happy-smile happy-smile komentáře u knih

Farma Farma Tom Rob Smith

Tento nápad se mi velmi líbil, netradičně stavěná kniha a i velice odlišný styl od toho, na jaký jsme u tohoto spisovatele zvyklí. Byl to velice svěží vánek mezi detektivkami. Ze začátku jsem byla úplně nadšená a byla to pro mě jasná pětihvězdičkovka. Přece jenom ale tak v půlce si na to už člověk zvykne a už z toho není tak "cvrklý" :-) Zůstala jsem však zvědavá, jak to vlastně je. Vlastně celou dobu je ponecháno na čtenáři, aby si utvořil názor stejně jako syn vypravěčky a na konci má možnost prozkoumat důkazy a zjistit, jak to celé vlastně bylo. Rozhodně doporučuju, velice dobrá kniha.

15.05.2016 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Tato série mi přijde díl od dílu lepší. Zatímco první díl byl takový rozvláčný, protože autor se snažil představit postavy a vykreslit jejich charaktery, tak toto už považuju za velmi kvalitní detektivku. Detektivní linie byla napínavá a nechávala člověka na pochybách, kdo to má vlastně na svědomí, soukromá linie zase zaujala svými zvraty a opět čtenář netušil, jak se to nakonec všechno dopadne. Z celkového počtu stran bych rozhodně nic nekrátila, kniha byla tak akorát a už se těším na další díl.

15.05.2016 5 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Na jednu stranu se styl Agathy povedlo napodobit velmi dobře, na druhou stranu byla kniha zbytečně dlouhá a rozvláčná - ano, i Agatha by to takto neroztahovala a o sto stránek zkrátila. Určitě by stálo za to, napsat ještě nějaká další pokračování, ale pořád je ještě na čem pracovat.

30.04.2016 3 z 5

Skrytá těla Skrytá těla Caroline Kepnes

Myslela jsem si, že to bude zase o stalkování, ale nakonec se autorka zaměřila na něco jiného, což je dobře, protože jinak by se opakovala. Joe je zpátky a opět zabíjí ostošest. Bohužel samotný příběh už byl o ničem. První díl byl řekněme uvěřitelný a nastiňoval jeden z problémů dnešní doby. Tady už je to ale podle mě moc absurdní - taková jakási hollywoodská telenovela. No opravdu doufám, že žádný další díl už nevznikne.

30.04.2016 3 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Styl mi přišel velmi podobný jako v Kingově Panu Mercedesovi - taky je tady příběh vyprávěn očima jednoho floutka. Už v té Kingově knize jsem s tím měla trochu problém, tady to nebylo jinak. Nakonec mě ale autorka asi tak v půlce přesvědčila, že to stojí za to. Příběh o stalkerovi a o tom, co je ochoten udělat, aby byl pořád nablízku své oběti byl zajímavý a jsem zvědavá na pokračování.

30.04.2016 4 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Romány pro ženy nečtu, ale tady byl slibovaný humor a navíc netradiční forma, tak jsem do toho šla. Bohužel trochu úsměvné to bylo jenom ze zazačátku, pak už jenom hodně otravné. Ani vlastně nechápu, jak se ti dva dokázali do sebe zamilovat, když např. ona hned na začátku dělala žárlivé scény, za které by si ji normální chlap po tak krátké "známosti" dal do ignore listu. Navíc to bylo chvílemi dost přitažené za vlasy, že jsem si říkala, že takovou zápletku bych dokázala napsat taky... V rámci žánru to možná není špatné, ale pro mě tohle asi není. Sice se to četlo rychle, ale vlastně jsem se u toho nudila.

06.04.2016 3 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Velice úsměvná knížka. Chvilku se bavíme nad tím, jak Hitler zkoumá nového věci, které v jeho době nebyly, a komentuje k čemu asi jsou a jak jsou užitečné. Potom zase, jak zjišťuje další současné věci a snaží se analyzovat dle svých zkušeností a znalostí z tehdejší doby, jak k tomu mohlo dojít. Další úsměvné okamžiky vznikají tím, jak Hitler pořád opakuje, že je Hitler, a ostatní si myslí, že si dělá srandu a že svými výroky jenom paroduje opravdového Hitlera. V některých chvílích čtenář skoro zapomíná, že to je Hitler a ne nějaký skoro sympatický trouba. Proto autor přihazuje do děje situace, kde se Hitler vyjadřuje k problematice židů. Aby si čtenář uvědomil, o koho jde, a že to není jenom úsměvná knížka, ale že vlastně taky ukazuje, co by se mohlo stát, kdyby tady opravdu byl zas...

03.04.2016 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Přišlo mi, že styl vyprávění je jiný než u první knihy. Už jsem z toho neměla takový pocit jako u předchozího dílu, kde se mi zdálo, že všechno tak nějak přirozeně samovolně plynulo. Ne, že by to tady bylo nepřirozené, jenom mi u toho chyběl ten pocit něčeho extra. Příběh byl solidní detektivka, vrací se staří známí vyšetřovatelé a samozřejmě i Hirtman, u něhož nám autor nachystal opravdu pěkné překvápko. Velice oceňuju, že konec nebyl tentokrát tak překombinovaný, i bez střídavého předhazování teorií dokázal autor na konci na čtenáře zapůsobit několika odhaleními.

02.04.2016 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Tahle knížka mi hned od začátku sedla a i když to začalo vyšetřováním vraždy koně, tak jí to rozhodně neubralo na serióznosti. Četlo se to samo, všechno přirozeně plynulo a nemohla jsem se odtrhnout. Často čtu severské detektivky a toto bylo napsáno velmi podobným stylem, že jsem často zapomínala, že se jedná o francouzskou knihu ve francouzských reálicích. Bohužel musím ale vytknout konec, kde se autor snažil na čtenáře přehnaně zapůsobit, zmást ho a parádně ho napálit. Nabízí nám jedno vysvětlení za druhým a pokaždé se z toho vyklube něco jiného... Ale co, kašlu na to, i když byl konec překombinovaný až hamba, tak knížka byla suprová a jsem zvědavá na další díl.

02.04.2016 5 z 5

Skleněná těla Skleněná těla Erik Axl Sund

Řekla bych asi starý známý Erik Axl Sund. Pořád se zabývá velice kontroverzními tématy a pořád nás celou dobu tahá za fusekli, aby se nakonec ukázalo, že všechno bylo trochu jinak. Musím říct, že tentokrát mi celkem vadilo, na kolika frontách byl příběh hned na začátku rozehrán, protože jsem se v tom docela dost ztrácela. NIcméně časem jsem se nějak zorientovala a vzhledem k tomu, jak to spisovatelé zaonačili, jsem i přes počáteční lehké rozčarování byla nakonec spokojená.

19.03.2016 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Ze začátku jsem měla strašný problém s těmi pohádkami. Nedařilo se mi kvůli tomu na knížku soustředit a začala jsem se přiklánět k názoru, který jsem slyšela, že jde o slátaninu, kterou nestojí za to číst. Sypu si popel na hlavu! Jakmile jsem se prokousala přebujelým začátkem, zjistila jsem, že pohádky měly svůj význam, že se za nimi skrývá silný příběh. Opravdu nechápu, jak to Backman dělá, ale umí napsat krásné dojemné příběhy, na které bude člověk ještě dlouho vzpomínat a které ve čtenáři na konci zanechají dojem absolutní harmonie a spokojenosti.

12.03.2016 5 z 5

Chlapec, který přestal plakat Chlapec, který přestal plakat Ninni Schulman

Stejný styl jako předchozí díl. Dávám o hvězdičku méně - sice nemůžu říct, že by tento díl byl horší, na druhou stranu se knížka pořád drží ve stejné průměrné rovině. U prvotiny se to dá prominout, u druhého dílu už by to chtělo trošku přidat, ale to se nestalo. Knížka neurazí ani nenadchne. Čte se dobře, ale časem zapadne v šedi průměru.

12.03.2016 3 z 5

Dívka se sněhem ve vlasech Dívka se sněhem ve vlasech Ninni Schulman

Dobrá detektivka, na druhou stranu nic výjimečného. Za přečtení stojí, ale časem v paměti zapadne jako jedna z těch průměrnějších... Nicméně na druhý díl určitě naláká.

12.03.2016 4 z 5

Doktor Proktor a velká loupež zlata Doktor Proktor a velká loupež zlata Jo Nesbø

Další super díl, ze série doktora Proktora. Po hodně překombinovaném konci světa, tady je svěží, vtipná loupež zlata. Pokud se rádi pobavíte a nevadí vám trochu nadsázky, potom se i jako dospělí nemusíte bát po této knize sáhnout. Naopak, spoustu narážek pochopí jen dospělí (a překladatelka tomu ještě přidala grády). Škoda, že byl tento díl tak krátký, užila jsme si ho.

26.02.2016 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Dle mého se nejedná o román o ženy, ale spíše o společenský román. Knížka byla napsaná čtivě a příběh byl taky zajímavý. Přestože knihy s označením román pro ženy běžně nečtu, tak jsem do tohoto žánru zabrousila, protože byla slibovaná záhada (a tato spisovatelka má v současnosti velký ohlas). Bohužel jsem ale zjistila, že mě asi knihy totoho typu moc neberou, takže jsem to při čtení viděla spíše na tři hvězdičky. Nicméně Ceciliino dilema bylo na konci ze spisovatelského hlediska opravdu bravurně vyřešeno, takže za mě čtyři.

26.02.2016 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

V knize se střídají dvě dějové linie, jedna je detektivka a druhá duchařina. Až asi do dvou třetin knihy čtenář vůbec netuší, co spolu mají společného. Když se toto spojení začne ukazovat, tak ale pořád ještě nejste moc moudřejší ohledně toho, jak to celé vlastně bylo. Duchařská linie byla opravdu parádní, Yrsa zde skvěle vystihla atmosféru. Jako mnozé ostatní jsem taky byla trochu zklamá, že konec byl jakýsi takový nedořešený. Když se nad tím ale zamyslíte, tak to, jak to skončilo, vlastně přesně říká, jak to celé doopravy bylo.

26.02.2016 4 z 5

Černý úsvit Černý úsvit Rolf Börjlind

Série si drží úroveň po celou dobu, zápletka v tomto dílu se mi líbila více než v předchozím. Vztahy mezi hlavními hrdiny, které byly na můj vkus až moc vřelé (bez jakéhokoliv vysvětlení), jsem už tak nějak akceptovala. Knížku jsem si vychutnala a snad si to autoři ještě rozmyslí a napíšou nějaký další díl. :-)

10.02.2016 5 z 5

Třetí hlas Třetí hlas Rolf Börjlind

Kniha si drží stejnou kvalitu jako předchozí díl. Sice jsem ještě pořád tak úplně nepochopila, kde se vzalo tak hluboké přátelství mezi hlavní hrdiny (podle mě nebylo nikdy pořádně vysvětleno a tak na mě nepůsobí tak úplně uvěřitelně) a sice mi ani cirkusová zápletka nepřijde tak úplně uvěřitelná, ale i tak jsem neměla pocit, že by to nějak snižovalo kvalitu knihy. Styl psaní je velice příjemný a díky tomu musím říct, že mě kniha bavila stejně jako první díl, i když tam byla podle mě uvěřitelnější zápletka.

10.02.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Přestože to bylo napsáno velmi jednoduchým stylem (nebo možná právě proto?), tak se mi knížka opravdu dobře četla. Vyústění zápletky bylo zajímavé a konec byl napínavý. Celkově ale kniha vyznívala spíše jako román (pro ženy) než jako thriller/detektivka. Pořád se řešily nějaké vztahové věci a alkoholismus. Díky jednoduchému stylu psaní se i přes naznačené téma jedná spíše o odpočinkovou knížku.

10.02.2016 4 z 5

Troufám si říct, že úplně stejné jako předchozí díl. Pokud vás bavil, bude vás bavit i tento. Pokud vás nudil, už se do dvojky nepouštějte... Já jsem bohužel patřila spíše do druhé skupiny a ač byly jednotlivé epizodky zábavné, jako celek to bylo nakonec ubíjejíce nudné. Humoristické deníky mám sice ráda, ale tady se děj nikam neposouvá. Spíše bych doporučila knížku Prevítem snadno a rychle (Simon Brett) - stejné téma, ale jiná kvalita...

10.02.2016 3 z 5