Kdo skrývá tvář

Kdo skrývá tvář
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171368/bmid_kdo-skryva-tvar-BfK-171368.jpg 5 23 23

Jožík Bukovský série

< 5. díl

Zápletka posledního autorova románu má kořeny v přímořských přístavech, hlavní příběh se však odehrává na konci 17. století v krajích Vysočiny na pomezí Čech a Moravy. Na místě uprostřed hlubokých lesů, nazývaném Liščí kameny, byl spáchán brutální masakr. Pátrání po neznámých pachatelích se ujímá zeman Jožík Bukovský. Hrdina posledních Pošívalových knih tak učiní navzdory vágnímu postoji úřadů, od nepaměti příznačnému pro rozporuplnou českou společnost. Román o pokrytectví, zákeřných intrikách, veliké lásce a především o neústupném smyslu jedince pro spravedlnost v lidském řádu, je drsným kriminálním thrillerem. Autor pracuje důsledně s napětím, vědomě spojuje minulost s dnešním vnímáním a literární tradici s postmodernou.... celý text

Přidat komentář

hanzmb
08.11.2023 5 z 5

Po celou dobu četby této nádherné knihy jsem byl hrozně smutný. S každou přečtenou stránkou víc a víc. Uvědomoval jsem si, že to je to poslední, co se o Jožíkovi dovídám, že nebude žádné další pokračování. Už nikdy se do nádherné krajiny Pelhřimovská 17. století nevrátím. Datum vydání je i datem autorovy smrti. Proč nezačal psát tuto sérii dříve ??? Nebo možná začal když v něm vše uzrálo. Nechápu pořád ten skok z westernů do této nádherné literatury.

alekis
25.08.2023 5 z 5

Vymyslet příběh, a to hodně složitý, uspořádat si ho v hlavě a dát mu psanou podobu, zkompletovat a pak si ho celý přečíst, požádat další lidi o zhodnocení, neboť víc očí víc vidí a víc hlav víc vymyslí, opravit chyby a nelogičnosti - i když nikdy není možné úplně vychytat mouchy a mušky... Udělat zkrátka (jde tuto práci vůbec nazvat "zkrátka"?) všechno pro to, aby literární dílo mělo požadovanou podobu...
... a potom ho vyslat - svoje papírové dítě, do ulic.

Takto nějak si představuju pozadí, které zůstává nám čtenářům skryto, a jehož ukončením je otevření knihy, vstup do děje - a pokud je kniha dobrá, tak je to dar z nebes.
Neboť dnes, zdá se mi, je taková nadvýroba všeho možného, včetně literárních děl, že hledáme a často nenalézáme to, co by nás opravdu chytilo, pobavilo, poučilo a v závěru nám dopřálo vydechnout a pomyslet si: tak toto bylo něco!

Dosti filosofického vykecávání! Bylo to složité, občas jsem se ztrácela v postavách, ale arcipadouch nakonec neušel trestu a Jožík, který už přichází do let a chystá se na výminek, v závěru knihy oženil staršího syna :-).

Detektivka je detektivka, mordy, loupeže a bezpráví, to vše se dá dobře využít pro napsání románu. Ale autor pentalogie o Jožíkovi Bukovském měl (bohužel, měl...) nádherný dar: dokonale přiblížil a skvěle popsal prostředí i dobu, kam svoje příběhy zasadil. Pro mě - nemělo to chybu!
:-)


eltondo
06.06.2023 5 z 5

Opět výborné čtení. Dobová atmosféra perfektně vystižená, rodinná soudržnost dojemně pevná. Jožík pátrá tentokrát spíše na vlastní pěst, rozplétání je dlouhé, složité a nebezpečné.

Jaruš7
04.08.2022 5 z 5

Příběh zasazený do doby, kdy husitská revoluce zdevastovala církevní majetky i dogmata.
Nové upevnění katolické víry je krutě prosazováno.
V tomto případě je hrůzný nález pečlivě zahalen do podivné ztráty.
Zločiny se množí a k vyšetřování není až tak velká vůle.
Svědectví by bylo důkazem, jenže není síly.

Hezky podaný příběh z dob, kdy po revoltě se moci chápe opět moc o moc mocnější.
Doplněk historie, jak se změna je po určité době promění v málo předvídatelný vývoj.

Luigi1
25.05.2022 4 z 5

Škoda,že je poslední povídka.

Dant76
29.03.2020 5 z 5

Poslední příběh zemana Jožíka Bukovského. Pěkně vyprávěný, jen škoda, že už žádný další nebude...

jarin58
11.04.2018 4 z 5

Moje první setkání s Jožíkem Bukovským,a určitě ne poslední.Příjemné překvapení.

Dandulka
18.12.2014 5 z 5

V této knize na mne zapůsobilo, že se zde krásně míchá to špatné a tím dobrým. Rodinná soudržnost je nade všechno a přitom jen tak mimochodem chytíme bandů lotrů.... Kéž by to tak bylo i v životě!

orinka3
22.06.2014 4 z 5

Příjemné čtení, jen si myslím, že by autor neměl zas až tak podceňovat čtenáře zbytečnými vysvětlivkami na stránkách, pod textem. Trochu mě to rušilo. V závěru knihy mi nepřijde jako šťastný nápad střídat popisy svatebního obřadu se čtením zápisu od soudu. Jinak pěkné. Každopádně, hlavní postava knihy je sympatický chlapík a doufám, že se dočkám další knihy, kde bude opět hrát hlavní roli.