hanzmb Online hanzmb komentáře u knih

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Jak jsem byl nadšen z prvních 2 autorčiných dílů Legie, tak pokračování už tak skvělé není. Vlastně se jedná o kolovrátek. Parta se pohybuje po Čechách a je neustále odhalována nepřáteli a musí se prostřílet do bezpečí. Zkrátka nic, co by zatížilo mozkové závity. Ani kvalita hlášek nic moc, spíš opakování. Šance na zajímavé rozšíření party je vzápětí odstřelena, Uvidím, kam to to zvedne Kotleta. Tohle je spíš Nuda v Brně. Asi na autorku působí její současné bydliště :-) .

Zrada Zrada Anthony Riches

Nenechte se odradit některými komentáři. Tuto sérii autor rozjel rozhodně na podstatně vyšší úrovni, než byly poslední díly Římanů. Určitě je dostatečně akční - 3 velké bitvy a několik menších je až dost i na tento druh literatury. A rozhodně není ukecaná a rozvláčná. Jen se určité události popisují jak z pohledu Říma, tak i Batavů. Není to zkrátka jen triviální dobrodružný román, ale chce to i trochu zamyšlení. Dík, za každé podobné dílo, které popisuje dobu nejen z pozice Říma.

Sedmdesátky Sedmdesátky Josef Káďa Kadeřábek

Jsem prakticky stejná generace, jako autor i hrdina knihy. V roce 1970 jsem nastupoval na gymnasium MB, kterému začal šéfovat Franta Nerad, blbec a komunistická stvůra. Mě to stálo jen rok v praxi, ale spolužáka Mirka Jirounka nepustil ani k maturitě. Pamatuji, jak Michalovi Kocábovi odhalil vlasy srolované pod límec a vyhnal ho k holiči. Z tohoto pohledu mi připadá vnímaní doby hlavním hrdinou až příliš optimistické. Oni ti pinglové byla kategorie, která proplouvala tou dobou v nejlepší pohodě.
Kalhoty do zvonu, upír Fučíková a kočkolap Metropol mi ale vzpomínkou vyloudily slzu v oku.

Kdo skrývá tvář Kdo skrývá tvář Zdeněk Pošíval

Po celou dobu četby této nádherné knihy jsem byl hrozně smutný. S každou přečtenou stránkou víc a víc. Uvědomoval jsem si, že to je to poslední, co se o Jožíkovi dovídám, že nebude žádné další pokračování. Už nikdy se do nádherné krajiny Pelhřimovská 17. století nevrátím. Datum vydání je i datem autorovy smrti. Proč nezačal psát tuto sérii dříve ??? Nebo možná začal když v něm vše uzrálo. Nechápu pořád ten skok z westernů do této nádherné literatury.

08.11.2023 5 z 5

Den popela Den popela Jean Christophe Grangé

Fantastická kniha. Od 1. stránky až do vynikajícího finále. Asi nejlepší krimi za poslední rok či dva. Nemá cenu něco vyzdvihovat. Perfektní v celku i v detailech. Proč někdo chrlí 3 knihy ročně a tady máme za 25 let jen 3 díly? Asi autor opravdu píše jen, když ho políbí múza. Ale jsem optimista. Mezi Řekami a Lovem bylo 22 let, Popel už byl za rok. A autor není ještě tak starý.

08.11.2023 5 z 5

Dokonalý plán Dokonalý plán Lee Child

Po 2 slabých dílech se tento asi bratrské spolupráci nejvíc vydařil. Ona vlastně už Spravedlnost za moc nestála a ty společné jsem bral jako nepodařený pokus o polití živou vodou. Tady už je Reacher zase hlavně rváč, i když nějaké to úmrtí má také na svědomí. Není ale popravčí, spíš nehoda a soucit. Líbily se mi i ty dvě paralelní větve vyprávění.
Mínus: Jack pranice vždycky vyhrával, ale byl to vždy zajímavý souboj. Ne bohužel nyní. 1 úder a soupeř hodiny v bezvědomí. A to jde do desítek. Asi největší slabost tohoto dílu.

03.11.2023 4 z 5

Zničený Zničený Kevin Hearne

Tak to vypadá, že se začíná blýskat na lepší časy. Zničený přichází po vysloveně zoufalém minulém dílu, který byl jen nastavovanou kaší z Nahraného, který už taky za moc nestál a kvalit začátku série nedosahoval. Tady už se zase začínám bavit a to nejen Oberonovými hláškami. Pomohlo rozdělení děje mezi 3 prakticky rovnocenné postavy. Je to mnohem pestřejší, než to kolovrátkové opakování u Uštvaném. Od plného počtu bodů mě odradil závěrečný boj. Palácové převraty se dají dělat elegantněji a s vtipem, jak to uměl Prohnaný.

03.11.2023 4 z 5

1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů 1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů Eric H. Cline

Vysloveně zavádějící název. O této invazi se hodně mluví, ale příliš všeobecně bez větších detailů. A jako obvykle zjistíte, že vše je vlastně jinak. Ano, kniha obsahuje množství zajímavých informací, stojí za přečtení. Například hodnocení Schliemanna jako diletanta, který napáchal spousty škod. V čem jediném hlavně vynikal byla mediální propagace jeho práce.
Jen ten název mi připadá jako komerční podraz na čtenáře. Asi se autor poučil u jím kritizovaného Schliemanna.

30.10.2023 4 z 5

Smrt hraje vrhcáby Smrt hraje vrhcáby Martina Novotná

Jak to všechno začalo. Tento díl je sice třetí v sérii, ale ve skutečnosti chronologicky první. Dovíte se, jak to vše začalo, jak Tadeáš vyřešil svůj 1. případ, jak se vlastně seznámil s Vítkem. Příběh má solidní zápletku, vše se postupně řeší, bez nějakých nelogických skoků. A velmi zajímavé nestandardní vyřešení. Alespoň co se týče vrahova konce. Ten se mi moc líbil. Dle mého zatím asi nejlepší díl série.

29.10.2023 5 z 5

Boudica 2 - Ve znamení býka Boudica 2 - Ve znamení býka Manda Scott

Na tuto sérii jsem se moc těšil, protože většinou je toto období popisované z pozice Římanů. Takže autorka měla v ruce drahokam, který ještě vybrousila rozporuplnou osobou Bána. A nijak by mi nevadilo, že by se nedržela historie. Nakonec kdo dnes může vědět, jak to ve skutečnosti bylo. Bohužel to celé zabila svými rádoby " fantasy" výlety. Fantasy mám rád, čtu ji často, ale tohle s ní nemá nic společného. To je jen triviální duchařina na nejnižší úrovni. Ty zásahy vysloveně komplikují srozumitelnost textu. Navíc bych čekal, že v sérii věnované Boudice, se titulní postava objevuje v převážné části knihy. Ne, že se jen 2x okrajově mihne.

28.10.2023 3 z 5

Ovidius Ovidius David Wishart

Po dočtení SPQR a Falca jsem se rozhodl pro další krimi sérii ze starého Říma. Bohužel tento 1. díl mě dost zklamal. Ta doba byla tvrdá, to ctila i Davisová, i když z kraje často klouzala do literatury pro ženy. V pojetí autora je ale ukecaná, neustále se diskutuje a diskutuje. Akce na dvou půlstránkách. To i Agatha Christie je akčnější. Zajímavých historických reálií minimum. Pokud za ně nepovažujete nekonečné diskuze o tom, jak to bylo s Varem. A to jak se v závěru zachovala ( i dle autora tvrdá) císařovna vdova je vysloveně nerealistické.

28.10.2023 3 z 5

Portrét neznámej ženy Portrét neznámej ženy Daniel Silva

Bohužel odešel Gabriel do penze. Jinak by se určitě Hamásu přepad ze 7.10. nepodařil.
Je to jako na houpačce. Po zoufalém Řádu přišla výborná Violončelistka. Nyní zase jen běžné průměrné krimi. Ta * navíc je za to setkávání se spoustou postav z minulých dílů. Zajímavé je jen to téma mezinárodního obchodu s uměleckými padělky. I když se mi to zdá vyhnané ad absurdum. Přece ta formulace " z neznámé soukromé sbírky " se nedá používat do nekonečna. Stejně absurdní jsou ty "fyzické" Allonovy schopnosti navíc s malířskou genialitou při tvorbě falsifikátů.

21.10.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Samozřejmě fantastická kniha. To už má autor ve vínku, že kvalita jeho románů se pohybuje někde mezi 4 a většinou 5*. Tohle téma přesahovalo minimálně 2x úroveň běžných krimi. Nejprve důvod základní zápletky není standardně zpracováván. Je dobře, že to někdo otevřel. Logický je i důvod pomsty, jen mi absolutně nesedí na cílové oběti. Tohle je opravdu na velmi hluboké zvážení. Primárně chápu, po zamyšlení je trest smrti pachatele málo. Měl by zahynout jako jeho oběti.

18.10.2023 5 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

A co Číňani? Jedině ti nás mohou zachránit!!! Vím, zní to hodně blbě, ale pro nás milovníky této série je to jediná poslední šance. A to šance na nějaký další díl. Nemá cenu přidávat další chválu, to vše už bylo napsáno, jen hledám šanci jak navést autora na pokračování. S Čínou jsme ještě neválčili,
tak hurá na to !!!!

18.10.2023 5 z 5

Ptáci bez křídel Ptáci bez křídel Louis De Bernières

Asi nevím, kterou součást románu mám nejvíc vyzdvihnout. Zda ten úžasně lidský příběh obyvatel městečka, od idylického "osmanského" života, přes válečné násilí až po "konečné turecké řešení." Nebo ten politicko-historický román o vzniku "nového" Turecka. O tom jsme se v mém mládí neučili. Kolidovalo to s VŘSR. Po trilogii další fantastický autorův román. Přitom ze zcela jiného konce světa. Ten jeho záběr je neskutečný.

13.10.2023 5 z 5

Krvavý měsíc nad horou Liliavou Krvavý měsíc nad horou Liliavou Josef Špidla

Moc mě zaujal spisovatelův vývoj během psaní románu. Začal klasicky hlavně historií místa svého narození. To je ok, zná to tam, chce to předat čtenářům. Bohužel v této části je toho moravského nacionalismu až moc, jak vycítili i další čtenáři. Postupně ale začíná vidět dobu v širších souvislostech. Žerotín už není velikán, ale spíše naiva, který skočil Matyášovi na špek a spojil se s Uhry a Rakušáky proti Čechům. Tohle roztržení pak postupně vrcholí na Bílé hoře. Překvapilo mě, že ti Moravané, kteří tam dle učebnic mého mládí padli do jednoho, byli jen němečtí žoldáci. Zatímco skuteční Moravané v té době vyrazili loupit na pomezí Znojma rakouské vesnice. Velmi mě zaujaly pasáže věnované Opavsku. Ten kraj mé manželky mám taky moc rád. Vysloveně nadčasově je pak zpracována osoba Jana Sarkandera. Ukazuje, že jeho kanonizace nebyla vůbec v pořádku. Šlo vysloveně o jednostranný katolický akt.

11.10.2023 5 z 5

Tajemství hradu Klamorná Tajemství hradu Klamorná Martina Novotná

Konečně vyšel 2.díl autorčiny 2. série o zapomenutých hradech. Solidní detektivka s poněkud nestandardním hrdinou. Většinou to je šlechtic, ale v tomto případě jen zbrojnoš. Ti bývají v těchto románech jen pomocníci. Autorka šla ale do rizika a svěřila mu hlavní roli. Výsledek dopadl velmi dobře. Tyto knihy by navíc měli čtenáře ponoukat k návštěvě těchto skoro zapomenutých míst. Pro mě to jsou navíc srdeční záležitosti. Počínaje Ujkovicemi - malou vesničkou na pomezí boleslavského, nymburského a jičínského okresu s památným dubem. Všem doporučuji krásný výlet z Valečova přes zde uváděnou Klamornou a Drábské světničky. Oběd na Krásné vyhlídce a zpět. Šel jsem to mockrát a znovu zase vyrazím. Bohužel Drábské jsou částečně zavřené, protože je turisté "ochodili" a musí se rekonstruovat.

08.10.2023 4 z 5

Náhrdelník holubice Náhrdelník holubice Ernst Wilhelm Heine

Zajímavá kniha. Vlastně nejsem pořád přesvědčený, zda jde o dobrodružný příběh o asasinech nebo vlastně spíš román pro ženy. Základní příběh je poměrně jednoduchý, ale autor ho dokázal přivést k zajímavému závěru. To bývá většinou naopak. Čeho si opravdu užijete jsou historické reálie. Těch zajímavých informací je neskonale mnoho. Od vydírání po sex, kterému je na historický román věnován nezvyklý prostor.

30.09.2023 4 z 5

Vlk Vlk František Kozmon

Pořád velmi solidní detektivka, která určitě stojí za přečtení. Proti minulým dílům tady je ale jeden zádrhel. Alespoň pro mě, Pokud budu chtít krimi z Kanady, určitě sáhnu po Penny nebo jiném jejich autorovi. Když si otevřu Kozmona, chci číst něco situovaného do dnešního Slovenska. Tam je doma, tam to zná nejlépe. Nevím nakolik je odborník na policii a mafii v Montrealu.

30.09.2023 5 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Další napínavý díl série. Tak 250 stran bylo absolutně vynikajících. Bohužel v závěru to bylo trochu moc překombinované a bylo tam i pár ne zcela dotažených a vysvětlených věcí. Jsem už trochu alergický na ty vzpomínky na bratrovu smrt. Žádný důvod nemůže zdůvodnit vrahovo jednání. Na to bohužel už není trest smrti. Druhá dějová linka s novinářkou absolutně skvělá.

26.09.2023 5 z 5