Sůl nad zlato: Ze sbírek lidových pohádek

Sůl nad zlato: Ze sbírek lidových pohádek https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145039/bmid_sul-nad-zlato-LPT-145039.png 5 43 13

Dvanáct známých pohádek s barevnými ilustracemi. Obsah: Sůl nad zlato ; Tři zlaté hrušky ; Zlatovláska ; Tři zakletá knížata ; Světská krása ; Ztracený chlapec ; Berona ; Tři havrani ; Trojrůže ; Liběna a Kovlad ; Paní kočička ; Čertova služba. Vybraly a k vydání připravily Alena Peisertová a Elena Slobodová.

Slezadav
Slezadav
04.03.2024 2 z 5

Knížka plná pohádek od Boženy Němcové. Četl jsem dětem před spaním a musím říct, že jsem byl spíše zklamán.
Pokud se pohádky čtou jednotlivě, tak nejspíš tolik nevynikne jejich podobnost, ale pokud chcete přečíst všechny postupně, tak je zcela jasně vidět, jak jsou všechny podle velmi podobné šablony.
Prakticky u každé z pohádek se opakovalo téma tří sourozenců a tří úkolů. Často i v textu byla téměř stejná pasáž během pohádky právě třikrát. Ke konci knihy jsem už měl posedlostí číslem 3 plné zuby.

I s respektem k tomu, že jde o pohádky a ne zrovna nové musím říct, že chování některých postav je z dnešního pohledu zcela zarážející. Typicky si král nebo princ usmyslí, že si dívku vezme za ženu. Automaticky se předpokládá souhlas, její názor je irelevantní, resp. nikoho nezajímá. Nebo "hodný" král se tremi syny slíbí království za splnění úkolu. Samozřejmě slib nedodrží a požaduje splnění dalších dvou atd. I v pohádce bych čekal, že takové chování není správné, těžko se dětem vysvětluje, proč ten hodný král synům lhal. Dále mi vadilo, že postavy bez jakýchkoli kouzelných schopností se v půlce příběhu najednou umí např. proměnit ve zvíře. Bez vysvětlení, jen tak, jakoby to byla ta nejnormálnější věc.

Hodnocení dávám nízké jednak kvůli výše uvedeným záležitostem a jednak proto, že se ani dětem pohádky příliš nelíbily pro svou repetitivnost.
Celkově nedoporučuji.

Marie60
Marie60
02.12.2023 5 z 5

Knížky mého dětství si samozřejmě chráním jako oko v hlavě. Byly k dispozici mým dětem, budou, doufám i mým vnukům, pokud nezvítězí jen počítač. Ale já doufám, že ne, a budou z nich čtenáři klasických knížek po nás.
Sůl nad zlato je pro mě taková nezbytná klasika.

Máca216
Máca216
24.01.2023 4 z 5

Krásné pohádky z mého dětství, teď je čtu mým dětem a také patří mezi jejich oblíbené.

Hakate
Hakate
04.09.2022 5 z 5

Pohádky od Boženy Němcové mám velmi ráda. V mé knihovničce měly čestné místo v několika vydání. A toto bylo jedno z nich.
Toto vydání jsem měla velmi ráda.

jarkaska
jarkaska
12.05.2022 5 z 5

Další z krásných pohádek Boženy Němcové, která byla předlohou filmové pohádky s Milenou Dvorskou v podání Marušky, nebo pozdější zpracování s nezapomenutelnou Libuškou Šafránkovou. Obě jsou krásné a vždy se na ně ráda podívám.

Gweny
Gweny
13.02.2022 5 z 5

Překrásná pohádka u jejíhož čtení jsem vzpomínala jak na pohádku s Janem Werichem a Vlastou Burianem, tak také na pohádku s Libuškou Šafránkovou. Obě filmové verze mám nesmírně ráda a pro mě opět prozření, že pochází z lidových pohádek a sbírek Boženy Němcové.

Kontryhelka
Kontryhelka
07.01.2022 5 z 5

Milovaná nádherná pohádka dětství. Jedna z prvních pohádek, kterou zná myslím každé malé děcko. Tyhle pohádky jsou nezapomenutelné a mají v sobě tak silné kouzlo, které ani nelze popsat. Jsou pokladem českého písemnictví.

Booky84
Booky84
21.11.2021 5 z 5

Moc hezká a poučná pohádka, čteno jako ekniha.

DarkAvenger
DarkAvenger
19.07.2021 5 z 5

Další z knih která mě v dětství ovlivnila díky předčítání mojí mamky. Krom krásných ilustrací má i pěkné pohádky v kterých najdeme hezká poučení nebo moudra pro život.

Overkill
Overkill
15.07.2021 5 z 5

Nádherná kniha obsahem i ilustracemi. Jedna z mých prvních knih z Knižního klubu. Z této knihy mi matka každý večer předčítala a já ráda poslouchala příběhy co mě odnesli do světa fantazie. České pohádky jsou zkrátka nesmrtelná klasika a kulturní klenot na který můžeme být po právu pyšní. Doporučuji rodičům předčítat z této knihy nebo dětem co už ovládají čtení aby si přečetli tyto pěkné a poutavé příběhy které správně rozvinou jejich slovní zásobu.

verka5083
verka5083
24.09.2020 5 z 5

Tohle byla má oblíbená knížka dětství. Strašně se mi líbili ilustrace. Byly velmi pestré a nápadité. Nedalo mi to, a knihu jsem si musela znovu přečíst. Myslím si, že právě dětské knihy má umí vrátit do dětstvía v mém případě to byla právě tahle kniha.

Ďumbierka
Ďumbierka