hanzmb hanzmb komentáře u knih

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Také jsem naletěl na uvedený žánr fantasy, se kterým tato kniha nemá nic společného. To by zde musel být alespoň náznak příběhu. Přitom se jedná jen o velmi volně spojované imaginace. Ale i ty by měly nějak navazovat. Tady jsou však založeny především na kontrastu. A to spíše drastickém. Jak když hladíte malé dítě a najednou na něj zařvete. Tak mi to připomíná spíše přechodové stavy chovance psychiatrie nebo absťák a rauš. I když se mi to absolutně nelíbilo, musím přiznat, že to je napsané krásnou češtinou. Za ni ty 3*.

10.02.2024 3 z 5

Zlato posledních Ronovců Zlato posledních Ronovců Jan Činčura

Jsem dost na vážkách. Na tomto dílu je vidět, že autor udělal velký pokrok co se týče literárního řemesla. Román se čte plynule bez nějakých násilných zarážek. Proti 1. dílu je předpoklad, že zaujme podstatně větší množství běžných čtenářů.
Bohužel na druhou stranu to znamená, že zmizela spousta detailů, které jsem si já osobně vychutnával. Počínaje spoustou zajímavých informací o heraldice, až po používání původních spřežkových názvů a jmen. Samozřejmě nějaké zůstaly, ale tak desetina proti 1. dílu. Tak jsem marně čekal, že se děj přesune na chvíli z Dietenicz a Osenicz okolo rybníka Boretszow k nám do Heykowitz :-).
Co mi ale asi vadilo nejvíc bylo to, že se Anastasya objeví až na posledních 40 stranách. Tím, jak tahle silná ženská postava vypadla, se proti 1. dílu změnilo i celé vyznění románu. Jsou tu sice dále vraždy a souboje, ale už to je takové moc učesané. Tohle bude spíše vyhovovat čtenářkám.

10.02.2024 4 z 5

Hlad Hlad Jozef Karika

Jedná se vlastně o povídkovou sbírku. A psát dobré povídky s kvalitní pointou je opravdu velmi náročné. To se ukázalo ostatně i v této knize. Někde ta pointa chybí, někde ji autor tak naředil, že se hledá jen opravdu složitě. Kniha je tak za 3*, tu další dostává popisovaný region. Loni jsem tu byl už po 24. A každé ráno se díval, jak " Choč kúrí " a s jakým počasím mám na túru počítat. A jestli vše dobře dopadne budu letos v červnu už po 10. zase trávit 2 týdny v Lúčkách. A vzpomenu na Edu Millana, kamaráda a místního rodáka, který mě naučil milovat okolní hory.

05.02.2024 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Jen těžko se dá celá kniha přečíst, aniž by čtenáři někdy nevhrkly do očí slzy. Už dlouho jsem nečetl knihu, která by na mě takto působila. Bohužel zločinci z 50. let jsou už nepostižitelní. Pořad ale zůstává dost těch ze 70. Jen si připomenout matčino pravidlo: Neodpouštěj, odpouštět může jen Bůh.

05.02.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Na téma přechodu mezi realitami jsem četl už spousty knih. Tato mezi nimi nijak nevynikala. Nepřináší nic nového, zajímavého. Navíc i volba hlavní hrdinky není zrovna nešťastnější. K takovému typu si čtenář jen těžko najde vztah.

05.02.2024 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Asi bych klidně s kolegy z Kvasin nepopíjel na Zdobnici, kdybych tušil, co se kolem mě v lese děje :-). Takže jsem objevil další jméno, které si budu muset v české zcela feminizované románové tvorbě hlídat. I když je pravda, že jsem chvíli zvažoval i jen 4*, z důvodu autorčiny grafomanie. Udržet to do 350 stran by jen násobilo čtivost a prožitek z knihy. Každý začátek je ale složitý a musí se mu něco odpustit. Takže v závěru jen vynikající pocit z nádherného čtení. A klobouk dolů před závěrem. Takhle elegantně vybruslit nedokáže spousta zkušenějších autorů.

30.01.2024 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

S povděkem kvituji, že je zpátky starý dobrý Hartl. Naštěstí se oprostil od stylu 15 roků a vrací se zpět k tomu co perfektně umí. Je to dle mého taková kompilace. Postavami si pomohl z Prvoka a stylem a zaměřením se blíží spíše Víkendu. V každém případě zajímavé čtení. Jen mi osobně vadí, že nejsem schopen posoudit, nakolik se autor dokázal vcítit do pocitů dnešních pětačtyřicítek.

30.01.2024 5 z 5

Smrdutý kojot Smrdutý kojot Rosana Zvelebilová

Nejsem puritán, klidně si přečtu i nějakého Mellicka. Ale i tato literatura musí splňovat určité nároky. Což bohužel není tento případ. Stejně jako natočením spousty gagů nevytvoříte výbornou komedii, tak stejně dopadla i autorka. Tak se snažila neustále něčím překvapovat, až rozbila celou koncepci románu. Po přečtení jsem se nad tím zamyslel a došla mi jedna důležitá věc. Vždyť to je vlastně typická červená knihovna!!! A aby ji odlišila od běžného středního proudu nacpala autorka kam se dalo LGBT, BDSM a výraz ty p--o. (Přitom je pro nás typičtější ty v--e.) Taky mi nedošlo proč Nebeska a Sextas atd, ale na druhou stranu zachovala Mexiko. Tohle se na vtipnosti nijak neprojevilo.

30.01.2024 3 z 5

Kdyby to věděla Kdyby to věděla Blake Pierce

Díky výzvě jsem se odhodlal zabrousit do této černé díry jménem Blake Pierce. Nevím, kdo vložil k němu foto, ale např. podle Amazonu to je žena. Já bych spíš použil slova klasika: ...To je zámek plný spisovatelů... Do thrilleru to má daleko, spíš docela solidní detektivka. 2/3 knihy to bylo i zajímavé čtení minimálně na 4*. Pak ale přišel příšerně odfláknutý závěr.

25.01.2024 3 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Tak se pomalu vrací starý dobrý Kotleta. Sice to není ještě úroveň Spadu nebo Nářezů, ale rozhodně to je lepší než ty knihy psané od 21 úderů dále. Takže plný počet bodů hlavně za základní námět. Sneslo by se i pokračování.
Mamula. Je vidět, že je autor ze severní Moravy. Kdyby byl starší mohl hlášky okořenit o anekdoty, které na tohoto funkcionáře za socialismu vznikaly.

25.01.2024 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Snad jsem se ještě nesetkal s hlavním hrdinou knihy, který by měl tak hnusnou povahu. Na to když si zvyknete, můžete si četbu začít teprve pořádně užívat. Samozřejmě nějaký vliv na to měla okolní společnost, ale základní absolutní sobeckost musela mít vrozenou. Nemohu posoudit válku a poválečné období, ale v těch šedesátých a pozdějších letech jsem pár podobných rudých (českých) bestii zažil. Jedna bohužel zasáhla i do mého života. I my jsme měli celou dobu v MB ruskou posádku. Jediné, co mi nesedělo byla Emilova prověrka. Na to co tam Neonila předvedla, neměla v té době životní zkušenosti ani IQ.

24.01.2024 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Měl jsem trochu strach, protože 1.díl jsem četl před 3 roky. Zbytečně. Tyto romány se dají číst prakticky samostatně. Trochu mě zarmoutilo, že především slovanští hrdinové z 1. dílu, zde mají jen okrajovou roli. A knih o nich je minimum. Nijak to ale nesnížilo úroveň tohoto dílu. Je to zase něco nádherného. Autorka dokáže perfektně namíchat podíl politiky, války a lásky, takže nenajdete slabší místo. Bohužel další díl neexistuje. Musíme Němcům spisovatelky Gablé a Ebert jen tiše závidět.

20.01.2024 5 z 5

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

Jsem rád, že se autor vrátil k tomu, co umí nejlépe. K literárnímu zpracování životů velkých osobností nebo velkých období našich dějin. Tady není jediná slabá věc a Tiaru považuji dodnes za to nejlepší, co se v tomto druhu naší literatury napsalo. Tajně jsem doufal, že se dostanou ke slovu Přemyslovci 11. a 12. století. Bohužel autor hodil za hlavu veškeré své minulé proklamace a veze se na vlně zájmu o Lucemburky. Naštěstí je natolik dobrý, že se vyhýbá běžným klišé, takže i já jsem si s chutí početl o tomto mladém Karlovi. A po více než 50 letech musím smeknout klobouk před scénářem Jana Procházky k filmu Slasti otce vlasti. Během čtení se mi neustále vybavovaly z něj pasáže.

20.01.2024 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Tato série mi připadá mnohem lepší než ta s Erikou. Ta dvojice zcela rozdílných vyšetřovatelů je bezva sama o sobě. Navíc je vše ještě zpestřováno problémy s řízením kempu, který je pro ně jistým zdrojem financí, ale na druhou stranu je zdržuje od vyšetřování. Líbí se mi i popis LGBT - komunity, který není nijak oslavný, spíš poukazuje na její temné stránky a napojení na kriminalitu. Jediné, co mi vadí je závěrečné řešení, založené na jedné náhodné fotografii.

17.01.2024 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Když začal v devadesátkách vycházet u nás King, vrhl jsem se hlavně na hororové příběhy. Ty se za socialismu prakticky nevydávaly. (Ty jsme si prožívali :-) .) Teď postupně zjišťuji, jaký je i vynikající autor detektivek. Tohle se opravdu blíží kvalitám staré dobré drsné školy. Perfektní je i to, jak vysloveně drastickou zápletku dokáže zlidštit příběhem Hodgese a Janey. Zkrátka nenašel jsem jedinou chybu. V závěru je náznak dalšího vývoje a tak se k sérii určitě vrátím. Navíc v létě vyjde další díl Holly.

10.01.2024 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Proti Mrtvé schránce se autorka zlepšila, ale pořád to nedosahuje kvalit prvních dvou dílů série, které napsala. Už to není takové až nudné opakování v kolečku, jako tomu bylo v Mrtvé schránce. Je to akčnější a hlavně hodnotím plusově původ netvorů. Snad tento bezva nápad ještě někdy pořádně vytěží. Bohužel celkový děj se tímhle dílem nijak neposouvá. Je to taková "udržovačka". Tak 4,5 *.

10.01.2024 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

I když obdivuji hlavně autorovu tvorbu do 21 úderů, tak tohle je něco neskutečného. Už jsem přečetl desítky alternativ, ale žádná z nich se nedá s touto srovnávat. Přitom ty rozdíly autor nevážil na lékárnických vahách, ale snad na těch speciálních, co se používají pro analytickou chemii. Měl jsem strach, aby to nebylo hlavně o omluvách, ale i tohle téma a i celé působení např. OF dokázal autor popsat s nadhledem, až bych řekl s neskonalou elegancí. Přitom mu v té době bylo 10 let!!! Ač Boleslavák, mám k tomuto rodnému regionu mé manželky krásný vztah. Na kole jsem v něm najezdil tisíce kilometrů od Osoblahy po Hlučín. A možná jsem při průjezdu Dvorci potkával malého Kyšu :-) .
Přál bych si, aby pan Kotleta dál psal ve volném čase Legii, ale hlavně aby pan Kyša pokračoval v psaní dalších podobně krásných knih.

04.01.2024 5 z 5

Zapomenutý zločin Zapomenutý zločin Vlastimil Vondruška

Taková příjemná jednohubka. Na těch pár stránkách se toho nedá moc dokázat. Ale ani zkazit. Měl jsem strach z duchařiny, ale autor se s tím dokázal vyrovnat s přehledem, aniž by sklouzl na úroveň brakové literatury.

04.01.2024 4 z 5

Afghánské tažení Afghánské tažení Steven Pressfield

Na první pohled prvoplánový historický válečný román však v sobě skrývá spoustu poselství pro dnešní generace. Bohužel spoustu z nich už jsme prošvihli v okamžiku, kdy jsme nechali (EU+USA) padnout šacha Rézu Pahlaví. Jedině on jako legální vládce společně s moderně orientovanou manželkou mohli tento region dostat alespoň do 19. století. Bohužel nebyl pro západ příkladem osvíceného monarchy. Takový by ostatně stejně nevydržel vládnout ani 2 roky. Po jeho pádu přišel návrat Chomejního, vzestup Saddáma, sovětský pokus o export socialismu do Afganistánu. My v Evropě nikdy nemůžeme pochopit např. filozofii popisovanou v tomto románě, na jejímž základě musí zemřít žena, která si nechala zachránit život od jiného muže než příbuzného.

04.01.2024 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Absolutní nadšení. Z mého pohledu to je nejlepší díl této série. A to už jsem byl nadšen i z těch minulých. Nenašel jsem jediné slabé místo. Navíc obrovský příslib do budoucna. Měl by se objevit jiný Martin, který se zde dokázal vyrovnat se spoustou problémů (až na to kouření :-) ). Velké memento je pro mě v závěru popisovaná likvidace 2 policistů. Tohle si proboha snad k nám zatáhnout nenecháme !! Tohle ať si laskavě nechají v EU. Za to žádné dotace nestojí. Snad zůstaneme normální a necháme policii dělat svou práci.

31.12.2023 5 z 5