Kralevic Karel (1334 - 1348) přehled

Kralevic Karel (1334 - 1348) https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516743/bmid_kralevic-karel-1334-1348-656ef298260d8.jpg 5 64 64

Lucemburská epopej série

< 2. díl

Druhý díl románové fresky začíná příchodem kralevice Karla do Čech a končí smrtí jeho otce Jana Lucemburského u Kresčaku. Celé 14. století je jedno z nejslavnějších období našich dějin, kdy byla Praha centrem římské říše, ale aspirovala i na to, aby se stala „druhým Římem“ křesťanstva. Složitý zápas panovníků o vládu doma i v zahraničí se prolíná se snahou severočeské a jihočeské šlechty upevnit otřesené postavení českých zemí a chránit stavovské výsady šlechty.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kralevic Karel (1334 - 1348). Přihlašte se a napište ho.

Pepa0216
25.03.2024 5 z 5

Vlastimil Vondruška umí psát hodně čtivě, ale zároveň jeho knihy skvěle přenáší atmosféru doby a jsou plně informací. U této knihy mám pocit, že vzhledem k velkému počtu historických událostí není tolik prostoru na omáčku okolo, což knize z mého pohledu jen prospívá. Karel IV přinesl zemi mnoho a již v závěru knihy si připomínáme mimo jiné stavbu katedrály Svatého Víta, či univerzity. Právem byl zvolen největším Čechem. Tato kniha je velice čtivou sondou nejen do jeho života, ale do doby, která přinesla velký rozmach naší zemi.

petr_
16.03.2024 5 z 5

Pro mě osobně byl zajímavý popis událostí v bitvě u Kresčaku. Věděl jsem o tom, že Karla museli odvézt z bitvy aby Jan zachránil následníka, ale neznal jsem podrobnosti. To jsou ty střípky dějin, které se v dějepisu nedozvíte a o to jsou zajímavější. Stejně tak zajímavý je vznik Nového Města, kde jsem se dozvěděl jak taková města vznikaly, což vlastně dává i obrázek o ekonomice království. V neposlední řadě se čtenář doví, že vlastně Karel byl nucen se vyrovnat s dluhy svého otce s poznámkou, že další dluhy vlastně přešly na Václava IV.
To mě nutí si najít další literaturu (třeba Vaňkovou) a o této době si přečíst více .

Kerberos
12.03.2024 3 z 5

Asi půjdu proti proudu ,za mě horší než jsem čekala.Ten kdo četl Vaňkovou a zná trochu historii nemůže byt spokojen.Do dalších dílů už nepůjdu.

všechny komentáře

Související novinky (9)

Žebříček nejprodávanějších knih (4. týden)

31.01.2024

Žebříček nejprodávanějších knih (3. týden)

24.01.2024

10 nejprodávanějších eknih (prosinec)

19.01.2024

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Kralevic Karel (1334 - 1348) v seznamech

ve Čtenářské výzvě26x