Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou ekniha

Mnozí si myslí, že Ameriku znají, málokdo ale tuší, že ji za svůj život plně nepozná ani leckterý Američan. Experiment trvající už dvě a půl století zbytek světa fascinuje. Martin Řezníček se takřka každý večer po dobu pěti let pokoušel divákům přiblížit změny, jimiž země prochází a které jsou možná nejhlubší za několik posledních dekád. Na Manhattanu radil Henrymu Kissingerovi s výběrem kravaty před rozhovorem o Václavu Havlovi. V Texasu strávil během hurikánu týden v bahně a dešti s lidmi, kteří přišli o vše kromě naděje, že bude líp. Z kuloárů Kongresu informoval o testech pevnosti americké demokracie, ze Silicon Valley o bezprecedentní technologické dominanci. Z Baltimoru během rasových nepokojů referoval o tom, jak se společnost založená na pravidlech a zákonech dokáže během jednoho odpoledne přetavit v totální anarchii s násilnostmi a rabováním. Kniha přibližuje barvité příběhy, které dohromady tvoří americkou výjimečnost. Místy vyvrací, jinde potvrzuje stereotypy, jež o USA máme – prostřednictvím lidí s českými kořeny, ale i těch, kteří o Česku nikdy neslyšeli. Vše v době klíčových tektonických posunů symbolizovaných prezidenty Obamou a Trumpem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446383/big_rozpojene-staty-amerika-nejen-telev-cDM-446383.jpeg 4.2286

Kniha Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou

biki
předevčírem

Rozhodně to bylo zajímavé čtení. Jenže v některých případech nás autor doslova zahltil obrovským množstvím faktů, historických souvislostí a dalších detailů, mezi nimiž na vlastní téma té které kapitoly zbylo jen pár odstavců. Zhruba tak bych si totiž představovala sběr materiálů pro TV reportáže, kdy se na obrazovku dostane jen to nejzákladnější, ale v knižní podobě to tak úplně (aspoň v mém případě) nefungovalo. Musím ale ocenit autorův obrovský rozhled a zaujetí, bez kterých by své povolání zcela jistě dělat nemohl.
Ovšem vzhledem k názvu knihy bych čekala trochu hlubší náhled na problematiku onoho "rozpojení". Kapitoly o českých stopách jsou jistě zajímavé, ale kromě osudů uvedených osob mohly být třeba zmíněny i jejich názory na současnou situace (v souladu s názvem knihy). Vynikající byla prostřední část týkající se voleb a jejich průvodních jevů včetně několika osobních vstupů, či dramatických osobních zážitků z pouličních nepokojů. A zrovna tady bych předpokládala zachycení reakcí běžných obyvatel na tyto problémy v podstatně větším rozsahu. Jsem si samozřejmě vědoma toho, že autor při svém povolání nemohl postihnout všechny oblasti života v USA, ale možná jsem čekala přece jen trochu víc.

Toledo

Velmi zajímavě zpracovana kniha, která poukazuje jak na historicky podkres, tak i současná témata USA. Moc se mi libila první kapitola o “neznámých” lidech původem z Československa, kteří se vypracovali v Americe.
Spoustu věci jsem si na popud knihy dohledala a kniha mě v tomto velmi obohatila.
Určitě doporučuji si ji přečíst, stojí za to!

iam.sokol

Martin Řezníček je pro mě synonymem Spojených států amerických a navždy budu mít jeho tvář spojenou s reportážemi ČT z této země. Patří mezi opravdovou špičku tuzemské žurnalistiky, proto jsem se těšil, až si přečtu jeho prvotinu. A dostal jsem to, co jsem čekal. Vzpomínky na zajímavé reportáže s širokým tematickým záběrem doplnil o zákulisní informace jejich vzniku a často i o příběhy, které respondenti prozradili mimo kamery. Bohužel omezený rozsah knihy nedovolil jít autorovi více do hloubky ani zahrnout více reportáží a zkušeností z jeho amerického působení. Snad se tedy dočkáme v budoucnu další knihy.

Josh

Martin Řezníček je pro mne Pan redaktor, podobně jako jeho předchůdce kolega Martin Kubal, se i jeho zprávy z USA daly vždy poslouchat: profi a komplexní pohled, i sdělení. Kromě toho je to sympaťák:o) Kniha, tedy psaný text už osobní kouzlo člověka nemá, přesto je z řádků znát, že je psal zkušený profesionál. Není to na rychlé přečtení, ne vždy je na určité téma nálada (Trump apod.), ale opět nechybí autorova pečlivost informací, kontext a snaha být maximálně objektivní.

kramver

Je to dobrá kniha, ale dobrý je za tři. Martin Řezníček je výborný novinář, který letos získal ocenění Ferdinanda Peroutky. Jako reportér musí vtěsnat všechno podstatné do dvouminutové reportáže a já tak měla i při čtení knihy pocit, že se mi dostalo všeho podstatného, ale ničeho navíc. Toužila jsem jít víc do hloubky. Na druhou stranu možná funguje i to, co Martin někde zmiňoval, že ho nejvíc těší, že si pak lidé sami dohledávají k tématu více informací. A to se asi povedlo. Jako úvod do problematiky "Rozpojených států" je to víc než dostačující a nezbývá než číst další knihy, další autory.

iška

Velmi dobrá kniha nejen o Státech, ale také o novinařině jako takové. A přestože jsem některé události do jisté míry znala - možná by bylo přesnější: věděla jsem o nich -, stejně u mě dokázaly znovu vyvolat docela silné emoce.

lucie3944

Tak já to, bohužel, nedočetla. Snad se k tomu vrátím za příznivějších okolností...

roman9739
15.12.2021

Milý Martine, Tvá kniha mne bavila, smlsnul jsem ji takřka na jeden zátah; dokonce jsem rád, že jsem ji v sérii televizáckých monografií zařadil za "divokého" Tomáše Etzlera.
Ten na prvních sto stránkách svého vzpomínání vypil minimálně tři basy piva. Ty jsi podstatně střídmější, k pivu jsi se dostal jednou, až na 226 straně a ještě jsi s ním polil kojící matku na zápase...
Toliko rozdíly, ještě k tomu humorné a řečené s nadsázkou - co z obou knih přímo sálá je absolutní profesionalita, oddanost novinařině, dechberoucí srdcařina, která mne fascinuje, jak u vzpomínek z totalitní Číny, tak u těch "méně" dramatických z kolébky demokracie.
Úvod knihy je poněkud nastavovaná kaše, zřejmě bylo zadání od vydavatele obsáhlejší, než původní rukopis, ale i zde jsou velké pecky a tento pomalý rozjezd dává tušit sílu druhé poloviny.
Rád bys čtenáře inspiroval k dalšímu studiu amerických reálií, škoda jen, že chybí rejstřík citované literatury - to je snad jediná má výtka k celému, skvělému, dílu.