Satanovy chvíle

Jsme v Čechách na sklonku 17. století. Poblíž Pelhřimova přepadli lapkové povoz s drahocenným nákladem pro želivský klášter. Purkmistr města pověřil zemana Jožíka Bukovského, aby se v okolních lesích poohlédl po stopách pachatelů. K Bukovskému se připojí podivný želivský mnich Norbert, možná tajný služebník inkvizice: vztah obou mužů se od počátku projevuje skrytým napětím. Třetí hlavní postavou příběhu je linecký kovář Lucas, účastník bitvy proti Turkům u Vídně a burš jihočeského šlechtice, jenž hledá láskyplnou náruč. Pošívalova kniha Satanovy chvíle je dovršením volné trilogie z pobělohorských časů (Satanovi koně, Epocha 2003; Satanovo jaro, Epocha 2005). V půdorysu příběhu se záhadou je těžké najít odpovídající srovnání v domácí literatuře. Satanovy chvíle jsou totiž historickou detektivkou asi ve stejném smyslu jako Ecovo Jméno růže, byť se neobrací k výlučnému okruhu čtenářů. Autor pracuje důmyslně s napětím, vědomě spojuje minulost s dneškem a literární tradici s postmodernou, osvědčuje znalost lidových zvyků a řemesel stejně jako teologie, dobové sexuality, módy i etikety. Drtivá většina jeho figurek na území Pelhřimovska v 17. století skutečně žila; v kraji podnes můžeme nalézt potomky jejich rodů. Jako když barokní malíř klade na plátno své barvy vrstvu po vrstvě, tak se i před námi stránku po stránce líhnou z temnosvitného příběhu stále zřetelnější portréty všech protagonistů. I ve chvíli, kdy získáme pocit, že všechny postavy již důvěrně známe, jim autor ponechává kus vnitřního tajemství. Právě v tom spočívá magičnost jeho vypravěčství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35227/satanovy-chvile-35227.jpg 4.518

Jožík Bukovský 3.

Literatura česká, Historie
Vydáno, Epocha (ČR)

Kniha Satanovy chvíle

Dant76
14.01.2020

Další příběh Jožíka Bukovskeho a jim vyřešený případ. Skvěle napsáno, krásně se četlo. Zajímavý konec.

kryspin66
25.09.2014

Poměrně čtivá historická krimi a vcelku nečekané rozuzlení. Doporučuji přečtení.

Dandulka
08.09.2014

Moc hezký příběh s nečekaným koncem. Na můj vkus to mělo trochu delší kapitoly, ale celkově byla kniha čtivá, tak se delší kapitoly dají docela snadno odpustit.