Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Ze všech jeho románů, próz i skvělých fejetonů patří Povídky z první a druhé kapsy k tomu nejlepšímu. Povětšinou detektivní příběhy, jejichž hrdiny jsou policejní komisaři, agenti, strážníci, četníci, ale také sňatkoví podvodníci, zločinci či fanatičtí sběratelé, přinášejí daleko více, než se na první pohled zdá. Čapek v nich uplatnil všechny stránky svého výjimečného talentu. Nejenže je skvělým vypravěčem napínavých příběhů, ale zároveň mistrem paradoxů, autorem, který jednou uplatní svůj smysl pro jemnou ironii (básník ve svých verších podvědomě zachytí číslo auta, které srazilo ženu), jindy přiblíží své pojetí spravedlnosti, kterou nelze vtěsnat do žádných zákonů, jindy napůl vážně napůl s tichým úsměškem předvede novou psychoanalytickou metodu jak usvědčit vraha i rychle rozpoznat novináře. Čapkovy povídky jsou přeloženy do všech myslitelných jazyků, většina z nich bezesporu obstojí ve srovnání s dílem největších mistrů drobných próz ve světové literatuře; přiznávám, že nikdy jsem žádnou knihu nečetl tolikrát a s takovým potěšením jako právě tuto....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82840/povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-druhe-kapsy-82840.JPG 4.31104
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

danhanz

Megaaaa povídky, co jsou velice čtivé, originální a též, a to skutečně oceňuji, opravdu humorné.
Ač se jejich téměř naprostá většina odehrává v policejním prostředí, těch pár závěrečných se od tohoto tématu poněkud odkloňuje a nabývá dosti deep, ba přímo filosofického charakteru, což bylo vskutku neobyčejným vyvrcholením tohoto souboru výtečných povídek.

Jellus

Mozna spatne patram, ale chybi mi v nasi soucasne spolecnosti spisovatel typu Capek, Pavel, Hrabal.... Povidky jsou kratke, krasne a prijemne psane.

palka452

Vždy se člověk zamyslí

Bethanee

Nejdříve mi tyto povídky vyprávěl tatínek, pak jsem si je přečetla sama a nikdy neomrzí. Vždycky tam můžu najít zase nějaké to nové pragmatické moudro a nebo jenom pobavení a Čapek je opravdu Mistr v psaní povídek.

L.one
21.12.2020

Doporučuji i namluvené, je to dokonalý počin.

P4vlin4
20.12.2020

Milé, moudré povídky

evickakyticka
26.10.2020

Tak konečně dočteno. A byla to docela fuška. Musela jsem mockrát přerušit čtení po jednotlivých povídkách a na čas přestat. Abych se přiznala, moc se mi čtení nelíbilo a nic zajímavého jsem v něm nenašla. Je to sice klasika, ale taková, která mi nic neříká. Od Čapka mám raději jiné knihy.

yellowbanna
25.10.2020

Překvapilo mě, jak dlouho mi trvalo se knížkou pročíst. Vzala jsem si ji jako svoji další každoroční letní klasiku. Možná jsem na ni jen neměla tolik času a klidu, kolik by si zasloužila. Nicméně i tak dokážu ocenit její kvality a některé myšlenky zastavily mé oči běžící po řádcích a přinutily mě si nad nimi popřemýšlet déle.

"Kdyby se člověk hrabal ve s vé minulosti, našel by, že v ní je dost látky na docela jiné životy. Jednou...buď omylem, nebo z náklonnosti...si vybral jenom jeden z nich a dožívá jej až do konce; ale nejhorší je, že ty druhé, ty možné životy nejsou tak docela mrtvé. A někdy se stane, že v nich pocítíš bolest jako v uříznuté noze."
Sbírka známek.