Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou ekniha

Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou obálka knihy
Mé hodnocení:

Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446383/rozpojene-staty-amerika-nejen-telev-cDM-446383.jpeg 4.3187
Literatura česká, Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno (ekniha), Argo

Kniha Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou

Beltrix

Martin Řezníček mi byl hodně sympatický jako reportér z USA, proto když jsem narazila na jeho knihu, neváhala jsem se čtením. Přináší velmi zajímavé příběhy a poučný pohled na Ameriku, doplněný svými osobními pocity a poznatky. Vše je psáno příjemným jazykem. Líbí se mi i formát knihy.

Limonadovyjoe

Nezaujatým okem bych dala 3,5 ale jde o USA a pro ty já mám slabost :) takže nakonec za 4.

Kniha nám reportérským okem, tedy bez příkras nastiňuje život v USA, ne nebavíme se o hlouposti, obezitě Američanů..ukazuje nám politické milníky, vztah ke zbraním, rasismus, školství..věci, které my generalizujeme na celé spojené státy, státy ve skutečnosti rozdělují.
Přečtením knihy se český občan dozví trochu hlubší informace, historii daných problémů, které my nedokážeme někdy vůbec pochopit ať už je to téma republikán vs.demokrat nebo hnutí #blacklivesmatter. A na rozšíření vlastního světonázoru knihu doporučuji všem. A ještě budete překvapeni kolik toho mají Češi společného s USA.
Autor, reportér ČT žijící ve Washingtonu je profík s obrovskými vědomostmi historie, politiky, společnosti a navíc nám ještě nastíní reportérskou profesi. O tom jak vyčerpávající je někdy být tou "hyenou" přiživující se na neštěstí jiných.
Pro nižší hodnocení jsem se rozhodovala jen kvůli tomu, že kniha se mi četla občas špatně, autor často odbíhá od jednoho problému k jinému a já tak nevím na co se soustředit. Ale je to spíše můj problém, autor má dle mého prostě tolik znalostí, informací, že na jednu knihu je to málo :) . Kapitola Hilary vs. Trump byla taky dost těžkopádná a dlouhá, ale opět je to spíše tím, že mě, žijící tady v malé Ostravě tento boj na život a smrt až tak úplně netíží.

Koho téma života a historie USA baví doporučuji ještě
* Historie Čechů v USA (krásná obrázková publikace s malým množstvím textu)
* Americký deník Jany Ciglerové (Edice N)
* Ku-Klux-Klan, Tady bydlí láska (Absynt prokletí reportéři)

Anniee

Zpočátku se mi do knihy nechtělo, protože politika, a rovnou ta americká, není opravdu můj šálek kávy. Ale kupodivu mě to opravdu dost chytlo, i když jsem si ještě hodně informací musela dohledávat.

Jazykové prostředky a metafory a slovní spojení, které pan Řezníček používá, dělají z Rozpojených států něco víc než jen knihu nabitou informacemi a zajímavostmi. Je to opravdu radost číst i přes neradostná témata a osudy, které chytnou za srdce.

mykes.m

Je toho tolik, kolik bych toho chtěl říct o této knize.. zkrátím to. Představa kolik práce, úsilí a příběhů které předcházely tomuto dílu je dech beroucí. Knížka je rozdělena na tři části a každá z částí na 5-7 kapitol. Od spojitostí Československa s Amerikou, vzestupu a pádu Donalda Trumpa, rasové problémy, školství a spousty dalších témat. Důležité je říct, že kniha není pro úplné neznalce co se týče USA. Je potřeba mít alespoň základní přehled o politice, sociologii nebo kultuře. Jinak budete v knize plavat. Dal bych 5* ale nemohu kvůli velmi, velmi těžkému jazyku který pan Řezníček zvolil. Možná je to nedostatkem mého intelektu, nevím. Několikrát se objevují souvětí i přes tři řádky při kterých sem se musel vrátit abych pochopil o čem vlastně čtu. Někdy i dvakrát.. Každopádně, kniha byla skvělá a moc mě bavila. Určitě doporučuju pro všechny kteří se chtějí vydat na delší dobu do Ameriky nebo si prostě chtějí rozšířit povědomí o místních zvyklostech, problémech nebo politického vnímání.

lernami

Tahle kniha je taková všehochuť a Ameriku nám ukazuje z mnoha rovin. Je vidět, že Martin Řezníček má rozhled a že je ve svém povolání profesionál.
Jednotlivé kapitoly mi spíš připomínaly reportáže, ale to je asi logické. Co mi však trochu vadilo bylo klouzání po povrchu, v zásadě jsem se dozvěděla věci, o kterých už nějaké to povědomí mám. Ale opět chápu, že nějaký detailní rozbor událostí nebyl účelem knihy. Ostatně na tuto skutečnost upozorňoval sám pan Řezníček v prologu knihy.
Kniha je dobře napsaná (jak obsahově, tak i po stránce formální). Moc se mi líbily pasáže z osobního života pana Řezníčka - je skvělé, že v knize odhalil svoji lidskou stránku a povahu, kterou musí často jako novinář krotit a moc neukazovat.
Asi bych tuto knihu nezařadila do oddechové literatury - člověk se na čtení musí soustředit a souvětí mi někdy přišla zbytečně překomplikovaná.
Každopádně oceňuju práci, která je v knize znát a jsem ráda, že jsem knihu přečetla, třebaže jsem do ní šla s trochu odlišným očekáváním.

hvozdik

Nezaměnitelný novinářský styl. Až při čtení jsem zjistila, že pan Řezníček je mimojiné mistr originálních a vtipných metafor. Skoro jsem slyšela jeho hlas. Jinak pro mě skvělý náhled do "trumpovské" éry.

NaiTenshi

Studuji žurnalistiku, takže tahle knížka pro mě byla naprostý must read. Martin Řezníček je stejně skvělý vypravěč jako novinář, první část se mi četla jedním dechem a byla pro mě nejzajímavější. Druhou jsem četla v době, kdy Trumpovi stoupenci napadli Kapitol, tak jsem ji musela na chvilku odložit, ale i tak odhalila spoustu zajímavých příběhů. Zdůrazním určitě střelby na amerických školách, to se mi tajil dech. V třetí části mě oslovilo hlavně líčení amerického vzdělávacího systému. Krásná kniha, kterou můžu doporučit nejen studentům žurnalistiky.

Chajda69

Kdybych se v současné době stěhoval do Spojených států, přečetl bych si dvě knihy od českých autorů - Americký deník Jany Ciglerové a Rozpojené státy Martina Řezníčka. První pro day-to-day business a zvláštnosti každodenního života, druhou pro společenskopolitický přesah.

Rozpojené státy byly opravdu skvělé. Jen o málo slabší než zbytek knihy mi přišla první část s hledáním česko-amerických paralel. Jinak je to ale skvělý popis novinářské práce se všemi riziky, radostmi i strastmi. Obzvlášť pro rodinu zahraničního reportéra to musí být peklo nepředvídatelnosti.

Po přečtení knihy jsem si pouštěl některé Řezníčkovy reportáže (díky České televizi a jejímu takřka bezednému archivu), a jsou stejně skvělé, jako kniha.