hanavka hanavka komentáře u knih

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Kde končí láska? Kde končí sebeláska? Může 15 vteřin obrátit život naruby? Co byste řekli svojí dceři, kdybyste věděli, že jí ubližuje ten, kdo ji nejvíc miluje? Kdy je potřeba člověku pomoct? A kdy je největší pomoc, když ho necháte odejít?

Četlo se to velmi rychle a snadno, snadné to ale nebylo.
Hvězdičku ubírám za tu přílišnou dokonalost všeho kolem - Ryla, Atlase, A + M, profesního života, životního stylu. Bylo to dokonalé až přespříliš.

24.05.2021 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) Tato kniha mi nějaký měsíc ležela na poličce. Vždyť vychází pořád tolik skvělých knih, však tahle chvíli počká, myslela jsem si... To jsem ještě netušila, že ji přečtu za jedno odpoledne a jednu noc. Jakmile ji otevřu, už nemůžu přestat.
Díky za tuhle knihu. Vedle všech těch vydaných tetovačů, Cilek a švadlen, které dělají z hrůz 2 sv.v. junácké bojovky, je tato kniha obsahově surová a realistická. Víte o červech ve zbytcích jídla, škrábete se, jako by vám taky skákaly vši z vlasů do obočí, bolí vás dásně jako při kurdějích a přesto řádky hltáte, cítíte v ruce oblázek s třpytkami, na jazyku chuť štědrovečerní čokolády a na tvářích paprsky prvního slunečného dne za polárním kruhem. Smějete se a brečíte a říkáte si, že tohle nikdy nemůže dopadnout dobře. To přece žádné tělo a žádná duše nemůže vydržet. A taky, že to třetina obyvatel pobaltských zemí nevydržela. Čest jejich památce a velké díky autorce a přeživším, kteří jí propůjčili důvěru a svěřili svůj příběh.

17.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Těžko napsat něco, co ještě nezaznělo. Vynikající kniha, obrazově silnější než 1. díl, ačkoliv přiznávám, že druhá čtvrtina knihy mi zabrala časově mnohem více než celá druhá polovina.
V komentářích se často zmiňuje bolestivý osud Ženky. Pro mě je však nejsmutnější osud Tomka, protože velkou část života promrhal a ještě proti sobě dokázal obrátit tak silnou ženu, jakou je Fanka, ve své zarputilostí i ji připravil o rodinné štěstí a nakonec se ani nestihl ohlédnout.
Protože v knize se hodně točí téma hledání štěstí v malých věcech, musím vyzvednout postavu Barky. Tak nekonfliktní, šťastnou osobu, která si navzdory té zrůdné mašinerii kolem udržela svoji lehkost a naivitu, to by člověk opravdu v celém světě těžko pohledal. Každá scéna s ní byla kapkou klidu v oceánu emocí.
Nezbývá než si opět trochu pateticky připomenout, že je opravdu třeba být šťastný za každý okamžik v životě, kdy člověk žije v míru se svými nejbližšími. Už jen pro ty, které to štěstí neměli.

14.05.2021 5 z 5

Scénář mi pomohl pochopit některé detaily, které mi ve filmu unikly. Každý návrat do světa HP hodnotím pozitivně, tento obzvláště :)
... A k tomu ta nádherná obálka!

08.05.2021 5 z 5

Republika Republika David Zábranský

Tohle je hodně schizofrenní kniha. Vůbec se mi nelíbí způsob pojmutí, kdy autor používá reálné osoby, média, místa, přičemž některé přejmenuje, některým nechá jméno reálné, z událostí si vybere ty mediálně protřelé, ale k nim přidruží nereálné důsledky nebo naopak zcela změní věci události předcházející... Vůbec nechápu, co autor chtěl říct, co si myslí, nebo jakou měl vůbec motivaci se tímto tématem zabývat a udělat z něj fikci a z každé postavy negativního parchanta. Za mě velké, velké zklamání.

02.05.2021 1 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

S příběhem jsem trochu bojovala, ale jistá magie, hororová atmosféra a různorodé pocity od překvapení až po úzkost při poslechu audioknihy mě nutily poslouchat až do konce.

02.05.2021 3 z 5

Gagarin: Byl první? Gagarin: Byl první? Pavel Toufar

Bohužel, po třetině vzdávám. Některé pasáže se často opakují, až mám pocit, že často čtu to stejné znova. Navíc mi moje technická neznalost nedovoluje pochopit některé předkládané závěry. Pro nadšence do létání bude ale kniha určitě nosná.

26.04.2021

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Za mě výborná kniha. Bydlím v místech, kde dřív stával jabloňový sad - to bych se asi nikde jinde než v této knize nedozvěděla :)

25.04.2021 5 z 5

Erotikhon Erotikhon Pavel Bošek

Obávám se, že za 3 týdny si nebudu pamatovat, že jsem knihu četla. Přišlo mi to, jako bych listovala v časopisu Trnky Brnky a zastavila se na vteřinu u chlípných vtipů. Ale představivost autorovi nechybí :)

22.04.2021 2 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Řemeslně vynikající kniha o jedinečném člověku, kraji a temné době. Knihu jsem hltala a zároveň si pouštěla audio na ČRo. Nechci totiž ani kousek zapomenout.

10.04.2021 5 z 5

Dvanáct zastavení Dvanáct zastavení Jan Anastáz Opasek

Množství mně částečně neznámých jmen mi dalo zabrat, ale příběh opata Břevnovského kláštera je jednoznačně jeden z nejsilnějších, o kterých jsem četla. Doporučuji všem, které zajímá historie a především mají růžové brýle o tom, jaké to bylo za komunistů super.

05.04.2021 5 z 5

Varíme s histamínovou intoleranciou Varíme s histamínovou intoleranciou Paulína Závodská

Výborná kuchařka pro pacienty s HIT. Oceňuji vaření z dostupných surovin.

02.04.2021 5 z 5

Šéfové jsou kokoti Šéfové jsou kokoti Jan Vlachynský

Tato kniha mě bavila, po lidské stránce mě nenuceně posunula, nastavila mi zrcadlo a připomněla, že je občas potřeba šéfovství nebrat tak vážně, jak jsem z korporátu zvyklá. Taktéž mě těší, že Honzu občas potkávám v ulicích Brna a chová se stejně otevřeně a nenuceně, jak o sobě píše.

16.03.2021 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Bez novely bych se obešla. Pravděpodobně na její obsah brzy zapomenu. Vyloženě špatné to však také není a pro fanoušky příjemné naladění na čtvrtý díl.

10.03.2021 2 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Třetí díl se mi líbil nejvíce. Hodně akce, hodně bytostí, hodně emocí. Chtěla bych více knih, které mě i v pracovním týdnu budou do 3 do rána držet na jehlách a nedovolí mi jít spát, dokud těch posledních 150 stran nespolknu.

23.02.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) První a třetí část knihy považuji za velmi zdařilé. Konec příběhu mě překvapil. Co zde bylo silnější než smrt - láska k Janovi nebo nenávist k Hanušovi?
Část o koncentračních táborech nehodnotím, jelikož v současné záplavě knih na toto téma už nelze hodnotit objektivně. Aspoň jsme ale byli ušetřeni romantických linek a scén proměňující Osvětim v jakýsi náročnější junácký tábor. Surovost Katalpa udržela svým strohým a naturalistickým způsobem líčení, který na mě jako na čtenáře působí dobře. Absence emocí mi taktéž nevadí, ba naopak. Dává mi volbu se rozhodnout, co se mě jako čtenáře dotýká, a umožňuje mi prožít předestřenou situaci způsobem mně vlastním. Kniha se mnou nemá šanci manipulovat. Proto ve mně zůstane více scéna matčiny smrti či Hanušovy "projevy lasky". Můžu si je totiž přefiltrovat přes vlastní zkušenost.
Za mě povedená kniha.

13.02.2021 4 z 5

Deník z Wu-chanu Deník z Wu-chanu Fang Fang

Kniha je podaná zajímavě, pro Evropana je dobrým vhledem do přístupu k pandemii a cenzuře internetu v Číně. Vůbec by mi ale nevadilo, kdyby byla o půlku kratší - situace i osobní komentáře autorky se často opakovaly, navíc mi nesedly části, kde se vymezuje vůči svým kritikům ze sociálních sítí.

05.02.2021 3 z 5

Práci pana Řezníčka dlouhodobě sleduji a kniha rozhodně dostála mým očekáváním. Oceňuji velmi pěknou práci s jazykem, historickými souvislostmi i americkým koloritem. Zároveň musím vyzvednout, že narozdíl od některých kolegů je pan Řezníček velmi korektní a nesklouzává k hodnocením nebo spekulacím (např. v kapitolách hodnotící vztah Ruska k Trampově garnituře). Doporučuji všem, kteří se zajímají o světové dění.

31.01.2021 5 z 5

Miss AmeriKa Miss AmeriKa Miřenka Čechová

Jednouhubka na volné dopoledne. Příjemná lehkost a ironie, ale spoustu předkládáných "faktů" je dost klišoidních a dá se shrnout prohlášením, že image je v Americe mnohem víc, než realita.

29.01.2021 3 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Rozumím tomu, proč měla ve své době kniha desetitisíce fanoušků. Já v ní ale našla jen velmi málo, k čemu bych se chtěla vracet nebo si o tom přečíst znovu. Jednou stačilo.

29.01.2021 2 z 5