heavy66 Online heavy66 komentáře u knih

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

„Co sis nadrobil, to si musíš sníst! Nechoval ses jako správný kamarád ani k nám, ani k Bratrstvu Kočičí pracky. Byl jsi jako stéblo trávy ve větru. Zrazoval jsi kdekoho, dělal jsi klepy, znepřátelil sis už celou Druhou stranu. Každý tebou opovrhuje. A nikdo to z tebe nemůže dostat ven. Jen ty sám svým dobrým chováním správného chlapíka. Pak teprve i my budeme s tebou kamarádit!“
(projev Mirka Dušína k Bohoušovi z Bratrstva Kočičí pracky)

Rychlé šípy, parta správných chlapíků, kteří se pustí do placené investigativní žurnalistiky, aby odhalili tajemství Stínadel nejen čtenářům oběžníku TamTam, ale celým generacím dětí, které čtou a milují jejich příběhy až do dnešních dnů. Sám jsem ten příběh četl a miloval, a rád si ho připomínám dodnes.

04.10.2022 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Obě nemoci přišly z Číny a obě zabíjely hlavně staré a nemocné.
V Bílé nemoci autor vytvořil nadčasové drama, které je aktuální v dnešní době stejně jako v jeho. Maršál a Doktor jsou postavy charakterní a silné, jejich dialog a konflikt, který Maršál přiživuje silou násilí a Doktor silou nenásilí, vedou k tragickému nevratnému konci!
Z Covidu by nic nevykřesal ani Karel Čapek. Postavy Předseda vlády zachránce tisíce mrtvých, Epidemiolog génius průměrnosti, a Ministr zpěvák podržtaška jsou charaktery plytké. Byť komediální, jejich humor je k pláči. Místo ušlechtilých cílů předražené nákupy a preference osobních zájmů, dialogy jak z první obecné. Premiéra se po zásluze stala zároveň derniérou!

26.05.2023 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Je s podivem, jak čtivý a aktuální je to příběh, ačkoliv ho Mark Twain napsal před téměř 150 lety. Asi je to tím, že jsem ho poprvé četl skoro před padesáti lety, a tenkrát tak starý ještě nebyl. Miloval jsem Toma Sawyera, jeho kamarády Hucka Finna a Joe Harpera, prožíval jsem jejich dobrodružství na hřbitově, na ostrově, v jeskyni, i hororové scény s Joe Indiánem. Tak nadčasových knih pro děti a mládež není mnoho!

04.03.2023

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Třetí díl je o křížové cestě, radosti z konce války a vzpomínkách na ty, kteří se ho nedožili. Najdete zde Den-D i Den Vítězství, americké orly, a závěr o návratu do normálního života, o potrestání válečných štváčů a odměnách hrdinů. A také můj oblíbený strom:
„Na Oslavové louce vyrazil krásný semenáček: měl stříbrnou kůru, dlouhé listy a v dubnu rozpukl zlatými květy. Byl to opravdový mallorn a celé okolí žaslo. V pozdějších letech, jak rostl do krásy, proslul široko daleko a lidé za ním zdaleka putovali. Byl to jediný mallorn na západ od Hor a na východ od Moře, a jeden z nejznamenitějších na světě“.
Mají pravdu, viděl jsem ho kdysi dávno a byl skutečně nádherný.

12.11.2021

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Je to tak dávno, co jsem Honzíkovu cestu četl, že jsem si ji musel trochu připomenout. Kniha je zalitá sluncem a klidem venkova, konflikty jsou drobné, odpovídající věku malého čtenáře. Takhle nějak si pamatuju svoje dětství u babiček a dědečků. Něco navíc se ale tehdejší děti naučit musely, rozdíl mezi „naše“ a „družstevní“. I Honzík to pochopí na příkladu vlastního a družstevního vajíčka. V chuti byl rozdíl veliký!

20.11.2022 4 z 5

Chtěl bych mít také obě kapsy plné klenotů jako pan Čapek! Mám na mysli klenoty literární samozřejmě! Povídky jsou tématicky rozmanité - od klasických soudniček, přes ukázky analytického vyšetřování, až po akční a nechutné mordy. Jsou zde veselé kousky, i smutné až tragické, a všechny oplývají lidskostí, laskavostí a jazykovým mistrovstvím.

22.08.2023 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Obsahem druhého dílu je budování týmové spolupráce v boji proti společnému nepříteli. Hrdina jde sám za svým nesplnitelným cílem, a původně malá koalice bojovníků za svobodu postupně roste. Každý má jinou motivaci, ale zapojí se, protože ví, že nelítostný nepřítel je stále silnější, a jiná cesta, než boj o život neexistuje.
Rohanský král Théoden mi připomněl Winstona Churchilla, s legendárním výrokem z roku 1940 – „Nemohu nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot.“
Filmová adaptace je v případě Dvou věží dost odlišná od knihy. Boj o Helmův žleb, který je hlavní a nejdelší scénou filmu, se v knize odehraje na několika málo stránkách.

12.11.2021 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Výpravné vydání všech tří dílů Pána Prstenů s krásnými ilustracemi Alana Lee jsem si pořídil těsně před uvedením filmové adaptace, abych se v ději a postavách orientoval.
Pán Prstenů patří mezi zásadní romány 20.století. Přes fantasy kulisy a literární styl severské ságy to je podobenství 2.světové války a boje Británie a Spojenců za svobodu proti nacistickému Německu.
První díl má výborně napsanou atmosféru blížící se války, postupného stahování temných mračen nad nic netušícími lidičkami, od sluncem zalitého Hobitína až po zoufalý boj v temnotách Morie. První prohrané bitvy, první oběti, ruka Osudu vytáhne los a posílá hrdinu na mission impossible bez návratu, a žádný dobrý konec se nekoná!

12.11.2021 5 z 5

Později Později Stephen King

Stephen King má se mnou snadnou práci. Sotva otevřu jeho Později, vcucne mě jak vysavač svinčík, a už mě nepustí. Večer čtu, dokud nepadnu, pak rychle ráno na záchodě, abych nepřišel pozdě do práce, fakt jenom dvě kapitoly (!), a stejně jich je šest nebo sedm. Později v práci přemýšlím, jak to asi bude dál, už abych byl doma, a mohl se zase nechat vcucnout!
Později na to přijdu, jak to ten chlap dělá. Víte jak? On nepíše horor, ale Příběh, a nechá na čtenáři, aby si to přebral sám. Smíchá všechny nesouvisející ingredience v jednom kotli a uvaří skvělou omáčku. Tohle každý spisovatel nedokáže. Jako když svíčkovou uvaří Zdeněk Pohlreich nebo to zkusím já!

03.05.2023 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Legendární komixové příběhy o soupeření dětských pouličních gangů, v podání skvělých kreslířů Fishera a Čermáka. Příběhy nepostradatelné pro starší generaci, které snad zaujmou i generaci mladší!
Byla by velká škoda, kdyby upadly v zapomnění!

27.11.2021 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Četl jsem první české vydání Duny v roce 1988, po třiceti letech ji čtu znovu, a snad konečně začínám tomu fascinujícímu příběhu rozumět. Kde vzal autor inspiraci k románu, jehož filozofický přesah z něj dělá mnohem víc než jen obyčejné sci-fi? Arabské motivy a názvy jsou v textu zřejmé!
Caladan, kde voda padá z oblohy a stéká po povrchu v širokých řekách, to by mohla být Anglie.
Vysušený a rozpálený Arrakis je Blízký východ a severní Afrika. Tam vládne padišáh imperátor a Harkonenové, to jest Osmanská říše.
Fremeni nebo lépe freemeni jsou arabské kočovné kmeny, beduíni, kterým britský voják Thomas Lawrence, zvaný Lawrence z Arábie pomáhal úspěšně řídit povstání proti Osmanům v letech 1916-1918!
To je dost podobné Paulu Muad’Dibovi, který vede pluky fremenů proti padišáhovi pod černo zeleným praporem Atreidů. Mimochodem tyto dvě barvy jsou výrazně zastoupeny na vlajkách Sýrie, Jordánska a Iráku, kde Lawrence z Arábie působil.
Pak je tu koření těžené z písku (ropa), Gilda přepravců, která z koření bohatne (OPEC, založen 1960), píseční červi (?), Bene Gesserit (??) a další děje a postavy, které nezapadají do mého promyšleného scénáře….
Třeba je to opravdu jen příběh ze vzdáleného vesmíru, a podobnost naší planetě je čistě náhodná!

04.01.2020

Carrie Carrie Stephen King

Tímto románem dal Stephen King alespoň na chvíli iluzi všem šikanovaným loserům, jak by to mohli jednou svým trapičům vrátit. A to není málo, protože co vás nezabije, to vás posílí!
Moc se mi líbí autorovy vzpomínky, jak jeho žena Tabby vytáhla nástřel Carrie z odpadkového koše a vrátila mu ho k dopracování. Jak psal Carrie v obytném přívěsu s psacím strojem na kolenou, a přemýšlel, za co koupí lék své nemocné dceři. A nakonec dostal od nakladatele 400.000 dolarů. Cesty Páně jsou nevyzpytatelné!

17.06.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Co k tomu příběhu napsat? Snad jen...
„V hlubinách zimy jsem konečně zjistil, že uvnitř mě tkví nezlomné léto“
(Albert Camus)

03.10.2021 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Buď můžeme Syna číst jako napínavý detektivní román drsné školy, kde hlavní vyšetřovatel připomíná poručíka Colombo (s rozdílem, že jeho žena nevidí, ne že ji nikdo neviděl), a hlavní hrdina je mcbainovsky sledován očima nezaujatých svědků, kteří nemají pro další děj žádný význam.
Nebo se na román podívejme jako na biblické podobenství.
Pozor je to SPOILER!
Musel jsem si vzít na pomoc Wikipedii.
U Sonnyho je to zřejmé - Syn boží, který na sebe bere hříchy druhých, dává odpuštění, uzdravuje dotykem ruky, pečuje o ty nejubožejší, vystupuje z hrobu (vězení), aby spasil svět!
Šimon Kéfas - apoštol Šimon, kterému dal Mesiáš přezdívku Skála, aramejsky Kefas, česky Petr. Třikrát Ježíše zapřel, a pak ho následoval do hořícího Říma, aby pro něho zemřel.
Marta - praktická žena, sestra Lazarova, kterého Ježíš vzkřísil z mrtvých. Marta se přátelila s Ježíšem a právě ona uvěřila, že je Mesiášem, Synem božím, který přišel na svět!
Markus - evangelista Marek, který psal o životě a smrti Ježíše, ale nebyl očitým svědkem událostí, psal to, co se dozvěděl z doslechu - v románu vidí jen to, co se odehrává ve žlutém domě.
Ukřižování - scéna s naušnicemi na straně 257!
Pontius Parr, policejní ředitel, neboli Pontius Pilatus, prokurátor Judeje, který zatkl a odsoudil Ježíše.
Kalle Farrisen, drogový dealer, neboli Farizej, pokrytec, který vydává svoje bližní na smrt!
A Levi Thou?
Tahle hádanka mi dala vážně zabrat! .....Leviathan, pekelný kníže, veliká mořská příšera - velryba, závist, jednota pořádku a chaosu, hmoty a antihmoty, jing a jang.....odraz na vodní hladině!

Otázkou tedy není zda, ale proč? Hledání důkazů bylo vzrušující, ale nejsem zběhlý v čtení biblických textů, abych pochopil, jak to vlastně autor myslel?! Třeba mi s tím někdo pomůžete!

P.S. A co Ab Lofthus, Sonnyho otec, policista a zápasník? Ab jako Abel, který byl zabit bratrem Kainem? Podařilo se mi najít - Herbrand Lofthus (1889-1972), reprezentoval Norsko na letních OH 1912 ve Stockholmu v řecko-římském zápase, lehká váha! Víc jsem o něm nezjistil, kdo ví, třeba byl povoláním policista nebo tesař?!

21.02.2016 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl má skvělý otvírák v podobě divokého skřítka Dobbyho, který Harryho navštíví v jeho domácím vězení. Děti postoupily do druhé třídy, a jsou na základce v Bradavicích zkušenými mazáky. Tomu odpovídá atmosféra Tajemné komnaty, která je temnější až strašidelná! Kolem našich malých kouzelníků se stahují rdousící hadí smyčky Pána zla. Příběh je plný nadpřirozených bytostí, fantastických jevů a humoru, jak to má být v každé správné pohádce!

27.08.2022

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Devatero pohádek, a všechny jsou akurátní, bystré, cituplné, dobromyslné, elegantní, famózní, geniální, hravé, inteligentní, jemné, kouzelné, laskavé, milé, něžné, optimistické, pozitivní, radostné, skvělé, tolerantní, úsměvné, veselé a zábavné.
Všechny by mohly sloužit jako učebnice českého jazyka pro rozšíření slovní zásoby a výuku kultivované mluvy a jazykové kultury!

01.06.2022 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Jeden za druhým, to je středověk kombinovaný s internetovou reality show, román tradičně ohavný, krvavý, napínavý, v kulisách Los Angeles. Plus nevyužitý potenciál některých dobře napsaných vedlejších postav.
Po přečtení by mě zajímalo, jak na carterovky reagují běžní občané L.A.? Já bych se dávno odstěhoval na místo, které není v hledáčku posedlých spisovatelů detektivních románů!
Nesleduju Výměnu manželek, nemám účet na Fejsbúku, ŤikŤaku ani Instagramu. Jenom občas otravuju kyberprostor komentáři na Databázi knih. Pokud někoho z vás naštvaly, omlouvám se, dejte mi šanci je vysvětlit, fakt to nemusíte dělat!

27.03.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Píšu komentář i když mi do cíle zbývá 50 stránek. Jsem napnutý jak struna od kytary a opakuji si stále - "nesmíš se podívat na konec, nebo tě Krucifix sejme!"
Hned v prvních kapitolách autor váženým čtenářům ukáže, kde hledal inspiraci - Saw a Sedm! Ale tam vždycky všechno dopadlo špatně, tak přežije to Carlos? Spoléhám na autorovu solidnost, snad si hned v prvním díle série nezlikviduje jednu z hlavních postav! I když podle modus operandi jednotlivých vražd soudím, že šílenej je na to dost!

06.04.2021 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Stephen King, jak známo, dokáže ve svých románech napsat situace, které si jeho filmoví režiséři nedovolí natočit. V Misery je to scéna, kdy Annie Paula „přihobluje“, aby necoural po baráku, když ona není doma! V knize to Annie provede tak, že vás bude hrůza šimrat na páteři. Ve filmu, jakkoliv je vynikající a Kathy Bates démonická, je to pouze soft verze! Za mě ovšem, ať knižní nebo filmová verze, plný počet*!

26.12.2021 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

"Polámal se mraveneček,
ví to lánská obora,
padl k zemi jako šraňky,
viróza - ta potvora! "

Zdravotnická příručka o úraze a první pomoci pro nejmenší čtenáře nás provází od dětství. Jen ty verše se mi po letech pletou, to je holt věkem!

09.09.2023 5 z 5