Satanovy chvíle přehled

Satanovy chvíle
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35227/bmid_satanovy-chvile-AKe-35227.jpg 5 26 26

Jožík Bukovský série

< 3. díl >

Jsme v Čechách na sklonku 17. století. Poblíž Pelhřimova přepadli lapkové povoz s drahocenným nákladem pro želivský klášter. Purkmistr města pověřil zemana Jožíka Bukovského, aby se v okolních lesích poohlédl po stopách pachatelů. K Bukovskému se připojí podivný želivský mnich Norbert, možná tajný služebník inkvizice: vztah obou mužů se od počátku projevuje skrytým napětím. Třetí hlavní postavou příběhu je linecký kovář Lucas, účastník bitvy proti Turkům u Vídně a burš jihočeského šlechtice, jenž hledá láskyplnou náruč. Pošívalova kniha Satanovy chvíle je dovršením volné trilogie z pobělohorských časů (Satanovi koně, Epocha 2003; Satanovo jaro, Epocha 2005). V půdorysu příběhu se záhadou je těžké najít odpovídající srovnání v domácí literatuře. Satanovy chvíle jsou totiž historickou detektivkou asi ve stejném smyslu jako Ecovo Jméno růže, byť se neobrací k výlučnému okruhu čtenářů. Autor pracuje důmyslně s napětím, vědomě spojuje minulost s dneškem a literární tradici s postmodernou, osvědčuje znalost lidových zvyků a řemesel stejně jako teologie, dobové sexuality, módy i etikety. Drtivá většina jeho figurek na území Pelhřimovska v 17. století skutečně žila; v kraji podnes můžeme nalézt potomky jejich rodů. Jako když barokní malíř klade na plátno své barvy vrstvu po vrstvě, tak se i před námi stránku po stránce líhnou z temnosvitného příběhu stále zřetelnější portréty všech protagonistů. I ve chvíli, kdy získáme pocit, že všechny postavy již důvěrně známe, jim autor ponechává kus vnitřního tajemství. Právě v tom spočívá magičnost jeho vypravěčství.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Satanovy chvíle. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (6)

alekis
05.08.2023 5 z 5

Na Vysočině se stále vraždí... a tentokrát opět z docela zajímavých důvodů.
A přesto, že se tam chvílemi dějí věci hodně neveselé, lidé stále žijí své rodinné i pracovní životy, roční období se překulují, v této knize do zimy a k Vánocům, dál a dál, den za dnem.
Kdo je dobrý a v dobro věří, ten, třeba i životem bitý a otřískaný, ho umí poslat dál, zatímco ubohý degenerovaný mizera, podléhající svým niterným posedlostem, se neohlíží na nikoho a na nic.
Tak to bylo, tak to je. Svět prostě byl, je a bude přepestrý, a že to pokaždé nebudou barvičky veselé a nadějeplné, ale občas pošmourné, až černé, jako ze samého pekla vyletěvší... To zas závisí jenom na aktérech velké lidské komedie.

Kniha se mi velmi dobře četla, jakož i obě předešlé. Jsou tu dvě zajímavé dějové linie, které se nakonec... Ale ne, dál neřeknu ani slovo! Kniha má jen 29 přečtení a ti, co ji četli, vědí své - pro většinu čtenářů to, stejně jako pro mě, stálo za to :-).

hanzmb
17.07.2023 5 z 5

3. díl série a po třetí jen slova chvály. Tohle je zcela jiná úroveň, než to co v poslední době vydávají Vondruška a Bauer. Hlavně to má příběh a je to posazeno perfektně do daného období, včetně dobových reálií a napojení na politickou situaci. Jak má autor ve zvyku, začíná příběh ve 2 časových rovinách, které se v závěru protnou . Bohužel už zbývají jen 2 díly této skvělé historické série.


Luigi1
28.05.2022 5 z 5

Tak tohle bylo pěkné,to rozuzlení no super.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Satanovy chvíle v seznamech

v Přečtených32x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených2x
v Knihotéce47x
v Chystám se číst6x
v Chci si koupit2x