování. Pracoval jsem jako sportovní novinář, takže vím, jak nemilosrdně funguje dnešní vrcholový sport a dokážu se vcítit do kůže Gabči. Tato křehká duše a mimořádně srdečná osoba z mého pohledu do tohoto světa nepatřila. Oceňuji, že se v knize za nic neschovávala, psala ji upřímně, a to i za cenu toho, že si u spousty lidí svůj obraz pošramotí. Nebýt některých zbytečných detailů na adresu lidí v biatlonu, které už mohla ve svých zpovědích spolknout, měl bych ji za hrdinku a vzor. Na druhou stranu kniha není špinící, jak vykreslila média a různí lidé. Výpovědi jsou v kontextu a převažují hezké věci, takže fakt nechápu averzi vůči Gabriele Koukalové, resp. její autobiografii.

23.11.2018 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Z mého pohledu naprosto fascinující kniha, kterou bych zařadil do kategorie povinná četba. Nikdy dřív jsem se nesetkal s tak srozumitelnou a bohatou osvětou o zdraví, navíc mi sedl způsob myšlení pana Vojáčka. Kniha mi pomohla v hodně krizové situaci a vrátila mi jistotu na své cestě.

09.03.2022 5 z 5

Autorka do sepsání knihy jistě vložila úsilí a i sebe, proto si netroufám dílo hodnotit ze svého pohledu. Zkrátka mi tento cestopis nesedl. Každopádně přeji mnoho dalších zvládnutých cest.

12.09.2021 2 z 5

K příběhům Jako v nebi, jenže jinak jsem napsal, že jsem očekával větší hloubku. Tady jsem ji dostal, ale zároveň jsem měl pocit, že vyprávění jsou extrémnější, ve finále se mi tedy líp četli decentnější samotáři z Čech a Moravy. Tím však nechci soudit ani hanit žádného z šumavských respondentů, pro každého jsem měl porozumění a každý mě něčím zaujal. Nejvíc se mi líbily příběhy obou paní, ty měly linii, jak jsem si představoval. Dále musím ocenit úžasné zpracování knihy, to je fakt paráda ;-) Děkuji za rozhovory, dle čtenosti je jasné, že lidi téma života proti proudu zajímá a kéž by se vnímání a praktikování toho, co je opravdu krásné a důležité, aspoň trochu změnilo.

14.03.2020 5 z 5

Moje filozofie fotbalu - Autobiografie Moje filozofie fotbalu - Autobiografie Johan Cruijff

Název knížky v tomto případě naprosto sedí, pan Cruyff vylíčil své myšlenky coby hráč i trenér. Takový styl autobiografie se mi líbí a přináší mi obohacení. Co jsem se dočetl, tak mi filozofie pana Cruyffa byla blízká a hlavně jsem rád, že aspoň prostřednictvím knihy jsem prožil jeho nevšední kariéru. Knížka tedy super, jen překlad nebyl místy úplně optimální.

17.02.2020 5 z 5

Orr - Můj příběh Orr - Můj příběh Bobby Orr

Byť jsem Bobby Orra nezažil jako hokejistu, po přečtení působivé knížky si dovedu představit a odůvodnit jeho výjimečnost. Bylo krásně poznat, jakou měl vášeň pro hru, skromnost, pokoru, vítěznou mentalitu, a také jakým byl profíkem. Vlastnosti šampiona i úžasného člověka přirozeně vynikly. Představoval bych si takhle každého vrcholového sportovce. Vše se podle mě odvíjí od výchovy rodičů, která byla právě u Bobby Orra příkladná, a moc se mi líbilo, že rodině věnoval rozsáhlou kapitolu. Celkově je autobiografie pojata nezvykle. Bobby Orr vypráví hloubku svého příběhu, oceňuje lidi kolem sebe a osobní úspěchy jako by se ho ani netýkaly. Tento způsob a nefalšovaný projev skromnosti se mi moc zamlouvají. Knihu bych zavedl jako povinnou četbu pro sportovce, zejména pro ty mladé. Excelentní je především první polovina knihy, pak je četba občas trochu náročnější, ale kvalita zůstává výborná. Vadou na kráse je pouze místy nesrozumitelný překlad.

11.07.2019 5 z 5

Můj divoký hokejový život Můj divoký hokejový život Luboš Brabec

Před těmito memoáry nezbývá nic jiného než smeknout. Vysoké ohodnocení jsem pochopil už během čtení a je zcela oprávněné! Miroslav Fryčer vypráví svůj životní, a především sportovní příběh tak, že vše prožíváte s ním a jste naprosto ohromeni. Byť za svou velkou jízdu málem zaplatil životem ve 40 letech, říkal jsem si, že se musel cítit krásně naplněný. Dělal to, co miloval, zaznamenal obdivuhodné výsledky, načerpal jedinečné zážitky a užil si spoustu zábavy. Po kritickém okamžiku svého života zase ukázal bezvadný nadhled a krásně zformuloval vnímání života. Velmi jsem s ním souzněl. Celkově je kniha napsána způsobem, jakým si autobiografii představuji - žádný zbytečný bulvár, ale příjemná otevřenost a upřímnost, lidskost, zábava a zdroj obohacení. Doporučil bych ji i těm, co jsou sportem nepolíbení. Já osobně bych se chtěl po přečtení tohoto excelentního díla s panem Fryčerem setkat.

28.06.2019 5 z 5

Jmenuju se Tomáš Jmenuju se Tomáš Ota Kars

Kdyby člověk chtěl, tak ke knize najde drobné výhrady. Avšak klíčové je, že nabízí skutečné zajímavosti a krásné vzpomínky o osobě, která svým účinkováním ve filmech rozveselila snad každého. Doporučuji.

26.08.2018 5 z 5

Koller: Byl to víc než sen Koller: Byl to víc než sen Ondřej Škvor

Forma rozhovoru pro mě nepředstavuje pravou knihu, nicméně je pravda, že v tomto případě jsem dílo hltal. Otázky byly velmi dobře položené, obsáhly spoustu zajímavých věcí a příběh Jana Kollera je prostě natolik fascinující, že by si člověk užil jakékoliv jeho zpracování. Tady se to povedlo moc hezky, knihu doporučuji.

11.09.2021 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Obsahově mě dílo neoslovilo, po přečtení anotace jsem měl jinou představu. Nicméně oceňuji, že pan Tabery otevřeně pojmenoval problémy ve společnosti, dále oceňuji jeho probádání mnoha pramenů a i precizní zpracování textu. Díky tomu kniha dobře plynula.

31.03.2020 3 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Dlouho jsem knížku viděl na čtyři hvězdy, nicméně nakonec jsem stránkami proplul k plnému počtu pěti. Přesvědčilo mě poctivé a krásné zpracování knihy, kdy zejména fotografie jsou opravdovým skvostem. Naopak od příběhů jsem si sliboval mnohem víc, čekal jsem hloubku života v samotě, odpovědi na otázky proč, ale většinou jsem měl pocit, že život tak dotyčným vyplynul, než že by se cíleně vyčlenili a působili svým myšlením jako inspirace. Trochu škoda, téma je skvělé, jen takto jsem měl knihu spíš jako fajn čtení před spaním. Nic to ale nemění na tom, že se mi dílo líbilo a rád bych si přečetl i šumavské samotáře.

21.02.2020 5 z 5

Jedenáct prstenů: Duše úspěchu Jedenáct prstenů: Duše úspěchu Phil Jackson

Jedná se o jednu z těch autobiografií, které jsou náročnější na čtení, nicméně v tomto případě musím dílo jednoznačně ocenit. Vyprávění úspěšného basketbalového trenéra je precizní, originální, zajímavé i obohacující. Udělalo na mě dojem, že pan Jackson doplňoval vlastní myšlenky úryvky z jiných knih. Prokázal, kolik má načteno, a jen tím podtrhl svou nevšední osobnost. Líbilo se mi taky povídání o největších hvězdách NBA. Celkově jsem si knihu rád přečetl, protože i když mám na basket výšku, tak jsem se o něj nikdy nezajímal. Teď asi začnu o něco víc :-)

25.08.2019 5 z 5