happy-smile

Z mého severoitalského deníkuZ mého severoitalského deníkuMarta Kučíková

U Marty Kučíkové jsme zvyklí na humorné knížky. Tato taková není. Autorka se zdržela patosu a hysterie a velmi střízlivě popisu začátek koronavirové situace na severu Itálie. Hlavně dnes, když vidíme, jak lidé vnímají druhou vlnu v Česku, člověk dokáže pořádně ocenit respekt a trpělivost, se kterou Itálie prošla první vlnou. Kniha se čte sama, má pár stránek. Čtenář se ale asi bude ptát, proč tuto knihu číst. Není to zbytečné, v současnosti o kovidu totiž čteme na každém rohu, proč o tom ještě číst celou knihu? Postupně se toto téma objeví ve spoustě knih a stane se to normální součástí historie. Tato kniha bude jednou z těch, která se snaží popsat nezaujatě "normální" život za "nenormální" situace.

27.12.2020

KaranténaKaranténaPeter May

Dobrý thriller, Peter May prostě psát umí, a jak vidíme, tak má docela široký záběr. Ten, kdo se těší na předpověď celosvětové pandemie, bude možná zklamaný. Je to pouze něco okrajového, co rámuje příběh, jinak se tam tím autor nějak podrobně nezabývá.

Přízraky domu CarrowůPřízraky domu CarrowůDarcy Coates

Duchařské příběhy mám ráda a tento byl opravdu povedený. Jsem ráda, že jsem o pobytu v domě Carrowů jen četla a nemusela jsem se ho osobně účastnit. :) Darcy Coates ví, jak psát. Těším se na něco dalšího!

20.12.2020

V bílém pláštiV bílém plášti* antologie

Celkově moc české autory nečtu, tak mi toto přišlo jako dobrá příležitost se s nimi trochu seznámit. Musím říct, že se mi kniha opravdu líbila. Povídky byly povedené, zaměřené na různá témata. Asi ještě vyhledám další povídkové knihy z této edice.

20.12.2020

Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstvaMůj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstvaZuzana Hubeňáková

Komentář píšu pár měsíců zpětně a musím přiznat, že mi z této knihy už v hlavě moc neutkvělo, jen nějaké epizodky. Sem tam jsem se zasmála, ale obecně mi to přišlo trochu nemastné, neslané, asi jsem čekala trochu víc.

Pekárna v BrooklynuPekárna v BrooklynuJulie Caplin

Příjemný román pro ženy, určitě nebudete přečtení litovat. Sem tam se zasmějete, kniha dobře plyne. Hodnotím pouze třemi hvězdičkami, protože mi ze zatím 4 přečtených knih této autorky přijde nejslabší.

KomunitaKomunitaRagnar Jónasson

Pokud už jste od tohoto autora něco četli, tak víte, co od knihy čekat. Taková pomalejší detektivka/thriller. Tentokrát můžete očekávat i takové duchařské prostředí. Příjemné a těším se na další.

20.12.2020

Chladný den pro vražduChladný den pro vražduDana Stabenow

Tak nevím, asi je se mnou něco špatně. Tak opěvovaná kniha a já jsem se u ní málem unudila k smrti... I když to má jenom asi 200 stran, tak jsem se až do konce prostě nemohla začít a jenom jsem se modlila, ať už je konec. Možná jsem masochista, ale možná ještě zkusím další díl. Říkám si, že na tom přece jenom musí něco být...

20.12.2020

Ospalá slovanská díraOspalá slovanská díraPetr Jaroněk

První část knihy se mi líbila. Pohybujeme se v prostředí velmi známém, ale vlastně úplně jiném. Ospalá díra převedená do českého prostředí. Proč ne. Četlo se to dobře a člověk si užíval ty české reálie v kombinaci s tím, jak dříve společnost fungovala. Popravě mi ale přišla docela mimo poslední část Původ nepřítele. Tak nějak do knihy vůbec nepatřila, na nic nenavazovala, a já jsem měla opravdu problém ji dočíst...

KráľovstvoKráľovstvoJo Nesbø

Jeden známý tuto knihu okomentoval slovy: začátek byl dobrý, pak už to vlastně byl jenom takový román pro ženy. Mně začátek knihy docela nudil, nějak jsem se nemohla začíst, nic moc se tam nedělo. Potom se do toho zamíchaly intriky a začalo to dostávat grády. Nakonec to sice byl vlastně takový román pro ženy (který obecně moc nemusím), ale už mi to nějak nevadilo. Kniha začala mít děj a mě ty intriky začaly bavit.

20.12.2020

Dovolená očima delegátkyDovolená očima delegátkyJitka Herzánová

Naprosto skvělé. Moc jsem zasmála. Navíc jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí o životě delegátky. A taky se člověk dozví, jak být správným dovolenkářem. Někteří hosté totiž dokážou být opravdoví idioti, až se za ně člověk stydí, když to čte. Ale naštěstí se ukazuje, že většina hostů je jen nechtěně otravných nebo něco spískají a pak je jim to líto.

Saturnin zasahujeSaturnin zasahujeMiroslav Macek

Saturnin se vrací se mi moc líbilo a přišlo mi to jako velmi dobré pokračování slavného Saturnina. Tady jsem se ale tak nějak bohužel nemohla začít. Nepřišlo mi to tak vtipné a tak ladně plynoucí, jak bych očekávala. Bohužel tento díl je pro mě jen průměr. Ale pokud by něco dalšího vzniklo, tak bych tomu ještě šanci dala.

20.12.2020

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

U Aristokratky se prostě vždycky zasměju a pořád mě to baví. U minulého dílu jsem si říkala, jak dlouho ještě bude autor moct ždímat téma Kostka. Jak vidím, tak to chytře posunul na další úroveň. A navíc to skončilo celkem napínavě, já chci další díl!

Už zase sloužím o VánocíchUž zase sloužím o VánocíchAdam Kay

První díl se mi líbil více, byl tak nějak konzistentnější, když jsme procházeli postupně celou Kayovu kariéru. Tady jde jen o výstřižky z doby vánoční. I tak ale pro fanoušky prvního dílu povinné čtení. Člověk se opět zasměje i podiví.

Zrcadlový mužZrcadlový mužLars Kepler

No tak tohle tedy byla opravdu zajímavá zápletka. Člověk neví, co si o tom má myslet - je podezřelý vinen nebo ne? A to závěrečné rozuzlení mě opravdu překvapilo. Některé prvky v této sérii mi už sem tam připadají docela přitažené za vlasy. I tak si ale dvojice Lars Kepler i u osmého dílu drží dobrou úroveň. Čtenář jim některé ty šílenosti prostě promine. Fanouškům Joony doporučuji.

InkoustInkoustAlison Belsham

Kniha se mi asi líbila více než první díl. Velmi dobře se to četlo. Zápletka byla zajímavá, navíc policie podezírá Marniho syna, ta tedy musí být celou dobu v defenzivě a snažit se jej ochránit. Chápu, kdyby tento boj někomu přišel otravný, ale nemůžeme mít ve všech knihách jenom idylku, kde někdo jenom tak bez vlastních zájmů pomáhá policii. Doporučuji.

Napsáno krvíNapsáno krvíChris Carter

Je to až neuvěřitelné, už 11. díl série a pořád tomu nedochází dech, je to čtivé, napínavé, člověk to slupne jako malinu a nemůže se dočkat až za pár měsíců začne další lovná sezóna. Některé předchozí díly byly lepší, ale to nic nemění na tom, že to byla dobrá detektivka.

Duchové rodiny FolcroftůDuchové rodiny FolcroftůDarcy Coates

Duchařské příběhy mám ráda a četla jsem všechny předchozí knihy Darcy Coates. Tento příběh se mi zdál nejslabší, spíše jako kniha pro děti, takže jej hodnotím třemi hvězdičkami. Jinak ale pro milovníky tajemna určitě doporučuju. I když to bylo trochu slabší, tak mě to i tak bavilo a těším se na další knížky autorky.

20.12.2020

Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhyPoslední neděle v říjnu a jiné temné příběhyJan Sonnergaard

Bohužel knížka mě moc nezaujala. Moc nechápu, proč z toho byl v Dánsku takový hit... Ale některé z nich nebyly špatné, to zase ne. A navíc to má jenom pár stran. I tak ale pro mě popularita tohoto kousku zůstává záhadou.

Falešný pohřebFalešný pohřebMagdalena Mintová

Začátek mě až tak moc nebavil, ale pak to začalo být vtipné. Některé Eminy příhody jsou opravdu ve stylu "to nevymyslíš", ale i tak jí to člověk prostě věří. Takže pokud se vám líbily předchozí díly, tak určitě směle do toho.

20.12.2020

Deníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětíDeníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětíDominik Landsman

Čeněk už je trochu větší, a tak naštěstí už kniha není pořád jenom o tom, jak tříská postýlkou nebo potřebuje přebalit. Kniha mě bavila, délka byla tak akorát. Jsem zvědavá, jak dlouho bude ještě moct Dominik Landsman z toho tématu ždímat. :)

Nezvratné alibiNezvratné alibiPeter May

Opravdu zajímavé ukončení série, tohle jsem popravdě nečekala. Enzo mi bude chybět. První díly byly ještě takové nemastné neslané, ale postupně se tato série vypracovala na velmi dobrou úroveň. Tento díl byl rozhodně dobrým pokračováním a je mi líto, že už se asi s dalšími Enzovými příhodami nesetkáme.

20.12.2020

Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíteLetuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidítePetra Jirglová

Kniha se čte dobře. Je krátká a rychle vám to uběhne. Často se také zasmějete nebo pousmějete. Za mě příjemná jednohubka. Přiznám se, že jsem ale čekala, že se také trochu dozvím o životě letušky - jak často létají, jak dlouho bývají doma, jak to mají s ubytováním v destinacích, více zážitků s pasažéry atd. Tohle ale Petra vynechává a v podstatě se jen zaměřuje na krátké zastávky v cílových destinacích a jak se je snažila využít na maximum. I tak ale směle do toho!

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Po knize jsem sáhla díky čtenářské výzvě. Nejsem fanoušek tohoto tématu - tak nějak necítím potřebu o těchto hrůzách číst. Spousta lidí si stěžuje, že tato kniha nešla do hloubky, tábor je popisován hodně povrchově, bez emocí. Někdo, kdo o holocaustu nic neví, by mohl získat dojem, že to ani tak strašné nebylo. Já jsem za sebe ale byla ráda, že nás autorka těch emočních ždímaček ušetřila. Knihu hodnotím kladně, jsem ráda, že jsem se dozvěděla příběh tohoto může a ráda si přečtu něco dalšího i o osudu Cilky.

20.12.2020

Na chalupě s moderním fotremNa chalupě s moderním fotremDominik Landsman

Kniha z pohledu Čeňka mě bavila. I když už je to velký kluk, tak se v něm "darebák" nezapře a vidíme, že všechny ty útrapy, co si rodiče musí vytrpět, nejsou jen dílem náhody. Je to fakt pěkná oddechovka a zasmějete se nejen nad Čeňkovými lumpárnami, ale i nad jeho naivním dětským vnímáním.

20.12.2020

Nejsem z leduNejsem z leduA. Frasier (pseudonym)

Tato série je skvělá. Autorce vůbec nedochází dech, právě naopak. Jude s Uriahem řeší další zajímavý případ. Navíc se v tomto dílu dozvíme spoustu nečekaných překvapení z Judina života. Opravdu se těším na další díl.

Pláž v ChorvatskuPláž v ChorvatskuJulie Caplin

Taková milá romantická knížka. Nechybí spousta úsměvných okamžiků. Asi se mi trochu více líbily autorčiny předchozí knihy. Ale jinak jako oddychovka určitě poslouží skvěle.

21.08.2020

X způsobů smrtiX způsobů smrtiStefan Ahnhem

Předchozí díly jsem četla kousek po sobě, ale tady jsem teď měla delší mezeru a měla jsem docela problém vzpomenout si, na co autor navazuje. Chtělo by to trochu rekapitulace na začátku. Ale jinak se mi kniha líbila, i když by někdo mohl namítat, že byla docela pěkombinovaná. Holt je toho docela dost, co autor přenesl z předchozích dílů. A u všeho rozehrál celkem spletitou dějovou linku. No jsem zvědavá na další díl a snad tam bude víc Dunji.

TravičTravičSharon J. Bolton

Tahle série mě baví, a to asi víc než Lacey Flint. Na někoho může být to čarodějno moc, ale já myslím, že trochu tajemna není na škodu. Navíc je kniha zajímavá v tom, že se vracíme zpět do minulosti. Doporučuji.

Osudný slibOsudný slibAngela Marsons

Po předchozím dílu je třeba očekávat změnu. Ano, bylo to jiné, ale jinak to byla stará známá Angela. Jako vždy jsem si knihu užila a těším se na další díly.