HloupýHonza HloupýHonza komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Je až mrazivé, jak autor dokázal popsat totalitu do takových detailů, aniž by ji zažil takto surově na vlastní kůži, byl to opravdu vizionář, který se očividně velmi bál velké totality, která by naprosto zabila lidskou důstojnost a samotnou duši. Mistrně popsané nechutné praktiky "Velkého bratra", které jsou bohužel velmi podobné některým totalitním režimům i v dnešním světě. Také jsou velmi skličující pocity hlavní postavy, které vám spustí nepříjemnou, depresivní náladu a vy se snažíte být co nejvíce vděční za to, že žijete v poměrně svobodném státě, protože jediné místo, kde může nalézt alespoň chvíli soukromí, je jen v jeho hlavě, která mu ovšem způsobuje také velké utrpení. Tato kniha je skutečně velký skvost literatury, protože je hlavně velmi důležitá pro všechny z nás, abychom si uvědomili, že o svobodu také můžeme jednou přijít a že i zodpovědnost, aby se to nestalo je i na našich bedrech. Je ovšem bohužel velmi smutné, že se stále najdou lidé, kteří totalitní režim obhajují, což mě vede k otázce takové, že nevím, zda je samotný režim vlastně horší, než tito lidé..

29.09.2021 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Tak jako u filmů, tento díl je nejemotivnější z celé trilogie také v knize. Kniha v sobě má dokonce i zajímavou psychologickou hloubku, popisování vnitřních rozpoložení postav je zde popsáno tak emotivně, že s nimi prožíváte celý ten velký boj, až jsem z toho měl husinu. Troufám si říci, že Pán Prstenů je skutečně to nejlepší, co se v literatuře objevilo, je to tak krásné dílo, které nemá jen tak obdoby. Jsem panu Tolkienovi nesmírně vděčný za to, že vytvořil pro mne tak důležitý milník v mém životě.

20.04.2021 5 z 5

Velmi důležitá kniha, která pojednává o faktu, že se Sovětský svaz tolik nelišil od nacistického Německa a zrůdnosti obou totalit byly velmi podobné a tragické. Hlavně také pojednává o síle propagandistických praktik, které zapříčinily šílený fanatismus. Jak je také vůbec možné, že v naší společnosti je povolený symbol srpu a kladiva, ale hákový kříž nikoliv? Je to neuvěřitelné pokrytectví, mělo by to být bráno stejnou měrou, jelikož 2. světovou válku zavinily společně obě totality, které si pak rozdělily Polsko. Musíme si neustále zrůdnosti obou režimů připomínat, jelikož jsou stále tendence potlačovat fakta, převážně tedy se někteří snaží zrůdnosti Sovětského svazu (masakr v Katyni, Velký teror, nebo bratříčkování s Německem při paktu Molotov-Ribbentrop) ignorovat a tvrdit, že se nestaly, nebo si je interpretují alternativně. Tato kniha velmi podrobně rozebírá důležitá fakta, na která nesmíme zapomenout a měli bychom se jimi do budoucna ponaučit.

20.01.2023 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Nikdy mě nenapadlo, že knížce dám takto nízké hodnocení, jenže zde nejde jinak. Nechci se dotknout těch, kterým se to líbí, ale tohle prostě nelze považovat za kvalitní a umělecké čtivo. Nachází se tu pouze klišé věty, které s oblibou říkají puberťačky, které si myslí, jak moc mají umělecké střevo, a přitom naopak to jejich střevo vyplodí spíš výkal. Opravdu nerozumím tomu, proč je toto považováno za poezii, když to není psáno ani v základních stavebních jednotkách poezie, je to pouze pseudointelektuální výtvor, který vytvoří každý začínající pisálek bez talentu.

18.06.2021 odpad!

Proměna Proměna Franz Kafka

Kniha je naprosto bravurně napsaná a fascinující na ní je, že se v ní vyskytuje tolik myšlenek, až vlastně není jisté, co přesně se nám snaží říci. Každý si právě z toho může vzít svůj dojem a interpretovat si to dle svých pocitů a myšlenek. To si myslím, že ne u každé knihy lze. Možná to zde byl i záměr? Kdo ví..

21.09.2021 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Hlavní povídka "Mlha" je skutečně opravdu velmi strhující a skvěle se čte, opravdu lehce jsem ji zhltnul, napětí je znamenité. Co se týká ostatních povídek, tak je to komplikovanější, některé jsou zajímavé a ty další vás nutí se zamyslet nad tím, pod jakým vlivem King byl, protože jsou absolutně nezajímavé, nečitelné a nechápete jejich význam v této sbírce.

19.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tuto knihu jsem přečetl až jako dospělý, což beru, jako velké pozitivum, poněvadž jako malý bych tuto knihu asi moc nepochopil, což by byla velká škoda, kniha je celkem komplikovaně napsaná a zcela hodnotná, tudíž nálepka "dětská kniha" je zjednodušující. Kniha je opravdu moc krásná, s hezkými myšlenkami, propletenými symbolikou a metaforami. Velmi dojemná kniha.

10.01.2021 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Miluju film od Kubricka, tudíž jsem tím asi lehce ovlivněný, protože si myslím, že jeho filmová verze je o trochu lepší. Předloha v sobě nese trošku zbytečné scény, které mi tam překážely - třeba přílišné nadpřirozeno, jako jsou oživlá a útočící zvířata z keřů, zrovna takové scény mi tam nezapadaly a působily příliš absurdně. Kubrick to utvořil tak, že to má děsivý efekt a opravdu to funguje lépe. Kniha s filmem se však pěkně doplňují a předloha jde více do hloubky a vysvětlí charaktery postav. I přes některé výhrady knize dávám plný počet hvězd, jelikož King umí naprosto fantasticky stupňovat napětí a zároveň postavám dát psychologickou hloubku, díky tomu všemu se to čte opravdu jedním dechem, v tomto je mistr.

11.10.2023 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Hodnotit takovouto knihu není lehké, tudíž hvězdičky jsem v tomto případě nepoužil. K Bibli mám celkem komplikovaný vztah, kdysi jsem byl křesťan a celá tato víra pro mě byla důležitým pilířem v mém životě, ale postupem času si člověk uvědomí, že je to pouhá iluze, které člověk chce věřit, aby se mu lépe v životě žilo, ale je to pouhá zjednodušená představa o životě, protože realita je mnohem komplikovanější, než jak je zde psáno. Jsem přesvědčen, že je velice nebezpečné, aby tuto knihu někdo bral vážně a doslovně, jelikož je to kniha z časového období, kdy lidé smýšleli diametrálně jinak, než my dnes a některé pasáže jsou velmi kontroverzní, že tak mstivého a sadistického boha kvůli tomu nemohu milovat a ctít. Také kniha obsahuje plno podobenství, občas i logických a banálních chyb, že brát něco takového doslovně už kvůli tomu je šílenství. Zároveň ale mě kniha velmi ovlivnila a nad životem díky ní budu už navždy přemýšlet jinak, protože mi otevřela bránu do duchovního světa a jsem za to zároveň vděčný a vím, že ateistou nikdy nebudu. V knize se objevuje i plno zajímavých pasáží, i mouder, které mohou posloužit k inspiraci i dnes. Tato kniha by měla být ale interpretována pouze jako kniha se zajímavými příběhy, jako nahlížíme dnes třeba na severskou, římskou či řeckou mytologii a nikdy se z toho nemělo stát náboženství, jelikož každý si z toho vybírá jen to, co mu nejlépe poslouží k jeho demagogii. Je to pořád jen a pouze kniha, na které nemůžeme stavět své životy a názory, jen protože je tam napsáno, že to tak bůh řekl.

03.04.2023

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Kmentu znám skrze skvělý podcast "Prohnilí" a jelikož umí předat informace poutavou formou, tak jsem si jeho knihy musel pořídit. Sám autor doporučoval, aby čtenáři nejdříve o Babišovi začali tímto Palermem, což jsem tak učinil a musím říct, že to je velmi důležitá kniha s poučnými informacemi, které předává čtivě. Každý by si Kmentovy knihy měl přečíst, aby případně prozřel a pochopil, že Babiš nemyslí na občany, ale pouze především na svůj byznys. Zároveň je zde poukázáno na ohromnou sílu populismu, která je velmi nebezpečná a umí strhnout plno lidí, bohužel nejen těch hloupých. Jsem moc rád, že jsme si ho nezvolili za prezidenta, tím se mi po volbách tato kniha dočetla alespoň s klidem.

09.02.2023 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ano, kniha jistou symboliku a myšlenky má, ale nejsou nějak komplikované, tudíž čtenář se nemusí ani zamýšlet a hned je mu v podstatě jasné, o co se zde jedná. Velmi přeceňovaná kniha, která si tak obrovský pozitivní ohlas nezaslouží..

28.12.2020 3 z 5

Jsem asi ovlivněn filmem, který jsem viděl dříve, než četl knihu a myslím si, že je příběhově mnohem lepší. Příběh v knize mi přišel trošku nevýrazný, až roztrhaný na kousky a ke konci jsem z toho čekal mnohem více. Zároveň se mi však na knize líbilo, že se trošku více rozebírá daný svět a filozoficky se skrze prožívání postav zamýšlí nad humanismem a hlavně významem lidských emocí a pocitu empatie, na který se zde klade největší důraz. Jenže v knize vše působí až moc zbytečně depresivně, bez nějakého východiska, všichni androidi jsou neschopni milovat a cítit empatii, tím se lidé liší od umělých androidů a empatie se tím stává klíčovou emocí, kterou nelze jen tak nahradit a uměle vytvořit, což v kontextu důležitosti empatie dává sice smysl, avšak film do toho vložil ale zápletku a to takovou, že nakonec s výraznými emocemi i samotný android pocítil lásku, což mi do příběhu zapadlo mnohem smysluplněji. Tím je vyjádřena nějaká naděje a i změna osobnosti Ricka a jeho přehodnocení všech činů dávala alespoň nějaký význam, to kniha postrádá.

Kniha je ovšem důležitým milníkem ve sci-fi žánru, hlavně svým skvělým a originálním námětem a donutí čtenáře se zamyslet nad smyslem lidské existence, každý by si jí tedy měl přečíst, protože rozhodně čtivá je a má svůj význam. Film to však dle mého dotáhl k dokonalosti.

11.03.2023 4 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Na podobný typ knih u Kinga řada čtenářů není zvyklá, ale vůbec to nevadí, naopak je to doslova povznesení pro čtenářovo srdce, poněvadž dokáže tato kniha pobavit, možná i lehce vyděsit strachem z neznámého a nevyhnutelného, ale hlavně v případě tohoto příběhu dojmout, to se zde velmi povedlo. Je to skutečně příjemné čtení, které mě velmi překvapilo, pokud King bude pokračovat dále v podobných knihách, myslím, že to vůbec vadit nebude, stále totiž neopouští ten svůj mysteriózní styl.

21.09.2021 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Bukowského poetika s sebou nese špínu, chlast, odpornost, ale pod tím vším se skrývá něco lidského a také i dokonce něžného. Povídky čtenářům nemusí nic říkat, ale nutí je se zamyslet, co jimi vlastně Charles myslel, tím on dokáže fascinovat.

23.01.2021

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tolkien byl výjimečný spisovatel, který si na svém díle dal značně záležet, vymyslel opravdu krásný svět a do toho ještě vytvořil i umělý jazyk. Kniha se poutavě čte, pro někoho může však být komplikovaná, poněvadž obsahuje spoustu jmen, doporučuji tedy číst bystře.

15.01.2021 5 z 5

Světy J. R. R. Tolkiena Světy J. R. R. Tolkiena John Garth

Úžasná kniha! Tohle bylo vytvořeno opravdu s láskou a klidně bych to nazval takovou menší biblí tolkienologie, protože zde je jeho dílo i samotná osobnost pěkně popsaná do detailů a čtenář si z toho odnese opravdu velkou řadu zajímavých informací, které byly důležité pro zrod krásného světa Středozemě. Krásné jsou zde také ilustrace, které Tolkien sám kreslil a dobové fotografie z jeho života, je to zkrátka pěkně celistvé, tak jak by mělo u takovýchto knih být. Z této knihy jsem opravdu hodně nadšený a pravděpodobně si jí přečtu ještě několikrát, protože je fascinující, jak velkou fantazií Tolkien oplýval a čím vším se inspiroval, byl to neuvěřitelně mimořádný a inteligentní člověk. "Středozem vznikla, aby odrážela, co ve svém vlastním světě nejvíc miloval a nesnášel".

26.02.2022 5 z 5

Co dělá tenhle knoflík? Co dělá tenhle knoflík? Bruce Dickinson

Bruce je opravdu velká osobnost, která toho zažila velmi požehnaně. Je to člověk velmi pracovitý a všestranně nadaný a zakládá si na preciznosti, to jsem na něm vždy obdivoval také proto, že to nikdy nebyla namyšlená smažka. Kniha je čtivě napsaná a Bruce je místama dobrým vypravěčem, líbí se mi také, že se vyhýbá různým bulvárním tématům a zaměřuje se hlavně na své záliby a vypráví zajímavé historky a příhody. Kniha ke konci trošku ztrácí tempo a některé kapitoly jsou zde slabé a víceméně i zbytečné, i přesto se jedná o zajímavou knihu, díky které se fanoušci o svém oblíbeném zpěvákovi něco dozvědí.

03.02.2024 4 z 5

Iron Maiden - Kompletní příběh Iron Maiden - Kompletní příběh kolektiv autorů

Pro mě jako velkého fanouška této kapely naprostá nutnost. Překvapilo mě, jak čtivě je to zpracované a jakou to má dobrou informační hodnotu. Také je vybraná skvělá grafika s fotografiemi, což je příjemný bonus ke čtení. Úplně mě to navnadilo na letošní koncert v květnu, na který se těším, jak malé dítě!

28.02.2023 5 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Co na to říct, Tolkien byl prostě úžasný spisovatel, který měl výbornou představivost a dokázal napsat tak poutavé a úžasné příběhy, zde je to avšak mnohem více temnější. V tomto příběhu je znatelná inspirace různými tragédiemi ze starověké literatury, až je dokáže svou kreativitou lehce dát do kapsy. Toto je opravdu velmi silný příběh, hlavně se mi na něm líbí ta temná atmosféra a určitým způsobem je to i více brutální, vzhledem k okolnostem, které v příběhu nastanou. Myslím si tedy, že čtenáře nováčka Tolkiena, který zná pouze Pána prstenů tato kniha značně překvapí, právě tou větší syrovostí, kde čtenář nenalezne ani jeden vtípek, je to zde pojato opravdu velmi vážně, toť ta inspirace tragédiemi. Opravdu velmi poutavý, baladický příběh o síle osudu, v tomto případě lépe řečeno sudby.

19.12.2021 5 z 5

Kniha psychologie Kniha psychologie Nigel C. Benson

Kniha nejde úplně do hloubky, ale předává nám a seznamuje nás chronologicky s nejdůležitějšími milníky v tomto oboru a popisuje různé metody, jenž se časem v psychologii objevily a s tím i důležitá díla osobností, jenž se na tomto oboru podílely. Kniha má navíc pěknou grafiku, díky které se vše hezky čte a je to lehce zapamatovatelné. Pro začátečníky jako dělané.

21.04.2021 5 z 5