Gweny Gweny komentáře u knih

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Překrásně zpracovaná kniha příběhů a hlavně fotek z mé milované Šumavy. Psáno s nadhledem i jistou dávkou objektivity. Časy minulé už dávno odvál vítr jako písek na Sahaře a je mi opravdu líto, že tolik vesniček, tolik krásných míst padlo za oběť rádoby svrchovaným mocipánům. Štěstí, že mezi námi jsou ale pamětníci jako pan Kintzl.

20.04.2022 5 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

"Nikdy není moc pozdě, aby se přihodil zázrak." (s. 318)

Nesmírně poutavá kniha, při jejímž čtení mě z kraje mrazilo. Tolik podobností s první vlnou nové chřipky na světě. Příběh, který je všechno, jen ne nudný. Je v něm láska i zhrzená nenávist, přátelství, laskavost i surovost světa v podobě, jakou si neumím a ani nechci představovat.
Autorce se povedlo napsat dílo, které mě k sobě připoutalo a já zase po dlouhé době dokázala číst do pozdních nočních hodin, abych druhý den večer totéž zopakovala. Četla jsem s napětím až do samého konce. A jsem vděčná za to, že jsem se zase dozvěděla něco o historii.

13.04.2022 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Nevěřila jsem, že by mne mohla kniha takhle chytit za srdce, ale stalo se. Mé vzpomínky na našeho jediného psa jsou stále živé i 11 let od chvíle, kdy jsme o něho přišli. Není proto divu, že mě kniha nejednou dovedla k tomu, že po mých tvářích stékaly slzy.
Kniha je psaná krásným jazykem, mnohdy se člověk i zasměje, hlavně když má náš vypravěč připomínky ke kočičímu životu.
Autorovi se povedlo srdceryvné dílo, které si zaslouží obdiv. Člověk se neztrácí v ději, i když po prvních stránkách přichází první šok a člověk se pak bojí každé více vyhrocené situace. Vlastně jsem vydržela být v napětí od začátku do konce a to se mi už dlouho nestalo.
Druhý díl mám doma též, ale dám si čas, než ho otevřu. Rány po našem psíkovi se otevřely a teď se budou opět pomalinku hojit.

08.04.2022 5 z 5

Jsem žena, jsem bohyně Jsem žena, jsem bohyně Lilia Khousnoutdinova

Kniha, která mi učarovala na jednom ženském setkání. Tehdy jsem ale netušila, že si k ní najdu cestu tak, že se jednoho dne objeví v mé knihovničce.
Není to ale kniha na jedno přečtení a odložení. Kdepak. Otevírám ji jednou za čas, jen abych se pokochala nádhernými fotografiemi a krátkými citacemi, jindy u ní dokážu hodinu ležet a číst si o Bohyních, aby mne pak zase zaujaly rozhovory se ženami, které jednotlivé Bohyně ztvárňují.
Z mého pohledu se jedná o nesmírně krásný počin Lilie Khousnoudinove, který má neskutečný přesah.
Jsem vděčná za to, že někdo takovým způsobem ztvárnil Bohyně, o kterých jsem do současných dnů neměla ani ponětí. Ve škole jsem slýchala jen jména těch egyptských nebo hinduistických. Na ty "naše" nezbývalo v osnovách místo, což je ale velká škoda.

03.04.2022 5 z 5

Když Chaplin potkal Buriana Když Chaplin potkal Buriana Ondřej Suchý

"Chaplin se podobá Ježíši Kristu
jenž v malém kinu smutného předměstí
těší chudé lidi v jejich neštěstí
smutná holka se stane pannou
a živí lidé z mrtvých vstanou
pro tuto tesknou podívanou
na moderní bídy vykupitele
co dělá veselé zázraky
milencům pro srdce
všem lidem pro zraky." (s. 110 - napsal A. Hoffmeister)

Pro ty, kteří o Chaplinovi nevědí zhola nic se jedná o příjemné uvedení do jeho biografie. Autor díky své píli, korespondenci a detektivní činnosti odkrývá snad fakta (i když dám říká, že se často jedná jen o domněnky). Pro mě to byla zajímavá jednohubka, kde mě více než Burian zaujala smůla Jana Wericha na setkání s Charliem.

03.04.2022 4 z 5

Co mají vědět ženy, aby byly milovány Co mají vědět ženy, aby byly milovány Eduard Martin (p)

Neotřelý způsob fantasijních povídek ze světa, který nás možná jednou čeká také... tedy nás snad ještě ne, ale děti našich dětí už možná ano. Některé jsem humorné, některé vážnější, ta první docela dlouhá a přesto mě bavily všechny. Jako čtení před spaním ideální - člověk se nezaobírá žádnými obtížnými tématy, jen kroutí hlavou nad tím, kam se svět žene.

02.04.2022 4 z 5

999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi 999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi Heather Dune Macadam

Kniha, jejíž téma je na čtení jedno z nejtěžších, jaké se mohou člověku dostat do rukou. Tíživé odkrývání minulosti působí skličujícím dojmem. Dlouhá léta jsem žila v iluzi. Iluzi o tom, jaká je historie jednotlivých států v Evropě. Nikdy mě nenapadlo a ve škole nás neučili, že právě ze Slovenska odjížděli do Osvětimi první Židé - tedy hlavně mladé židovské ženy plné elánu do života. Čest těm, které přežily i těm, které zahynuly v pekle koncentračních táborů.

Skláním se v úctě před autorkou a tím, jakou knihu vytvořila. Že to není její prvotina, jsem pochopila až v závěru. Neumim si představit, kolik stovek a tisíců hodin strávila studiem materiálů a snahou poodkrýt část, dnes již zapomenuté minulosti.
Jí i všem ostatním, kteří se ze všech sil snaží, aby minulost nebyla zapomenuta, patří velké poděkování a vděk za jejich práci.

Dlouho budu nyní zpracovávat všechny informace, které jsem díky knize nabyla a zároveň se začínám poohlížet i po dalších, které byly v textu zmíněné.

02.04.2022 5 z 5

Pohorská vesnice Pohorská vesnice Božena Němcová

Když jsem ve čtenářské výzvě viděla téma "Kniha od autora mého dětství", byla pro mě jasnou volbou Božena Němcová. Ani nevím, kolikrát jsem četla Babičku. Ovšem Pohorská vesnice pro mne byla opravdovým oříškem. Ne tak příběh, jako použitý jazyk mi byl ze začátku velmi těžko srozumitelný a čtení mi i proto trvalo více než 3 týdny. Musela jsem se mnohem víc soustředit a abych pochopila význam některých slov, bylo třeba si je dohledat.

"To srdce lidské podobá se mnohdy moři: je bohaté, hluboké, nevyzpytatelné a klamné jako ono, plno krás a divů, plno i hrůzy."

Jedná se ale o krásný, i když bolestivý příběh vesnických obyvatel. Láska, přátelství, soucit, ale také boj, vzdor, vztek a bolest. V tak útlé knížce je mnohé, co by za slovo stálo.
Lidé se nemění. Mnohé charaktery lze potkávat i v dnešní společnosti. Jen jsou mnohdy lépe schované pod umně vytvořenými maskami. A stejně jako lidstvo dříve spojovala čest a rozdělovala zrada a bylo zatěžko hledat zřídlo sváru, dnes je to snad ještě složitější. Časy se mění, často nevíme, čemu věřit nebo naopak nevěřit. Je ale důležité hledat něco, co lidi opět spojí, nikoli rozdělí.

"Hudba je sladká, líbezná mluva, každému srdci srozumitelná. - Pro city, pro něž by v žádné řeči slov se nenašlo, ona má výrazu, v ní každý najde ohlasu."

26.02.2022 5 z 5

Mahulena, krásná panna Mahulena, krásná panna Jaroslav Seifert

Dnes mám pohádkový večer - tohle už je druhá pohádka z pera Boženy Němcové. Marně přemýšlím, zda ji znám ve filmové podobě. Odpověď nepřichází a jediný obraz, který mi zůstává nyní v mysli, je krev novorozence... jakkoliv jinak bych si dokázala představit oživení poutníka, jen ne takto.

13.02.2022 4 z 5

Sůl nad zlato: Ze sbírek lidových pohádek Sůl nad zlato: Ze sbírek lidových pohádek Božena Němcová

Překrásná pohádka u jejíhož čtení jsem vzpomínala jak na pohádku s Janem Werichem a Vlastou Burianem, tak také na pohádku s Libuškou Šafránkovou. Obě filmové verze mám nesmírně ráda a pro mě opět prozření, že pochází z lidových pohádek a sbírek Boženy Němcové.

13.02.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Když jsem tuhle obsáhlou knihu v pátek ráno poprvé otevírala, ani ve snu jsem si nedovedla představit, že ji v sobotu před půlnocí zavřu po tom, co mé oči dočtou poslední řádky. Dlouho, dlouho se na mě dívala z knihovny, než jsem se odvážila vzít ji do rukou. A ač nemám nyní lehké období, čtení jsem zvládla, i když počet posmrkaných kapesníků raději nepočítám.

"Jenomže člověk musí hrát s těmi kartami, které dostane. Nemůže je složit na stůl a představovat si, o kolik líp by se mu hrálo, kdyby dostal nekalé lepší." (s. 130)

Na příběhu jedné rodiny nám autorka mistrně předkládá dobové události tak, jak se udály. Nevzpomínam si, že bychom se v rámci dějepisu na základní nebo střední škole dozvídali o tom, co se dělo na východ od Prahy. A přitom tenhle kraj má mnoho co vyprávět.
Pro mě osobně je to část naší země velmi vzdálená. Jen dvakrát jsem projížděla vlakem Ostravou a mohla si krk vykroutit při pohledu na těžební věže, pokud to tedy byly ony. Teď, po dočtení srdceryvného příběhu toužím po cestě do Karviné, na Těšínsko. Toužím se procházet místy, která v sobě nesou tak bohatou historii, do které nám autorka nabídla vstoupit.

Z úhlu několika lidí nám Karin Lednická ukazuje, jak těžký byl život obyčejných lidí na česko-polské hranici i mimo ni. Člověk nemůže schvalovat jednání ani jedné strany. Ani o to se knížka nesnaží. Nechci porovnávat, nechci soudit, toužím pochopit pohnutky, které vedly naše předky k tomu, že jednali tak, jak jednali.

Děkuji autorce za její odvahu pustit se do zpracování nelehkého tématu. Děkuji za mnoho informací, o kterých jsem netušila i za možnost přenést se díky detailnímu popisu prostředí i psychologie osobností do rodin Barky i Fanky a prožívat s nimi veškeré strasti a možná i nečekaná setkání.

13.02.2022 5 z 5

Jeho balík Jeho balík Penelope Bloom

"Jaký je lepší důvod milovat někoho, než když se díky němu naučíte mít rádi sami sebe?" (s. 220)

Takhle hlubokou myšlenku bych od téhle knihy nečekala. Musím ale uznat, že jsem se opravdu bavila a řekla bych, že tohle byl zatím nejlepší díl z celé série. Sarkastická Lilith, trochu tajemný Liam a chudinka Celie. William a babička opět nezklamali. Smála jsem se nahlas sice jen dvakrát, ale stálo to za to i když konec byl malilinko sentimentální, a část děje byla předvídatelná. Ale co, byl to příjemně strávený čas při čtení Jeho balíku. :)

10.02.2022 5 z 5

Blb na zahrádce Blb na zahrádce René Melichar

Krátké a snad i vtipné povídky ze života autora - vážně ze života? Když pominu neustálé přehánění, celkem mě čtení bavilo, ale jen po dvě až tři povídky. Dál už jsem se musela do čtení nutit a nakonec to před koncem vzdala.
Mám tendenci srovnávat knihu s knížkami Zuzany Hubeňákové. Zuzana píše tak nějak s lehkostí, napřímo, zatímco René Melichar dlouhou dobu chodí kolem horké kaše.
Na druhou stranu obdivuji autorův talent pro hru se slovy a neustálou potřebu vymýšlet metafory pro všemožné činnosti nebo věci.

09.02.2022 2 z 5

Jeho zákusek Jeho zákusek Penelope Bloom

Vzhledem k tomu, že od dvou předchozích dílů jsem si dala pár měsíců pauzu, mě tenhle zase bavil naplno. Párkrát jsem se i z plna hrdla zasmála a to i přesto, že ležím už druhý den v posteli a snažím se vypotit chřipku. Takže ten smích nezněl jako smích, ale spíš jako chrapot uštěkaného jezevčíka. :-D
Děj měl spád, nenašla jsem žádné hluché místo. Dobře se to četlo, erotických scén minimum. Babička perlila, William byl zase otravný a Steve s Lilith dodávali příběhů trošku toho koření jinakosti. Začervenání Bruce mě pobavilo. Prostě ideální oddychovka na chvíle, kdy člověk nemůže ani nechce nad ničím extra přemýšlet.

06.02.2022 4 z 5

Postřehy teplákové bohyně Postřehy teplákové bohyně Zuzana Hubeňáková

Krátké, úsměvné, výstižné, plné metafor z každodenního života. Jak jinak popsat knihy Zuzany Hubeňákové. Bavila jsem se. Opět. Celý den v posteli, to chtělo něco odpočinkového. Nemohla jsem mít lepší nápad. Jen nevím, co budu číst zítra. :)

05.02.2022 4 z 5

Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva Zuzana Hubeňáková

Pokud hledáte knihu na chvilky relaxu, u Zuzany Hubeňákové nemůžete šlápnout vedle. Má vyprávěcí talent a používá vtipné glosy.
Bavila jsem se i tentokrát i když mi Sylvie byla mnohdy nesympatická (nejen) svým hlubokým podceňováním se. Příběh byl sice předvídatelný, ale stejně mě to od čtení neodradilo.
Těším se, až si zase něco z pera Zuzany přečtu.

29.01.2022 4 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

"Nebojte se žít naplno. Nemáte co ztratit."

Není třeba více slov. Tohle není jednoduché čtení. Často vede člověka k zamyšlení. Říká si, že na své cestě došel už fakt daleko a pak zjistí, že má za sebou jen pár metrů z nekonečně dlouhé a klikaté cesty. Ale není čas na to spílat, že jde pomalu. Naopak. V srdci se objeví vděčnost za to, čím už prošel a zároveň touha a odhodlání jít dál. Pracovat na sobě se zdá být tím nejtěžším životním úkolem. Ale není na co čekat. Štěstí, jak už jsem poznala, opravdu vyvěrá zevnitř, nikoli zvenčí.

23.01.2022 5 z 5

Jezevčíkova kocovina Jezevčíkova kocovina Frauke Scheunemann

"Vzteklina. Je to naprosto jasný případ vztekliny. Neviděl jsem Sabinu už tak dobře jako předtím, protože stála přímo nade mnou, ale jsem si jistý, že měla pěnu u huby. To je tragédie, protože s takovou diagnózou je třeba tu ženu okamžitě zastřelit. A já netuším, jestli má Marc doma zbraň. Obávám se, že na to není vybavený." (s. 84)

Fantastická oddychovka, kterou jsem přečetla za krátkou dobu. Zasmála jsem se, vypnula hlavu a říkala si, že jestli jsou všichni tvorové takhle inteligentní, je na čase se k nim podle toho začít chovat. :-)

19.01.2022 5 z 5

Ženské příběhy Ženské příběhy Lilia Khousnoutdinova

Překrásná kniha, která přináší jiný pohled na životy žen, než jak jsou prezentovány v mainstreamové společnosti. Ženy jsou božská stvoření, stejně jako muži, avšak tahle kniha náleží něžnějšímu pohlaví.
V několika kapitolách se tu dočteme o tom, jak ženy prožívají své přechodové životní fáze (první menstruace, milování, těhotenství, porod, přechod). Jedná se o autentické příběhy žen, které autorka shromáždila a které jsou doplněny překrásnými a silnými ilustracemi. Několikrát mi tváře smáčely slzy, nejvíce u příběhů přirozených porodů.
Doporučuji tuto knihu všem ženám, které mají pochybnosti o svém těle i jeho prožívání a zároveň všem mužům, kteří se chtějí přiblížit k pochopení našeho, ženského vnitřního světa.
Jsem vděčná Lilii, že tuto knihu vydala a i když je to již pár let, mě si našla nyní a jsem přesvědčená, že to bylo v pravý čas.

09.01.2022 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

"Kouzlo poezie spočívá v tom, že ji objevíme, když je nám jí třeba."

Některé více, jiné méně se mi dnešního večera zaryly pod kůži. Tuhle knihu můžu brát do rukou často a pokaždé souzním s jinou básní.

"Nepotřebuji nic než Tebe a pár západů slunce."

29.12.2021 5 z 5