Jmenuju se Tomáš

kniha od:

Jmenuju se Tomáš https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353232/bmid_jmenuju-se-tomas-HbJ-353232.jpg 4 132
Koupit Koupit eknihu Bazar

Tato knížka se snaží stručně zrekonstruovat skutečný příběh života Tomáše Holého, nahlížený různými blízkými lidmi ze všech zásadních období jeho života z rozdílných úhlů. Obsahuje jen ověřená fakta, která se nejeví být jen pouhou zábavnou historkou, jež se mohla odehrát i jinak. Neuvádí samozřejmě ani věci intimní a snaží se, aby Tomášův život nevyzněl jako jedna velká jízda (což zcela určitě nebyl), ale zároveň některé typické příhody a detaily zmiňuje právě proto, aby tento srdečný, upřímný a otevřený kluk a mladý muž byl v této knize skutečným člověkem a Tomášem, nikoliv slavnou hvězdou či neskutečným svatým. (Knihcentrum)... celý text

Komentáře (45)

Komentáře 45 Recenze 1

Iva.Iv
Iva.Iv
18.05.2023 3 z 5

Jako asi každý v této republice, mám moc ráda Tomáše Holého. Vůbec mi nevadilo, že v knize nejsou kapitoly o natáčení, ale jsou hlavně o dětství, rodině, škole, studiu. A ty hospody? vždyť patřily ke studentskému životu a kdo tam nechodil? Jen knížka na mě působila jako článek z časopisu, nedotažená, stručná a trochu neslaná, nemastná. Fotografická příloha je moc hezká.

a304
a304
28.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Tomáš Holý, toho si cením více než třinácti tun českého zlata a cítím jeho odchodem, ničím nahraditelnou ztrátu. Lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu... S povděkem jsem přivítala knihu o něm. Ve filmech sledujeme virtuozitu jeho přirozeného projevu. a někteří ho znali osobně, Jsem potěšena, že vstoupil do mého vědomí a mohu se radovat z jeho hereckého umění. Tolik se od něho vyžadovalo a Tomáš žádnou vteřinu nepromarnil, tolik elánu, zaujatosti, skromnosti...
Nedávno jsem viděla s Janou Brejchovou Útěky domů , lepší dojem než z amerického kasovního trháku. V archivu držel desky s tajemstvím a nepodíval se..., tolik zaplněných regálů, tolik polic stejných osudů, Tomáš to nehrál, rozuměl tomu, snad ani dítětem nestihnul být... V závěrečné scéně starostlivě radí matce, nepracuj tolik, odpočiň si a šel se postarat o teplo. Nasekat dřevo do kamen , zase nehrál. Tomáš s vervou se postavil ke svému dílu a neohlížel se na námahu, ale sledoval jen jedno cíl, postarat se o mámu...
Básníci opěvují lásku, kterou jsou od matek zahrnováni, ale Tomáš zahrnoval láskou matku, která si ho vybrala.
Knihu doporučuji ,


marie3541
marie3541
12.02.2022 1 z 5

Mám strašně ráda filmy s Tomášem Holým, vždy se na ně celá rodina rádi díváme. Takže jsem neváhala, když jsem knížku zahlédla v knihovně.....Ale musím říct, že asi nejvíce z celé knížky mne zaujaly fotografie......neříkám, že knížka je nějaký odpad, to ne. Určitě se čtenáři dozví mnoho informací ze života Tomáše, ale já jsem čekala trošku něco jiného....

rafan65
rafan65
27.12.2021 3 z 5

Tato kniha je decela nuda. Asi jsem čekal víc díky tomu že Tomáš jako dětský herec byl úžasný. Tato kniha mě už tak úžasná nepřipadá.

vonMalik
vonMalik
30.05.2021 3 z 5

Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale asi jsem čekala víc. Občas jsem se také ve čtení ztrácela, co píše autor a co je vzpomínka a hlavně čí vzpomínka... Ale jinak to bylo docela milé čtení o Tomášově životě.

Sam33
Sam33
14.05.2021 3 z 5

Kniha mě zaujala v knihovně. Ovšem ani zdaleka nesplnila mé očekávání. Autor se sice snažil ukázat Tomáše především jako člověka, ale nemyslím si, že forma, kterou zvolil, byla vhodná. Už tím, že se autor rozhodl psát knihu z pohledu Tomáše, tudíž v ich-formě, ovšem text je doplněn výpovědmi kamarádů a blízkých lidí, kteří o něm logicky mluví ve 3. osobě. Do toho i popisky u zajímavých fotografií se tlučou (např. já a můj pes X Tomáš na natáčení).
Ale musím přiznat, že ten kult Tomáše Holého je neuvěřitelný. Ten chlapec stihl natočit během nějakých 5-6 let asi 13 filmů a pak skončil. V knize je hezká věta, která si myslím, sedí na Tomášův život dokonale: Tomáš byl jako kometa. Rozzářil oblohu, ale pouze na chvíli.

karel0750
karel0750
18.11.2020 4 z 5

Příjemná knížka o životě dětské herecké legendy. Nicméně jsem očekával o malinko více. Jako plus hodnotím doplnění o fotografie.

jprst
jprst
21.10.2020 2 z 5

Pro mne docela zklamání, o osobě Tomáše příliš nevypovídá, zmínek a zážitků z natáčení je spíše poskrovnu. Plusem knihy je dobře použitá a využitá fotografická dokumentace.

Monika1717
Monika1717
18.08.2020 3 z 5

Knihu jsem koupila mamince k Vánocům. Máme moc rády filmy s Tomáškem. Kniha se mi sice líbila, ale zdála se mi tak trošku ušitá horkou jehlou tak, aby vyšla v čase před vánočním.

cleopatra11
cleopatra11
28.06.2020 5 z 5

Přečteno za pár hodin.
Velmi pěkná sonda do života Tomáše.
Kniha je doplněna krásnými fotografiemi ze života rodiny Holých.

katka134
katka134
16.07.2019 4 z 5

Milá knížka o klukovi, na kterého " se můžeme spolehnout " , že nás několikrát v roce navštíví skrze televizní obrazovku a potěší nás.

martinstefko
martinstefko
14.05.2019 4 z 5

Krásná osobní vzpomínka, u níž je škoda, že si s ní redakce a sazeč nedali větší práci.

Magdalena5
Magdalena5
29.03.2019 5 z 5

Pěkná vzpomínka na spravnýho kluka

krevetka79
krevetka79
26.03.2019 5 z 5

Milé nahlédnutí do života Tomáše Holého

BabcaJanca
BabcaJanca
05.03.2019 5 z 5

Proste nezapomenutelny Tomas!

triatlet
triatlet
16.02.2019 2 z 5

Prostřednictvím televizních obrazovek nás pravidelně navštěvuje. Působí jako kamarád z dětství.
Když jsem byl v první třídě, měl o Vánocích premiéru film Jak vytrhnout velrybě stoličku. Pamatuji si, že jsem jeden řádek v písance věnoval Tomáši Holému :-)
Jeho herecké kouzlo přesahuje čas.

Bohužel knížka o Tomáši Holém je špatná. Na první pohled sice zaujme obálkou, ale její čtení mě doslova bolelo. Už když jsem v prosinci knížkou listoval v knihkupectví, styl psaní mě nezaujal.
Autor popisuje Tomášův osud z několika pohledů - očima Tomáše, využívá vzpomínání vlastní i spolužáků. Ale sám se ztrácí, kdo je kdo. Například na jedné stránce popisuje fotografie 2x neutrálně, jednou z pohledu Tomáše:
- Potěšený Tomáš s oceněním
- Tomáš a František Němec na předávání Zlatého krokodýla
- Je mi jedenáct let (u Tomášovy fotky taková popiska působí absurdně)
Autor se vyjadřuje velice neobratně.
„Tátova maminka a moje babička…“ (s. 18) – opakovaně takhle rodinné příslušníky zdvojuje.
Slovní zásoba je chudá, opakované použití některých slov ruší.
„Režisérka Marie Poledňáková k tomu dodává: (kurzíva) Když jsem to slyšela i viděla… říkala jsem si, že jsem si doteď myslela, že jsem natočila jemnej, křehkej příběh, a ona to bude komedie! (konec kurzívy) Chce se jen dodat, že očekávanou něhu, jemnost, křehkost a cit Tomáš dodal, ale navíc spolu s obrovským klukovským rošťáctvím, zábavnou roztomilostí a vlastním humorem.“ (s. 29)
Korektorovi unikla chyba ve slově „zůčastněný“ (s. 29).
Uvozovací věty u výpovědí pamětníků jsou pouze formální. Přímé řeči jsou sáhodlouhé. Působí jako otrocký zápis z diktafonu. Obsahují hovorové koncovky, opakující se informace. Aktéři se v přímým řečech dokonce přou o tak „podstatné“ věci jako je typ auta, kterým jezdili.
Celý text působí nudně, natahovaně. Z fádních informací (o značce cigaret, které kouřila Lucie Bílá) vystupuje pouze pár střípků – o Tomášových psech, o jeho vztahu k četbě, k historii a k podepisování fotek.
V závěru autor věnuje 10 stran povrchním reprodukcím filmů, ve kterých Tomáš hrál.
Při čtení jsem si říkal, jak by na tuhle nepovedenou knihu, která získala cenu čtenářů (!), reagoval Tomáš. Neubráním se napodobení jedné scény z filmu Jak velrybě vytrhnout stoličku.
Tomáš jede vlakem, otevře knihu a dostane se do tunelu, kde je tma. Po vyjetí z tunelu jen nepřítomně zírá a oslovuje čtenáře: „No lidi?!?“

Misha224
Misha224
31.01.2019 5 z 5

Krásná vzpomínková kniha na geniálního herce, jehož filmy jsem milovala už jako malá holka. Velká škoda, že tak brzy opustil tento svět! Touto knihou se člověk dozví spoustu informací o Tomášovi a jeho krátkém životě...

kilometr
kilometr
11.01.2019 5 z 5

Příjemná kniha a hlavně vzpomínka na talentovaného dětského herce,který po své filmové slávě žil obyčejný život,který tak brzy a tragicky ukončil.Jen ty rozpisy filmů v závěru jsou zbytečné,vždyť je známe nazpaměť.90%.

Mája777
Mája777
29.12.2018 5 z 5

Přečteno za jednu noc. Opravdu výborně napsaná kniha o jednom skvělém klukovi, jehož filmy mě provázely celým dětstvím.

malpet
malpet
18.12.2018 4 z 5

Hezká a zajímavá kniha. Byla to moje poslední kniha, která mi chyběla do čtenářské výzvy 2018 - kniha co obdržela cenu Magnesia litera, a rozhodně nelituju, že jsem si jí vybral tak trochu i kvůli tomu, abych splnil bodík. Bylo to v tomto předvánočním čase milé rozloučení s celou Výzvou.

hana0348
hana0348
29.11.2018 3 z 5

Nahlédnutí do osobního života dětské herecké hvězdy, o kterém je známo tak málo, doplněné četnými dosud nezveřejněnými fotografiemi. Autor zajímavě využívá vyprávění v ich formě. Kniha splnila má očekávání.

Analady
Analady
27.11.2018 3 z 5

Mám moc ráda filmy s Tomášem Holým. Byl v nich naprosto přirozený a měl úžasné charisma. Do knihy jsem se začetla s touhou dozvědět se o něm něco víc. Přečetla jsem ji během chvilky. Autor ji napsal stylem, jako by Tomáš vyprávěl sám o sobě, což mi přišlo trošku zvláštní. Zmiňuje hodně jeho rodinu, vkládá střípky vzpomínek kamarádů. O natáčení je jen velmi krátká pasáž, ve které se dozvídáme, že vlastně o něm Tomáš s nikým moc nemluvil a po pár letech v natáčení pokračovat nechtěl. Celkově se toho z knihy moc nedozvíme. Tři hvězdičky dávám jen proto, že kniha je vzpomínkou na mého oblíbeného dětského herce.

Medunkavera
Medunkavera
23.11.2018 5 z 5

Je mi úúplně fuk, co se píše v knize.
Tenhle kluk mi přinesl do života něco tak krásného..
Něco, co už neexistuje.
Úžasnou upřímnost. Čistou duši. Nitro.

Česneksmedem
Česneksmedem
12.11.2018 4 z 5

Osud je vůl, to jste si všim.
Ten dělá věci podle sebe
a nebere na nikoho ohled.

Jan Werich

Další moje letos přečtená kniha o známé osobnosti. Zde je to veselé vyprávění o senzačním a nezapomenutelném klukovi poněkud zastřeno jeho smutným a tragickým úmrtím v mladém věku.
Velice oceňuji, že si v dospělejším věku zvolil složitější životní cestu studiem práv, které však již nedokončil...
Z těch veselejších částí knihy si vždy připomenu například protistátní výcvik jeho psa Pariska nebo vzpomínku na první fotografii, kterou dal Lucii Bílé.

Simi129
Simi129
11.11.2018 3 z 5

Přečetla jsem jedním dechem. Tomášovi filmy mám moc ráda.

hannah2000
hannah2000
23.09.2018 5 z 5

Tuto knihu je třeba brát jako náhled do osobního života. A to do té části života, která s filmováním nesouvisí. Vyprávění je podáno z části jako od Tomáše a z části vyprávěním lidí z jeho nejbližšího okolí. Co od něho věděli, co zažili i co prováděli a jak a kde vyrůstali. A je to bráno postupně od seznámení rodičů až po moment, kdy nikdo nechtěl uvěřit realitě... Chvílemi je sice vyprávění trochu kostrbaté, což je určitě způsobeno i tím, že vše sepsal člověk, co nemá se psaním mnoho zkušeností. Ale na druhou stanu se autorovi do vyprávění podařilo dostat hodně osobních pocitů lidí z Tomášova okolí, hodně historek a popsat jaký vlastně byl jeho život, když nefilmoval. A to od malého chlapce až po dospělého. Proto dávám, i přes nedokonalosti ve způsobu psaní, plný počet bodů. Pro autora i lidi z jeho okolí, kteří přispěli svými vzpomínkami ke vzniku této knihy, to určitě nebylo lehké vzpomínání. Vše je doplněno spoustou osobních fotek, informacemi o natočených filmech, důležitými momenty života. Vyprávění neobsahuje žádné přehnané pikantnosti a podobné, takže výsledkem je "fajn" kniha, která přinesla obrázek o životě kluka, který i navzdory své slávě byl obyčejným klukem.

Honza89
Honza89
26.08.2018 5 z 5

Kdyby člověk chtěl, tak ke knize najde drobné výhrady. Avšak klíčové je, že nabízí skutečné zajímavosti a krásné vzpomínky o osobě, která svým účinkováním ve filmech rozveselila snad každého. Doporučuji.

110022
110022
30.07.2018 5 z 5

Krásná a zajímavá kniha o životě Tomáše Holého. Jeho filmové role mám odjakživa moc ráda. Kdo by odolal malému rošťákovi s tím nevinným kukučem:o).

fifinka247
fifinka247
30.07.2018 5 z 5

Nádhera! Sice jsem prvně viděla filmovou verzi, ale to mě vůbec neochudilo o to abych si knihu o Tomášovi nemohla vychutnat. Jeho krátký život tam je krásně zachycen jak v textu tak na fotografiích. Jsem ráda, že jeho rodiče zrušili zákaz o zdokumentování života tohoto talentovaného člověka.
Kniha je opravdu krásně zpracována a právem si zaslouží plný počet hvězdiček.

Lily101
Lily101
23.07.2018 4 z 5

Tato kniha je úžasná! Kdyby autor v první části neskákal od "ich formy" do "er formy" a zase zpátky, ohodnotila bych bezpodmínečně knihu pěti hvězdičkami. Zasmála jsem se nad historkami,co s Tomášem Holým zažili jeho přátelé, těšila jsem se z bezstarostného života popisovaného autorem a konečně jsem pochopila, co je ten studentský život, který bohužel nemám šanci kvůli neustále narůstajícím studijním povinnostem poznat. Dle hodnocení níže se domnívám, že kniha je možná spíš pro čtenáře blíže věku Tomáše Holého.

V knize určitě není řečeno vše, ale dle textu v ní obsaženém bych si přála mít po boku kamaráda jako Tomáš nebo možná být v něčem více jako on (hlavně tím humorem, což ale nijak neovlivním). Obzvlášť se mi líbilo, jak se zastal kamaráda, kterého nějaký chlap zmlátil na toaletě.

Jsem nadšená! Asi závěrem bych měla dodat, že ačkoliv v Praze nebydlím (ani jsem nikdy nežila), tak mi hlavní město přirostlo k srdci a ráda jsem se něco dozvěděla o městské části 4, kam Nusle řadíme, tudíž mě kniha bavila ještě o něco víc (poznámka kvůli objektivitě).

Patapuf
Patapuf
19.06.2018 3 z 5

Čekal sem od toho víc.... je to jako když sedíte u táboráku a posloucháte partu lidí bavit se o člověku, kterého znáte z televize, ale nikdy jste se s ním nesetkali... nikdo vám neodpoví na nic co vás zajímá a vy získáte pouze neurčitý dojem....

zuzana4291
zuzana4291
27.05.2018 4 z 5

I když je to hezká kniha, ale řekla hodně stručná. I když Tomáš Holý nežil nějakých 50 let (jak je v knize několikrát zmíněno), ale přeci jen zažil pár let natáčení, a pokud s ním byla opravdu taková legrace, jak píše autor, tak si myslím, že tam mohlo být více vyprávění lidí kolem něj. Musím říct, že fotografická dokumentace je bohatá a krásně knihu doplňuje.

Gibis
Gibis
25.05.2018 3 z 5

Jako mnozí jiní i já jsem čekala více vzpomínání jeho hereckých kolegů, protože některé pasáže, kde byly vyjmenovány ulice, kde bydlel, školy, kam chodil, či jména spolužáků byly pro mě zkrátka nezáživné, protože mi to nic neříkalo. Na druhou stranu chápu, že herectví bylo pro Tomáše jen krátkou epizodou v dětství, sice intenzivní, ale přesto krátkou. Takže se autor snažil přiblížit spíše jeho soukromý život. Pro mě hezké 3* a nostalgické zavzpomínání na krásné filmy s Tomášem.

jaspurha
jaspurha
19.04.2018 3 z 5

Zdravím všechny posudkové čtenáře, stejně jako vy jsem čekala více, nejen školní prožitky komunistické doby, ale je fakt, že on jiná léta ani nezažil mimo ty školní. Doufám, že si všechny recenze autor přečte. Chtělo by to více osobnějšího povídání, něco málo i od L. Bílé, která s ním zřejmě zažila i intimní chvíle...v jednom rozhovoru, říkala, že byl v něčem jiný než ho znali ostatní, zajímala by mně i ta jeho jiná tvář. Přece jen spolu neseděli jen Pod Terebkou, ale bydleli spolu v pronájmu. Dále historky z natáčení apod., určitě byly úsměvné. Ich forma mi přišla zvláštní, více by se mi zamlouval autorův pohled s doložením vyprávění ostatních přátel, rodiny a herců. Byla jsem zvědavá na jeho fotky v dospělosti, zklamalo mně, že jich je tam tak málo.
Snad vyjde další kniha, která bude obsáhlejší. Uvidíme... Jinak hodnotím kladně, že je vůbec něco o něm napsáno. :D Přece jen je to nenahraditelný národní poklad.

vitez21
vitez21
19.04.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetl během jednoho večera a byla napsána vcelku slušně. Ale přece jen mi v ní něco chybělo. Čekal bych trochu více postřehů lidí, kteří měli tu čest s Tomášem natáčet......především dětí (dnešních dospělých). Filmy s Tomášem mám moc rád, bohužel Tomášův život v knize opravdu nevyznívá zrovna vzorově. Každopádně nostalgie.....

lalaserka
lalaserka
03.04.2018 5 z 5

Moc hezká knížka, škoda jen, že nebyla rozsáhlejší, třeba o komentáře ostatních herců z filmů které s nimi Tomáš natáčel. Jinak je tohohle mladé herce velká škoda.

Milena2017
Milena2017
21.03.2018 5 z 5

Knížka hezká,nemůžu říct že se mi nelíbila.Možná jsem čekala víc zážitků z natáčení,určitě Jana Preissová s Františkem Němcem mají krásné vzpomínky na Tomáše :-)

Ditules
Ditules
13.03.2018 3 z 5

Myslím si, že Tomáš Holý by si zasloužil daleko rozsáhlejší knihu. Obrazová příloha a seznamy filmů byly příjemným doplněním. Trošku mě rušilo grafické dělení vzpomínek přátel a rodiny a ,,Tomášovo" vypravování...

Knižní střípky
Knižní střípky
23.02.2018 3 z 5

Za mě veliké zklamání, na knihu jsem se těšila, naštěstí jsem si ji jen půjčila v naší knihovně a přiznám se, že jsem sem tam nějaký ten řádek i přeskočila, což dělám opravdu velmi výjimečně. Na knize kladně hodnotím hlavně obrazovou přílohu, přílohu se seznamem a obsahem Tomášových hlavních filmů a mapu s lokacemi, kde se točily nejznámější hercovy filmy - to jsem si opravdu s chutí prostudovala, i s dcerkou a mužem. Strašně moc jsem se prala s pasážemi, které autor dal do ich formy a bylo to vlastně, jako by je povídal Tomáš sám a toto mi neskutečně moc vadilo. Zaujala mě informace o tom, že rodiče po Tomášově smrti právně ošetřili, aby se netočily žádné senzacechtivé bulvární dokumenty o jejich synovi, tento zákaz zrušili až v roce 2013, kdy byl natočen dokument o Tomášovi, myslím, že toto byl velmi dobrý tah z jejich strany, dovolil jim v klidu truchlit a neparazitovat na jejich synkovi, který se již nemohl nijak bránit. Tři hvězdičky dávám hlavně za přílohy a také z úcty k herci samotnému, dal nám svými filmy spoustu radosti a za to mu tam nahoru moc děkuji.

MinaHawke
MinaHawke
17.02.2018 5 z 5

Kniha vypráví o jeho krátkém životě, o různých etapách.
Knihu si koupila mamka, protože Tomáš byl její oblíbenec.