Krvavý měsíc nad horou Liliavou

Krvavý měsíc nad horou Liliavou

Historický román ze 17. století. Píše se rok 1599 a časomíra neúprosně a nezadržitelně začíná odměřovat vteřiny směřující k apokalypse třicetileté války… Ze scény odcházejí vlažní katolíci typu Viléma z Rožmberka a nastupuje nová generace, už odchovaná jezuity, pro svou politickou orientaci nazývaná "španělé", uvádějící v praxi závěry Tridentského koncilu. Cílem je získání ztracených pozic katolické církve. Nejvyšším kancléřem Království českého se stává Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic, na Moravě olomouckým biskupem František kardinál z Ditrichštejna, do Vyškova přichází jako děkan kostela Nanebevzetí P.Marie Mikuláš Sarkander, bratr svatořečeného Jana. Právě Mikuláš se o deset let později zaplete v Opavě do choulostivé špionážní aféry ve prospěch Rudolfa II. v době, kdy se Morava odtrhla od Koruny české a vytvořila spolu s Rakousy a Uherskem tzv. Konfederaci. Do aféry je zapleten také jeho bratr Jan Sarkander, (svatořečený v roce 1995). Mikuláš Sarkander je suspendován, zbaven kněžských beneficií a uvězněn ve vyškovském zámku, odkud se mu podaří na Štědrý den L.P. 1609 uprchnout k Leopoldu Pasovskému…. Na kulise historických událostí hektických let 1599 - 1628 se odehrává dramatický děj, přibližující klíčové události v Markrabství moravském, Slezsku i Království českém. Také konec románu v roce 1628 není náhodný. V ten rok začal platit ústavní zákon Ferdinanda II. "Obnovení zřízení zemského" (na Moravě o rok později než v Čechách). Symbolicky v březnu je popraven před starobrněnskou radnicí Václav Bítovský z Bítova, vůdčí postava stavovského povstání na Moravě. Krvavý měsíc nad horou Liliavou naplňuje sudbu tajemného Jana Dubčanského ze Zdenína, pána na Habrovanech…....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/273118/krvavy-mesic-nad-horou-liliavou-LXx-273118.jpg 4.52
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MONTE LILIORUM

Boby17

Dobrá a čtivá knížka, která se věnuje období náboženského varu na Moravě těsně před propuknutím stavovského povstání a dění na začátku třicetileté války. Jednoznačně doporučuji k přečtení.

OldaB
21.12.2016

Autora jsem poznal na společných setkáních ve škole, a tak jsem si řekl, že by nebylo od věci si přečíst jeho knihu. Pobělohorská doba byla obdobím plným změn a to se myslím autorovi podařilo dobře vyjádřit. Píše čtivě, určitě je to pochopitelné i pro ty, co se v historii tolik neorientují. Samozřejmě lepší pro čtenáře, kteří mají vztah k Vyškovsku.