hana8062 hana8062 komentáře u knih

Ja, Simon ...proti pravidlám Homo sapiens Ja, Simon ...proti pravidlám Homo sapiens Becky Albertalli

Docela milá YA oddechovka. Taková Láska přes internet v knižní podobě. Hlavní hrdina už ví, že je gay. Jenže jediný s kým to může sdílet je tajuplný Blue, přítel, kterého sice osobně nezná, ale vedou spolu čím dál osobnější e-mailovou korespondenci. Simon je sympaťák, trochu se plácá v plánování svého comming outu a snaží se tím neublížit nikomu, ani sám sobě. Přitom se mu stále vrací otázka "Proč se vlastně musejí přiznávat jen gayové? Každý by měl prožít svůj comming out." Vlastně mu docela rozumím, ona ta různá přiznání mívají všemožné podoby a bývá to občas složité

19.06.2018

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Mladý pár zajde na posezení k sousedům a půlroční děťátko nechají spát doma na chůvičce. Po návratu z večírku se jim hroutí svět, najdou totiž jen prázdnou postýlku, šestiměsíční miminko někdo unesl....Tak tedy, četlo se jedna báseň, vypravěčským stylem a dějovým spádem je mi to velmi blízké. Ale! Pokud čtete detektivky často, budete mít jasno cca po padesáti stranách. Tedy víceméně, protože zřejmě ve snaze o světový rekord v dějových zvratech je ke konci už toliko pachatelů, únosců a kompliců, že by zaplnili celé jedno patro věznice Alcatraz :). Závěr je tedy nesmírně překombinovaný, rádoby promyšlený, na efekt hrající chuchvalec motivů. Ale když tohle pominu, čte se to skvěle, o tom žádná, cca 3 hodiny čistého času a máte hotovo. Ideální letní čtení k bazénu... Čistá hlava :)

17.04.2018 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Hledání Aljašky jsem tak trochu protrpěla. Young adult žánr mám ráda a obvykle mě strhne. Tahle knížka ale vůbec, četla jsem ji s přestávkami rok. Rok! Miles hledá své místo v kolektivu na internátu proslulém kanadskými vtípky a nachází tu postupně přátele i první lásky. Středoškolské trable hlavního hrdiny byly až trestuhodně teenagerovské, vtipu pomálu, akce či spád přišly až v poslední třetině. Dívčí element v příběhu zastupuje nevypočitatelná, labilní Aljaška, která mi byla z duše protivná i když měla dobrou náladu, natož pak ve svých slabších momentech, tam byla přímo k nesneseni. Všichni v knize ji milovali, ať už tajně či zjevně. Inu, já nikoli. Pro mě zatím nejslabší Greenova kniha, bohužel. 40%

19.03.2018 2 z 5

Sestry ve zbrani a písni Sestry ve zbrani a písni Rebecca Ross

Zase jednou jsem se nechala zlákat krásnou obálkou. Anotace o nezlomném sourozeneckém poutu s příchutí magie zněla taky dobře. Ale po dočtení, vzato kolem a kolem ve mě kniha nic většího nezanechala. Nádech řecké mytologie a vánek z olivových hájů potěšil, ale vše se nakonec tak nějak rozplynulo v bitvách. Slibný začátek za mě laťku neudržel. Zklamání mi přinesla i romantická linka a to jsem původně od postavy s chlapáckým jménem Damon měla docela očekávání ;). Inu, taková milá, ale průměrná YA fantasy o dvou sestrách překonávajících nástrahy osudu, na kterou po pár týdnech dočista zapomenete.

26.08.2021 3 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Vážka. Příběh o tom, jak mi zase ujela ruka při výběru knihy a sáhla jsem po něčem, co je pro mě mučením. Ne dobře, začnu znovu: Příběh pěti (mladých, krásných, inteligentních... no prostě dokonalých) tajných agentů. Tato skupinka špionů a špionek motivovaná i vlastními zájmy, kromě těch státních, se vydává na sklonku druhé světové války z Ameriky do Paříže získávat tajné informace. Snaží se zapadnout, vmísit se do společnosti, ale díky napjaté atmosféře a upřímně některým nelogickým školáckým chybám, to nemají nijak snadné. Uf, dočteno, ale bylo to plahočení. Asi mě měla varovat obálka, ale tohle je vážně plyšový román o válce. Celé to působí jako by záměrem bylo: "Teď chci napsat něco s válečnou tématikou, ale žádný kruťárny, kdepak! Hlavně aby to bylo miloučký, ne moc násilí. Zato láska, tu bych si tam uměla představit . Ponejvíc neopětovanou .... a zakázanou. A přátelství, takové to ryzí přátelství na život a na smrt, jo to tam dám taky." Takhle to řeknu. Jestli vám sedí tohle v dobrém smyslu naivní a tak trochu bezzubé zpracování, jako třeba To je vražda, napsala nebo Vraždy v Midsomeru, budete nadšeni. Já si to neužila, vůbec.

13.05.2021 2 z 5

Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni Miska Rantanen

Motivační knihy jsou pro mě utrpením. Mučením a týráním, jako by mě na skřipec natahoval. Ne však tato! Tohle je výjimečná publikace. Kalba ve spoďárech nabízí fungující návod na relaxační večery ve společnosti lahve fermentovaného nápoje, sladkého či slaného zobání a kočičích videí na YouTube. Aplikací této světoznámé finské techniky se naučíte krotit své stresy, negativní pocity z práce a životní frustrace. Sklenka dobrého moku vypitá na gauči v negližé dokáže odpomoci od jakéhokoli splínu. A i kdyby náhodou ne, (sebe)lítostivé pobrekávání nad dojemným filmem či jímavou hudbou může mít rovněž silné očistné účinky :-). Tak tuhle knihu jsem si užila! Satirická odpověď na všechny ty Lagom, Hygge a Positive vibes příručky mi fakt sedla. První sebevzdělávací kniha, kterou směle ohodnotím čtyřmi hvězdami!

11.03.2021 4 z 5

Tajný spolek hladových žen Tajný spolek hladových žen Lara Williams

Tajný spolek hladových žen jsem si vybrala zejména kvůli názvu. Šla jsem vědomě do rizika, protože recence byly značně protichůdné a já už chápu proč :-). Abyste si příběh Roberty, její kamarádky Stevie a dalších hladových žen užili, musíte mít skutečně rádi jídlo a dlouhosáhlé nikamnevedoucí hovory o něm. Členky Spolku totiž čas od času vydrancují a vyplení kuchyně nejen své, ale nakonec i úplně cizí, ne tak docela v souladu se zákonem. Dělají to ve snaze prosadit si svůj prostor ve světě prostřednictvím žravých orgií. Každá z hrdinek má svá vlastní traumata, která pomocí jídla, přítelkyň a Spolku řeší. Nemají rády, když je mužští zákazníci oslovují Princezno, když se stále musí upozaďovat, aby ostatní byli šťastni a když se na ně okolí kouká skrz prsty kvůli tloušťce. A vážně, vážně moc se zde na spoustě stránkách vaří. Já jsem si tohle čtení užila a dokonce jsem se díky hladovým ženám zase po letech vrátila k pečení kváskového chleba. Dost možná bych mohla být členkou :-)

07.04.2020 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Tak to vypadá, že se pan Karika stává mým novým oblíbeným autorem. Ve Tmě vytvořil hrdinu, který se v horách dostane do svízelné situace. U čtení jsem si prošla všemi fázemi vztahu k postavě, soucitem, nervozitou, neklidem, škodolibostí, lhostejností až nakonec vysloveně záští. Zhltnuto za dva dny. Tenhle minimalismus mě fakt bavil. Mnohými zatracované vulgarismy mě nepohoršují, hodily se k vyznění knihy. A upřímně, nadávala bych velmi podobně, stát se mi to co hlavní postavě, možná hůř. Bylo to dobré čtení, skvělá atmosféra, závěr se dal trošku tušit, ale hezky k příběhu sedl.

11.01.2020 4 z 5

Pravidla péče o dřevěné podlahy Pravidla péče o dřevěné podlahy Will Wiles

To takhle jeden kamarád svěří hlídání svého bytu druhému kamarádovi a na čas odcestuje. Problém je v tom, majitel bytu je trošku pedant, zatížený na svou milovanou podlahu. Dočasný hlídač je naopak dost bohém se zálibou v červeném víně. Už asi tušíte, co bude dál, že? Když já nějak nevím, co to bylo za žánr, asi to měla být napínavá komedie? Jenže vtipné to zas jo moc nebylo, napínavé či skoro detektivní až v samém závěru. Bylo to zkrátka takové vyprávění...
O bezejmenném východoevropském městě, o zodpovědnosti, o kočkách, o víně, podivném přátelství a ještě zvláštnějším manželství ????. Ale dobře, že jsem vydržela, konec to trochu zvedl.60/%

22.12.2018 3 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Ideální ledové čtení do vroucích dnů. Rychlovka! Přečteno za jednu cestu vlakem. Příběh bych popsala jako dobrodružnou fantasy pohádku se severskými motivy. Mladý Odd se rozhodne opustit neutěšený život v rodné vesnici a vydává se na cesty. Záhy se setkává se třemi výjimečnými zvířaty, medvědem, liškou a orlem v nesnázích. Odd se jim rozhodne pomoci,.... pomohou i oni jemu? Pro fanoušky Thora, Lokiho a Neila Gaimana skoro nezbytnost :). Na mě nejvíce zapůsobily nádherné kresby a dokonale zpracovaná obálka. Trochu vítězství formy nad obsahem, ale co naplat, i tak je to zkrátka malý klenot.

08.08.2018 4 z 5

Když to tam není, tak to tam nehledej Když to tam není, tak to tam nehledej Ivana Chřibková

Outloučká knížečka Když to tam není, tak to tam nehledej zhltnuta v řádu hodin. Je to ideální literatura pro nás všechny, kdo jsme v Praze naplaveniny. Popisuje úsměvnou, lehkou a sebeironickou cestou nesnadné začátky dívky z venkova, která přijede do metropole hledat práci, štěstí, lásku a tak trochu (víc) i sama sebe. V mnohých krátkých povídkách se pozná asi každá z nás, hlavní hrdinka má talent dostávat se do zapeklitých situaci a je přímo magnetem na různá faux pas. Při čtení jejích pražských začátků se přistihnete, že máte stále na tváři pobavený, solidární a vědoucí či zasvěcený výraz. Zázračné čtení to sice není, ale pobaví a potěší.

17.04.2018 3 z 5

Horrorstör Horrorstör Grady Hendrix

Taková roztomilá záležitost na pár hodin. Horrorstör je můj nejstylovější úlovek z Levných knih. Několik zaměstnanců nábytkového řetězce se rozhodne zůstat přes noc v práci, aby zjistili, kdo tam po nocích tropí neplechy. Chtějí mimořádnou noční směnou přijít na kloub rozbitým vázám a znečištěným pohovkám a někteří tak trochu doufají, že to bude snadná odpočinková šichta za noční příplatek. Ale nebude, během noci musejí čelit armádě duchů, jejich vůdci, nesčetným mučícím nástrojům i vlastní slabosti. Nádherná a originální grafická úprava, geniálně našroubováno na podobu IKEA katalogu. Uvnitř najdete dodací listy, faktury i hodnocení zaměstnanců. Ano, forma tu jednoznačně vítězí nad obsahem, ale což. Mě to bavilo moc. Nákup v IKEA už pro mě nikdy nebude procházkou růžovým sadem a od svého přání zůstat tam přes noc omylem zamčená už jsem z pochopitelných důvodů upustila :-)

19.03.2018 3 z 5

Tři bratři Tři bratři Zdeněk Svěrák

Za mě upřímně řečeno nic moc. Tedy z dospěláckého hlediska. Toto není kniha, jde o scénář lehounce ulízaný do podoby knihy a ilustrovaný, šup s tím do tisku a do regálů knihkupectví. Moje dcera nicméně film i knížku miluje, čteme ji furt dokola a stejně tak film je u nás v permanenci, takže už jsem si zvykla. Ale popravdě řečeno, víc jak tři hvězdičky si nezaslouží :-(

16.03.2016 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Velmi povedená knížka. Obvykle knihy s válečnou tématikou nečtu, nějak jsem už z tohoto období vyrostla. Ale tentokrát mě to chytilo. Líbil se mi způsob vyprávění z pohledu Smrti. Byla mi dokonce docela sympatická. Zhruba poslední třetina mi ale trvala několik dnů a připadalo mi, že ztrácí tempo. Ke konci se zase chytlo, ale možná nakonec až moc rychle. Celkově ale hodnotím hodně pozitivně. Krásná, smutná knížka. Ačkoli ne zase tak smutná, jak by se k tématu dalo očekávat.

09.03.2016 5 z 5

Pasažér 23 Pasažér 23 Sebastian Fitzek

Zaoceánská výletní loď na dlouhé plavby je ideálním místem pro spáchání vraždy, nebo sebevraždy. Pád do hlubin téměř jistě nelze přežít a tělo se nikdy nenajde. Své o tom ví i vyšetřovatel Martin Schwarz, který na jedné takové obří lodi přišel o ženu a syna. Nikdy nepřijal tvrzení, že šlo o sebevraždu a když se opět vyskytne podobný případ, vydá se na stejnou loď i on sám. Zjistí, proč se zde lidé ztrácejí beze stop? A jak to, že se jedna, již celé týdny pohřešovaná dívenka zničehonic vrátí? Strhující příběh, krátké kapitoly a na pozadí se otevírá jedno velmi důležité téma, o kterém se obvykle příliš nehovoří. V audioknižním provedení exceluje Peter Kočiš a nutí čtenáře poslouchat dál a dál. Kriminální thriller s přesahem, mnoha mnoha zvraty a perfektní atmosférou! Nicméně , kdo mě zná, ví že "přezvratované konce" pro mě nejsou. Pokud jste fandy šokujících závěrů a několikanásobných twistů, budete nadšeni.

20.10.2021

Brouci v hlavě: Jak se zbavit vtíravých myšlenek Brouci v hlavě: Jak se zbavit vtíravých myšlenek Sally M. Winston

Brouci v hlavě. Máte je někdy? Vtíravé nevyžádané myšlenky, které ve vás vyvolají pocit, že nejste dobrý člověk. "Co kdybych toho chlápka shodila pod tramvaj? Kdo mi zabrání v tom strčit teď kocoura do mrazáku, aha?"
Nápady, díky kterým si řeknete "Co jsem to za osobu, že mě taková příšernost vůbec napadne?" A víte, že taková věc se čas od času objeví v mysli naprosté většiny z nás? Tahle kniha čtenáři ukáže, že vaše myšlenky nemusí být tím, čím jste vy. A jak je dostat z hlavy i proč se tím nemusíte trápit.
Spousta inspirativních, povzbudivých věcí. Jednu za všechny ale vyzdvihnu. Jestliže se při podobných nápadech cítíte špatně a nepříjemně, je to dobré znamení. Dokazuje to, že jde jen a pouze o nevyžádanou myšlenku, která zase zmizí, když ji nebudete věnovat moc velkou pozornost. :)

22.05.2021 3 z 5

Nebe ze zlata Nebe ze zlata Laura Wood

Nebe ze zlata konečně dočteno. Další knížka s nádhernou obálkou, ale obsahem kterým jsem se ne a ne prokousat." Lou žije obyčejný život dívky na vdávání. Po sňatku její milované sestry na ni dopadá tíha vědomí, že ji také čeká nalinkovaný osud, námluvy, vdavky, děti. Shodou okolností se dostane do vyšší společnosti, na odvážné večírky smetánky v honosných róbách a k docela jinému stylu života. Sama však ví, že tenhle pozlacený styl může mít jen nakrátko, po konci prázdnin mladí a bohatí hostitelé zase odjedou." To byla taaaaaak popisná kniha. Šaty, koktejly, výzdoba, interiery, všechno detailně okomentováno. Zpočátku to bylo fajn, ale později už jsem z toho byla docela uondaná. Navíc druhá hlavní ženská postava mi byla možná neprávem nesympatická. Ale někoho kdo stále říká "ale huš" nebo "ale kuš" si prostě nedokážu zamilovat. Co mě tedy ještě štvalo, byla snaha nahňácat tam všechnu možnou problematiku, kdo nečelil rasismu, řešil LGBT , kdo ani to, ten měl depresi a i na sáhnutí na život zde dojde.... Romantická linka však byla moc milá, předvídatelná ano, ale rozkošná. Celkově tedy za mě tedy spíše průměr s krásným obalem.

11.05.2020 3 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Po dlouhé době čistokrevná romantika. A hrozně jsem si ji užila. Ella zná Cindera jen přes internetový chat a vůbec netuší, že on je filmová hvězda. Jedna z jejich konverzací je přerušena těžkou autonehodou, při které Ella přijde o maminku a osm měsíců stráví v nemocnicích léčbou rozsáhlých popálenin. Po té době je všechno jiné, Ella se musí odstěhovat k otci, kterého roky neviděla a dvěma nevlastním sestrám, ve škole čelí šikaně ze strany spolužáků kvůli jizvám od popálenin a snaží se sžít s novou situací. Nakonec se rozhodne zkusit navázat s Cinderem znovu spojení.... Ježíš, to bylo ale tak pěkný! Je to mnohem víc, než běžná YA romance. Knížka se věnuje tématu tělesného postižení, rodinných vztahů mezi nevlastními/nechtěnými dětmi, postoji rodičů k teenagerům, pozlátkovému světu celebrit v neposlední řadě fantasy knihám. Obálka je divná, nerada jsem se s ní ukazovala v MHD ????. Ale obsah to vyvážil ???? 90%

24.02.2019 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

První e-kniha po asi pěti letech. A byla skvělá. O šesti vranách se často mluví jako o Dannyho parťácích v YA fantasy světě a můžu to potvrdit. Šest hlavních postav, jedná lepší než druhá. Některé mají zvláštní schopnosti a jiné jsou "jen" mazané jako liška. Došlo na plány, akci, pomstu i lásku. A říkám upřímně, že pár Matthias a Nina jsem si musela zamilovat. Kazova dovednost vyváznout z každé situace by se jednomu občas dost hodila :). Jediné, s čím mám osobně trošku problém -SPOILER- byla jistá neuzavřenost jedné dějové linky, která má navnadit na další díl, ale tak to už v sériích bývá. S tím se asi musím smířit ☺️ 90%

04.02.2019 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Akta Illuminae. Mnoooo, co do grafické podoby a originality zpracování je to veliká paráda. Příběh je ale bohužel průměrná scifárna s (říkám to nerada) tuctovou zápletkou. Užila jsem si pasáže, které vypráví umělá inteligence - Spiro a ty, kde technici popisují záznam z kamer. Jinak mi byly osudy hlavních hrdinů, snažících se přežít na vesmírných lodích postižených děsivým virem, dosti jedno. Asi jsem čekala větší wow efekt. Nebýt geniální grafiky, jsem si jistá že by v regálu úplně zapadla. 70%

29.10.2018 3 z 5