happy-smile

Přečtené 795Přežít Smrt není legrace
leden 2021 (06.-10.)
Přežít Smrt není legrace 2020, Sebastian Niedlich


Údolie
leden 2021 (01.-04.)
Údolie 2020, Bernard Minier


Hotýlek na Islandu
prosinec 2020 - leden 2021
Hotýlek na Islandu 2020, Julie Caplin


Vánoce s vůní čerstvého chleba
prosinec 2020 (29.-30.)
Vánoce s vůní čerstvého chleba 2020, Jenny Colgan


Záhada hotelu Winterhouse
28. prosinec 2020
Záhada hotelu Winterhouse 2020, Ben Guterson


Z mého severoitalského deníku
27. prosinec 2020
Z mého severoitalského deníku 2020, Marta Kučíková

U Marty Kučíkové jsme zvyklí na humorné knížky. Tato taková není. Autorka se zdržela patosu a hysterie a velmi střízlivě popisu začátek koronavirové situace na severu Itálie. Hlavně dnes, když vidíme, jak lidé vnímají druhou vlnu v Česku, člověk dokáže pořádně ocenit respekt a trpělivost, se kterou Itálie prošla první vlnou. Kniha se čte sama, má pár stránek. Čtenář se ale asi bude ptát, proč tuto knihu číst. Není to zbytečné, v současnosti o kovidu totiž čteme na každém rohu, proč o tom ještě číst celou knihu? Postupně se toto téma objeví ve spoustě knih a stane se to normální součástí historie. Tato kniha bude jednou z těch, která se snaží popsat nezaujatě "normální" život za "nenormální" situace.


Temný vzorec
prosinec 2020 (26.-27.)
Temný vzorec 2020, Andrew Mayne


Mrtvé vzpomínky
prosinec 2020 (24.-26.)
Mrtvé vzpomínky 2020, Angela Marsons


Horká půda
prosinec 2020 (17.-21.)
Horká půda 2015, Thomas Enger


Na chalupě s moderním fotrem
prosinec 2020 (03.-19.)
Na chalupě s moderním fotrem 2020, Dominik Landsman

Kniha z pohledu Čeňka mě bavila. I když už je to velký kluk, tak se v něm "darebák" nezapře a vidíme, že všechny ty útrapy, co si rodiče musí vytrpět, nejsou jen dílem náhody. Je to fakt pěkná oddechovka a zasmějete se nejen nad Čeňkovými lumpárnami, ale i nad jeho naivním dětským vnímáním.


Tatér z Osvětimi
prosinec 2020 (11.-15.)
Tatér z Osvětimi 2018, Heather Morris

Po knize jsem sáhla díky čtenářské výzvě. Nejsem fanoušek tohoto tématu - tak nějak necítím potřebu o těchto hrůzách číst. Spousta lidí si stěžuje, že tato kniha nešla do hloubky, tábor je popisován hodně povrchově, bez emocí. Někdo, kdo o holocaustu nic neví, by mohl získat dojem, že to ani tak strašné nebylo. Já jsem za sebe ale byla ráda, že nás autorka těch emočních ždímaček ušetřila. Knihu hodnotím kladně, jsem ráda, že jsem se dozvěděla příběh tohoto může a ráda si přečtu něco dalšího i o osudu Cilky.


Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíte
prosinec 2020 (08.-10.)
Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíte 2019, Petra Jirglová

Kniha se čte dobře. Je krátká a rychle vám to uběhne. Často se také zasmějete nebo pousmějete. Za mě příjemná jednohubka. Přiznám se, že jsem ale čekala, že se také trochu dozvím o životě letušky - jak často létají, jak dlouho bývají doma, jak to mají s ubytováním v destinacích, více zážitků s pasažéry atd. Tohle ale Petra vynechává a v podstatě se jen zaměřuje na krátké zastávky v cílových destinacích a jak se je snažila využít na maximum. I tak ale směle do toho!


Nezvratné alibi
listopad - prosinec 2020
Nezvratné alibi 2020, Peter May

Opravdu zajímavé ukončení série, tohle jsem popravdě nečekala. Enzo mi bude chybět. První díly byly ještě takové nemastné neslané, ale postupně se tato série vypracovala na velmi dobrou úroveň. Tento díl byl rozhodně dobrým pokračováním a je mi líto, že už se asi s dalšími Enzovými příhodami nesetkáme.


Deníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětí
listopad - prosinec 2020
Deníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětí 2018, Dominik Landsman

Čeněk už je trochu větší, a tak naštěstí už kniha není pořád jenom o tom, jak tříská postýlkou nebo potřebuje přebalit. Kniha mě bavila, délka byla tak akorát. Jsem zvědavá, jak dlouho bude ještě moct Dominik Landsman z toho tématu ždímat. :)


Falešný pohřeb
říjen - listopad 2020
Falešný pohřeb 2020, Magdalena Mintová

Začátek mě až tak moc nebavil, ale pak to začalo být vtipné. Některé Eminy příhody jsou opravdu ve stylu "to nevymyslíš", ale i tak jí to člověk prostě věří. Takže pokud se vám líbily předchozí díly, tak určitě směle do toho.


Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy
listopad 2020 (21.-22.)
Poslední neděle v říjnu a jiné temné příběhy 2017, Jan Sonnergaard

Bohužel knížka mě moc nezaujala. Moc nechápu, proč z toho byl v Dánsku takový hit... Ale některé z nich nebyly špatné, to zase ne. A navíc to má jenom pár stran. I tak ale pro mě popularita tohoto kousku zůstává záhadou.


Duchové rodiny Folcroftů
20. listopad 2020
Duchové rodiny Folcroftů 2020, Darcy Coates

Duchařské příběhy mám ráda a četla jsem všechny předchozí knihy Darcy Coates. Tento příběh se mi zdál nejslabší, spíše jako kniha pro děti, takže jej hodnotím třemi hvězdičkami. Jinak ale pro milovníky tajemna určitě doporučuju. I když to bylo trochu slabší, tak mě to i tak bavilo a těším se na další knížky autorky.


Mlha nad Shadow Sands
listopad 2020 (15.-19.)
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza


Napsáno krví
listopad 2020 (13.-15.)
Napsáno krví 2020, Chris Carter

Je to až neuvěřitelné, už 11. díl série a pořád tomu nedochází dech, je to čtivé, napínavé, člověk to slupne jako malinu a nemůže se dočkat až za pár měsíců začne další lovná sezóna. Některé předchozí díly byly lepší, ale to nic nemění na tom, že to byla dobrá detektivka.


Inkoust
listopad 2020 (08.-12.)
Inkoust 2020, Alison Belsham

Kniha se mi asi líbila více než první díl. Velmi dobře se to četlo. Zápletka byla zajímavá, navíc policie podezírá Marniho syna, ta tedy musí být celou dobu v defenzivě a snažit se jej ochránit. Chápu, kdyby tento boj někomu přišel otravný, ale nemůžeme mít ve všech knihách jenom idylku, kde někdo jenom tak bez vlastních zájmů pomáhá policii. Doporučuji.


Zrcadlový muž
listopad 2020 (01.-07.)
Zrcadlový muž 2020, Lars Kepler

No tak tohle tedy byla opravdu zajímavá zápletka. Člověk neví, co si o tom má myslet - je podezřelý vinen nebo ne? A to závěrečné rozuzlení mě opravdu překvapilo. Některé prvky v této sérii mi už sem tam připadají docela přitažené za vlasy. I tak si ale dvojice Lars Kepler i u osmého dílu drží dobrou úroveň. Čtenář jim některé ty šílenosti prostě promine. Fanouškům Joony doporučuji.


Už zase sloužím o Vánocích
říjen 2020 (30.-31.)
Už zase sloužím o Vánocích 2020, Adam Kay

První díl se mi líbil více, byl tak nějak konzistentnější, když jsme procházeli postupně celou Kayovu kariéru. Tady jde jen o výstřižky z doby vánoční. I tak ale pro fanoušky prvního dílu povinné čtení. Člověk se opět zasměje i podiví.


Aristokratka u královského dvora
říjen 2020 (25.-29.)
Aristokratka u královského dvora 2020, Evžen Boček

U Aristokratky se prostě vždycky zasměju a pořád mě to baví. U minulého dílu jsem si říkala, jak dlouho ještě bude autor moct ždímat téma Kostka. Jak vidím, tak to chytře posunul na další úroveň. A navíc to skončilo celkem napínavě, já chci další díl!


Saturnin zasahuje
říjen 2020 (10.-25.)
Saturnin zasahuje 2020, Miroslav Macek

Saturnin se vrací se mi moc líbilo a přišlo mi to jako velmi dobré pokračování slavného Saturnina. Tady jsem se ale tak nějak bohužel nemohla začít. Nepřišlo mi to tak vtipné a tak ladně plynoucí, jak bych očekávala. Bohužel tento díl je pro mě jen průměr. Ale pokud by něco dalšího vzniklo, tak bych tomu ještě šanci dala.


Dovolená očima delegátky
říjen 2020 (11.-16.)
Dovolená očima delegátky 2020, Jitka Herzánová

Naprosto skvělé. Moc jsem zasmála. Navíc jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí o životě delegátky. A taky se člověk dozví, jak být správným dovolenkářem. Někteří hosté totiž dokážou být opravdoví idioti, až se za ně člověk stydí, když to čte. Ale naštěstí se ukazuje, že většina hostů je jen nechtěně otravných nebo něco spískají a pak je jim to líto.


Kráľovstvo
září - říjen 2020
Kráľovstvo 2020, Jo Nesbø

Jeden známý tuto knihu okomentoval slovy: začátek byl dobrý, pak už to vlastně byl jenom takový román pro ženy. Mně začátek knihy docela nudil, nějak jsem se nemohla začíst, nic moc se tam nedělo. Potom se do toho zamíchaly intriky a začalo to dostávat grády. Nakonec to sice byl vlastně takový román pro ženy (který obecně moc nemusím), ale už mi to nějak nevadilo. Kniha začala mít děj a mě ty intriky začaly bavit.


Ospalá slovanská díra
květen - září 2020
Ospalá slovanská díra 2019, Petr Jaroněk

První část knihy se mi líbila. Pohybujeme se v prostředí velmi známém, ale vlastně úplně jiném. Ospalá díra převedená do českého prostředí. Proč ne. Četlo se to dobře a člověk si užíval ty české reálie v kombinaci s tím, jak dříve společnost fungovala. Popravě mi ale přišla docela mimo poslední část Původ nepřítele. Tak nějak do knihy vůbec nepatřila, na nic nenavazovala, a já jsem měla opravdu problém ji dočíst...


Chladný den pro vraždu
srpen - září 2020
Chladný den pro vraždu 2019, Dana Stabenow

Tak nevím, asi je se mnou něco špatně. Tak opěvovaná kniha a já jsem se u ní málem unudila k smrti... I když to má jenom asi 200 stran, tak jsem se až do konce prostě nemohla začít a jenom jsem se modlila, ať už je konec. Možná jsem masochista, ale možná ještě zkusím další díl. Říkám si, že na tom přece jenom musí něco být...


Komunita
srpen 2020 (28.-30.)
Komunita 2020, Ragnar Jónasson

Pokud už jste od tohoto autora něco četli, tak víte, co od knihy čekat. Taková pomalejší detektivka/thriller. Tentokrát můžete očekávat i takové duchařské prostředí. Příjemné a těším se na další.


Pekárna v Brooklynu
srpen 2020 (21.-28.)
Pekárna v Brooklynu 2019, Julie Caplin

Příjemný román pro ženy, určitě nebudete přečtení litovat. Sem tam se zasmějete, kniha dobře plyne. Hodnotím pouze třemi hvězdičkami, protože mi ze zatím 4 přečtených knih této autorky přijde nejslabší.


Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva
srpen 2020 (03.-21.)
Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva 2020, Zuzana Hubeňáková

Komentář píšu pár měsíců zpětně a musím přiznat, že mi z této knihy už v hlavě moc neutkvělo, jen nějaké epizodky. Sem tam jsem se zasmála, ale obecně mi to přišlo trochu nemastné, neslané, asi jsem čekala trochu víc.


V bílém plášti
03. srpen 2020
V bílém plášti 2020, * antologie

Celkově moc české autory nečtu, tak mi toto přišlo jako dobrá příležitost se s nimi trochu seznámit. Musím říct, že se mi kniha opravdu líbila. Povídky byly povedené, zaměřené na různá témata. Asi ještě vyhledám další povídkové knihy z této edice.


Přízraky domu Carrowů
červenec - srpen 2020
Přízraky domu Carrowů 2020, Darcy Coates

Duchařské příběhy mám ráda a tento byl opravdu povedený. Jsem ráda, že jsem o pobytu v domě Carrowů jen četla a nemusela jsem se ho osobně účastnit. :) Darcy Coates ví, jak psát. Těším se na něco dalšího!


Nejhorší večírek tvého života
květen - červenec 2020
Nejhorší večírek tvého života 2020, Andy Rowski


Karanténa
červenec 2020 (13.-17.)
Karanténa 2020, Peter May

Dobrý thriller, Peter May prostě psát umí, a jak vidíme, tak má docela široký záběr. Ten, kdo se těší na předpověď celosvětové pandemie, bude možná zklamaný. Je to pouze něco okrajového, co rámuje příběh, jinak se tam tím autor nějak podrobně nezabývá.


Nejsem z ledu
červenec 2020 (07.-12.)
Nejsem z ledu 2020, A. Frasier (pseudonym)

Tato série je skvělá. Autorce vůbec nedochází dech, právě naopak. Jude s Uriahem řeší další zajímavý případ. Navíc se v tomto dílu dozvíme spoustu nečekaných překvapení z Judina života. Opravdu se těším na další díl.


Kočka myši nenechá
červenec 2020 (05.-07.)
Kočka myši nenechá 2020, Marie Rejfová

Bohužel tento díl mě nenadchnul tolik jako předchozí díly. V knize bylo strašně moc nových postav a vůbec jsem se v nich nemohla vyznat. Navíc toho humoru bylo tentokrát docela pomálu. Třeba to bude příště lepší.


Svatba duchů
03. červenec 2020
Svatba duchů 2020, Peter May

Taková jednohubka. Za mě dobré. Člověk si zavzpomíná na staré dobré časy s touto sérií.


Pláž v Chorvatsku
červen - červenec 2020
Pláž v Chorvatsku 2020, Julie Caplin

Taková milá romantická knížka. Nechybí spousta úsměvných okamžiků. Asi se mi trochu více líbily autorčiny předchozí knihy. Ale jinak jako oddychovka určitě poslouží skvěle.


X způsobů smrti
červen 2020 (21.-22.)
X způsobů smrti 2020, Stefan Ahnhem

Předchozí díly jsem četla kousek po sobě, ale tady jsem teď měla delší mezeru a měla jsem docela problém vzpomenout si, na co autor navazuje. Chtělo by to trochu rekapitulace na začátku. Ale jinak se mi kniha líbila, i když by někdo mohl namítat, že byla docela pěkombinovaná. Holt je toho docela dost, co autor přenesl z předchozích dílů. A u všeho rozehrál celkem spletitou dějovou linku. No jsem zvědavá na další díl a snad tam bude víc Dunji.


1 ...