999: příběh žen z prvního transportu do Osvětimi

Píše se rok 1942 a Židé na Slovensku nesmí vycházet z domu po deváté hodině večer, nesmí se shromažďovat, nesmí chodit do školy... příkazy se vrší jeden za druhým. A přichází další: svobodné ženy ve věku šestnácti až třiceti šesti let dostávají rozkaz dostavit se na nucené práce. Jejich příbuzní mají o své nejbližší strach, ale snaží se o pozitivní přístup: dokážou ostatním, že Židé jsou pracovití a poctiví, dívky si vydělají pár korun a vrátí se zase domů. Ženy si tedy oblečou své nejlepší šaty, do kufru zabalí to nejpotřebnější a vydávají se na cestu. Nevědí však, že jejich vláda v čele s prezidentem Tisem zaplatila Německu za jejich deportaci. Ze slovenského Popradu tak vyjíždí transport s nicnetušící tisícovkou žen, které čeká postupná likvidace. Jejich osudy mapuje tato kniha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439482/999-pribeh-zen-z-prvniho-transportu-nfv-439482.jpg 4.642
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Brána

999: The Extraordinary Young Women of the First Official Jewish Transport to Auschwitz, 2019

Kniha 999: příběh žen z prvního transportu do Osvětimi

lilly1

Velice dobře napsaná kniha obsahující příběhy- nejen- přeživších dívek, popisující hrůzu,kterou musela děvčata prožít...Koho by napadlo,že za "prací pro Říši" se skrývá plán,jež je součástí vyhlazení slovenských Židů.Odtržení od rodiny,prožití ponížení a pocitu,že nejsem nic a nikdo,tudíž nemám žádnou cenu....Přes všechny hrůzy vznikala nová přátelství(přetrvávající dodnes),přes všechnu bolest a slabost dokázala-nejen- děvčata podpořit své příbuzné a známé,ale mnohdy i ty,kteří se do Osvětimi jako vězni dostali také. Za mne jedna z nejlepších knížek týkající se holokaustu,která by neměla chybět v žádné knihovně.

janca1705

Doporučuji ...

Andrea864

Skvělá kniha o strašných věcech. Myslím, že by si tuto knihu měl přečíst každý, aby se nezapomnělo....

domihruzkova

Neskutečně silná kniha. Přesto, že jsem knih na toto téma přečetla již několik, neměla jsem ani tušení, jaká byla situace na Slovenku. Je opravdu smutné, že katolický kněz, který se stal slovenským prezidentem, měl tak malou úctu k životu a Božímu stvoření a zaplatil Němcům, aby Slovensko zbavil Židů.
Je pro mě k neuvěření, jakou silnou vůli a touhu žít ženy a dívky měly a že některé z nich přežily. Je mi líto všech, kteří tímhle museli projít a odnesli si ať už fyzické, tak psychické jizvy do dalšího života.
Čtení to není lehké, protože se do příběhu ponoříte a s dívkami prožijete nekutečně dlouhé hodiny v mrazu na apelu, při nekonečné práci a s trochou vody k jídlu a jen si říkáte, jak je možné, že to někdo zvládnul.

alnahu

Zajímavá kniha i když plná bolesti ,strachu ,krutostí a umírání.Přečetla jsem již několik knih na toto téma ,ale netušila jsem že Slovenský stát od svého vzniku v roce 1939 byl pod značným vlivem nacistického Německa. V té době rady židovských obcí neměly žádnou moc ,aby hájily své komunity. Üdaje o počtu obyvatel se jménem a adresou posloužila nacistům proti slovenským židům. Police nemusela dělat nic než se dostavit do domu a dívku na adrese zatknout ,zatčených dívek a žen bylo 999 ve věku 16 až 36 let. Netušili ,že slovenská vláda zaplatila nacistickému Německu za jejich deportaci do koncentračního tábora k postupné likvidaci. Jejich osudy mapuje právě tato kniha.

AlbionFoxyFox

Kniha je nesmírně podrobná, krutá, ale zároveň velmi krásně a působivě napsaná. Vyvolává v čtenáři mnoho otázek, působí na city. Mám přečteno už hromadu knih s tématikou holocaustu a tato patří k nejlepším.

pinkstrom

Začátek knihy dá zabrat, než si zvyknete na skoky mezi "románovým" vyprávěním a faktickými historickými informacemi, zásahy a domněnkami autorky nebo komentáři přeživších. Zpočátku to hodně narušuje čtení, protože čekáte buď ten román, nebo dokument, ale má to svůj smysl. Ve jménech jsem měla i přes veškerou snahu autorky guláš až do konce, což je obrovská škoda. Vzadu je ale seznam postav s vypsanými stránkami, na kterých jsou zmíněné, což je skvělé. I přes tyhle "nedostatky" se jedná o vynikající knihu. Konkrétní životní příběhy, popisy hrůz života v Osvětimi nejdou jen tak zapomenout. Za knihou stojí obrovská práce autorky a statečnost těch, které se o tři nejhorší roky svého života podělily. Mohu jen doporučit.

Nikol117
21.12.2020

Vlastne nevim co napsat, tyto knizky se strasne spatne hodnoti, vzhledem k hruzam, ktere popisuji. Nicmene mi docela vadilo, ze jsem se ztracela ve spleti pribehu jmen tech zen, ktere to vypravi. Bylo to pro me docela chaoticke. Znam bohuzel i lepe napsane knihy s touto tematikou, knihy ze kterych mi jde mraz po zadech, tady se to bohuzel nestalo....